Kultūra

[NE]matoma architektūra kviečia į susitikimus regionuose

0

Rugsėjo mėn. po šalies regionus keliauja edukacinis projektas [NE]matoma architektūra: REGIONAI, kuriame neregių ir silpnaregių bendruomenės (kartu su vietos kultūros darbuotojais) bus supažindinamos su įvairiais nevizualiais (taktiliniais, audialiniais, ekspediciniais ir kūrybiniais) architektūros pažinimo būdais ir mokysis geriau suprasti juos supančios aplinkos estetines bei idėjines išraiškas.

Projekte yra tęsiami pastarųjų poros metų architektės Rasos Chmieliauskaitės tyrimai šia tema ir plačiau išbandomi įvairūs edukaciniai architektūros pažinimo metodai, kurie buvo sukurti kūrybiniame darbe su neregiais ir silpnaregiais, kartu vykdant lauko eksperimentus įvairių laikotarpių ir stilių pastatuose bei rengiant architektūros stilius pristatančius taktilinius (liečiamuosius) leidinius.

Garsinių eksperimentų su kompozitoriumi Arnu Mikalkėnu ir menotyrininku Justinu Kalinausku metu architektūra neregiams buvo reprezentuota garsinėje išraiškoje bei kuriant pasirinktų pastatų audialines-echolokacines simuliacijas, pristatančias architektūrą inovatyviu garsiniu būdu. Projektas šių metų pradžioje buvo išleistas audio albumo formatu.

Projektu siekiama didesnės neregių ir silpnaregių bendruomenės integracijos į pilnavertį dalyvavimą kultūros lauke, siekiant atskleisti mus supančios aplinkos estetinę-kultūrinę-istorinę vertes ir įvairius jos niuansus, bei pristatyti juos neregiams prieinamais būdais.

Daugelis matančiųjų retai susimąsto, jog neregiai pasaulį „mato“ ne ką prasčiau negu jie, tačiau visai kitokį, ir patiria jį kitokiais būdais. Kalbant apie architektūrą, daug svarbesne už vaizdą tampa jos akustika, erdvės šiluma, sienų ir paviršių medžiagos bei šių medžiagų faktūros – tai, į ką matantieji atkreipia mažesnį dėmesį, bet kas yra labai svarbu nematantiems. Šiuo požiūriu, projektu siekiama paskatinti atsigręžti į architektūrą per jos smulkiausią – patyriminį – mastelį ir surasti dialogą tarp matančiųjų ir neregių, jog abi grupės galėtų geriau pažinti juos supančią aplinką ir patirti architektūrą, gerbiant tiek matančiųjų tiek neregių galimybes.

Rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais projektas aplankys 5 miestus: Panevėžį, Kėdainius, Telšius, Klaipėdą ir Šiaulius. Kiekviename iš miestų bus vykdomi dviejų dienų trukmės kūrybiniai edukaciniai seminarai, pristatantys neregiams architektūros pažinimo metodus ir įtraukiantys į lauko veiklas, susipažįstant su architektūra mieste – neregių gyvenamoje aplinkoje. Seminarų pabaigoje bus vykdomos kūrybinės dirbtuvės, fiksuojami dalyvių įspūdžiai.

Užsiėmimuose laukiami ne tik neregiu ir silpnaregių bendruomenės nariai, bet ir kultūros sektoriuje dirbantys specialistai, kurie galės panaudoti savo darbe.

Projekto pabaigoje visa informacija ir medžiaga bus laisvai prieinama tinklapyje www.architextura.lt

Projektą organizuoja – Kauno menininkų namai

Projektą finansuoja – Lietuvos kultūros taryba

Partneris – Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga

Komentarai

Comments are closed.

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Kultūra