Connect with us

Pasaulis

Šiandien minimos 50-osios Žemės dienos metinės!

kaunieciams.lt

Paskelbta

Pasaulyje tarptautinę motinos Žemės dieną pradėta minėti 1970 metais. Tarptautinės organizacijos UNIFY, EARTH DAY ir Planetos piliečių sąjunga kviečia vienytis sąmoningiems pokyčiams Žemėje.

Atliepdama į Jungtinių Tautų kreipimąsi Lietuva Žemės globėja tapo 1992 m.

Kasmet daugiau negu 190 pasaulio šalyse žmonės raginami vienytis ir išreikšti rūpestį mūsų visų namais. Žemės dieną UNIFY ragina gyventi ir mylėti taikiai, harmoningai. Žmonės kviečiami dalyvauti medžių sodinimo akcijoje.

Lietuvos mokiniai, darželių auklėtiniai šią dieną sodina gėles, tvarko aplinką, gamina inkilėlius, kuria spektaklius, Žemei dainuoja dainas bei deklamuoja eilėraščius.

Šiemet Žemės dienos proga skatinama atkreipti dėmesį į bičių populiaciją. Nes jos svarbios daugeliui ekosistemų ir išnykus joms, prarastume ir labai didelę dalį jų apdulkinamų augalų. 

day.lt inf. 

Reklama

Lietuva

Prezidentas ragina ES neįsileisti Astravo AE elektros

BNS

Paskelbta

Prezidentas Gitanas Nausėda paragino Europos Sąjungos ir Europos Komisijos vadovus imtis griežtų priemonių, kad būtų sustabdyta nesaugios Astravo atominės elektrinės (AE) veikla bei ir į ES rinką nebūtų importuojama jos gaminama elektra.

Laiške Europos Vadovų Tarybos pirmininkui Charlesui Micheliui ( (Šarliui Mišeliui). ir Europos Komisijos vadovei Ursulai von der Leyen (Urzulai fon der Lajen) G. Nausėda pabrėžė būtinybę toliau reikalauti Baltarusijos įgyvendinti visas ES streso testų rekomendacijas bei branduolinės saugos standartus, pranešė Prezidentūra.

„Akivaizdu, kad reikia veiksmingesnių ES priemonių, kad būtų sustabdytas nesaugios Astravo AE eksploatavimas ir apsaugota ES piliečių sveikata ir gerovė. Skubiausia užduotis yra paspartinti ES streso testų rekomendacijų įgyvendinimo klausimą Astravo AE ir pasinaudoti visais svertais, kad Baltarusija nutrauktų Astravo AE veiklą“, – pabrėžė G. Nausėda.

Pasak jo, dabar ypač tinkamas laikas priimti sprendimus, kurie apribotų elektros patekimą į Bendrijos rinką iš nesaugių trečiųjų šalių šaltinių.

„Kviečiu ES netoleruoti tarptautinių branduolinės saugos ir aplinkosaugos standartų nesilaikymo Astravo AE ir neįsileisti į ES rinką nesaugiai gaminamos šios pavojingos elektrinės elektros, kaip tai daro Lietuva“, – sakė G. Nausėda.

Jis pridūrė, kad dėl Lietuvos ir regiono saugumo ir toliau sieks aktualizuoti Astravo AE grėsmės klausimą aukščiausiu ES lygiu.

G. Nausėdos iniciatyva spalio mėnesį ES lyderiai išreiškė bendrą poziciją dėl būtinybės ES elektros gamintojams suvienodinti konkurencines sąlygas ir paraginti trečiąsias šalis, įskaitant Baltarusiją, laikytis aukščiausių branduolinių ir aplinkosaugos standartų.

ES šalių vadovai taip pat akcentavo, kad Astravo AE sauga ir saugumas yra prioritetinis ES klausimas, nuo kurio vykdymo priklausys tolesnė ES ir Baltarusijos santykių perspektyva.

Taip pat G. Nausėda atkreipė ES institucijų vadovų dėmesį į būtiną greitą reagavimą į ekstremalias situacijas. Pasak jo, šiuo požiūriu cheminių, biologinių, radiologinių ir branduolinių tyrimų centro įsteigimas Lietuvoje padėtų sustiprinti ES atsparumą Astravo AE grėsmėms.

Baltarusija antradienį pradėjo elektros gamybą Astravo AE, iškart po to Lietuva nutraukė elektros prekybą su Baltarusija.

