Connect with us

Naujienos

Po ketverių metų pertraukos į Kauną grįžta mamų laukiama ir mėgstama Mamų mugė

Paskelbta

Spalio 10 dieną jau devintąjį kartą duris atvers didžiausia Baltijos regione vaikų ir nėščiųjų prekių mugė. Projektas „Šeima – šeimai“, sukviečiantis atsakingas, sąmoningas ir visuomeniškas šeimas yra unikalus ir neturintis analogo visoje Europoje. Mamų mugės principas: mamos registruojasi ir atneša parduoti tvarkingus išaugtus vaikų drabužius, avalynę ir kitus daiktus, perduoda savanoriams ir mugės darbo dienomis atėję tėveliai gali įsigyti vaikiškų daiktų už itin simbolinę kainą. Dalis daiktų po mugės paskirstoma labdarai.

Prie tvarumą skatinančios mugės jungiasi ir pirmųjų renginių dalyviai

„Labai smagu tarp mugės dalyvių sutikti tuos žmones, kurie mugėje dalyvavo nuo pirmųjų jos metų, o mugei užvėrus duris prieš ketverius metus, vis prašiusių vėl ją parvežti į Kauną. Kauniečiai džiaugiasi, jog atsakingo vartojimo kultūrą galima bus vystyti ir jų mieste. Čia galima ne tik parduoti savo vaikų išaugtus drabužius, batus, žaislus ir kitus daiktus, bet rudens ir žiemos sezonui patraukliomis kainomis aprengti savo vaikus. Ne paskutinėje vietoje ir galimybė su stokojančiais pasidalinti neparduotais daiktais. Pati auginu 3 vaikus, tad žinau, kad supirkti visus daiktus, reikalingus rudens ir žiemos sezonui, šeimoms būna nemenkas iššūkis“, – sakė Mamų mugės Kaune organizatorė Vaida Babeckienė.

Mamų mugė Kaune buvo padariusi ketverių metų pertrauką, tačiau gavus daug kauniečių užklausų ir pritraukus partnerius patalpoms, nuspręsta vėl atnaujinti projektą.

„Mamų mugė yra itin vykęs atsakingo ir tvaraus vartojimo pavyzdys. Teko padėti prie pirmųjų renginių, šiemet su pusmečio dukryte taip pat planuojame prisijungti ir palaikyti mugės idėją. Pastebiu, kad kai kurios mamytės ypač stengiasi paruošti daiktus pardavimui taip, kad būtų patrauklu klientams. Todėl galima teigti, jog mugė ugdo ir itin svarbius verslumo, pardavimo įgūdžius,“ – sako viena iš verslumo ugdymo projekto „Išdrįsk svajoti“ autorių verslininkė Aistė Puodžiūnienė. – „Iš tiesų motinystė yra gera proga apgalvoti, ką nori veikti toliau, kur įdarbinti savo patirtį ir gebėjimus. Ir savanorystės projektai yra gera proga įgyti naujų kompetencijų, naujų pažinčių.“

30 tūkstančių prekių vaikams – dalinimosi ekonomikos pavyzdys

Rudens-žiemos sezonas tėveliams didelis iššūkis, kadangi vaikai per sezoną gali išaugti kelių dydžių rūbus ir avalynę. „Mamų mugė“ taupo ne tik tėvelių pinigus, bet ir laiką. Mugės asortimente prekių pasiūla siekia 30 tūkstančių. Didžiausi skyriai yra vaikiškos avalynės, striukių, megztinių ir kombinezonų. Gausybė tokia, kad net sunku išsirinkti. Suskaičiuota, jog tėveliai, pirkdami vienam vaikui šiltų rūbų komplektą, mugėje išleidžia iki 100 eurų. Kitur tiek kainuoja viena pora naujų batukų. Daugelis šeimų renkasi mugę, kadangi joje gali visko, ko reikia, nupirkti vienu metu ir dar gerokai sutaupyti, o tuo pačiu taip paremti vieni kitus.

Rudens-žiemos mugė Kaune Žaliojoje galerijoje (Pramonės pr. 14, Urmas) 2 salėje vyks 4 dienas iki spalio 13 d. Spalio 10 d. duris atverianti mugė pasiūlys prekes įsigyti ir su nuolaida. Penktadienį bus taikoma 20 procentų, šeštadienį – 50 procentų, o sekmadienį net 70 procentų nuolaida pažymėtoms prekėms. Išskirtinės sąlygos apsipirkti suteikiamos nėščiosioms ir neįgalius vaikus auginančioms šeimoms, mugėje jie gali apsilankyti vieni pirmųjų, spalio 10 d. nuo 9 val.

