NaujienosŠventiniai streso valdymo patarimai dirbančioms mamoms

Praėjus kovo 8-ąjai nejučiomis pradedi galvoti apie mus supančias moteris, apie jų kasdienybę bei nuolatinius iššūkius. Ypač žavi dirbančios mamos, kurios augina mažamečius vaikus, prižiūri ūkį ir viską spėja padaryti laiku. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad joms tai gaunasi natūraliai ir be jokių pastangų. Tačiau realybė yra kiek kitokia – nuolatinis bėgimas, emocinis išsekimas ir nesibaigiantis stresas, užtikrinantis nepertraukiamą adrenalino gamybą. Puiku, jei mamos suvokia šią tiesą ir žino kaip tvarkytis su nuolat augančia įtampa,...

Praėjus kovo 8-ąjai nejučiomis pradedi galvoti apie mus supančias moteris, apie jų kasdienybę bei nuolatinius iššūkius. Ypač žavi dirbančios mamos, kurios augina mažamečius vaikus, prižiūri ūkį ir viską spėja padaryti laiku. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad joms tai gaunasi natūraliai ir be jokių pastangų. Tačiau realybė yra kiek kitokia – nuolatinis bėgimas, emocinis išsekimas ir nesibaigiantis stresas, užtikrinantis nepertraukiamą adrenalino gamybą. Puiku, jei mamos suvokia šią tiesą ir žino kaip tvarkytis su nuolat augančia įtampa, tačiau ką daryti jei gyvenimas „paleidžiamas“ savieigai? Rezultatas – ženkliai sumažėjęs darbingumas, didesnė klaidų tikimybė, nekalbant jau apie emocinius „prasiveržimus“ ant šeimos narių… neretai ir ant savo mylimiausių vaikų.

Streso valdymo ir sveikatingumo konsultantas, „StressOff“ programos autorius Lukas Mackevičius, išskiria šešis dalykus, kurie gali padėti dirbančioms mamoms išvengti nepageidautinų streso pasekmių.

Visų pirma, reiktų planuotis į priekį ir būti „pasiruošusiai“ viskam. Apskritai, organizuotumas yra gyvybiškai svarbus įgūdis dirbančioms mamoms. Kasdienės rutinos planavimas ir numatymas labiausiai tikėtinų „nemalonių situacijų“ leistų būti pasiruošusioms. Pavyzdžiui, atsarginių rūbų komplektas mašinoje būtų tikra palaimą, vaikui netyčia ištepliojus mamos palaidinę ar marškinėlius.

Antra, dirbančios mamos atlieka daug rolių – mamos, specialistės, vadovės, žmonos, draugės, verslininkės… negana to, atsiduoda joms visa savo esybe, nes kitaip ir būti negali. Todėl kartais (greičiausiai beveik visada) jos mano, kad negali pasakyti „ne“. Tačiau tam, kad dirbanti mama būtų sėkminga, nebūtina į kiekvieno pageidavimą atsakyti „taip“. Anaiptol, į tam tikras prisiimtas atsakomybes ir prašymus, kurie nėra gyvybiškai būtini, pasakymas „ne“ sudaro puikias galimybes skirti daugiau laiko svarbesniems dalykams. Siūlau pradėti praktikuoti sakymą „ne“ iš karto kai jos perskaitys šį straipsnį.

Sveikų ribų nustatymas yra svarbus dirbančios mamos gerovei, tačiau tuo pačiu, glaudaus ryšio su savo vaikais išsaugojimas būtinas taip pat. Tyrimai rodo, kad vaikai, besijaučiantys atstumti, dažniau „rodo kaprizus“, tuo tarpu mamos, kurios jaučiasi neskiriančios pakankamai dėmesio savo vaikams, išgyvena kaltės jausmą ir patiria didesnį stresą. Laimei, streso mažinimui nebūtina atsisakyti laiko su savo vaikais. Priešingai, dėmesingas ir kokybiškai praleistas laikas kartu su vaiku mėgstamai veiklai gali ne tik sumažinti patiriamą stresą, bet ir sustiprinti santykius su juo. Primenu, kad mokėjimas pasakyti „ne“ leidžia atrasti laiko.

