Sveikata
Rankų drebėjimą mažinantis įrenginys suteikia pacientams savarankiškumo

Rankų drebėjimas ir skausmas dažnam pacientui užkerta kelią tinkamai pasirūpinti buitimi, atlikti elementarius namų ruošos darbus ar net pavalgyti. Kauno mokslo ir technologijų parke veikiantys išmaniųjų medicininių sprendimų kūrėjai MB „Fidens“ sukūrė terapinį įrenginį, skleidžiantį specifinio dažnio mechaninius virpesius, sumažinančius rankų drebėjimą sergantiems esensialiniu tremoru bei sąstingį besiskundžiantiems reumatoidiniu artritu. Šiuo metu vystoma kita įrenginio variacija turėtų padėti slopinti rankų drebėjimą ir sergantiems Parkinsono liga.
„Esencialiniu tremoru vadinamas nevalingas rankų drebėjimas, kai drebulys nėra susijęs su kitomis ligomis, bet yra savarankiška organizmo būklė. Šiuo metu produktą išbandome su Kauno klinikų pacientais ir labiausiai džiaugiamės tuo, kad įrenginį naudoję žmonės patys įvertino, kad tai padėjo sumažinti rankų drebėjimą ar sąstingį. Įrenginį palankiai vertina Lietuvos ir užsienio gydytojai – prietaisą pristatėme ir JAV rinkoje. Mechaninių bangų sukeltas poveikis akivaizdus, tačiau iki šiol santykinai mažai panaudotas mažinant rankų drebėjimą“, – sako dr. Mantas Venslauskas, MB „Fidens“ vadovas.
Įrenginio idėją mokslininkas išvystė iš savo atliktos disertacijos – joje dr. M. Venslauskas tyrė mechaninių virpesių poveikį kraujotakos aktyvinimui žmogaus galūnėse. Per trejetą metų mokslinis darbas kartu su studentų komanda buvo išvystytas į vibruojantį teniso kamuoliuko dydžio rutulį, kurį rankoje palaikius vos 3 minutes, akivaizdžiai sumažėja tremoro požymiai, o kenčiantiems nuo reumatoidiniu artrito sumažėja skausmas ir sąstingis.
Įrenginys jau kitų metų pavasarį pasieks Vakarų Europos ir JAV medicininių ir terapinių prietaisų parduotuves. Alternatyvų kiti gamintojai kol kas nesiūlo – įmonės vadovas pastebi, kad pasaulyje trūksta medicininių įrenginių, kurie sumažintų rankų drebėjimą ar artrito sukeliamą sąstingį. Reumatiniam artritui pažaboti užsienio ir Lietuvos gamintojai siūlo kitą alternatyvą – šildančias pirštines, o vakariečių kuriami drebėjimą mažinantys įrenginiai – vis dar tobulinami prototipai, turintys savų trūkumų. Vakarų šalyse galima įsigyti tik specifinius valgymo įrankius, o kitų tyrėjų komandų vystomi prietaisai didesni ir ne tokie patogūs kasdieniam naudojimui.
Sveikata
Didžiausia COVID-19 ligoninė pradeda skiepyti savo darbuotojus

LSMU Kauno ligoninėje pirmadienį nuo COVID-19 pradėtas skiepyti medicinos personalas.
Iš viso per pirmadienį ir antradienį LSMU Kauno ligoninėje bus paskiepyta 400 gydytojų ir slaugytojų. Dar apie 100 mūsų darbuotojų sekmadienį yra pasiskiepiję LSMU Kauno klinikose.
LSMU Kauno ligoninės generalinis direktorius prof. Albinas Naudžiūnas pabrėžė, kad skiepai padės suvaldyti darbuotojų sergamumą. „Esame didžiausia COVID-19 ligonius gydanti įstaiga šalyje. Skiepai leis ženkliai sustabdyti personalo sergamumą, kuris šiuo metu yra gana didelė problema“, – sakė jis.
