Connect with us

Sveikata

Nori prisidėti prie visuomenės sveikatos biuro veiklos? Savanoriauk!

Paskelbta

Atsakingi, pareigingi, aktyvūs žmonės organizacijose gali prasmingai prisidėti prie vykdomos veiklos savanoriaudami. Neatlygintinai laisvu laiku dirbantys gyventojai išbando save įvairiose srityse, atranda patinkančią veiklą, įprasmina savo laiką, realizuoja gabumus bei įgyja naujos patirties. Rinktis savanorišką tarnybą skatinami įvairaus amžiaus piliečiai. Pasirinkimo, kur savanoriauti tikrai netrūksta – be atlygio norinčius dirbti asmenis priima daugybė organizacijų.

Galimybė iš arčiau susipažinti su visuomenės sveikatos specialisto darbu

Gyventojų sveikatos stiprinimo veiklas vykdantis Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras nuo rudens prisijungė prie savanorius priimančių organizacijų tinklo. Šioje įstaigoje kauniečiai gali iš arčiau susipažinti su visuomenės sveikatos specialybe, tiesiogiai dalyvauti vykdomuose projektuose bei veiklose, prisidėti prie jų organizavimo, vykdyti gyventojų apklausas, stebėti sveikatos rodiklius. Galutinį rezultatą matanti visuomenė dažnai nesusimąsto, kiek įdirbio bei pastangų reikalauja parengti ne tik mokslu grįstą, bet ir įtraukiančią, inovatyvią sveikatos gerinimo programą. Savanoriai kviečiami ne tik dirbti, bet ir dalintis idėjomis, kurios visuomet laukiamos.

Plati vykdomų projektų įvairovė

Kauno mieste tiek mažiems, tiek suaugusiems gyventojams skirtų sveikatos gerinimo veiklų spektras labai platus. Kauno miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigose vykdoma burnos higienos prevencinė programa „Kauno vaikai šypsosi“, sveikatai palankios mitybos pagrindų mokosi kartu su virtuvės šefais pagal projektą „Sveikas vaikas-sveika ateitis“. Vaikų fizinis aktyvumas skatinamas vykdant programą „Sportuojantis vaikas-sveikas vaikas“. Mokyklų neaplenkia ir psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencija, taip pat pirmos pagalbos mokymai ir sveikos gyvensenos skatinimas.

Vienas didžiausių projektų kauniečiams – nemokamos treniruotės ištisus metus „Judėk sveikai“. Kauno mieste sportuoti nemokamai gali kiekvienas, užsiėmimai vyksta be galo įvairūs – nuo funkcinių treniruočių, bokso užsiėmimų, iki Karibų šokių bei futbolo kamuolio valdymo treniruočių. Šis projektas kasmet sulaukia vis gausesnio sportuojančių būrio. Taip pat Kauno miesto visuomenės sveikatos biuras rūpinasi vyresnių žmonių sveikata bei siūlo jiems gerinti mitybos įpročius specialiuose sveikos mitybos kursuose, senjorai gali rinktis iš 5 fizinio aktyvumo veiklų ir jas lankyti nemokamai, organizuojami protmūšiai bei dėmesingumo įsisąmoninimo mokymai. Didelis dėmesys skiriamas darbo kolektyvams – jiems skirtas projektas „Sveikatink ir valdyk“. Taip pat įgyvendinama širdies ir kraujagyslių bei diabeto prevencijos programa, savižudybių prevencijos programa.

Tai tik dalis Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro organizuojamų veiklų. Akivaizdu, kad savanoriams įdomios bei prasmingos, kūrybingos bei atkaklumo reikalaujančios veiklos tikrai netrūks.

Norinčius savanoriauti prašome kreiptis el. paštu administracija@kaunovsb.lt

Skaityti toliau

Sveikata

Žmonėms su negalia – išimtys dėl kaukių dėvėjimo

Paskelbta

Nuo šiandien įsigalioja veido apsaugos priemonių dėvėjimo išimtys kai kuriems žmonėms, turintiems negalią. Jiems paslaugų teikimo, laisvalaikio ir pramogų vietose, sporto varžybose ir renginiuose, oro uostuose, taip pat viešajame transporte bei darbo vietose leidžiama nedėvėti kaukių ar kitokių kvėpavimo takų apsaugos priemonių, jei jie dėl savo sveikatos būklės negali jų dėvėti arba jų dėvėjimas galėtų pakenkti negalią turinčiojo sveikatai.

