Connect with us

Greitos naujienos

Naujas maršrutas Kaune veda nuo barakų Šančiuose iki Parako sandėlio: kviečia atrasti lobius, pamatyti žemės meno kūrinius

www.kaunieciams.lt

Paskelbta

Ieškantys naujų ir „nenublizgintų“ atradimų Kaune kviečiami išbandyti neseniai pristatytą maršrutą nuo barakų Šančiuose iki buvusio artilerijos sandėlių komplekso, kurį vietiniai vadina tiesiog Paraku.

Tiesa, nors jį įveiksite gana greitai – maždaug per 20 minučių, tačiau neilga kelionė per Šančius gali tapti tikru atradimu: keliaujant siūloma ieškoti lobių, o kiek mistinėje vietoje – prie Parako sandėlio – pasitiks tik šią savaitę menininkų sukurti įspūdingi žemės meno kūriniai.

Idėja sujungti barakus su Parako sandėliu kilo dviems Šančių entuziastėms – neoficialiai Parako sandėlio valdove vadinamai ir šią vietą kultūriniu traukos objektu pavertusiai Vidai Bliumkienei bei „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ „Fluxus Labas!“ veiklų fasilitatorei Godai Karbonskytei, kurį ėmėsi „įkultūrinti“ barakus ir į juos pažvelgti kitu žvilgsniu. Idėją padėjo įgyvendinti „Kaunas – 2022“.

Ir dviračiu, ir pėsčiomis

„Nuo Barakų iki Parako“ – tai žemėlapis, kurio pagalba galima apsilankyti bei patirti Barakų žavesį su nuotykiais. Žemėlapis skatina rasti šešias unikalias ir koordinatėmis pažymėtas vietas, kuriose bus paslėptos lobių dėžutės. Ne tiesiog rasti – iš jų galima pasiimti atminimui patikusią smulkmeną. Galutinis kelionės taškas – Parakas, kuriame vyksta įvairūs kultūriniai renginiai – parodos, koncertai, performansai, maisto ragavimas, šokiai, bendruomenės susitikimai. Šią savaitę greta Parako apsigyveno ir žemės meno kūriniai. Maršrutas pritaikytas tiek keliauti pėsčiomis, tiek dviračiais.

„Nuo Barakų iki Parako“ yra žaidimas, skirtas aktyviam rajono pažinimui – ieškant lobių patirti Šančių rajono dvasią, atkreipti dėmesį į detales. Vasaros metu vykę piknikai – Jurgio Gimberio, kadaise gyvenusio barakuose, knygos „Barakų bliuzas“ skaitymai, lobių bibliotekos ir skrynių puošimai, skautų duonelės kepimai ir t.t. – padėjo G.Karbonskytei surinkti informaciją ir sukurti žaidimą-žemėlapį bei receptų ziną – specialią knygelę.

Parake, kuris kaip kultūrinė erdvė lankytojams duris atvėręs nuo 2018-ųjų, jau kelis metus iš eilės ant laužo kepamas kugelis, taip pat vaikai kepa skautišką duonelę vos iš trijų ingredientų. Šiuos bei kitus kelionėms bei ant ugnies bei dūmų gaminamus receptus šančiškiai sudėjo į iliustruotą receptų ziną tam, kad juos lengva būtų pasigaminti tiek mažam, tiek dideliam.

Barakai, kuriuose gyveno Jurgis Gimberis

Prieš pradedant šį maršrutą siūloma atidžiau pažvelgti ir į barakus. 1940 m. prasidėjus sovietinei okupacijai Šančiuose buvo pastatytos pigių butų kolonijos, vadinamieji barakai. Sovietinei valdžiai nepatiko, kad čia susitelkusi visuomenės „grietinėlė“. Barakai išlikę iki šių dienų, tik nedaugelis iš kauniečių žino apie jų egzistavimą, o pagaliau apsilankiusieji žavisi savotiška egzotika, „kaimiška“ atmosfera mieste.

Barakuose gyveno rašytojas satyrikas Jurgis Gimberis, Kaunui padovanojęs legenda tapusią frazę: „Ir Kaune galima gyventi“. J.Gimberis savo knygoje „Barakų bliuzas“ su humoru aprašė Šančių personažus bei jų gyvenimo būdą.