Viena pirmųjų pasiskiepijusių LSMU Kauno ligoninėje paskiepytų Infekcinių ligų skyriaus vedėja Estela Tamašauskienė tvirtino, jog jaučiasi puikiai. „Iki šiol ši liga mane aplenkė. Matant kolegų sergamumą bus tikrai ramiau, kai po pusantro mėnesio susiformuos antikūnai“, – kalbėjo medikė.
Šiuo metu LSMU Kauno ligoninėje dėl COVID-19 saviizoliacijoje yra 230 darbuotojų. Nuo rudenio šia liga persirgo apie 400 darbuotojų.
Kaip teigė LSMU Kauno ligoninės Infekcijų kontrolės skyriaus vadovė Rita Butylkina, iki šiol nė vienam paskiepytam darbuotojui nepasireiškė kokie nors ypatingi simptomai. „Iš viso per šias dienas bus paskiepyti visi su COVID-19, priėmimuose ir kituose didesnės rizikos susirgti padaliniuose dirbantys medikai“, – informavo ji.
LSMU Kauno ligoninėje gydoma 220-230 COVID-19 ligonių, dar apie pora dešimčių yra izoliuoti kituose padaliniuose.
Gyvenimo būdas
KAD NERIMAS NETAPTŲ TAVO GYVENIMO ŠEIMININKU
Neišglostyti tekstai ir rašiniai sutinka skaitytoją, kai rašančio pasaulį pasiglemžia nerimo banga.
Veikloje būta sustingimo, kelių žingsnių atgal, miegas vis išbudina ir neleidžia nugrimzti į ramų poilsį, išorė kelia susierzinimą ir rankos nusvyra prieš bet kokį daugiau jėgų reikalaujantį veiksmą.
Savęs suvokimas kažkur pasitraukia ir viršų ima neramios mintys.
Atiduoti, regis, nebėra ką, o duoti vis prašoma. Gal net labiau sau iš savęs.
Tomis akimirkomis gerai nepabėgti nuo savęs, savo kūno, savo širdies, savo sielos. Užklimpus į pelkes jos ima mokyti.
Kad ir kaip nelengva išbūti – kviečiu sustoti.
Ko šią akimirką prašo kūnas? Ar ramybe ir šiluma jį liūliuosi? Ar suteiksi postūmį bėgti tvirtu žingsniu per ryto rūką?
Kartu paklausk, ką pasakytų širdis. Kur jos didžiausias noras ir džiaugsmas? Ar dabartinė sustojimo akimirka ją maitina, ar ji prašyte prašo meilės?
Nepamiršk įsiklausyti į sielą. Kur link ji tave veda? Kuria tau patirtis, kad geriau girdėtum povandeninius dūžius. Jie neregimi plika akimi ar bėgant kasdienos keliu.
Kviečiu išbūti sustojimo akimirkas kai jos ateina. Kviečiu atrasti savo ramstį, prašyti pagalbos, kada reikia ir pasikliauti savimi.
Balansas išlieka šviesoje ir sutemose. Tegul jos būna intensyvios iki pačios širdies.
Autorius: Asta Bajarūnaitė (Invictus Way)
Keli patarimai
Jei tave įsuko nerimąstinga būsena, kai mintys neša nuo dabarties ir neledžia pajusti patirties, kai tave įtraukia aplinka ir veja bėgti su ja, verta sustoti ir nuo realybės atsiriboti.
Kelioms dienoms. Kokybiškai. 3-4 dienas kuo galima mažiau realybės, t.y., sąlygotumų kasdienybėje, kuo mažiau išorinių dirgiklių, kuo mažiau kalbų į realybę sugrąžinančių.
Mažiau ir maisto, mažiau informacijos, mažiau ir veiksmo.
Ir leisti pajusti tai kas vyksta šiuo metu. Ką jauti, ką suvoki, kas nori būti išreikšta šioje akimirkoje.
Priimti tai be vertinimo ir sureikšminimo.