Skaityti toliau

Pasaulis

Nuo COVID-19 pasveikęs D. Trumpas sugrįžo į rinkimų kampanijos sceną

BNS

Paskelbta

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), kuriam dėl koronavirusinės infekcijos COVID-19 teko 10 dienų atsisakyti savo mėgstamų rinkimų kampanijos kelionių, pirmadienį vėl kreipėsi į minią džiūgaujančių savo šalininkų Floridoje.

Prezidentas respublikonas patikino savo šalininkus, kad yra „puikios formos“ likus 22 dienoms iki rinkimų, kuriuose jis surems ietis su demokratų kandidatu Joe Bidenu (Džo Baidenu).

„Išgyvenau tai, ir dabar jie sako, kad turiu imunitetą“, – sakė D. Trumpas, kreipdamasis į savo šalininkų minią netoli Orlando esančiame Sanforde.

Nedaugelis prezidento šalininkų mitingo metu dėvėjo kaukes.

„Jaučiuosi toks galingas. Pasirodysiu ten, pabučiuosiu kiekvieną ten susirinkusį. Pabučiuosiu vaikinus ir žavias moteris, tiesiog duosiu jums riebų bučinį“, – kalbėjo D. Trumpas.

Prezidento medikų komanda paskelbė, kad jo testo dėl koronaviruso atsakymas buvo neigiamas ir jis nebeplatina viruso. Iškart po to D. Trumpas išvyko į Floridą – pirmąją iš keturių rinkimams itin svarbių valstijų, kurias ketina aplankyti per keturias artimiausias dienas.

Prezidento pareiškimai apie neva įgytą imunitetą koronavirusui nėra įrodyti.

Viešosios nuomonės apklausose nuo savo varžovo J. Bideno dviženkliu skirtumu atsiliekantis D. Trumpas šiais apsilankymais siekia sutelkti savo elektoratą vadinamosiose svyruojančiose valstijose.

Į savo valandos trukmės kalbą, kurią pasakė praėjus vos savaitei po to, kai buvo išrašytas iš ligoninės, D. Trumpas įpynė visus tradicinius savo rinkimų kampanijos retorikos elementus: aršų puolimą prieš „sukčiuvienę Hillary“ Clinton (Hilari Klinton) ir „korumpuotą“ žiniasklaidą, bauginančius įspėjimus apie „radikalų kairįjį sparną“ ir „socialistinį košmarą“.

D. Trumpas taip pat nepraleido progos pašiepti savo oponentą, kurį vadina „apsnūdusiu Joe“, pareiškęs, kad „faktiškai niekas nepasirodė“ J. Bideno rinkimų kampanijos renginyje.

Kitaip nei D. Trumpas, J. Bidenas per pandemiją uoliai laikosi sveikatos specialistų rekomendacijų. Jo rinkimų kampanijos renginiai, kuriuose galioja griežtos taisyklės dėl fizinio atstumo, sudaro ryškų kontrastą su D. Trumpo organizuojamiems susibūrimams.

Pastaruosiuose paprastai nedėvimos kaukės ir visiškai nepaisoma fizinio atstumo. Vienas tokių renginių buvo neseniai Baltuosiuose rūmuose vykusi šventė, kurią ekspertai pavadino COVID-19 „superšaltiniu“.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė

Skaityti toliau

Pasaulis

Sveiki atvykę į džiungles: graibste išgraibstyti žalieji būstai dabar stovi apleisti – ko išsigando gyventojai? (Foto, Video)

www.kaunieciams.lt

Paskelbta

Eksperimentinis žaliųjų būstų projektas Kinijos didmiestyje žadėjo būsimiems gyventojams gyvenimą „vertikaliame miške“, o kiekviename balkone buvo prižiūrimi sodai. Dabar čia postapokaliptinis vaizdas.

Pasak projekto nekilnojamojo turto agento, visi 826 butai buvo išparduoti iki šių metų balandžio, tačiau vietoje modernaus ekologinio rojaus čia matome postapokaliptinį vaizdelį.

Problema? Uodai taip pat mėgsta augalus

Pačių gyventojų netvarkomi sodai besiplėsdami uzurpavo daugiabučius. Čia ėmė veistis daugybė uodų. Dėl jų keliamo pavojaus daugelis šeimų nusprendė išsikraustyti.