Ši išimtis numatyta šiandien pasirašytame valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo – sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendime.

„Esame ne kartą prašę visuomenės sąmoningumo, tolerancijos bei supratingumo dėl negalią turinčių žmonių. Deja, pastarųjų dienų viešoje erdvėje aprašytos istorijos, pavyzdžiui, kai viešajame transporte įžeidinėjami žmonės su negalia arba neįleidžiami į parduotuves, jei nedėti kaukės, rodo, kad tolerancijos ir elementaraus žmogiškumo stinga. Tad priimtas sprendimas šias išimtis įforminti, kad nebeliktų vietos interpretacijoms, nes, panašu, kad žodinių prašymų neužtenka“, – sako ministras A. Veryga.

Ministras A. Veryga apgailestauja ir atsiprašo tų šeimų ir žmonių, kuriems dėl negalios ir negalėjimo dėvėti kaukės ar kitos veido apsaugos priemonės, teko patirti pažeminimus ir įžeidinėjimus.

„Atsiprašau, kad teko tai patirti. Tikiuosi, kad įteisinta išimtis visiems bus aiški ir nebeliks daugiau klausimų ar noro įžeidinėti silpnesniuosius. Turime suprasti, kad niekas nesame apsaugoti nuo negalios. Tai gali nutikti bet kam – mums patiems, vaikams, anūkams, artimiesiems. Tad būkime supratingi, tolerantiški ir draugiški vieni kitiems“, – sako ministras A. Veryga.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad apsaugines kaukes dėvėti privaloma prekybos paslaugų teikimo vietose, sporto varžybose ir renginiuose, oro uostų patalpose, viešajame transporte darbo vietose tiek darbuotojams, tiek lankytojams, vyresniems nei 6 metų vaikams. Išimtys taikomos, kai apsauginės kaukės trukdo suteikti paslaugas, pavyzdžiui, atliekant veido grožio procedūrą ar atliekant barzdos skutimo paslaugą.

Kaukės dėvėti nereikia ir sportuojant sporto klubuose bei lankantis laisvalaikio ar pramogų parkuose.

Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo – sveikatos apsaugos ministro sprendimus galite rasti čia.

SAM Spaudos tarnybos informacija

Skaityti toliau

Renginiai

Kauniečiams – proga nemokamai išbandyti šiaurietiškąjį ėjimą

Paskelbta

Kauno apskrities viešoji biblioteka kartu su Startwalking.lt treneriais kiekvieną rugpjūčio trečiadienį (5, 12, 19, 26 d.) 18 val. kviečia į šiaurietiško ėjimo treniruotes Ąžuolyne.

Treneriai siekia paneigti mitą, kad šiaurietiškas ėjimas skirtas tik senjorams. Toks ėjimas tinka bet kokiai amžiaus grupei, tai ypač naudingas ir universalus laisvalaikio leidimo būdas visai šeimai. Jis teikia galimybę sustiprinti raumenis, pagerinti savijautą, pabūti gryname ore, pasigrožėti gamta ir turiningai praleisti laisvalaikį su draugais.

„Lyginant su įprastu vaikščiojimu, šiaurietiško ėjimo metu kalorijų sąnaudos padidėja iki 46 proc., nes į darbą įsijungia ne tik kojos, bet ir rankos bei viršutinė kūno dalis. Be to, sistemingos treniruotės gerina fizinį pajėgumą, judesių koordinaciją, tobulina laikyseną ir pusiausvyrą“, – šiaurietiško ėjimo privalumus vardija R. Žeimys.

Susitikimo vieta – Kauno apskrities viešoji biblioteka, Radastų g. 2, lauke prie įėjimo į biblioteką. Lazdomis ir dezinfekavimo priemonėmis pasirūpins organizatoriai, o dalyviai turėtų pasirūpinti patogiais rūbais ir gera nuotaika bei nepamiršti laikytis saugių atstumų.