Pamatysi, jog nerimas egzistuoja tik tada, kai neleidi sau jausti dabarties, ir veikti iš šio momento taško atspirties.
“Tu turi rasti savo vietą, specialiai pasirinktu laiku, kur nežinai ką rašė šį rytą laikraštyje, nežinai kas tavo draugai, nežinai kam ką skolingas esi, ar kas skolingi tau. Tai vieta, kurioje gali patirti ir atskleisti kas tu esi ar kas gali būti. Tai vieta, kurioje kūrybiškai atrandi save. Pradžioje, gali pastebėti, jog niekas nevyksta. Tačiau, jei turi šventą vietą ir ja naudojiesi, kažkas galiausiai atsitiks.” – Joseph Campbell
Praktikuok. Klausk savęs. Kur esi? Ką veiki? Ką tu jauti? Ar tai tiesa? O gal visa kančia tik vaizduotėje?
Gyvenimo būdas
Kurie nėra pasiruošę tavęs mylėti…

Tai ne puikybės veiksmas, o buvimu sąžiningu su savimi. Tu ir toliau mylėsi juos, tačiau nauju požiūriu, nauju supratimu ir sąmoningumu.
Tai pats sunkiausias dalykas, kurį tau reikės atlikti gyvenime, ir kartu tai pats svarbiausias: nustoti būti įsikabinusiam į tuos, kurie nėra pasiruošę tavęs mylėti.
Nustok dalyvauti sunkiuose pokalbiuose su žmonėmis, kurie nenori keistis. Nustok būti ten, kur tavo buvimas nėra vertinamas. Nustok dalinti energiją žmonėms, kurie nėra pasiruošę mylėti.
Aš žinau, jog tavo instinktai tave skatina daryti viską, kad tik būti geru kitiems, tačiau tai kartu ir impulsas, kuris vogs tavo laiką, energiją, ir tavo blaivų protą.
Kai pradedi būti visu savimi gyvenimui su savais džiaugsmais, interesais ir įsipareigojimais, ne visi bus pasiruošę tave sutikti pusiaukelėje.
Tai nereiškia, kad turi pakeisti save kas esi. Vadinasi, turi atsiriboti nuo žmonių, kurie nėra pasiruošę būti su tavimi.
Jei esi atsiribojęs, subtiliai įžeistas, užmirštas ar lengvai ignoruojamas žmonių, su kuriais praleidi daugiau laiko, nieko gero neduodi nei sau nei jiems atiduodamas savo energiją ir gyvenimo dalį.
Tiesa ta, kad tu nesi visiems ir jie nėra visi tau. Todėl tai yra taip ypatinga kai surandi kelis žmones su kuriais užmezgi autentiškas draugystes, meilę ar santykius: tu žinosi kaip tai brangu ir vertinga, nes tu jau patyrei ką reiškia kai to neturi.
Ir kuo daugiau praleidi laiko stengdamasis forsuoti kitą būti su tavimi kai jie negali ir nenori, tuo daugiau laiko eikvosi save per šį ryšį.
Tavęs tai laukia. Milijardai žmonių šioje planetoje pasitiks tave jų pačių lygyje, tose vibracijose, kuriose jie yra, ir užmegs ryšį per tai į kur jie eina.
…tačiau kuo ilgiau liksi tuos santykiuose, kur tave naudoja lyg pagalvę jų patogumui, kaip planą B, kaip terapeutą ir išnaudoja jų emocijų sugėrimui, tuo ilgiau liksi nuošaly tos bendruomenės, kurios trokšti giliai širdy.
Galbūt, jei nustosi vaidentis jiems, tave mažiau mylės.
Galbūt jie tave pamirš visiškai.
Galbūt, jei nustosi stengęsis, santykiai pasibaigs.
Galbūt, jei nustosi siuntęs žinutes, tavo telefonas liks “miręs” dienomis ir savaitėmis.
Galbūt, jei nustosi kitą mylėjęs, tarp jūsų meilė išnyks.