Kaip sakė viena iš žemėlapio iniciatorių G.Karbonskytė, jai ši vieta pasirodė įdomi savo kaita: kaip keitėsi barakai per dvi dešimtis metų. Anot netoli barakų augusios G.Karbonskytės, žemėlapis yra pirmasis žingsnis link to, kad barakai taptų žinomesni ir patiems žmonėms būtų smagiau, jog jie didžiuotųsi šia vieta: „Nes iš pat pradžių tai buvo tarsi varguomenės rajonas.“

„Barakas – vieno aukšto ilgas pastatas. Stogas kaip kluono ir jis pailgas, o viename yra keturi butai. Kiekvienas turi savo kiemuką daržiuką. Labai rekomenduoju šią vietą aplankyti“, – sakė G.Karbonskytė. Barakuose galima sutikti ir naujakurių, ir senųjų gyventojų. Tarkime, čia gyvena moteris, kurią kaimynai vadina „tetule ragana“ ir kuri neva nesikeičia dešimtimis metų. Todėl vietos žmonės juokauja: jai – jau apie 200 metų. „Ir gaidžiai ten gieda, ir šunys loja, kai kur – kondicionieriai ūžia. Labai įdomią dvasią turi ši vieta“, – kalbėjo pašnekovė.

Papuošė žemės meno kūriniai

Šeštadienį prie Parako sandėlio – naujojo maršruto galutinėje stotelėje – pristatyti keturi dideli bei keletas mažų žemės meno kūrinių, kurie taip pat tapo maršruto „Nuo Barakų iki Parako“ dalimi. Juos, padedant vietos bendruomenei, sukūrė žymūs Lietuvos floristai Marijus Gvildys ir Sergejus Zareckis.

Žemės menas Parakui pasirinktas neatsitiktinai, o siekiant pabrėžti šios vietos unikalumą: Parakas – tai visai šalia miesto centro paslėptas laukinės gamtos kampelis, kur vyksta sinergija tarp šiuolaikinių ir etno kultūros renginių, kur savo vietą atranda jaunimas ir vyresnio amžiaus kaimynai, kur caro laikų architektūrinis paveldas gyvena bendrystėje su šimtametėmis tuopomis.

Tinkamose vietose atsiradę objektai atkreipia dėmesį į unikalias architektūrines detales, pasislėpusius gamtos kampelius. Žemės meno kūrinių keliaujant šiuo keliu nepastebėti neįmanoma: kiekvieno objekto ilgis arba plotis yra apie tris metrus. Kaip sakė vienas iš kūrėjų M.Gvildys, žemės menas yra kuriamas iš vietoje randamos medžiagos: nesvarbu, ar tai bus medis, ar akmuo, ar molis.

„Žemės menui visiškai nesvarbu aplinka – svarbu joje randama medžiaga. Bet koks žemės menas yra integruojamas į aplinką, į patį kraštovaizdį. Žemės menai neatsiejami nuo aplinkos. Aplinka yra tokia pat svarbi, kaip ir pats kūrinys – jie vienas kitą papildo“, – sakė M.Gvildys. Pasak menininko, kalbant apie žemės meną, jei kūrinį išnešus iš tos vietos, jis tampa nevisavertis: „Svarbus kultūrinis, istorinis kontekstas. Įspūdis paties Parako – jis įdomus, kitoniškas, tai ne fortas.“

Parako sandėliui menininkai sukūrė tarsi iš vandens panirusį drakoną, kuris, lįsdamas iš po žemių, perauga į medį. Kitas – lyg sprogimas, tarp dviejų medžių užstrigęs kamuolys.

Kelias tampa labai įdomus stebėti ir jame būti

„Man viską laiką norėjosi surasti tam tikrus taškus, prie kurių žmogus sustoja. Taip tu objektu tarsi užlaikai atėjusįjį. Kalbant apie Paraką, žmonės, nusileidę nuo Prancūzų kalno arba kildami į jį pamato kažkokį neaiškų keliuką ir nieko nesakantį pavadinimą – Parakas. Smalsesni ateina.

