SveikataNevaisingumas: priežastys ir gydymo galimybės

« 1 reklama iš 5 »
« 1 reklama iš 11 »

Į nevaisingumo klinikas poros kreipiasi tada, jei nepavyksta pastoti vienerius metus – esant  pastoviems lytiniams santykiams (2-3 kartai per savaitę), moteris turėtų pastoti  kelių mėnesių ar vienerių metų laikotarpyje. Kartais negalėjimo pastoti priežastys yra ganėtinai paprastos (dėl to neretai yra kaltas stresas), tačiau tam tikrais atvejais nevaisingumas yra susijęs su vyro ar moters sveikatos sutrikimais. Taigi, kokios yra dažniausios nevaisingumo priežastys, ir koks gydymas tokiais atvejais yra skiriamas?

Moterų nevaisingumas

Maždaug 40 procentų atvejų nevaisingumas yra susijęs su moterų sveikatos problemomis. Gana dažnais atvejais tai yra susiję su ovuliacijos problemomis, dubens organų ar kiaušintakių ligomis, o maždaug dešimtadalis atvejų taip ir lieka visiškai neaiškūs. Pirmas dalykas, kurį reikia ištirti, – tai ovuliacijos buvimas. Ovuliacija gali nevykti dėl policistinių kiaušidžių, ankstyvos menopauzės, esant žemam hormonų lygiui, ir t.t. Policistinės kiaušidės – tai viena dažniausių priežasčių, dėl kurių gali nevykti ovuliacija. Apie šį sveikatos sutrikimą dažniausiai išduoda spuogų atsiradimas ar polinkis nutukti (riebalai kaupiasi pilvo srityje). Tam tikrais atvejais ši patologija nesukelia jokių simptomų, todėl ji gali būti nustatoma atsitiktinai.  Kiaušintakių patologijų vystymuisi gali turėti įtakos pilvo chirurginės operacijos, apendikso trūkimas, ir t.t. Taip pat kai kurios moterys turi užakusius kiaušintakius, ir dėl to kiaušialąstė sunyksta kiaušintakyje arba pilvo ertmėje (esant šiai patologijai gali būti skiriama nesudėtinga chirurginė operacija, po kurios moteris gali lengviau pastoti). Endometriozė – viena paslaptingiausių ligų, kurios priežastys vis dar nėra pakankamai aiškios (manoma, kad ji yra paveldima). Šis sveikatos sutrikimas gali pasireikšti skausmingomis menstruacijomis, skausmingais lytiniais santykiais, skausmu ovuliacijos metu bei gausiomis ar nereguliariomis menstruacijomis. Endometriozė gali būti gydoma vaistas arba taikant chirurginę operaciją.

Vyrų nevaisingumas

Dėl  negalėjimo pastoti nereikėtų pulti kaltinti moterų – vyrų nevaisingumas yra lygiai toks pat dažnas kaip ir dailiosios lyties atstovių (40 procentų atvejų porų nevaisingumą lemia vyrų sveikatos sutrikimai).  Kai porai nepavyksta susilaukti vaikų, įprastai yra tiriami abu partneriai – vyrams yra skiriama atlikti spermogramą. Jos pokyčius gali lemti infekcijos, nuolatinis rūkymas ir alkoholio vartojimas, stresas, tam tikri sveikatos sutrikimai bei vaistų vartojimas. Spermatozoidų pakitimus gali lemti įvairios genetinės ligos, chromosomų rinkinio pakitimai, sėklidžių nenusileidimas (kriptorchizmas), tuberkuliozė, gripas, chirurginės intervencijos, skydliaukės ligos, ir t.t. Kartais nevaisingumui gali turėti įtakos chemoterapija, hormoninių ar kitų vaistų vartojimas. Prieš atliekant spermos tyrimą vyrams rekomenduojama 2-7 dienas susilaikyti nuo lytinių santykių ir masturbacijos, nes priešingu atveju gali būti gaunami netikslūs tyrimo rezultatai. Pastebėjus tam tikrus spermatozoidų pakitimus vyrams gali būti skiriamas atitinkamas gydymas: esant idiopatinei oligospermijai skiriami antiestrogenų grupės vaistai, kitais atvejais gali būti skiriami žolelių, antioksidantų, fermentų ar amino rūgščių preparatai.

« 1 reklama iš 5 »
« 1 reklama iš 11 »
Jei nevaisingumo priežastys yra neaiškios…

Nutinka ir taip, kad nevaisingumo priežastys taip ir lieka neišaiškintomis: vyrui ir moteriai atlikus tyrimus nerandama jokių pakitimų. Neaiškios kilmės nevaisingumas yra nustatomas maždaug 10-15 procentų į nevaisingumo kliniką besikreipiančių porų, tačiau tai anaiptol nereiškia, kad ši problema negali būti išsprendžiama. Veikiau priešingai: gana dažnais atvejais paaiškėja, kad problema yra tokia nedidelė, kad ją galima visiškai nesudėtingai išspręsti. Vis dėlto, tam tikrais atvejais nevaisingumo gydymas reikalauja tikrai didelės kantrybės: atliktus tyrimus gali tekti pakartoti, taip pat gali tekti keisti gyvensenos įpročius, ir t.t. Išeitis dažniausiai yra, todėl nereikėtų nusiminti ir išbandyti įvairius specialistų siūlomus gydymo metodus.

Dalinkitės su savo draugais
0 0 vote
Jūsų vertinimas
Prenumeruoti
Informuoti apie
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
View all comments

[contact-form-7 id=“152467″ title=“prenumerata“]

Scroll Up
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x