Tai nereiškia, jog sugadinai santykius. Tai reiškia, jog vienintelis dalykas kas palaikė jūsų santykius buvo energija, kuria tu maitinai. Tai ne meilė. Tai prisirišimas.
Pats brangiausias ir svarbiausias dalykas, kurį turi savo gyvenime yra tavo energija. Laikas nėra tai kas tave riboja, tai tavo energija. Ką duodi kasdien yra tai ko sukursi vis daugiau savo gyvenime. Kam atiduodi savo laiką, tas nusakys tavo egzistenciją.
Kai tai supranti, tu suprasi kodėl tave kankina nerimas kai būni su žmonėmis, kurie nesidalina, ir darbuose, vietose, miestuose, kurie neatitinka tavojo dažnio.
Tu pradėsi suprasti, kad pats svarbiausias dalykas, kurį gali suteikti gyvenimui, sau ir kitiems, kuriuos tu žinai yra tavos energijos apsauga.
Kurk savo gyvenimą ta vieta, kurioje dalyvauja žmonės, kuriems rūpi, kurie išklauso ir kuria bendrą ryšį.
Tu nesi atsakingas už kitų gelbėjimą.
Ne tavo atsakomybė įtikinti kitus, jog jie turi būti išgelbėti.
Tai ne tavo darbas pasirodyti kitiems ir atiduoti savo gyvenimą, vis po truputį, nes tu jauti užuojautą jiems, nes tu jautiesi blogai, nes tu jauti, jog tu “turėtum”, nes jautiesi įpareigotas, nes giliai viduje bijai, jog jie negrąžins to paties. Ir tai nėra meilė, nes tikroji meilė yra paleisti tuos, kuriuos myli ir nėra pasiruošę būti su tavimi, ir galėtų gyventi kaip jie nori gyventi ir tu galėtum surasti tuos su kuriais galėtum dalintis sveika meile abipusiškai. Tai kito lygio sąmoningumas.
Tavo darbas yra suprasti, jog tu esi šeimininkas ir savo gyvenimo puoselėtojas ir, kad tu esi tas, kuris priima meilę, kurios esi vertas.
Nuspręsk, jog esi vertas tikros draugystės, tikro abipusio ryšio ir totalios meilės su žmonėmis, kuriems rūpi sveikata ir gerovė.
Tada palauk tamsoje, tik sekundėlę…ir stebėk kaip greitai viskas pradeda keistis.
Gyvenimo būdas
20 ŽENKLŲ, KURIE “KALBA” APIE JŪSŲ SVEIKATOS BLOGĖJIMĄ

Daugelis žmonių šiandien pamiršę apie santykį su savo kūnu. “Dėka” greitesnio gyvenimo, užimtumo, siekdami tikslų, numeta atsirandančias problemas kitiems, nenorėdami sustoti ir suprasti kokia yra priežastis visų tų JŲ problemų.Taip savo sveikatą atiduoda į kitų rankas, o kai rezultatas netenkina, mėgsta rodyti pirštais ir baksnoti, kad tai kitų kaltė. Vaistai, konsultacijos, terapijos ir t.t. Ir žmogus sukasi GYDYMOSI įstaigose visą gyvenimą, uždirbtus pinigus atiduodamas už “lopinimą” žaizdų, kurias patys kuria.
Retas, kuris sustoja, kai kūne kažką suskausta ir atkreipia dėmesį, jog kažkas ne taip.
Nebėga nuo skausmo, o supranta, jog skausmas tik signalas netinkamai veikiančio proceso kūne. Supranta, jog skausmas laikinas.
Mūsų kūnas veikia tobulai, kai jam NETRUGDOMA veikti taip kaip jis daro geriausiai. Tai mums reikia edukuoti save apie kūną, o nenurodinėti kūnui kaip jis turi veikti.
