Kauniečiams redakcijaŽmonių istorijosProjektas „2gyvenimai“ siekia padidinti visuomenės sąmoningumą apie donorystės svarbą

Ar kada susimąstei, kaip jaučiasi sunkiai sergantys žmonės, laukiantys organų donorų metų metus? Ar kada svarstei, kokia trapi yra riba tarp gyvenimo ir mirties? Projektas, primenantis apie donorystės svarbą Kauniečiams - Pasiūlymai, Akcijos, Naujienos Praktiški patarimai, kaip kovoti su kompiuterio triukšmu 2020 21 vasario Kauniečiams - Pasiūlymai, Akcijos, Naujienos Šaltojo sezono šventės: mažos detalės įspūdingam įvaizdžiui 2020 20 vasario „2gyvenimai“ yra socialinis organų donorystės projektas, skatinantis visuomenę atkreipti dėmesį į donorystės idėją bei raginantis apie...
Inga Bočiūtė Inga Bočiūtė2019 12 rugsėjo

Ar kada susimąstei, kaip jaučiasi sunkiai sergantys žmonės, laukiantys organų donorų metų metus? Ar kada svarstei, kokia trapi yra riba tarp gyvenimo ir mirties?

Projektas, primenantis apie donorystės svarbą

„2gyvenimai“ yra socialinis organų donorystės projektas, skatinantis visuomenę atkreipti dėmesį į donorystės idėją bei raginantis apie ją pasikalbėti su artimaisiais. Šio projekto metu turėsite galimybę pamatyti, koks trapus ir artimas yra donoro ir recipiento ryšys bei kaip dviejų kūnų bendrystė ir neįkainojama dovana – dovanotas organas – sukuria pilnavertį gyvenimą. Pasak projekto autorės Ievos Meškauskaitės, ši iniciatyva gimė iš meilės gyvenimui ir suvokimo, kaip svarbu yra branginti kiekvieną akimirką ir mėgautis gyvenimo džiaugsmu.

Šiuo projektu yra siekiama didinti visuomenės sąmoningumą apie donorystės prasmę ir svarbą bei leisti žmonėms pasigerėti menu ir netradicinėmis jo formomis – donorystė projekto metu bus pristatyta per itin jautrias donoro ir recipiento artumą bei ryšį atskleidžiančias nuotraukas, kuriose ant drobe tapusių modelių kūnų jiems susijungus matomas organas.

Projekte vaizduojamas gyvenimas atsispindi dviejų kūnų, simbolizuojančių donorą ir recipientą, bendrystėje. Tik šiems kūnams susijungus, pritarus donorystei ir recipientui atlikus organo transplantaciją, šis gali gyventi savo antrąjį, pilnavertį gyvenimą.

Siekia padidinti lietuvių sąmoningumą apie donorystę

Kaip teigia iniciatyvos „2 gyvenimai“ autorė Ieva Meškauskaitė, pastaraisiais metais visuomenės sąmoningumas organų donorystės klausimu didėja.  Vis dėl to, remiantis statistika, daugelis artimųjų vis dar prieštarauja padovanoti mirusio artimojo organus. Šis rodiklis jau 10 metų išlieka toks pat aukštas ir siekia apie 28 procentus. „Labai gaila, kad didėjant Lietuvos visuomenės sąmoningumui, prieštaravimas donorystės idėjai tebėra didžiulis, todėl artėjant Pasaulinei organų donorystės dienai, kuri bus spalio mėnesį, norėjosi visuomenei dar kartą priminti, ką reiškia dalintis, kodėl svarbu dovanoti gyvybę ir kiek šiame gyvenime yra svarbus žmonių tarpusavio santykis“- neatlygintinos donorystės svarbą akcentuoja Ieva Meškauskaitė.

Šios idėjos autorei donorystės tematika yra itin artima. Ieva rašo įvairaus pobūdžio straipsnius susijusius su organų donoryste, transplantacijomis, rengia organų transplantacijos laukiantiems ar po jos gyjantiems žmonėms, jų artimiesiems ir medikams skirtą žurnalą „Nefro Info“, bendrauja su žmonėmis, laukiančiais arba jau sveikstančiais po įvairių organų persodinimo operacijų. „Suvokiu laukimo sunkumą, artimųjų skausmą, kai tavo mylimas žmogus balansuoja tarp gyvenimo ir mirties. Manau, kad yra labai sunku gyventi, kai tavo aplinka apsiriboja ligoninės palatomis ir žmonėmis, kuriuos joje sutinki“- empatiškai apie sutiktų ligonių gyvenimą pasakoja „2 gyvenimai“ idėjos autorė.

Moteris tiki, jog kiekvienas gyvenime turi turėti šansą mylėti, patirti, išmokti, atrasti, kurti, skleisti ir daryti tai ką panorėję. Vis dėl to kartais netikėtai užklupusi liga labai koreguoja gyvenimo planus.. Vienintelis būdas susigrąžinti pilnatvės kupiną gyvenimą arba apskritai, turėti galimybę gyventi – yra organų persodinimo operacija.

