Greitos naujienos

S. Gentvilas: „Tokių įmonių kaip „Achema“ konkurencingumo garantas – pasienio CO2 korekcinis mechanizmas“

0

2021 10 26

Antradienį aplinkos ministras Simonas Gentvilas savo iniciatyva aplankęs Jonavos trąšų gamyklą „Achema“ pabrėžia, kad aukštesnių veiklos standartų siekiančios įmonės neturi nukentėti nuo dar taršesnių konkurentų už Europos Sąjungos ribų.

Pagal oficialią statistiką, pastaraisiais metais AB „Achema“ išmeta apie 2,5 mln. tonų šiltnamio dujų į atmosferą per metus. 2012 m. bendrovė pasiekė aukštesnių aplinkosaugos standartų net 85 proc. sumažindama išmetamų azoto dioksidų, o tai yra apie 300 kartų labiau šiltnamio efektą skatinančios dujos už anglies dioksidą.

Tuo metu griežtėjant ES aplinkosaugos politikai, kasmet traukiasi „Achemai“ suteikiamų apyvartinių taršos leidimų dalis – nuo 2,1 mln. vnt. 2013-aisis iki 1,8 mln. šių leidimų pernai.

Simono Gentvilo teigimu, Europos Sąjungos ir trečiųjų šalių gamintojų gamybos sąlygos turi būti suvienodintos norint išlaikyti tokias įmones, kaip „Achema“, konkurencingas šiapus Europos Sąjungos, kurioje didinami aplinkosaugos reikalavimai.

Gamintojams vidaus rinkoje apsaugoti Europos Komisija kuria anglies dioksido korekcinį mechanizmą (CBAM). Aplinkos ministro teigimu, Lietuvai ypač svarbu, kad CBAM įsigaliotų kuo greičiau vietoje dabar numatytų 2026-ųjų. 

„Lietuvos cemento, trąšų, naftos gamybos, stiklo ir energetikos pramonė kasdien konkuruoja su pigesnius energetinius išteklius turinčiomis kaimynėmis, kurios taršos neapmokestina taip kaip ES. Todėl Lietuvos, kaip pasienio valstybės, interesas yra kuo skubiau suvienodinti importuojamų ir vietos gamintojų taršos apmokestinimą. Tai yra ir paslauga viso pasaulio klimatui, nes išvengsime vadinamųjų anglies emisijų „nutekėjimų“ į besivystantį pasaulį“ – po vizito „Achemoje“ sakė S. Gentvilas.

0 0 votes
Jūsų vertinimas
Prenumeruoti naujus komentarus
Informuoti apie
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Visi komentarai

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Greitos naujienos