VerslasTarpukario turtuolių gyvenimas ir palikimas

Edvardas Vyšniauskas Edvardas Vyšniauskas2020 4 balandžio
« 1 reklama iš 5 »
« 1 reklama iš 11 »

Tarpukario Lietuvoje turtingų žmonių tikrai netrūko. Turtuoliai sukosi kaip galėjo: vieni tapo turtingi dėka savo apsukrumo, kiti neišvengė machinacijų. Šiame straipsnyje skaitykite apie tai, kokie žmonės tarpukario laikotarpiu Lietuvoje galėjo sau leisti prabangiai gyventi ir kaip jiems tai pavyko. Žinoma, kad turtingi žmonės dažniausiai yra susiję su verslu, bankininkyste, įvairiais amatais. Dažnais atvejais tai buvo iš Amerikos kilę lietuviai, kurie atvažiavo į Lietuvą užsiimti verslu. Tai buvo tautinio biznio pionieriai. 

Pramonės bendrovių gigantas Martynas Yčas

Iš Biržų kilęs Martynas Yčas buvo garsus teisininkas. Vos 26m. buvo išrinktas Kauno gubernijos atstovu Rusijos dumoje. Kai 1918m. Lietuva tavo nepriklausoma, M. Yčo iniciatyva buvo parūpinta 100 000 000 markių paskola Lietuvai, padėjusi pagrindą valstybei bei pagrindui kurti. Jis tapo pirmuoju Lietuvos finansų ministru. Taip pat buvo prekybos ir pramonės ministras. 

« 1 reklama iš 5 »
« 1 reklama iš 11 »

Yčas įkūrė vieną pirmųjų Lietuvos pramonės banką. 1918m. įkurtas bankas Vilniuje, kitais metais buvo perkeltas į Kauną. Apie šį banką telkėsi daug bendrovių, iš šio banko pinigų jos ir buvo finansuojamos. 

Nuo 1920m. M. Ypač sukūrė 16 pramonės prekybos bendrovių. Jam taip pat priklausė ir kai kurių alkoholio fabrikų akcijos, o įmonė, kuri prekiavo aliejumi, beveik išstūmė užsienio produkciją iš rinkos. Taip pat, M. Yčui priklausė ir arklinio tramvajaus koncepcija. 

1927m. jo valdomą prekybos banką pasitiko bankrotas. Kilo daug negerų šnekų apie jo veiklą, tai skaudžiai atsiliepė jo karjerai. Jo turtams grėsė varžytinės, tačiau kadangi savo verslą užrašė žmonai, apsiėjo be milžiniškų nuostolių. 

« 1 reklama iš 5 »
« 1 reklama iš 11 »

Itin talentingi broliai Vailokaičiai

Broliai Vailokaičiai – taip pat garsūs tarpukario verslininkai bei politikai. Užaugę darnioje ir didelėje šeimoje, broliai nuo mažens siekė tapti inteligentais. Kun. Juozas Vailokaitis buvo kelių kadencijų seimo narys, Jonas Vailokaitis – Vasario 16 akto signataras, steigiamojo biudžeto ir komisijos pirmininkas, gabus verslininkas. Jie buvo vieni turtingiausių žmonių Lietuvoje. Buvo laikomi turtingo žmogaus simboliu. Brolių įkurtas bankas buvo itin turtingas, jiems taip pat priklausė galybė kitų įmonių. Daug lėšų jie skyrė labdarai, švietimui. Gyveno broliai itin prabangiai, savo namus puošė egzotiškais baldais bei aksesuarais. 

Paežerių dvaras Vilkaviškio rajone – viena iš išlikusių Vailokaičių brolių turtų išdavų šiandien. Tiesa, ne ilgai truko idėlė, nes prasidėjo sovietų karas, tuomet išsiskyrė ir brolių keliai. Juozas Vailokaitis tapo tremtiniu, vėliau tarnavo. Jonas su šeima patraukė Vokietijon, ir ten mirė 1944m. Šiuo metu šio dvaro pastatai priklauso valstybei. Ten yra suvalkijos kultūros centras ir Vilkaviškio krašto muziejus. 

« 1 reklama iš 5 »
« 1 reklama iš 11 »

Daugiau įdomių istorijų žiūrėkite šiame video:

Dalinkitės su savo draugais
0 0 vote
Jūsų vertinimas
Prenumeruoti
Informuoti apie
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
View all comments
  • Prenumeruokite naujienas
  • Scroll Up
    0
    Would love your thoughts, please comment.x
    ()
    x