Connect with us

Naujienos

Vaikas ir šeimos pagausėjimas.

Paskelbta

Nuostabi žinia  – jūs laukiatės. Bet kaip naują šeimos narį priims vyresnis broliukas ar sesutė? O čia dar artimieji su nesibaigiančiais nerimą keliančiais pasakojimais, kaip didieji vaikai bando „susigrąžinti“ tėvus ir niekaip nepriima savo mažojo brolio ar sesers.

Tegul džiaugsmo ir laukimo netemdo baimė. Veikiau paruoškite savo vaiką pokyčiams šeimoje. Tai nepanaikins nerimo, kurį vaikai paprastai jaučia, kai į jų šeimą „įsiveržia“ kūdikis, bet gali stipriai jį sumažinti ir padėti vaikui greičiau prisitaikyti prie pokyčių.

Kūdikio dar nesimato, bet jis jau čia

Pirmiausia jums derėtų suprasti, kad kūdikio gimimas atneša daug pokyčių šeimoje ir šie pokyčiai pirmajam vaikui nebūtinai bus džiaugsmingi. Juk mažylis atima beveik visą tėvų dėmesį. Šeimą lankantys dėdės ir tetos taip pat žymiai mažiau laiko praleidžia su šeimos senbuviu nei su naujuoju nariu. O jei vyresnėlis prieš tai buvo vienintelis vaikas šeimoje, jis dar praranda ir ypatingojo vienturčio vaiko statusą šeimoje. Žinoma kūdikio priėmimas priklausys dar ir nuo vaiko amžiaus, tačiau visais atvejais stresas neišvengiamas.

Tai ką gi daryti? Trumpai galima pasakyti, kad pokalbiai su vyresnėliu viso nėštumo metu ir kūdikiui gimus, vyresnėlio įtraukimas į pasiruošimą, kūdikio priežiūrą palengvins gyvenimą visiems šeimos nariams.

Nėštumo metu pasakokite vaikui apie kūdikio laukimą tiek, kiek jūs patys jaučiatės patogiai apie tai kalbėdami ir kiek vaikas gali priimti informacijos pagal savo amžių. Pavyzdžiui ikimokyklinukui gali būti sunku suprasti, kad vaikelis gims po kelių mėnesių, bet aišku, jei pasakysite metų laiką (pavyzdžiui „vasarą turėsi sesutę/broliuką“).

Kartais tėvai klausia, kiek detaliai jie turėtų pasakoti apie nėštumą savo vaikams. Aš paprastai atsakau – tiek, kiek klausia jūsų vaikas. Neskubėkite pateikti aiškinimų, kurių vaikas neklausia. Pavyzdžiui, jei keturmetis vaikas klausia iš kur atsiranda vaikai, jis nebūtinai nori sužinoti apie lytinius santykius, todėl užteks pasakyti, kad „Vaikučiai gimsta iš gimdos, kuri yra mamytės pilvelyje“. Jei vaikas norės sužinoti daugiau, jisai jūsų būtinai paklaus.

Jei vaikas daugiau domisi atkeliaujančiu vaikeliu, kartu galite peržiūrėti jo/jos kūdikystės nuotraukas, paskaityti knygutes apie vaikelio gimimą (prieš ta darydami įsitikinkite, kad tai ne medicininė knyga, o skirta atitinkamo amžiaus vaikams), aplankyti draugus, kurie turi kūdikį, kartu sukrauti krepšį ligoninei. Pabandykite įtraukti vaiką į vardo parinkimo procesą. Galite netgi nusivesti pas gydytoją ir paklausyti kūdikio širdelės plakimo, ar kartu stebėti tyrimą echoskopu.

Kai gimdymo laikas jau bus arti, aptarkite su vyresniu vaiku, ar vaikais, ko jūs iš jų tikitės, kai būsite ligoninėje. Pasikalbėkite taip, kad vaikai žinotų, ko gali tikėtis tą dieną.

Pasirūpinkite, kad vaikas galėtų aplankyti jus su kūdikiu ligoninėje kiek įmanoma greičiau. Geriausia, kad tuo metu nebūtų jokių kitų lankytojų.

