Universiteto bendruomenė liūdi netekusi VDU Atkuriamojo Senato nario, prof. dr. Romualdo Kašubos. Profesorius buvo Šiaurės Ilinojaus universiteto (JAV) Inžinerijos ir inžinerinės technologijos koledžo dekanas emeritas, aktyvus JAV lietuvių bendruomenės veikėjas, iškilus lietuvių išeivijos inžinierius.

Mokslininkas daug pasiekė inžinerijos, technologijos, edukologijos mokslų srityse, dirbo su ir vadovavo įvairiems tarptautiniams projektams, skirtiems pramonei ir kosmonautikai. Tarp jo nuopelnų – konceptualiai pertvarkyta inžinerinių studijų sistema ir naujos inžinerijos mokymo koncepcijos, kurias pripažino tiek tarptautinė organizacija UNESCO, tiek įvairūs JAV, Europos ir Japonijos universitetai.

Prof. dr. R. Kašuba gimė 1931 m. Kaune, II-ojo pasaulinio karo metu pasitraukė į Vokietiją, vėliau JAV. Ilinojaus universitete jis studijavo inžinerijos mokslus ir įgijo visus tris akademinius laipsnius – bakalauro, magistro ir mokslų daktaro. Pradėjęs dirbti dar studijų metais, prof. dr. R. Kašuba įgijo daugiau nei 10 metų mokslinio-inžinerinio darbo patirties kosmonautikos ir gamybos pramonės srityse Čikagoje bei Klivlende, prisidėjo prie įvairių garsių kosmoso projektų, tokių kaip „Saturnas IV“ ar erdvėlaivio kelionei į Mėnulį kūrimas.

Pagrindinės profesoriaus mokslinių interesų sritys buvo kosmosas, jėgos perdavimo dinamika, didžiųjų vėjo elektros generatorių tobulinimas, sistemų greitinimas, konstrukcijų projektavimo metodika. Tarptautinį pripažinimą jis pelnė ir kaip vibracijų, mechaninės dinamikos bei medžiagų atsparumo specialistas.

« 1 5 »
« 1 11 »

Mokslininkas taip pat vykdė ir aktyvią pedagoginę veiklą, daug metų dėstė Klivlendo valstybiniame universitete, buvo ilgametis Šiaurės Ilinojaus universiteto Inžinerijos ir inžinerinės technologijos koledžo dekanas – jo pastangomis buvo įgyvendinta nauja inžinerinės mokyklos koncepcija.

Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, prof. Romualdas Kašuba iškart įsitraukė į šalies aukštojo mokslo pertvarką – dalyvavo atkuriant Vytauto Didžiojo universitetą, buvo VDU Atkuriamojo Senato narys ir padėjo savo gimtojo miesto universitetams.

Visame pasaulyje paskaitas skaitęs profesorius buvo Lietuvos mokslų akademijos užsienio narys. Tarp jo pelnytų įvertinimų – Klivlendo valstybinio universiteto „Iškiliausio mokslininko“ premija, NASA apdovanojimai, UNESCO Tarptautinio inžinierių edukacinio centro Deimantinės premijos už geriausią mokslinį straipsnį, Lietuvos mokslo premija užsienio lietuviams ir kt.

« 1 5 »
« 1 11 »

VDU informacija

0 0 vote
Jūsų vertinimas
Prenumeruoti
Informuoti apie
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
View all comments