Connect with us

Naujienos

Senturgyje – kelis šimtus eurų kainuojanti rankų darbo kraičio skrynia, spausdinimo mašina už 5000 eurų (foto)

Paskelbta

Penktadienį Kaune kolekcininkai ir išskirtinių daiktų mėgėjai tradiciškai susitiko didžiausiame Baltijos šalyse sendaikčių ir antikvarinių daiktų senturgyje „Laiko ratu“. Nuo senų monetų, indų, leidinių iki kraičio skrynių – retų ir įdomių eksponatų čia nestigo.

Senturgiuose ir mugėse prekiaujanti kaunietė Vida Jakniūnienė siūlė įsigyti ne tik įvairių indų ir nedidelių namų interjerui skirtų daiktų, tačiau ir kraičio skrynių.

Viena jų, kainuojanti apie 400 eurų, yra iš Kinijos, rankų darbo. „Ji pagaminta iš specialaus medžio. Kai atveri jaučiasi tarsi specifinis kvapas, kuris atbaido įvairius kandžius“, – sakė prekybininkė, penktadienį prekiaujanti Kaune, prekybos miestelyje „Urmas“ vykstančiame senturgyje.

Dar vieni išskirtiniai eksponatai – Vokietijos porceliano manufaktūros, žinomos Meiseno pavadinimu, lėkštės. Tai –pirmoji porceliano manufaktūra Vakarų Europoje, o jos gaminiai itin vertinami kolekcininkų.

„Šios lėkštės nėra labai senos, XX amžius. Meiseno fabrikas veikia iki šiol, o jų produkcija gana brangi. Tarkime, vienos lėkštės galutinė kaina būtų 50 eurų. Bet jas ir perka tie, kurie domisi, kolekcionuoja Meiseno gaminius“, – kalbėjo prekybininkė.

V.Jakniūnienė sako, kad į sendaikčių muges užsuka ne tik kolekcininkai, tačiau ir tie, kurie ieško vintažinių daiktų, nori jais papuošti savo namų interjerą.

Leonas, į Kauną atvykęs iš Šiaulių, įvairias senienas kolekcionuoja jau apie 40 metų. Kaip sako pats, jo kolekcijoje yra pačių įvairiausių dalykų, todėl kažką išskirti sunku: „Ir monetos, ir apdovanojimai, kiti seni daiktai. Pirkti ateina tie, kurie tuo domisi, žino, kuriems reikia. Man pačiam būti čia yra malonu – tai irgi pomėgio kolekcionuoti daiktus dalis. Važinėju po visas Baltijos šalis.“

Tarp Leono eksponatų yra ir senovinis virdulys – samovaras. Tik ne elektrinis, o malkinis. Kolekcininkas pasakojo, kad tokius virdulius žmonės naudoja iki šiol, ypač – soduose.

Senais daiktais prekiaujantis Kazimieras siūlė įsigyti seną siuvimo mašiną „Singer“. Kelintų ji metų, sako pats tiksliai nežinantis: „Tačiau sena. Jums parduosiu už 180 eurų. O šiaip gal apie 400 eurų kainuoja. Bet praeis dar 10 metų, gal ji kainuos ir tūkstantį eurų. O jei norite rimtos investicijos – turiu partizanų bunkeriuose naudotą spausdinimo mašiną už 5000 eurų“, – sakė prekybininkas, pridūręs, kad daugiausiai sendaikčių atsiveža iš užsienio.

Egidijus į senturgį atvažiavo iš Kėdainių rajono, o tarp jo parduodamų daiktų į akį krenta senieji leidiniai. Paprašytas parodyti tai, kas, jo nuomone, yra išskirtinio, vyras atverčia 1905–1906 metų leidimo Maironio „Lietuvos istoriją“.

„Puikiausias leidinukas. Išleista ką tik po spaudos draudimo metų. Labai gera knyga – iliustruota, su žemėlapiais “, – kalbėjo Egidijus.