Antrą ar trečią gyvenimą įgaunantys daiktai nukeliauja ir į stokojančių šeimas

Kiekvienoje mugėje nuperkama iki 20 tūkst. įvairių prekių. Tad tokiai gausybei daiktų suteikiamas antras, o kartais ir trečias gyvenimas, pakartotinis panaudojimas. Tai liudija ir apie atsakingesnį požiūrį į aplinką.

Pasibaigus prekybai dalyviai didelę dalį likusių prekių palieka labdarai. Paprastai mugei paliekama keletas tūkstančių įvairiausių drabužių, žaislų ir daiktų, skirtų vaikams, tad džiugu, jog yra galimybė šiais daiktai pasidalinti su stokojančiais Kauno miesto ir Kauno rajono gyventojais. Norintys gauti labdaros, turi pildyti anketą www.linaurus.lt, kurią ras rubrikoje „Labdara“.

„Net ir turėdama sėkmingą asmeninį verslą, gerai prisimenu pradžią, kai teko vienai auginti sūnų ir susidurti su visais įmanomais iššūkiais. Todėl ir dirbdama su moterimis, kurios nori pakeisti savo gyvenimą, raginu prisiimti didesnę atsakomybę ir neatidėlioti savo svajonių, nes kai padedame vieniems, kai dalinamės savo žiniomis, daiktais, laiku, taip padedame didesniam būriui žmonių“, – apie svarbą būti Mamų mugės Kaune partnere kalbėjo Aistė Puodžiūnienė, vykdanti projektą „Išdrįsk svajoti“.

Skaityti toliau

Mokslas

Švietimo, mokslo ir sporto ministro A. Monkevičiaus įsakymu sudaryta darbo grupė teiks siūlymus dėl matematikos mokymo

Paskelbta

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius sudarė darbo grupę, teiksiančią siūlymus ir papildymus jau parengtam matematikos mokymo planui, kuris bus diegiamas nuo naujų mokslo metų. Ši darbo grupė taip pat siūlys papildomas priemones ir būdus, kaip pagerinti matematikos mokymą mokyklose.   

„Kalbėdami apie būtinus švietimo sistemos pokyčius, mes nelaukiame, kol jie bus padaryti, o, priešingai, pradedame juos įgyvendinti. Tam jau ruošėmės iš anksčiau. Šią savaitę paskelbti valstybinio matematikos brandos egzamino rezultatai patvirtino, kad ministerijos parengtas mokinių ugdymo kokybės gerinimo planas yra reikalingas nedelsiant. Todėl nuo šio rudens jame numatytas priemones pradėsime taikyti tam tikrose mokyklose. Siekdami dar labiau stiprinti matematikos, gamtos mokslų mokymą, pasitelksime šios darbo grupės narių įžvalgas ir siūlymus, kartu bus koordinuojamas minėtų priemonių įgyvendinimas“, – teigia ministras A. Monkevičius.

Į darbo grupę įeina matematikos mokytojai, aukštųjų mokyklų dėstytojai. Jai vadovauja švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Jolanta Urbanovič. Ministro įsakymu, darbo grupei pavesta koordinuoti priemonių, skirtų matematikos mokymo, mokymosi ir pasiekimų vertinimo gerinimui, įgyvendinimą 2020–2021 metais, pateikti siūlymus dėl tvaraus matematikos pasiekimų gerinimo ilgalaikėje perspektyvoje.

Darbo grupė į posėdį rinksis jau kitą savaitę.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos informacija

Skaityti toliau

Politika

Lietuva griežtai smerkia pradedamą branduolinio kuro pakrovimą į nesaugią atominę elektrinę Baltarusijoje

Paskelbta

Rugpjūčio 7 dieną Baltarusijos ambasadai buvo įteikta Lietuvos užsienio reikalų ministerijos protesto nota,  griežtai smerkianti Baltarusijos veiksmus, kuriais pradedamas branduolinio kuro pakrovimas į nesaugią atominę elektrinę Baltarusijoje, Astravo aikštelėje.

Notoje konstatuojama, kad Baltarusijos veiksmai vykdant atominės elektrinės projektą pažeidė atvirumo, skaidrumo ir geros kaimynystės principus, o elektrinės veikla dėl artumo Lietuvos sostinei Vilniui neišspręstų branduolinės saugos problemų ir saugos kultūros neužtikrinimo statybų metu sukelia tiesioginę grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir gyventojams.