Norėdami pritraukti daugiau žmonių ir sugalvojome tuos žemės meno kūrinius, kurių vienas – pačioje pradžioje kelio link Parako. Kitas – jau pasukus keliu. Dar du – prie paties Parako sandėlio. Taip kelias tampa labai įdomus stebėti ir jame būti. Aš tokią svajonę seniai turėjau, o dabar padedant „Kaunas 2022“ ją pavyko įgyvendinti“, – pasakojo V.Bliumkienė.

Parako valdove vadinama V.Bliumkienė sako, jog šią vietą atranda vis daugiau žmonių: „Garsas apie jį eina. Labai džiaugiuosi, kai atvažiuoja iš kitų miestų. Pavieniai žmonės atranda Paraką, po čia vykstančių renginių įsimyli. Dabar viduje nuplovėme sienas, palikome vieną juodą debesėlį, kad žmonės įsivaizduotų, kokio juodumo buvo sienos ir kokio jos baltumo dabar. Dar laukia dvi didžiosios salės, kurios yra Parake. Vienos salės lubos dar plaunamos, o menininkas iš tos pilkumos sukurs piešinį.“

Kartu su menininkais prie žemės meno kūrinių dirbo ir savanoriai, čia vyko atviros kūrybinės dirbtuvės, aplinką tvarkyti padėjo „Kauno tvirtovės fortas“. Teko tvarkyti šabakštynus, ieškoti šakų, tvarkyti aplinką. Pasak V.Bliumkienės, taip kelias tapo labiau estetiškas, nors liko gana laukinis.

Tokios vietos vietos atviros įvairioms gyventojų iniciatyvoms

Kaip sako „Kaunas 2022“ programos „Visi kaip vienas“ koordinatorė Aistė Ptašinskaitė, viena iš „Fluxus Labas!“ programos dalių „Fluxus Labas! Laboratorijos“ yra skirta auginti vietinių Kauno miesto gyventojų kultūrinių veiklų cirkuliaciją skirtinguose Kauno miesto mikrorajonuose ir stiprinti dalyvaujamąja kultūra paremtas atviras (nuolatines arba mobilias) erdves – Fluxus laboratorijas.

„Šios vietos yra atviros įvairioms gyventojų iniciatyvoms, renginiams bei susitikimams, kurių svarbiausi principai yra bendra kūryba bei dėmesys vietos kultūrai. Aukštuosiuose Šančiuose išlikęs Artilerijos sandėlių kompleksas, simboliškai vadinamas Paraku, nuo 2018 metų veikia kaip „Fluxus Labas! Laboratorija“. Ši vieta yra unikali – tai kultūros paveldo statinys, apsuptas laukinės gamtos ir esantis visai netoli miesto centro, vos 10 minučių kelio pėsčiomis nuo geležinkelio stoties. Gamta yra svarbi Parako tapatybės dalis, įkvepianti kurti, burtis bendruomenei ir organizuoti tvarius, vietos istoriją atliepiančius renginius“, – sakė A.Ptašinskaitė.

Ožio diena, Joninės – jau tradiciniais tapę Parako renginiai. Vien Joninėse šiemet dalyvavo daugiau nei 400 žmonių. „Dalis jų, įsimylėję Paraką, sugrįžta čia jau su savo iniciatyvomis, kurios bendromis Vidos ir „Fluxus Labas!“ programos pastangomis auga, plečiasi ir po truputį formuoja Parako veidą. Vidos gebėjimas prakalbinti kiekvieno, užsukusio į Paraką, vidų, priimti visus atvirai ir be išankstinių nuostatų, pasiduoti netikėtumams – tai principai, kuriais vadovaujantis bendruomenes kviečia veikti „Fluxus labas!“

Šią vasarą Parake neplanuotai gimė skirtingų kultūrų vakarai su įdomiais pasakojimais, muzika ir maisto degustacijomis. Vieno jų metu iš Ruandos kilusi Clementine pirmą kartą viešai pristatė savo kuriamą muziką, o užsukusius svečius vaišino netikėtu Afrikos patiekalu. Tuo tarpu Parako kaimynystėje apsistojęs svečias iš Šri Lankos įdomiai pristatė šios šalies istoriją bei tradicijas“, – pasakojo A.Ptašinskaitė.