Kauno apskrities viešosios bibliotekos informacija

Skaityti toliau

Sveikata

Atgavusi regėjimą Kauno klinikų pacientė džiaugiasi pagerėjusia gyvenimo kokybe

Paskelbta

Laimutė puikiai pamena laikotarpį, kai dar prieš kelerius metus ji kentė stiprų akies skausmą ir su viltimi laukė donorinės ragenos bei jos transplantacijos. „Buvo laikotarpis, kai regėjimas taip nusilpo, kad nebegalėjau skaityti, žiūrėti televizoriaus ar perskaityti žinutės telefone, – sako raseiniškė. – Po ragenos transplantacijos mano gyvenimo kokybė ženkliai pagerėjo.“

Po anksčiau atliktos kataraktos operacijos moteriai progresavo ragenos liga – pūslinė keratopatija. Po operacijos matymas operuota akimi nepagerėjo, o progresuojant ligai atsirado stiprus akies skausmas. „Vėliau, kai mane gydė Kauno klinikų akių ligų gydytoja dr. Rima Boguševičienė, po atliktų tyrimų buvo nuspręsta, kad man būtina atlikti ragenos transplantacijos operaciją“, –   prisimena pacientė Laimutė.

„Pacientei laukiant donorinės ragenos ir nepakeliant varginančio skausmo teko nešioti gydomąjį kontaktinį lęšį, reguliariai lašinti vaistus ir gerti medikamentus nuo skausmo“, – pasakoja Kauno klinikų Akių ligų klinikos vadovė prof. Reda Žemaitienė.

Moteriai ragenos persodinimo operacijos prireikė dėl vidinio ragenos sluoksnio pažeidimo ir ligos progresavimo. „Laimutė buvo pirmoji pacientė, kuriai tuomet Kauno klinikose buvo taikyta nauja metodika – endotelinė keratoplastika. Jai buvo pakeista ne visa ragena, o tik pažeista jos dalis, – aiškina akių ligų gydytoja. – Tuo metu ragenos liga greitai progresavo ir jau buvo beapimanti visus ragenos sluoksnius. Operaciją atlikome laiku ir pavyko išvengti sudėtingesnės bei ilgesnio pooperacinio gijimo reikalaujančios kiaurinės keratoplastikos operacijos.“

Pasak Akių ligų klinikos vadovės, ragenos persodinimo operacija pavyko puikiai. „Džiaugėmės, jog pooperacinė eiga buvo gerokai  sklandesne. Gera buvo stebėti, kai moters regėjimas palaipsniui gerėjo. Ji pavyzdingai laikėsi visų rekomendacijų ir iki šiol reguliariai atvyksta pasitikrinti. Paskutinės konsultacijos metu be galo džiaugiamės operacijos rezultatais.“

Rageninis aklumas – tai trečia pagal dažnumą aklumo priežastis pasaulyje, kurio išgydymui reikalinga ragenos ar jos sluoksnių persodinimo operacija. Ragenos persodinimo operacija (kerotoplastika) – tai operacija, kurios metu pažeisti paciento ragenos audiniai pakeičiami sveikais donorinės ragenos audiniais.

Ragenos transplantacija yra viena dažniausiai atliekamų transplantacijos procedūrų. Pasaulyje kasmet atliekama beveik 200 tūkst. ragenos transplantacijų. Per metus Lietuvoje atliekama apie 40 ragenos persodinimo operacijų. Įsteigus pirmąjį Baltijos šalyse Akių donorinės medžiagos banką (Audinių banką), nuo 2001 metų Akių ligų klinikoje atlikta 450 ragenos persodinimo operacijų. 2019 metais Kauno klinikų Akių ligų klinikoje atlikta 30 keratoplastikos operacijų. Laukiančių donorinės ragenos pacientų skaičius nemažėja. Vien Akių ligų klinikoje laukia 100 pacientų.

Informacija ir nuotrauka – Kauno klinikų

Skaityti toliau

Skaitomiausi