Notoje Baltarusija raginama sustabdyti pradedamus atominės elektrinės paleidimo darbus iki bus įgyvendintos Europos Sąjungos (ES) streso testų proceso metu pateiktos rekomendacijos, o taip pat kviečiama visapusiškai bendradarbiauti su Europos branduolinės saugos reguliuotojų grupe, Europos Komisija bei kitomis tarptautinėmis organizacijomis, siekiant užtikrinti reikiamą branduolinės saugos ir aplinkosauginių reikalavimų, įskaitant numatytų Espo konvencijoje, lygį.

Rugpjūčio 6 dieną, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius telefoninio pokalbio metu ES vyriausiąjį įgaliotinį užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepą Borrellį informavo apie artimiausiu metu numatomą atominės elektrinės paleidimą Baltarusijoje. L. Linkevičius taip pat akcentavo, jog Lietuva tikisi aktyvaus ES institucijų įsitraukimo. Baltarusijos atominės elektrinės klausimas taip pat buvo aptartas su Lenkijos užsienio reikalų ministru Jaceku Czaputowicziumi.

„Branduolinės saugos standartų ir aplinkosaugos reikalavimų įgyvendinimas yra esminis tiek Lietuvai, tiek pačiai Baltarusijai. Tai yra ne tik dvišalė, bet ir regioninė bei ES problema, tai ES vadovai yra ne kartą yra pasakę. Šiais klausimais nėra vietos kompromisui ir nematome galimybės susitarti su Baltarusija“, – teigė ministras L. Linkevičius.

Užsienio reikalų ministerija, kartu su kitomis Lietuvos institucijomis, toliau tęs veiksmus siekiant bendrų sprendimų Europos Sąjungoje, tarptautinių konvencijų bei kituose daugiašaliuose formatuose dėl Baltarusijos padarytų pažeidimų konstatavimo ir trūkumų ištaisymo.

URM Komunikacijos ir kultūrinės diplomatijos departamento Visuomenės informavimo skyriaus informacija
Skaityti toliau

Miestas

Atsinaujina vienas ryškiausių Kauno architektūrinių akcentų – Soboras

Paskelbta

Kauno Naujamiesčio širdyje, Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčioje, įsibėgėjo kapitaliniai restauracijos darbai. Daugelį metų neliestas, papilkėjęs ir byrantis fasadas, stogo kupolai bei kiti autentiški bažnyčios elementai atnaujinami miesto biudžeto, Kultūros paveldo departamento ir ES fondų lėšomis – daugiau kaip 2 mln. eurų. Planuojama, kad rūbą pakeitusi XIX a. architektūros ikona dar šiemet bus pritaikyta visuomenės poreikiams ir išplės savo veiklų spektrą. 

„Ne viena kauniečių karta Įgulos bažnyčią laiko vienu iš miesto simbolių. Nepriklausomybės aikštė tapusi populiaria susitikimų vieta, iš kur atsiveria vaizdinga atnaujintos Laisvės alėjos perspektyva, puikiai jaučiamas miesto gyvenimo ritmas. Miesto svečių fotoaparatai taip pat krypsta į centrinėje aikštės dalyje esantį unikalios architektūros pastatą.

Per daugelį metų Soboras prarado savo reprezentacinę išvaizdą, vis būdavo „palopomas“, tačiau atėjo laikas sugrąžinti jam tikrąjį grožį, kad ir toliau puoštų miestą. Iš daugelio taškų matoma bažnyčia neabejotinai taps dar vienu iš akcentų kompleksinėje Laisvės alėjos bei jos prieigų rekonstrukcijoje. Po restauracijos darbų pastatas bus prieinamesnis visiems – kauniečiams, turistams. Pagaliau jame pilnavertiškai galės lankytis žmonės, turintys judėjimo negalią“, – teigė Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

Darbus pradėjo nuo viršaus

Praėjusių metų pabaigoje Sobore virė intensyvių darbų etapas, kurio metu buvo atnaujintas bažnyčią karūnuojantis pagrindinis kupolas. Šiuo metu tvarkomos ketverių kampinių kupolų-varpinių konstrukcijos, skliautinių stogelių danga. Taip pat keičiami susidėvėję metalo skardos žvynelių dangos lakštai. Darbai neatsitiktinai pradėti nuo pastato viršaus – stogas vietomis praleisdavo vandenį.