Mes išvis negalime NIEKO KONTROLIUOTI. Mes tik galime ĮTAKOTI savo pasirinkimu ar kūnas sustiprės ir galėsime mėgautis buvimu jame, ar jis silps ir tai bus nuolatinė kančia ir nepatogumas būti jame. Pagrindinis stabdis žmogaus geresnei savijautai yra žmogaus arogancija ir nenoras išmokti, pažinti, ir galiausiai, integruoti. Ir tam nereikia būti specialistu, kad suprasti kas kūnui yra sveika.
Žmogus yra dalis gamtos, o ne atskiras nuo jos. Pažinsi gamtos dėsnius – labiau suprasi ir kaip kūnas veikia. Kai visas dienas leidi patalpose, automobiliuose, ir neturi kontakto su žeme, kūnas duoda signalus, jog laikas sugrįžti prie šaltinio ir pasisemti jėgos.
Toliau, dalinamės keliais patarimais iš mūsų partnerio, Tomo Kravec (mitybos specialisto), su kuriuo esame sukūrę ypatingą sistemą, kurioje žmonės išmoksta atstatyti kūno gyvybines funkcijas ir harmonizuoti, bei susitvarkyti su nerimu ir stresu kasdienybėje. Daugiau energijos, mažiau nerimo, daugiau motyvacijos judėti ir veikti, šypsenų ir stabilesnė gera savijauta.
Reikia atsakingiau stebėti savo kūno pokyčius, dažniausiai, jie pasako daug apie mūsų dabartinę sveikatos būklę. Aptarsime pagrindinius faktorius, kurie gali signalizuoti sveikatos pablogėjimus.
Sportas
Krepšinio legendai Valdemarui Chomičiui prireikė medikų pagalbos: „Kenčiau didžiulį skausmą“

Legendinis Lietuvos krepšininkas Valdemaras Chomičius apsisprendė grįžti į krepšinį ir vos prieš kelias dienas išvyko treniruoti garsiojo Ukrainos flagmano Kijevo „Budivelnyk“. Tačiau prieš pat kelionę krepšinio legendai prireikė gydytojų pagalbos.
Valdemaras Chomičius prisipažino ilgą laiką gyvenantis su kojų sąnarių skausmu. „Tai tarsi profesinė liga, persekiojanti daugelį profesionalių sportininkų. Mano sąnariai yra išdilę, todėl judėjimas kelia skausmą. Reikalinga operacija“, – pasakojo jis.
Aktyvų gyvenimo būdą gyvenantis Valdemaras Chomičius tarsi susigyveno su jį nuolat lydinčiu skausmu. Kad kojų sąnariai būtų mažiau apkrauti, teko rinktis tokias sporto šakas, kurios keltų kuo mažiau diskomforto. „Mano sportas dabar yra plaukimas, nardymas, važiavimas dviračiu. Teko atsisakyti teniso. Buvau grįžęs žaisti krepšinį, tačiau trumpam, nes per didelis sąnarių darbas sukeldavo didžiulį skausmą“, – sakė buvęs krepšininkas.
Progresuojantis abiejų kelių sąnarių skausmas privertė Valdemarą Chomičių ieškoti pagalbos. „Pasirašius sutartį su Kijevo krepšinio klubu supratau, kad negaliu daugiau delsti, nes nežinau, kas gali nutikti krepšinio aikštelėje. Kolegų rekomendacijos mane nuvedė pas ortopedą -traumatologą Aurimą Širką, dirbantį plastinės rekonstrukcijos ir chirurgijos klinikoje „Fi Clinica“, – sakė jis.
Gydytojas ortopedas – traumatologas Aurimas Širka krepšinio legendos nuogąstavimus patvirtino – operacija reikalinga, tačiau, dėl susiklosčiusių aplinkybių ir esant poreikiui skubiai išvykti į užsienį tęsti tolesnę trenerio karjerą, pasirinktas greitą efektą duodantis konservatyvus gydymas – vienkartinės didelės koncentracijos hialurono rūgšties injekcijos į kelio sąnarius.