Šalia tokių atvirų renginių nuolat vyksta ir mažesni, bendruomeniniai susitikimai, kurių metu plėtojamos vietos bendruomenei aktualios temos, ieškoma šios vietos identiteto.

Maršruto „Nuo Barakų iki Parako“ žemėlapį galite rasti čia.

Teksto autorė – Jurgita Lieponė, „15min“ žurnalistė. Tekstą portale 15min.lt galite rasti čia.

Nuotr. A. Aleksandravičiaus

Naujas maršrutas Kaune veda nuo barakų Šančiuose iki Parako sandėlio: kviečia atrasti lobius, pamatyti žemės meno kūrinius

Skaityti toliau
Advertisement

Greitos naujienos

Nuo neteisėtos prekybos degalais iki galimai vogtų transporto priemonių

kaunieciams.lt

Paskelbta

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Kauno apskr. VPK) Kėdainių rajono policijos pareigūnai kartu su kolegomis iš Kriminalinės policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos, sulaikė asmenį, ne tik neteisėtai prekiavusį degalais, bet ir laikiusį galimai nusikalstamu būdu įgytas transporto priemones.

Lapkričio 25 d. apie 11.30 val. Kėdainių r., Pelėdnagių sen., pareigūnai, vykdydami tyrimą, išaiškino neteisėtą prekybą degalais. Nelegaliai dyzelinį kurą pardavinėjęs Kėdainių rajono gyventojas (gim. 1943 m.), nurodė, kad pardavinėjami degalai priklauso ne jam, o kitam asmeniui. Tikrinant šią informaciją, policijos pareigūnai Kėdainių r., Pelėdnagių sen., tačiau jau kitame kaime, pas nurodytą asmenį, taip pat Kėdainių rajono gyventoją (gim. 1970 m.), anksčiau teistą už smurtinius nusikaltimus, aptiko galimai neteisėtu būdu įgytų įvairių transporto priemonių: tris motociklus ir du keturračius, taip pat dyzelinį kurą be įsigijimo dokumentų ir siurblius degalams pumpuoti.

Vyras buvo laikinai sulaikytas, po asmens apklausų bus sprendžiama dėl kardomųjų priemonių skyrimo. Galimai nusikalstamu būdu įgytos transporto priemonės paimtos ir saugomos pareigūnų, aiškinamasi jų įgijimo aplinkybės.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto vertimosi ūkine, komercine, finansine ar profesine veikla pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – LR BK) 202 str. 1 d. (už tai gresia viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba laisvės atėmimas iki ketverių metų) bei dėl nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo arba realizavimo, pagal LR BK 189 str. 1 d. (už tai gresia bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki ketverių metų).

Tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Kauno apygardos prokuratūros Kauno apylinkės prokuratūros 5-ojo skyriaus prokurorai.

Skaityti toliau

Greitos naujienos

Paveiktų šalių sąrašą papildė Malta, Slovakija ir Slovėnija, išbraukiamas – Velsas

Sveikatos apsaugos ministerija

Paskelbta

2020 11 27

Atnaujintame paveiktų šalių sąraše, kuris įsigalios pirmadienį, lapkričio 30 d., įtrauktos Maltos Respublika, Slovakijos Respublika ir Slovėnijos Respublika, o iš paveiktų šalių ir regionų sąrašo išbrauktas Velsas.

Atsižvelgiant į sergamumą ir kitus rodiklius, šalys yra skirstomos į žaliąją, geltonąją, raudonąją ir pilkąją zonas.  Lietuvai patekus į raudonąją zoną, paveiktomis šalimis laikomos tik pilkojoje zonoje esančios valstybės ir regionai: Šiaurės Airija, Škotija, Lichtenšteinas, Malta, Slovakija, Slovėnija ir Šveicarija, taip pat visos trečiosios šalys. Atvykus iš paveiktų šalių būtina izoliacija arba tyrimas koronavirusui (COVID-19) nustatyti.

Į pilkąją zoną patenka valstybės, kurios nepateikia duomenų Europos ligų prevencijos ir kontrolės centrui (ECDC) arba kuriose per 7 dienas atliekama 300 ir mažiau tyrimų 100 tūkst. gyventojų.