Augalai beveik visiškai prarijo kai kuriuos apleistus balkonus. Augalų šakos išsikerojo it tikrose džiunglėse.

Tačiau kai kuriuose butuose dar gyvenama. Balkonuose apgenėti augalai, pro langus sklinda šviesa. Remiantis „Global Times“, į „Chengdu Qiyi“ miesto miško sodą atsikraustė tik apie 10 šeimų.

Skaityti toliau

Lietuva

Oro transporto organizacijos siūlo išeitį valstybėms: saviizoliacijos alternatyva – veikiantis tarptautinis testavimo modelis

kaunieciams.lt

Paskelbta

Tiek Tarptautinė oro transporto asociacija (IATA), tiek Tarptautinė oro uostų taryba (angl. „ACI Europe“) ragina sukurti ir pritaikyti greitą, tikslią ir nuoseklią COVID-19 tyrimų tvarką visiems išvykstantiems keleiviams, vietoje saviizoliacijos atvykus ir nuolat besikeičiančių valstybių ribojimų. Tai padėtų atstatyti aviacijos ir turizmo rinkas kur kas greičiau. IATA tarptautinės apklausos duomenimis, net apie 65 proc. apklaustų keliautojų rodo aiškų pritarimą tokiam tyrimui, kuris pakeistų saviizoliaciją ir kitus taikomus ribojimus.

Testavimas geriausia alternatyva

Pasaulinė aviacija vis dar susiduria su vis įvedamais bei dažnai keičiamais keliavimo apribojimais. Pastarieji keliautojams apsunkina planavimo procesus – kelionės tampa tikru iššūkiu. Pasak IATA generalinio direktoriaus Alexandre de Juniac, judėjimui būtina atkurti laisvę, o tą padaryti galima imantis atitinkamų logiškų saugumo priemonių.

„Mūsų siūlymas – tai sistemingas visų keliautojų viruso COVID-19 tyrimas dar prieš išvykstant į kitą šalį. Tikime, jog tai suteiks naudos tiek vyriausybėms, minimalizuojant sienų atvėrimo rizikas, tiek keliautojams, kurie nusipelnė kelionėmis mėgautis užtikrintai. Šis modelis grąžins daugybę žmonių į jų darbo vietas“, – teigia A. de Juniac.

IATA ir kitos tarptautinės transporto organizacijos ragina sukurti tyrimo procesą, kuris atitiktų greičio, tikslumo, kainos ir nesudėtingo naudojimo kriterijus ir būtų parengtas pagal vyriausybės įgaliojimus, sutartus tarptautinius standartus.

Anot A. de Juniac, šis siūlymas – tai aiškus aviacijos poreikių signalas, galintis apsaugoti nuo milžiniškos aviacijos krizės, kuri jau vyksta šiuo metu. Jis pritaria, jog tyrimo integravimas į kelionės procesą sukurs daug praktinių iššūkių, tačiau tikina, jog tarptautinių organizacijų pastangomis galima pasiekti, kad vyriausybės laikytųsi vieno pasaulinio standarto.

„Oro linijos, oro uostai, įrangos gamintojai ir vyriausybės turės dirbti išvien, kad procesai vyktų sklandžiai. Nepamirškime, kad kol kas kiekviena diena, kurią aviacijos pramonė praleidžia ant žemės, sukelia grėsmę darbo vietoms ir kiekvienos išsivysčiusios šalies ekonomikai“, – primena A. de Juniac.

Keliaujantys išreiškė palaikymą

IATA siūlymą palaiko viešosios nuomonės apklausos rezultatai, kuri rugpjūčio pabaigoje atlikta 11-oje rinkų (Australijoje, Kanadoje, Čilėje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Indijoje, Japonijoje, Singapūre, JAE, JK ir Jungtinėse Valstijose). Ji atskleidė, jog apie 65 proc. apklaustųjų pritaria COVID-19 testo atlikimui prieš išvykstant kaip saviizoliacijos alternatyvai. Be to, net 84 proc. sutiko, kad tirti reiktų visus keliautojus.

Tarptautinė nuomonės apklausa taip pat parodė, kad nuosekli tyrimų sistema padėtų atkurti keleivių pasitikėjimą aviacija.