Pasak gydytojo, hialurono rūgšties injekcijos į sąnarius paskirtis – atstatyti sąnarinio skysčio klampumą ir taip sumažinti uždegiminį procesą, skausmą ir pagerinti sąnario funkciją. Klinikoje po gydymo didelės koncentracijos hialurono rūgšties injekcijomis simptomų pagerėjimo požymiai pasireiškia jau pirmomis savaitėmis bei tęsiasi nuo pusmečio iki metų.
Ortopedas – traumatologas Aurimas Širka neslėpė – Valdemarui Chomičiui maždaug po pusmečio teks sugrįžti į kliniką naujai apžiūrai ir tolimesniam operaciniam kelių sąnarių gydymui. Tačiau kol kas krepšinio trenerio dideli sąnarių skausmai varginti neturėtų.
Praėjus kelioms valandoms po hialurono injekcijų, Valdemaras Chomičius pripažino, kad skausmas atlėgo. „Anksčiau jausdavau, kaip įsitempę mano kelių raiščiai, o dabar dingo tas nemalonus tempimo jausmas. O svarbiausia – stipriai sumažėjo skausmas“, – džiaugėsi jis.
Kelių sąnarių skausmus kenčiantiems žmonėms gydytojas Aurimas Širka patarė kuo daugiau judėti. „Gali atrodyti neįtikėtina, tačiau reguliarus judėjimas gali sumažinti skausmą. Geriausiai rinktis tokias fizinio aktyvumo veiklas, kurios mažiausiai apkrauna jau ir taip pažeistus sąnarius – tam labiausiai tinka važiavimas dviračiu, vaikščiojimas, plaukiojimas. Vaikščiojimas taip pat geras judėjimo būdas. Jei sunku surasti laiko, bus lengviau, jei planuosite savo veiklą. Užuot važiavę automobiliu ar autobusu, nedidelius atstumus stenkitės įveikti pėsčiomis“, – sakė jis. „Kelios priežastys, kodėl reikia judėti, net kai skauda sąnarius: judesių metu į sąnario ertmę padidėja išsiskiriančio sąnarinio skysčio, kuris sutepa ir svarbiausia maitina kremzlę, nes ji neturi kraujagyslių ir negauna mitybinių medžiagų iš sisteminės kraujotakos. Dėl fizinės veiklos taip pat stiprėja sąnarį supantys raumenys ir raiščiai, sąnarys tampa stabilesnis, sąnariui tenkantis krūvis sumažėja ir taip pristabdomas ligos progresavimas. Visa tai ypač svarbu ir po jau atliktų sąnarių endoprotezavimo operacijų, nes tokiu atveju dalis krūvio yra nukraunama nuo sąnario implantų bei kaulinių paviršių ir taip užtikrinamas ilgesnis implantų tarnavimo laikas. Sustiprėjus raumenims ir raiščiams, ilgiau išliksite judrūs ir ne taip greitai pavargsite. Svarbu paminėti, kad judant organizme išsiskiria gerinančios nuotaiką medžiagos, kurios tuo pačiu sumažiną ir skausmą, tad po mankštos pasijusite geriau net tik fizine prasme, bet ir emociškai“.
Naujienos
Slyvos žiemai: džiovintos, marinuotos, kompote ir uogienėje su bruknėmis

Slyvos paprastai nesulaukia tiek dėmesio ir šlovės kaip braškės, mėlynės, šilauogės ar avietės. Tačiau, pasak turgaus prekeivių, slyvas lietuviai labai mėgsta ir populiarumu joms nenusileidžia. Juolab, kad ir slyvų panaudojimo būdų tikrai daug.
Vėlyvųjų lietuviškų slyvų vis dar gausu ant turgaus prekystalių, o žmonės jas šiuo metu itin gausiai perka.
„Nors dabar slyvų gali nusipirkti vos ne ištisus metus, žmonės įpratę nuo seno rudenį įsigyti didesnius kiekius. Kas tiesiog valgo, kas džiovina, kas kompotus ir uogienes verda“, – pasakojo prekybos miestelyje „Urmas“ įsikūrusiame Centriniame Kauno turguje prekiaujanti Vitalija.