Į pilkąją zoną taip pat patenka ir visos trečiosios šalys (ne Europos ekonominės erdvės valstybės), kurios neįtrauktos į Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro žemėlapius. Iš šių šalių atvykstantys arba per jas keliaujantys asmenys yra laikomi turėjusiais sąlytį ir jiems taikoma 10 dienų izoliacija arba prašoma turėti ne seniau kaip prieš 48 val. iki atvykimo į Lietuvą atliktą COVID-19 testą ir gautą neigiamą atsakymą.

Atkreiptinas dėmesys, jog tyrimą galima atlikti ir atvykus į Lietuvą, tačiau izoliacija yra privaloma iki tol, kol bus gautas neigiamas koronaviruso tyrimo rezultatas. Tačiau, net ir turint neigiamą tyrimo rezultatą, rekomenduojama 10 dienų nuo grįžimo ar atvykimo į Lietuvą apriboti kontaktų skaičių, nesilankyti žmonių susibūrimo vietose. Turėjusiais sąlytį nelaikomi per paveiktas šalis keliaujantys oro transportu, kai neišeinama iš oro uosto tranzito zonos.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad keliaujantys vežėjų organizuojamais ir vykdomais tarptautinio susisiekimo maršrutais reguliariais, specialiais ir užsakomaisiais reisais visų rūšių transportu privalo užsiregistruoti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje (https://keleiviams.nvsc.lt/lt/form) ir prieš patenkant į transporto priemonę pateikti vežėjui užpildytos elektroninės anketos patvirtinimą (QR kodą), o kitais atvejais – ne vėliau kaip per 12 valandų nuo grįžimo ar atvykimo į Lietuvą momento privalo užsiregistruoti NVSC (https://keleiviams.nvsc.lt/lt/form).

Paveiktų šalių sąrašas yra skelbiamas kiekvieną penktadienį, o įsigalioja pirmadienį ir galioja savaitę.

Paveiktų šalių virtualų žemėlapį, kurį pagal šviesoforo principą rengia Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras, galima stebėti ČIA.

COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) paveiktų šalių sąrašas

Eil. Nr.

Šalis (teritorija)

 

ES ir EEE šalys (pagal Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro skelbiamus šalių (regionų) duomenis)

 1.  

Jungtinė Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystė (tik Šiaurės Airija ir Škotija)

 1.  

Maltos Respublika

 1.  

Lichtenšteino Kunigaikštytė

 1.  

Slovakijos Respublika

 1.  

Slovėnijos Respublika

 1.  

Šveicarijos Konfederacija

 

Kitos šalys

 1.  

Afganistano Islamo Respublika

 1.  

Albanijos Respublika

 1.  

Alžyro Liaudies Demokratinė Respublika

 1.  

Amerikos Samoa

 1.  

Andoros Kunigaikštystė

 1.  

Angolos Respublika

 1.  

Antigva ir Barbuda

 1.  

Argentinos Respublika

 1.  

Armėnijos Respublika

 1.  

Aruba

 1.  

Australija

 1.  

Azerbaidžano Respublika

 1.  

Bahamos

 1.  

Bahreino Karalystė

 1.  

Baltarusijos Respublika

 1.  

Bangladešo Liaudies Respublika

 1.  

Barbadosas

 1.  

Belizas

 1.  

Benino Respublika

 1.  

Bermuda*

 1.  

Bisau Gvinėjos Respublika

 1.  

Bolivija

 1.  

Bosnija ir Hercegovina

 1.  

Botsvanos Respublika

 1.  

Brazilijos Federacinė Respublika

 1.  

Brunėjaus Darusalamas

 1.  

Burkina Fasas

 1.  

Burundžio Respublika

 1.  

Butano Karalystė

 1.  

Centrinė Afrikos Respublika

 1.  

Čado Respublika

 1.  

Čilės Respublika

 1.  

Dominika

 1.  

Dominikos Respublika

 1.  

Dramblio Kaulo Kranto Respublika

 1.  

Džibučio Respublika

 1.  

Egiptas

 1.  

Ekvadoro Respublika

 1.  

Eritrėja

 1.  

Etiopijos Federacinė Demokratinė

 1.  