Prieš kūdikiui gimstant ir po jo stenkitės kiek įmanoma labiau išlaikyti nusistovėjusią dienos ir savaitės rutiną. Jei reikia namus pertvarkyt kūdikio gimimui, pasistenkite tai padaryti keliomis savaitėmis anksčiau nei numatytas terminas.

Jei vyresnio vaiko gyvenime vyksta svarbūs pokyčiai, kaip pratinimasis prie puoduko ar miegoti atskiroje lovoje, pasistenkite, kad dar gerokai iki kūdikio gimimo tai jau būtų gerai įsisavinta arba atidėkite šiuos mokslus, kol kūdikis jau kurį laiką bus namuose.

Kūdikis jau čia. Kas toliau?

Kai jau kūdikis atvyksta į namus, jūs galite vyresniesniajam pagelbėti prisitaikyti prie pokyčių. Kiek įmanoma labiau įtraukite jį į kasdienines veiklas, tai padės jam nepasijusti paliktam nuošalyje. Žinau, kad kartais vaiko pagalba reiškia, kad darbas bus atliekamas žymiai ilgiau nei tai vyktų be jo, bet tai suteikia vyresniajam galimybę žymiai pozityviau sukurti ryšį su mažuoju atvykėliu. Priklausomai nuo amžiaus vaikas gali norėti dalyvauti sauskelnių keitime, vežimėlio stumdyme, rengime, maudyme. Pasistenkite kiek įmanoma leisti vaikui atlikti bent dalį vieno ar kito darbo. Kartu besirūpindami kūdikiu kartu sukursite ypatingą ryšį tarp savęs ir abiejų savo vaikų.

Jei vaikas visai nesidomi kūdikiu, nesijaudinkite ir neverskite jo tai daryti. Kartais susitaikyti su pokyčiais gali reikėti daugiau laiko.

Kai kurios veiklos  reikalauja ramybės ir vyresniojo vaiko atsitraukimo. Tokiais momentais pasistenkite pasirūpinti žaislais, o gal tėtis gali daugiau laiko skirti vaikui, kad jums nereikėtų rūpintis, jog vaikas pasijus atstumtas.

Stenkitės išnaudoti visas galimybes praleisti su vaiku laiką dviese. Kol kūdikis miega, atsisėskite greta, paskaitykite, pasikalbėkite, pažaiskite. Mažylio atsiradimas bet kokiu atveju atims didžiąją dalį jūsų dėmesio, todėl būtų puiku, jei tėtis kuo daugiau savo dėmesio skirtų vyresnėliui, o vyresnėlis savo ruožtu kas dieną gautų laiko su tėvais ar vienu jų skirto tik jam. Tai leis sumažinti pyktį skirtą mažajam broliukui ar sesutei.

Informuokite savo artimuosius, kad jūsų vaikas gali norėti pasikalbėti kitomis temomis nei kūdikio gimimas. Jei artimieji siūlys pagalbą, pasiūlykite kokių nors malonių veiklų ar kažką, kas jūsų vaikui suteiktų malonumo.

Jei vaikas iki kūdikio gimimo lankė darželį ar mokyklą, stenkitės, to nenutraukti. Normalu, jei jaučiate kaltę, kad jums esant namuose vaikas juose neliks, tačiau rutinos išsaugojimas padeda vaikams greičiau prisitaikyti prie pokyčių, o jums padės įgyti laiko skirto jums ir kūdikiui. Kai vaikas grįžta iš ugdymo įstaigos, planuokite šiek tiek laiko skirto visai šeimai.

Vyresnius vaikus skatinkite kalbėti apie savo jausmus susijusius su kūdikiu. Jei tokios galimybės vaikas negauna ar negeba jausmų išreikšti kartais gali pradėti kalbėti ar elgtis taip lyg būtų grįžęs raidos laipteliu atgal (švepluoti, nors nešveplavo, vėl šlapintis į lovą).