Esu tikras, mamos puikiai žino, kad gera fizinė ir emocinė būsena yra privaloma sėkmės prielaida darbe ir namuose. Todėl jos privalo rūpintis savimi taip, kaip rūpinasi savo vaikais – tai reiškia gerai išsimiegoti, tinkamai ir laiku pavalgyti… ir skirti kažkiek laiko sau. Teigiamas grįžtamasis ryšys šeimoje (apsikabinimai su vaikais) ir darbe (komplimentas, pagiriamas žodis) suteikia džiaugsmo ir prasmės gyvenime, bei suteikia daugiau energijos. Suprantu, kad tai įterpti į jau perpildyta dienotvarkę atrodo neįmanoma, tačiau tinkamas rūpinimasis savimi leidžia būti produktyvesnei.

Penktas mano patarimas būtų išmokti paprašyti pagalbos. Daug dirbančių mamų nesusimąsto (arba nenori susimąstyti), kad aplinkui yra žmonių galinčių joms padėti jei tik jos paprašytų. Labai dažnai šeimos nariai norėtų užsukti į svečius dažniau ir pasiūlyti savo pagalbą jei tik jų paprašytų. Draugai ir kaimynai irgi gali ištiesti pagalbos ranką. Atkreipiu dėmesį, kad įvairių užduočių delegavimas (darbe ir namuose) yra puiki priemone dirbančioms mamoms mažinti streso šaltinius.

Galiausiai, paprastų streso valdymo metodikų, tokių kaip kvėpavimas ar gilus atsipalaidavimas, kasdienis taikymas. Užtektų tam skirti tik kelias minutes per dieną, o rezultatas nustebintų teigiamai. Idealiai tinka mūsų autogeninė treniruotė, sukurta pagal specialią metodiką. Ją galima įsirašyti į telefoną ir klausytis patogiu metu.

Mielos, mamos, stebėkite savo vaiko emocijas ir elgesį! Tokios priemonės kaip gilus kvėpavimas, sąmoninga tylos pertraukėle ar pėdų masažas ženkliai sumažina streso lygį tiek vaikui, tiek ir mamai.

Turiu trumpą rekomendaciją mamoms – kviečiu išbandyti! Sekantį kartą, kai jausite, kad nerimas ir stresas užvaldo Jus, skirkite kelias minutes kvėpavimui – nesvarbu ar esate namuose ar darbe. Užsidarykite duris, išjunkite mobilaus telefono skambėjimą, patraukite kitus galimus trikdžius į šoną. Jei esate namuose – paprašykite, kad namiškiai suteiktų Jums kelias minutes visiškos ramybės. Atsisėskite patogiai į kėdę ir kvėpuokite. Tikslas yra susikoncentruoti tik į kvėpavimą ir neleisti mintims klaidžioti kažkur kitur. Sekite kaip jaučiatės įkvėpdami ir iškvėpdami. Šis pratimas iš pirmo žvilgsnio atrodyto labai paprastas ir lengvas, deja, realybėje jį atlikti gali būti rimtas iššūkis. Jei visiškai neišeina išlaikyti dėmesio, įkvėpdami suskaičiuokite iki 10, įkvėpę akimirkai sulaikykite kvėpavimą, o po to iškvėpkite mintyse skaičiuodami iki 10. Pakartokite tokį sąmoningą kvėpavimą bent dešimt kartų. Jei neišeis susikoncentruoti ties kvėpavimu – nieko tokio, kitą kartą bus lengviau. Tai yra įgūdis, kuris susiformuoja per praktiką.

Vienaip ar kitaip, dirbanti mama neišvengs streso. Todėl, nuoširdžiai rekomenduoju pasinaudoti šiais patarimais ir prisiminti, kad norint duoti, reikia ir turėti. O jei neskirsite laiko sau, tai neturėsite ką duoti. Su praėjusia kovo 8-ąja visas!

Scroll Up