Naujienos

Solveigos Daugirdaitės knygos „Švystelėjo kaip meteoras“ pristatymas

0

Sausio 19 d. 17 val. Kaune, Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje vyks Solveigos Daugirdaitės knygos „Švystelėjo kaip meteoras“ pristatymas.

Literatūrologė S. Daugirdaitė už naujausią knygą „Švystelėjo kaip meteoras: 1965-ieji su Simone de Beauvoir ir Jeanu Pauliu Sartre’u“ (Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2015) ir literatūros bei kultūros tekstus, svarstančius aktualius literatūros recepcijos, funkcionavimo visuomenėje klausimus, besibaigiant 2016-iesiams apdovanota vienintele literatūros kritikams skirta Vytauto Kubiliaus premija.

Tai knyga apie pasaulinio garso intelektualų – prancūzų filosofų ir rašytojų Simone’os de Beauvoir ir Jeano Paulio Sartre’o – viešnagę Lietuvoje 1965 m. vasarą. Remiantis to meto spaudos duomenimis ir vėliau pasirodžiusiais prisiminimais, studijoje siekiama rekonstruoti viešnagės detales, aptarti atsiminimuose fiksuojamus faktus ir jų interpretacijas, analizuoti, kodėl lietuvių intelektualai taip sureikšmino šį apsilankymą, kaip jis buvo prisimenamas, kas pabrėžiama kaip svarbiausia. Kitaip sakant, ieškoti atsakymų, ką ši viešnagė kalba apie mūsų mąstymą bei vertybes.

Kaune svečiai praleido 1965-ųjų liepos 30-osios pusdienį. Didžiausią įspūdį, be M. K. Čiurlionio paveikslų, jiems paliko anuomet Skulptūros ir vitražo galerijoje eksponuotas Juozo Mikėno „Rūpintojėlis“, sukurtas pagal nežinomo liaudies menininko skulptūrą. Poetas Eduardas Mieželaitis šiam prancūzų filosofo ir lietuviško Rūpintojėlio susitikimui skyrė eilėraštį „Medžio grimasos“ (1970), sukėlusį anuomet sambrūzdį tarp literatų. Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus knygai pristatyti pasirinktas kaip vieta, kurioje eksponuojami svarbiausi lietuvių kultūros turtai ir kur vis dar rymo J. Mikėno „Rūpintojėlis“.

Autorės žodžiais, „Lietuvos, okupuotos mažos šalies, intelektualams Simone‘os de Beauvoir ir Jeano Paulio Sartre’o viešnagė teikė pasididžiavimo savimi ir vilties, kad mūsų kultūra gali būti įdomi kitiems. Žvelgiant iš pusės šimtmečio perspektyvos atrodo, kad tai ir yra didžiausia šio prancūzų intelektualų apsilankymo Lietuvoje 1965-ųjų vasarą prasmė.“

Knyga iliustruota autentiškomis nuotraukomis, to meto spaudos iliustracijomis, meno kūrinių reprodukcijomis.

0 0 votes
Jūsų vertinimas
Prenumeruoti naujus komentarus
Informuoti apie
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Visi komentarai

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Naujienos