Išties, istorikai teigia, kad Maironiui turime dėkoti ne tik už jo poeziją, bet ir už didžiulį darbą kaupiant Lietuvos istoriją, carizmo metais rengiant spaudai. Maironio rūpesčiu buvo išleisti net trys „Lietuvos istorijos“ leidimai su kunigaikščių paveikslais ir žemėlapiu, o turinys – realistiniai ir be interpretacijų istoriniai faktai. Paskutinis leidimas, išlikęs iki šių dienų – šis, trečiasis, išleistas Petropolyje.

„Čia viskas įdomu. Ypač, jei kažkuo domiesi. Neparduodu tuščio daikto, neparduodu bulvių už 30 centų. Visą laiką rinkau kažką: pradėjau nuo drugelių, vabaliukų, akmenukų, kriauklių, stiklo lėlių, rinkau ir pinigus. Patinka kolekcionuoti“, – sakė Egidijus.

Senturgis „Laiko ratu“ vyks visą savaitgalį, rugpjūčio 1-2 dienomis, nuo ankstaus ryto iki vėlyvos popietės Kaune, prekybos miestelyje „Urmas“, automobilių aikštelėje esančioje adresu Elektrėnų g. 1F.

Akimirkos iš senturgio – fotogalerijoje:

 

 

Skaityti toliau

Naujienos

Nuspręsta dėl veido kaukių Seimo rinkimų metu: jos bus privalomos visiems

Paskelbta

Seimo rinkimuose, vyksiančiuose šių metų spalį, apsauginės veido kaukės bus privalomos, trečiadienį nusprendė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).

Respiratorius ar medicinines kaukes turės dėvėti tiek komisijų nariai, tiek stebėtojai, tiek balsuoti ateinantys rinkėjai.

Tarp rinkėjų eilėse turės būti išlaikytas bent vieno metro atstumas, taip pat turės būti paskirstyti rinkėjų srautai – kad jie į balsavimo patalpą įeitų ir išeitų ne per tas pačias duris, tarpusavy patalpoje nesimaišytų.

Balsavimo namuose metu rinkėjui, jei yra galimybės, biuletenį bus rekomenduojama užpildyti lauke prie durų. Atvykusiems komisijos taip pat, jei yra galimybė, rekomenduojama neiti į patalpų vidų.

Rizikos grupės rinkėjai taip pat būtų raginami į balsavimo apylinkes atvykti ankstyvomis valandomis, kai mažesni srautai.

Rinkėjams siūloma ateinant balsuoti atsinešti savo rašymo priemonę, balsavimo patalpoje rašikliai turėtų būti dezinfekuojami po kiekvieno panaudojimo.

Pandemijos metu Seimo rinkimuose yra prailgintas išankstinio balsavimo laikas: paskelbus specialiąją situaciją balsavimas iš anksto rinkimų savaitę galėtų vykti pirmadienį, antradienį, trečiadienį ir ketvirtadienį.

Įprastomis sąlygomis išankstinis balsavimas vyksta dvi dienas: trečiadienį ir ketvirtadienį.

Seimo rinkimai vyks spalio 11 dieną.

BNS informacija

Skaityti toliau

Naujienos

Aukštos kvalifikacijos specialistai gali būti atleidžiami nuo privalomo izoliavimosi

Paskelbta

Aukštos kvalifikacijos specialistai, įskaitant kultūros ir meno atstovus, atvykstantys iš užsienio valstybių, iš kurių atvykus ar grįžus būtina 14 dienų izoliacija, nuo šiol gali pasinaudoti išimtimi, suteikiančia teisę palikti izoliavimo vietą.

Tai numatyta atnaujintose Asmenų, sergančių COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), asmenų, įtariamų, kad serga COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), ir asmenų, turėjusių sąlytį, izoliavimo namuose, kitoje gyvenamojoje vietoje ar savivaldybės administracijos numatytose patalpose taisyklėse.

Jos suteikė teisę Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, įvertinus izoliuoto asmens prašymą, priimti sprendimą dėl leidimo palikti izoliavimo vietą, kai yra atliktas tyrimas COVID-19 ligai (koronaviruso infekcijos) nustatyti ir gautas neigiamas atsakymas.

Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos informacija

 

Skaityti toliau

Lietuva

Ministerija, reaguodama į pandemiją, peržiūri turizmo strategines gaires

Paskelbta

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos iniciatyva šių metų liepos mėnesį vyko susitikimų su turizmo sektoriaus atstovais ciklas, kurio tikslas – aptarti aktualiausius ir efektyviausius veiksmus ir priemones Lietuvos turizmo sektoriui gaivinti  pandemijos sukeltos krizės metu. Susitikimuose nuspręsta parengti turizmo strateginius dokumentus ir gaires artimiausiems penkeriems metams. Ypatingą dėmesį planuojama skirti atvykstamojo ir vietinio turizmo sritims, numatyti pagalbos priemones turizmo verslui.

„COVID-19 pandemija iš esmės pakoregavo galimus Lietuvos turizmo sektoriaus planus, todėl bet kokie strateginiai tikslai gali būti pasiekti tik lanksčiai ir greitai reaguojant į besikeičiančią situaciją pasaulyje. Įgyvendinant turizmo srities strateginius tikslus, būtina išskirti prioritetus. Pagal dabartinę situaciją prioritetinės turizmo sritys – tai ekologijos, sveikatinimo ir piligriminis turizmas. Būtent tokių turizmo krypčių svarba matoma ir kitose šalyse“, – atkreipia dėmesį ekonomikos ir inovacijų viceministrė Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė.

Šiems prioritetiniams tikslams pasiekti būtinas efektyvus turizmo valdymas, rinkodara ir visapusiškas Lietuvos turizmo išteklių panaudojimas. Todėl artimiausiu metu Ekonomikos ir inovacijų ministerija planuoja surengti dar daugiau diskusijų dėl turizmo strateginių krypčių 2021–2027 metais, pateikti Seimui Turizmo įstatymo pakeitimus ir nustatyti aktualiausias turizmo priemones Lietuvos ateities ekonomikos DNR plane.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos iniciatyva įgyvendinamos įvairios turizmo skatinimo priemonės. Priemone „Paskolos turizmo ir viešojo maitinimo paslaugų teikėjams“ siekiama mažinti COVID-19 pandemijos poveikį turizmo verslui, suteikiant finansavimą paskolų forma kelionių organizatoriams atsiskaityti su turistais už dėl COVID-19 protrūkio neįvykusias keliones. Šia priemone taip pat gali pasinaudoti ir apgyvendinimo paslaugų bei viešojo maitinimo teikėjai.

Pagal kitą priemonę – „Garantijos kelionių organizatorių prievolių įvykdymo užtikrinimui“ – garantijos teikiamos draudimo įmonėms bei finansų įstaigoms, kurios yra sudariusios su turizmo paslaugų bendrove sutartį dėl kelionių organizatorių prievolių įvykdymo užtikrinimo garantijų teikimo.

Priemonę „Atostogų sistema Lietuvoje dirbantiems medikams“ įgyvendins VšĮ „Keliauk Lietuvoje“. Priemonei skirta suma sieks 10 mln. eurų. Nuo šių metų rugsėjo 1 dienos visi šalies medikai ir paramedikai turės galimybę nemokamai įsigyti turizmo paslaugų už 200 eurų, o jų suteikimo kainą kompensuos valstybė.

Taip pat artimiausiu metu planuojama paskelbti priemonę „Kompensacija už organizuotą turistų pargabenimą iš užsienio valstybių po nepaprastosios situacijos paskelbimo“, kuriai įgyvendinti numatyta 1 mln. eurų.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, Lietuvos turizmo sektorius sukuria beveik 3 procentus bendros šalies pridėtinės vertės. Prognozuojama, kad dėl COVID-19 pandemijos 2021 metais Lietuvos turizmo sektorius sukurs 2,1 procento, 2022 m. – 2,3 procento, o 2023 m. – 2,5 procento šalies pridėtinės vertės.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos organizuotas susitikimų turizmo klausimais ciklas apėmė susitikimus su turizmo sektoriaus verslo atstovais, gidais ir jų asociacijų atstovais. Susitikimai vyko aktualiomis vietinio, atvykstamojo ir išvykstamojo turizmo temomis, taip pat buvo aptarti kurortų ir turizmo infrastruktūros klausimai.

Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijos informacija
Nuotrauka: Real is Beautiful Stock / Gintaras Vitulskis

 

Skaityti toliau

Skaitomiausi