Fidžio Respublika

 1.  

Filipinų Respublika

 1.  

Gabono Respublika

 1.  

Gajanos Respublika

 1.  

Gambijos Islamo Respublika

 1.  

Ganos Respublika

 1.  

Gibraltaras

 1.  

Grenada

 1.  

Gruzija (Sakartvelas)

 1.  

Guamas*

 1.  

Gvadelupa

 1.  

Gvatemalos Respublika

 1.  

Gvinėjos Respublika

 1.  

Haičio Respublika

 1.  

Hondūro Respublika

 1.  

Indijos Respublika

 1.  

Indonezijos Respublika

 1.  

Irako Respublika

 1.  

Irano Islamo Respublika

 1.  

Izraelis

 1.  

Jamaika

 1.  

Japonija

 1.  

Jemeno Respublika

 1.  

Jordanija

 1.  

Jungtinės Amerikos Valstijos

 1.  

Jungtiniai Arabų Emyratai

 1.  

Juodkalnija

 1.  

Kaimanų salos

 1.  

Kalėdų sala

 1.  

Kambodžos Karalystė

 1.  

Kamerūno Respublika

 1.  

Kanada

 1.  

Kataras

 1.  

Kazachstano Respublika

 1.  

Kenijos Respublika

 1.  

Kinijos Liaudies Respublika

 1.  

Kirgizijos Respublika

 1.  

Kiurasao

 1.  

Kolumbijos Respublika

 1.  

Kongo Demokratinė Respublika

 1.  

Kongo Respublika

 1.  

Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika (Šiaurės Korėja)

 1.  

Kosta Rikos Respublika

 1.  

Kubos Respublika

 1.  

Kuko salos

 1.  

Kuveitas

 1.  

Laoso Liaudies Demokratinė Respublika

 1.  

Lesoto Karalystė

 1.  

Libano Respublika

 1.  

Liberija

 1.  

Libijos Valstybė

 1.  

Madagaskaro Respublika

 1.  

Malaizija

 1.  

Malavio Respublika

 1.  

Maldyvų Respublika

 1.  

Malio Respublika

 1.  

Maroko Karalystė

 1.  

Martinika

 1.  

Mauricijaus Respublika

 1.  

Mauritanijos Islamo Respublika

 1.  

Meksika

 1.  

Mianmaras

 1.  

Moldovos Respublika

 1.  

Monako Kunigaikštystė

 1.  

Mongolija

 1.  

Montseratas

 1.  

Mozambiko Respublika

 1.  

Namibijos Respublika

 1.  

Naujoji Zelandija

 1.  

Nepalo Federacinė Demokratinė Respublika

 1.  

Nigerija

 1.  

Nigerio Respublika

 1.  

Nikaragvos Respublika

 1.  

Omano Sultonatas

 1.  

Pakistano Islamo Respublika

 1.  

Palestina*

 1.  

Panama

 1.  

Papua Naujoji Gvinėja

 1.  

Paragvajaus Respublika

 1.  

Peru Respublika

 1.  

Pietų Afrikos Respublika

 1.  

Pietų Korėja

 1.  

Pietų Sudanas

 1.  

Prancūzijos Polinezija

 1.  

Puerto Riko sandrauga

 1.  

Pusiaujo Gvinėja

 1.  

Reunionas

 1.  

Ruanda

 1.  

Rusijos Federacija

 1.  

Saliamono salos

 1.  

Salvadoro Respublika

 1.  

San Marino Respublika

 1.  

San Tomės ir Prinsipės Respublika 

 1.  

Saudo Arabijos Karalystė

 1.  

Seišeliai

 1.  

Senegalo Respublika

 1.  

Serbijos Respublika

 1.  

Singapūras

 1.  

Sirijos Arabų Respublika

 1.  

Somalio Federacinė Respublika

 1.  

Sudano Respublika

 1.  

Surinamo Respublika

 1.  

Svazilandas

 1.  

Šiaurės Makedonijos Respublika

 1.  

Šri Lankos Demokratinė Respublika

 1.  

Šventojo Sosto (Vatikano Miesto Valstybė)

 1.  

Tadžikistano Respublika

 1.  

Tailandas

 1.  

Tanzanija

 1.  