Slyvas, kitaip nei daugelį kitų vasaros ir rudens gėrybių, labai paranku džiovinti. Džiovintos slyvos išlieka maistingos, turi gerą skonį ir taip jas labai patogu išlaikyti visą žiemą. Slyvos dėl savo skonio ir savybių išlaikyti formą labai tinka virti kompotams.
Dar vienas, galbūt šiek tiek mažiau žinomas būdas paruošti slyvas žiemai yra jų marinavimas. Ir be reikalo jis primirštas, nes rezultatas – labai gardus. Slyvos marinuojamos su actu ir įvairiais prieskoniais. Dažniausiai su gvazdikėliais, cinamonu, lauro lapais, kvapiaisiais pipirais. Taip paruoštos slyvos labai tinka su kepta mėsa – ypač su vištiena, antiena.
Na ir, žinoma, uogienės. Jų variantų yra įvairių – ir vien slyvos, ir su kitais vaisiais ar uogomis. Klasika galima laikyti tarpusavyje ypač derantį slyvų ir šokolado receptą, populiaru virti slyvas su obuoliais ar kriaušėmis.
Yra ir įdomesnių variantų, pavyzdžiui, slyvos su bruknėmis. Apie šį derinį papasakojo jau minėta Vitalija, turguje prekiaujanti vaisiais ir daržovėmis.
„Įsikalbėjome kartą su pirkėja ir papasakojo, kad jai patiko slyvos su bruknėmis. Aš nusistebėjau, ar skanus čia toks derinys. Bet kai pabandžiau, galiu pasakyti, kad tikrai įdomus ir geras. Gaunasi tokia šiek tiek saldžiarūgštė, gaivi uogienė su įdomiu prieskoniu, kurį duoda bruknės“, – pasakojo pašnekovė.
Slyvos, beje, vertinamos ne tik dėl gero skonio. Jos – ypač maistingos, turi daug ląstelienos, išsiskiria mineralų ir antioksidantų gausa., taip pat ląstelienos ir antioksidantų. Laikoma, kad slyvose esantys elementai gali padėti sumažinti kai kurių lėtinių ligų tikimybę ir pagerinti širdies veiklą.
Slyvų ir bruknių uogienė
Ruošiant šią uogienę 1 kg bruknių, reikės 0,5 kg slyvų ir 1 stiklinės cukraus. Bruknes reikia išvirti atskirai su puse stiklinės cukraus. Nuluptas, be kauliukų ir perpus perpjautas slyvas taip pat reikia apvirti atskirai su likusiu cukrumi.
Į stiklainius bruknes ir slyvas reikia dėti sluoksniais, bet apatinis ir viršutinis sluoksniai turi būti bruknių. Stiklainius uždaryti prieš tai juos pakaitinus apie 10 min 80 laipsnių temperatūroje.
-
Greitos naujienosprieš 6 d.
Pareigūnus įžeidinėjusiam ir filmavusiam vyrui – piniginė bauda
-
Miestasprieš 2 d.
Kaunas imasi netradicinio ženklinimo: žiemos pramogų erdvėse – svarbūs įspėjimai
-
COVIDprieš 2 sav.
Vyriausybė svarsto apie „imuniteto pasą“ – gautų ir pasiskiepiję, ir persirgę COVID-19
-
Miestasprieš 1 sav.
Pauzė baigėsi: Kaunas toliau tęs Santakos parko rekonstrukciją
-
Miestasprieš 2 d.
Kauno centre nebelieka ,,Maximos” parduotuvės
-
Greitos naujienosprieš 1 sav.
Toliau ieškomas Kauno rajone dingęs jaunas vyras
-
Greitos naujienosprieš 2 sav.
SAM informuoja, kokia seka bus skiepijami Lietuvos gyventojai
-
Greitos naujienosprieš 2 d.
NVSC informuoja apie sausio 14 dienos COVID-19 protrūkius