„Prakiuręs stogas ir įtrūkimai dangoje buvo mūsų prioritetas, kadangi sunkiantis drėgmei galėjo būti pažeidžiamos pastato medinės ir metalinės konstrukcijos, didėti gaisro tikimybė dėl galimo vandens sąlyčio su elektros instaliacija. Galime pasidžiaugti, kad su darbais nebuvo pavėluota – Soboro būklė yra stabili, o daugiausiai nerimo kėlusi dalis jau keliauja į pabaigą“, – apie darbų seką aiškino Kauno savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas.

Bažnyčios viduje statybininkai taip pat sutvirtino stogą ir kupolus laikančias konstrukcijas, įrengė vėdinimą. Medinės-sijinės perdangos, gegninė ir kupolinė stogo struktūra buvo impregnuota, apsaugant nuo kenkėjų, puvimo ir drėgmės bei sustiprinant jos atsparumą ugniai.

Daugiau erdvių menui

Šiemet 125 metus skaičiuojanti Švento arkangelo Mykolo bažnyčia sulaukia dar vieno Renesanso – restauruojamas pastato fasadas. Darbai palies ne tik sienas, kolonas ir reljefinius dekoro elementus – keičiami išoriniai langai, metalinės grotos, bus atrestauruotos pietinėje dalyje esančios durys, sudėti ilgaamžiai ketaus lietvamzdžiai. Kauniečius pasitiks atnaujinti lauko laiptai bei keltuvas, pritaikytas neįgaliųjų patekimui į pagrindines pastato erdves.

Šiuo metu jau atlikti šiaurinio fasado valymo nuo purvo ir apnašų darbai, užglaistytos pažeistos ir smarkiai ištrupėjusios tinko vietos, kiti atsivėrę plyšiai. Nuplovus ir nuvalius apsilaupiusias išorines pastato dalis, jos perdažomos. Čia taip pat jau vyksta langų montavimo ir parapetų apskardinimo procesai.

Jau visai netrukus šie darbai bus tęsiami pietrytinėje ir pietinėje maldos namų dalyse. Visus minėtus darbus Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje numatoma užbaigti iki šių metų lapkričio.

„Atlikus numatytus darbus bus išsaugotos bei atskleistos unikalaus kultūros paveldo objekto vertingosios savybės, o tuo pačiu erdvės taps patrauklesnės ne vien tikintiesiems. Siekiame, kad vienas iš labiausiai atpažįstamų Kauno architektūrinių simbolių taptų atviresnis kultūrinėms, turistinėms bei socialinėms veikloms.

Prieš 15 metų rūsiuose įrengtas muziejus neregiams  – „XXI amžiaus katakombos“ – tapo pirmuoju tiltu tarp bažnyčios ir kultūros, kviečiančiu pažinti aplinką per jutimines patirtis ir meną, tačiau nesinori sustoti pusiaukelėje. Čia gali atsirasti erdvės ekskursijoms apie turtingą pastato istoriją, koncertams ir parodoms, įvairioms edukacinėms veikloms organizuoti“, – pasakojo už Soboro restauraciją atsakingos viešosios įstaigos „Soboro projektai“ vadovė Renata Bagdonienė.

Solidūs finansiniai indėliai

Kauno miesto taryba paskutiniame šios vasaros posėdyje pritarė sprendimui rangos darbams Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje skirti papildomus 383 tūkst. eurų. Tokia suma padidintas viešosios įstaigos „Soboro projektai“ dalininko kapitalas.

VšĮ „Soboro projektai“ įgyvendina Europos sąjungos ir Kauno miesto savivaldybės lėšomis finansuojamą projektą, kuriuo Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčia restauruojama ir pritaikoma kultūrinei, turistinei, socialinei bei edukacinei veiklai, atveriamos erdvės plačiajai visuomenei.

Pastato fasado restauravimo darbų sutarties vertė siekia 1,97 mln. Eur. Daugiau kaip pusę šios sumos – per milijoną eurų – sudaro Europos sąjungos struktūrinių fondų lėšos, o likusią bažnyčios restauracijos dalį dengia Kauno miesto savivaldybė.

Dar daugiau kaip 300 tūkst. eurų finansavimą atskiru projektu skyrė Kultūros paveldo departamentas. Už šias lėšas atliekami Soborą dengiančių kupolų ir stogo restauravimo darbai.

Kauno miesto savivaldybės Ryšių su visuomene skyriaus informacija

Skaityti toliau

Skaitomiausi