Jei padaugėjo „ožiukų“ stenkitės suprasti kokie jausmai sukelia tokį elgesį. Gali būti, kad tai ženklas, kad jūsų vaikui reikia daugiau individualaus laiko su jumis. Kita vertus leiskite vaikui suprasti, kad nors jo ar jos jausmai yra labai svarbūs, tačiau jie turi būti išreiškiami tinkamai.

Apibendrinant noriu palinkėti – mėgaukitės laiku su savo vaikais. Kaip skaičiau viename straipsnyje skirtame mamoms: “Dulkių kamuoliukai vis dar bus ten po lova po to, kai vaikai jau bus senai užaugę”. Taigi nepraleiskite paties gražiausio ir svarbiausio laiko su jūsų vaikais.

Skaityti toliau

Naujienos

Nuspręsta dėl veido kaukių Seimo rinkimų metu: jos bus privalomos visiems

Paskelbta

Seimo rinkimuose, vyksiančiuose šių metų spalį, apsauginės veido kaukės bus privalomos, trečiadienį nusprendė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).

Respiratorius ar medicinines kaukes turės dėvėti tiek komisijų nariai, tiek stebėtojai, tiek balsuoti ateinantys rinkėjai.

Tarp rinkėjų eilėse turės būti išlaikytas bent vieno metro atstumas, taip pat turės būti paskirstyti rinkėjų srautai – kad jie į balsavimo patalpą įeitų ir išeitų ne per tas pačias duris, tarpusavy patalpoje nesimaišytų.

Balsavimo namuose metu rinkėjui, jei yra galimybės, biuletenį bus rekomenduojama užpildyti lauke prie durų. Atvykusiems komisijos taip pat, jei yra galimybė, rekomenduojama neiti į patalpų vidų.

Rizikos grupės rinkėjai taip pat būtų raginami į balsavimo apylinkes atvykti ankstyvomis valandomis, kai mažesni srautai.

Rinkėjams siūloma ateinant balsuoti atsinešti savo rašymo priemonę, balsavimo patalpoje rašikliai turėtų būti dezinfekuojami po kiekvieno panaudojimo.

Pandemijos metu Seimo rinkimuose yra prailgintas išankstinio balsavimo laikas: paskelbus specialiąją situaciją balsavimas iš anksto rinkimų savaitę galėtų vykti pirmadienį, antradienį, trečiadienį ir ketvirtadienį.

Įprastomis sąlygomis išankstinis balsavimas vyksta dvi dienas: trečiadienį ir ketvirtadienį.

Seimo rinkimai vyks spalio 11 dieną.

BNS informacija

Skaityti toliau

Naujienos

Aukštos kvalifikacijos specialistai gali būti atleidžiami nuo privalomo izoliavimosi

Paskelbta

Aukštos kvalifikacijos specialistai, įskaitant kultūros ir meno atstovus, atvykstantys iš užsienio valstybių, iš kurių atvykus ar grįžus būtina 14 dienų izoliacija, nuo šiol gali pasinaudoti išimtimi, suteikiančia teisę palikti izoliavimo vietą.

Tai numatyta atnaujintose Asmenų, sergančių COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), asmenų, įtariamų, kad serga COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), ir asmenų, turėjusių sąlytį, izoliavimo namuose, kitoje gyvenamojoje vietoje ar savivaldybės administracijos numatytose patalpose taisyklėse.

Jos suteikė teisę Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, įvertinus izoliuoto asmens prašymą, priimti sprendimą dėl leidimo palikti izoliavimo vietą, kai yra atliktas tyrimas COVID-19 ligai (koronaviruso infekcijos) nustatyti ir gautas neigiamas atsakymas.

Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos informacija

 

Skaityti toliau

Lietuva

Ministerija, reaguodama į pandemiją, peržiūri turizmo strategines gaires

Paskelbta

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos iniciatyva šių metų liepos mėnesį vyko susitikimų su turizmo sektoriaus atstovais ciklas, kurio tikslas – aptarti aktualiausius ir efektyviausius veiksmus ir priemones Lietuvos turizmo sektoriui gaivinti  pandemijos sukeltos krizės metu. Susitikimuose nuspręsta parengti turizmo strateginius dokumentus ir gaires artimiausiems penkeriems metams. Ypatingą dėmesį planuojama skirti atvykstamojo ir vietinio turizmo sritims, numatyti pagalbos priemones turizmo verslui.