„Saugumas yra svarbiausias aviacijos prioritetas. Kol kas kasdien didėjantys ekonominiai nuostoliai, sukelti sienų uždarymo ir antrosios infekcijos bangos, verčia aviacijos pramonę pasitelkti savo patirtį ir susivienyti su vyriausybėmis bei medicininių tyrimų teikėjais, kad būtų galima surasti greitą, tikslų, prieinamą ir lengvai valdomą tyrimą, kuris leis pasauliui atsigauti ir dar kartą saugiai susijungti“, – įsitikinęs A. de Juniac.

Skaityti toliau

Pasaulis

Rugpjūtis gamtinių dujų rinkoje: nuo ruošimosi šalčiams iki uragano sustabdytų skystinimo terminalų

kaunieciams.lt

Paskelbta

Vėl pradėjęs augti užsikrėtimų COVID-19 atvejų skaičius Europos Sąjungos šalyse rugpjūtį atsiliepė ir šių šalių gamybos rodikliams. Ekonominių tyrimų instituto „IHS Markit“ sudaromas euro zonos Pirkimo vadybininkų indeksas (PMI) paskutinį vasaros mėnesį, lyginant su liepa, sumažėjo 0,1 punktu iki 51.7. Tačiau gamybos apimtys Kinijoje ir JAV rugpjūtį po truputį augo – atitinkamai 0,3 ir 2,2 punkto. Būtent gerėjančios nuotaikos šių šalių pramonės sektoriuose, neplanuoti gamtinių dujų infrastruktūros remonto darbai, itin galingas uraganas JAV bei ruošimasis šaltajam metų laikotarpiui rugpjūtį kėlė gamtinių dujų kainas.

Įtakos kainoms Europoje turėjo ir mažėjantys tranzito srautai

Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2020 m. rugsėjo mėnesiui susiformavo ties 7,85 euro už megavatvalandę (Eur/MWh) ir buvo 2,48 Eur/MWh didesnis nei susiformavusi kaina rugpjūčio mėnesiui. Palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, rugsėjo mėnesio Nyderlandų TTF kainų indeksas sumažėjo 30 proc.

Iš dalies tokį kainų lygį lėmė tiek numatyti, tiek neplanuoti remonto darbai gamtinių dujų perdavimų sistemose, ir beveik per pusę sumažėjusios išdujinimo apimtys iš Nyderlanduose esančio SGD terminalo, lyginant su ankstesniais šios vasaros mėnesiais. Be to, įtakos turėjo ir rusiškų dujų tranzito srautų per Vokietiją į Nyderlandus sumažėjimas. Pastarasis, „Ignitis“ vertinimu, siekė 45 proc., lyginant su šių metų birželio ir liepos vidurkiu.

Rugsėjo pradžioje Europos gamtinių dujų saugyklų užpildymas siekė nepilnus 92 proc. ir buvo tame pačiame lygyje kaip ir praėjusiais metais. Tokia situacija rodo, kad jau lapkritį Europos dujų saugyklos gali būti užpildytos maksimaliai, o tai mažintų gamtinių dujų importo poreikį 2021 metų balandžio – rugsėjo mėnesiais.

Dujų skystinimo gamyklas stabdė uraganas

JAV Meksikos įlankoje gamtinių dujų skystinimo gamyklos paskutinę rugpjūčio savaitę ruošėsi uraganui „Laura“, kurio vėjo greitis siekė iki 240 km per valandą. Dėl šios priežasties buvo ribojami, o kai kur visiškai sustabdyti gamtinių dujų skystinimo terminalų darbai bei evakuojami čia dirbantys asmenys. Šiuo metu yra vertinamas trumpalaikis uragano poveikis rinkai – po didelio kritulių kiekio kelioms dienoms, o galimai ir ilgesniam laikui gali sutrikti laivų eismas uragano paveiktose teritorijose.

Paskutinę rugpjūčio dieną Azijos SGD indeksas EAX pristatymui spalio mėnesį buvo 0,82 EUR/MWh didesnis už pristatymą į Vakarų Europos rinkas. JAV „Henry Hub“ indeksas rugpjūtį buvo mažiausias lyginant su minėtais regionais ir paskutinę rugpjūčio mėnesio dieną siekė 7,55 EUR/MWh.

Kainų skirtumai tarp JAV ir kitų pasaulio regionų leidžia prognozuoti, kad nuo spalio mėnesio rinkoje didės amerikietiškų krovinių skaičius.