Kalbant apie organų donorystę Lietuvoje – reikėtų pridurti, jog tai yra labai jautri ir kontraversiška tema. „Kartu su bendraorganizatoriumi Edgaru Žilaičiu norėjome visuomenei pateikti kažką nematyto, jausmingo, bet kartu ir visiems suprantamo bei tokiu būdu parodyti, leisti pajusti, galbūt kažkam dar kartą išgyventi ir iššaukti norą paklausti – ar man tikrai reikalingi mano organai, kai mirsiu?”- apie šios iniciatyvos tikslą pasakoja Ieva Meškauskaitė. Pašnekovė tikisi, kad žmonės, pamatę šio projekto nuotraukas, donorystės tema pasikalbės su artimaisiais, pasirašys donoro kortelę, o galbūt, net ir išgelbės kažkam gyvybę.

Prie projekto prisidėjo gausus būrys žmonių

Nors projektas startavo dar visai neseniai – šių metų rugpjūčio 17 – 18 dienomis, savanoriškai susirinkusių žmonių komanda jau spėjo įgyvendinti galvoje besisukusias idėjas ir pavertė jas realiu bei jau apčiuopiamu rezultatu. Iniciatyvos iniciatorė Ieva Meškauskaitė džiaugiasi, jog jos idėja buvo padrąsinta įgyvendinti labai gero draugo Edgaro Žilaičio, su kuriuo šiuo metu ji organizuoja tolimesnę projekto eigą. Viltys surasti dar daugiau entuziastų net viršijo moters lūkesčius – pradiniam projekto etapui buvo surinkti patys geriausi savo srities specialistai, kurie aukojo savo laiką, priemones ir talentą vardan kūrybinio proceso ir ateities perspektyvų – sąmojingesnio visuomenės požiūrio į organų donorystę.

Iniciatyvos „2gyvenimai“ vykdytojai yra nenusakomai dėkingi gausybei žmonių, prisidėjusių prie šio projekto. Verta paminėti, kad prie šios iniciatyvos įgyvendinimo komandos nariai dirbo savanoriškai, vedami kūrybinių idėjų ir noro prisidėti prie donorystės viešinimo Lietuvoje. Projekto autorė Ieva dėkoja kūno tapybos meistrėms ir grimerėms, kurios idėjas perteikė ant modelių kūnų – Margaritai Sajetai – Vasilko, Daliai Gečienei, Arinai Vasilko ir Gražinai Makovskai.  Projekto rengėja taip pat yra be galo dėkinga menininkei bei eskizus paruošusiai Jurgitai Martinionytei, kūrybinio proceso įamžintojui Jonui Baltikauskui bei modelių agentūrų „Modilinos“ ir „Deimantės modelių agentūra“ modeliams: Emilijai Misevičiūtei,  Dominykui KrimisieruiGerdai KliminskaiteiRenatai KadišaiteiViktorijai Ustinkinai, Vitai Mačinskaitei, Akvilei Zagurskytei. Taip pat  vieną didelį nuoširdų AČIŪ projekto iniciatorė taria nepriklausomiems modeliams Ugnei Šlaičiūnaitei ir Mykolui Lukoševičiui, tapusiems projekto meniniais kūriniais. Už projekto oazę, kuriuose projekto komanda jautėsi kaip namuose, Ieva dėkoja „Shoop studio rental“ studijai – ačiū, kad šiltai priėmėte, rūpinotės ir palaikėte iniciatyvos įgyvendinimo komandą! Didelės padėkos nusipelno ir projekto tolimesnis vystytojas, organizatorius ir fotografas Edgaras Žilaitis. Galiausiai, projekto organizatorė Ieva širdingai dėkoja ir projekto rėmėjams – Lietuvos asociacijai „Gyvastis“ bei mineraliniam vandeniui „Akvilė“.

Tikisi rasti partnerių ir rėmėjų

Greitu metu, artėjant Pasaulio ir Europos organų donorystės ir Transplantacijos dienai, projekto „2 gyvenimai“ organizatoriai tikisi surengti jautrią parodą, kurioje būtų publikuojamos šios meniškos nuotraukos. Tikimąsi rasti partnerių ir rėmėjų, kurie padės organizuoti būsimą parodą bei platinti informaciją apie organų donorystę įvairiais informavimo kanalais.

Jūsų pasiūlymai, idėjos ir bet kokios įžvalgos yra labai laukiamos tel. +37060136717 arba el. paštu

labas@2gyvenimai.lt. Taip pat mielai kviečiame apsilankyti projekto „Facebook“ puslapyje.

Kokia Jūsų nuomonė šia tema?

avatar
  Prenumeruoti naujus komentarus  
Informuoti apie
Scroll Up