„COVID-19 pandemija iš esmės pakoregavo galimus Lietuvos turizmo sektoriaus planus, todėl bet kokie strateginiai tikslai gali būti pasiekti tik lanksčiai ir greitai reaguojant į besikeičiančią situaciją pasaulyje. Įgyvendinant turizmo srities strateginius tikslus, būtina išskirti prioritetus. Pagal dabartinę situaciją prioritetinės turizmo sritys – tai ekologijos, sveikatinimo ir piligriminis turizmas. Būtent tokių turizmo krypčių svarba matoma ir kitose šalyse“, – atkreipia dėmesį ekonomikos ir inovacijų viceministrė Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė.

Šiems prioritetiniams tikslams pasiekti būtinas efektyvus turizmo valdymas, rinkodara ir visapusiškas Lietuvos turizmo išteklių panaudojimas. Todėl artimiausiu metu Ekonomikos ir inovacijų ministerija planuoja surengti dar daugiau diskusijų dėl turizmo strateginių krypčių 2021–2027 metais, pateikti Seimui Turizmo įstatymo pakeitimus ir nustatyti aktualiausias turizmo priemones Lietuvos ateities ekonomikos DNR plane.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos iniciatyva įgyvendinamos įvairios turizmo skatinimo priemonės. Priemone „Paskolos turizmo ir viešojo maitinimo paslaugų teikėjams“ siekiama mažinti COVID-19 pandemijos poveikį turizmo verslui, suteikiant finansavimą paskolų forma kelionių organizatoriams atsiskaityti su turistais už dėl COVID-19 protrūkio neįvykusias keliones. Šia priemone taip pat gali pasinaudoti ir apgyvendinimo paslaugų bei viešojo maitinimo teikėjai.

Pagal kitą priemonę – „Garantijos kelionių organizatorių prievolių įvykdymo užtikrinimui“ – garantijos teikiamos draudimo įmonėms bei finansų įstaigoms, kurios yra sudariusios su turizmo paslaugų bendrove sutartį dėl kelionių organizatorių prievolių įvykdymo užtikrinimo garantijų teikimo.

Priemonę „Atostogų sistema Lietuvoje dirbantiems medikams“ įgyvendins VšĮ „Keliauk Lietuvoje“. Priemonei skirta suma sieks 10 mln. eurų. Nuo šių metų rugsėjo 1 dienos visi šalies medikai ir paramedikai turės galimybę nemokamai įsigyti turizmo paslaugų už 200 eurų, o jų suteikimo kainą kompensuos valstybė.

Taip pat artimiausiu metu planuojama paskelbti priemonę „Kompensacija už organizuotą turistų pargabenimą iš užsienio valstybių po nepaprastosios situacijos paskelbimo“, kuriai įgyvendinti numatyta 1 mln. eurų.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, Lietuvos turizmo sektorius sukuria beveik 3 procentus bendros šalies pridėtinės vertės. Prognozuojama, kad dėl COVID-19 pandemijos 2021 metais Lietuvos turizmo sektorius sukurs 2,1 procento, 2022 m. – 2,3 procento, o 2023 m. – 2,5 procento šalies pridėtinės vertės.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos organizuotas susitikimų turizmo klausimais ciklas apėmė susitikimus su turizmo sektoriaus verslo atstovais, gidais ir jų asociacijų atstovais. Susitikimai vyko aktualiomis vietinio, atvykstamojo ir išvykstamojo turizmo temomis, taip pat buvo aptarti kurortų ir turizmo infrastruktūros klausimai.

Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijos informacija
Nuotrauka: Real is Beautiful Stock / Gintaras Vitulskis

 

Skaityti toliau

Skaitomiausi