Skaityti toliau

Pasaulis

Pasirašytas nacionalinių sankcijų sąrašas Baltarusijai

kaunieciams.lt

Paskelbta

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė pasirašė įsakymą, kuriuo uždrausta atvykti į Lietuvą Baltarusijos piliečiams pagal sąrašą. Sąraše – 30 asmenų, kurie prisidėjo pažeidžiant tarptautinius rinkimų standartus ir žmogaus teises, taip pat vykdant represijas prieš pilietinę visuomenę ir demokratinę opoziciją.

Minėto vidaus reikalų ministrės įsakymo galutinį sąrašo variantą Užsienio reikalų ministerija pateikė praėjusį ketvirtadienį. Gavus papildomus teikimus, sąrašas gali būti pildomas.

Migracijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos duomenis apie šiuos Baltarusijos asmenis pirmadienį įrašė į Užsieniečių, kuriems draudžiama atvykti į Lietuvos Respubliką, nacionalinį sąrašą.

Pirmą kartą ribojamosios priemonės Baltarusijai buvo įvestos 2004 metais dėl keturių žmonių dingimo. 2011 metais Europos Sąjunga paskelbė papildomas sankcijas asmenims, kurie vykdė represijas.

Šaltinis: Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija

Skaityti toliau
Naujienosprieš 12 val

Koronavirusas toliau mutuoja – kuri vakcina apsaugos geriausiai?

Šiuo metu daugelyje pasaulio šalių fiksuojami naujų koronaviruso mutacijų atvejai, o septyniose iš jų stebimas koronaviruso mutacijų plitimas. Tarp šių...

Greitos naujienosprieš 13 val

Sveikinimas grafikui Rimvydui Kepežinskui 65-mečio proga

2021 01 26 Šiandien grafikas, iliustruotojas, Vilniaus dailės akademijos profesorius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Rimvydas Kepežinskas švenčia...

Greitos naujienosprieš 14 val

Dosjė: aplinkos ministro susitikimai su pavaldžių įstaigų vadovais

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas nuo savo kadencijos pradžios susitiko su visų 13 ministerijai pavaldžių įstaigų vadovais. Dviejų iš jų –...

Greitos naujienosprieš 16 val

„CAS 2021“ visą pasaulį ragina susivienyti prisitaikant prie klimato kaitos

2021 01 25 Pirmadienį 15 val. Lietuvos laiku prasideda pirmasis pasaulio lyderių, valstybių atstovų, nevyriausybinių ir kitų organizacijų susitikimas (CAS...

Greitos naujienosprieš 16 val

„Lexus“ vairuotojui surašytas ne vienas administracinio nusižengimo protokolas

2021 01 25 Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos Kelių patrulių kuopos pareigūnai, siekdami užtikrinti saugumą kelyje, praėjusią...

Greitos naujienosprieš 16 val

VRM: atvykti į Lietuvą dėl humanitarinių priežasčių leista beveik 792 Baltarusijos piliečiams

Sausio 25 d. duomenimis vidaus reikalų ministro įsakymu yra išduoti 792 leidimai Baltarusijos piliečiams atvykti į Lietuvos Respubliką ypatingais humanitariniais...

Greitos naujienosprieš 16 val

Pretenduoti į „Google“ skiriamą paramą kviečia ir Lietuvos kultūros bei meno atstovus

Technologijų kompanija „Google“ paskelbė programos „Google.org Impact Challenge“ kvietimą, skirtą Vidurio ir Rytų Europos šalims. Pagal šią iniciatyvą 2 mln....

Greitos naujienosprieš 16 val

VESK: karantiną pratęsti siūloma iki vasario 28 dienos

Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija (VESK) nusprendė Vyriausybei siūlyti tęsti karantiną nuo vasario 1 dienos iki vasario 28 dienos. Vyriausybė sprendimą...

Greitos naujienosprieš 16 val

Nuo COVID-19 bus vakcinuojama daugiau darbuotojų ir savanorių, turinčių sąlytį su pacientais ir rizikos grupės asmenimis

2021 01 25 Atsižvelgiant į ekspertų ir Vyriausybės rekomendacijas bei siekiant apsaugoti didžiausią riziką užsikrėsti koronavirusu (COVID-19) turinčius gyventojus, sveikatos...

Greitos naujienosprieš 17 val

Vaikų dienos centrams – 1,6 mln. eurų

2021 01 25 Jau šią savaitę savivaldybes pasieks vaikų dienos centrams skirtas finansavimas. Visoje šalyje veikiantiems 425 vaikų dienos centrams,...

Skaitomiausi