Terksas ir Kaikosas

 1.  

Togo Respublika

 1.  

Trinidado ir Tobago Respublika

 1.  

Tunisas

 1.  

Turkija

 1.  

Turkmėnistanas

 1.  

Ugandos Respublika

 1.  

Ukraina

 1.  

Urugvajus

 1.  

Uzbekistano Respublika

 1.  

Vanuatu

 1.  

Venesuelos Respublika

 1.  

Vietnamo Respublika

 1.  

Zambijos Respublika

 1.  

Zimbabvės Respublika

 1.  

Žaliojo Kyšulio Respublika

 

* Teritorijos, neturinčios valstybės statuso

Skaityti toliau

Greitos naujienos

Persirgę koronavirusu galės tris mėnesius nesiizoliuoti po aukštos rizikos kontakto

Sveikatos apsaugos ministerija

Paskelbta

2020 11 27

Reaguodama į epidemiologinę situaciją šalyje, didėjantį izoliuojamų gyventojų skaičių ir mokslininkų išvadas bei rekomendacijas, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atnaujino izoliacijos taisykles ir numatė išimtį žmonėms, kurie jau persirgo koronavirusu (COVID-19). Taip pat suteikiama galimybė trumpinti izoliacijos laiką  kai kurių kitų profesijų atstovams.

Jeigu koronavirusu persirgusiam žmogui per tris mėnesius nuo susirgimo bus nustatytas didelės rizikos sąlytis, jam izoliuotis nebereikės.

Ši išimtis nebus taikoma žmonėms, dirbantiems gydymo, palaikomojo gydymo, slaugos, socialinės globos bei laisvės atėmimo įstaigose, taip pat gyvenantiems socialinės globos įstaigose, esantiems laisvės atėmimo įstaigose, bei žmonėms, kuriems yra teikiamos palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugos.

Pakeitimai taip pat praplėtė kategoriją asmenų, kuriems po turėto sąlyčio izoliacija gali būti trumpinama, jeigu ne anksčiau kaip 10 izoliavimo dieną bus atliktas laboratorinis tyrimas koronavirusui (COVID-19) ligai nustatyti ir bus gautas neigiamas rezultatas. Į šią kategoriją patenka šalies vadovai ir tam tikrų institucijų darbuotojai bei pareigūnai, energetikos įmonių dispečerinių centrų darbuotojai ir kai kurioms kitoms profesijų grupėms.

SAM primena, kad pagal bendrą tvarką sąlytį su sergančiuoju turėjęs žmogus turi izoliuotis 14 dienų.

SAM Spaudos tarnyba

Skaityti toliau

Greitos naujienos

Skirta beveik 1 ml. eurų subsidijų gyventojų būstams prijungti prie nuotekų tinklų

Aplinkos ministerija

Paskelbta

2020 11 27

Aplinkos ministerija skyrė beveik 1 mln. eurų iš Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondo (LAAIF) programos lėšų gyventojų būstams prijungti prie centralizuotų nuotekų surinkimo tinklų. Ši suma paskirstyta trylikai pareiškėjų – Molėtų, Tauragės, Ukmergės, Varėnos, Kupiškio, Telšių, Joniškio bei Lazdijų rajonų savivaldybių administracijoms ir vandentvarkos įmonėms – UAB „Jurbarko vandenys“, UAB „Trakų vandenys“, UAB „Kretingos vandenys“, UAB „Dzūkijos vandenys“ ir AB „Klaipėdos vanduo“.

Bus finansuojamas nuotekų vamzdžio pajungimas nuo namo sienos iki prisijungimo prie centralizuotos nuotekų tvarkymo sistemos. Didžiausia subsidijos suma vienam būstui prijungti siekia 2,1 tūkst. eurų.

Šiemet planuojama skelbti papildomą kvietimą teikti paraiškas tokio pobūdžio projektams iš LAAIF programos lėšų. Tam numatytas dar 1 mln. eurų.

Šios subsidijos skiriamos tinkamai įgyvendinti Miestų nuotekų valymo direktyvą, kuria siekiama tankiai apgyvendintoje teritorijoje (aglomeracijoje) centralizuotai surinkti ir iki normatyvų išvalyti visas nuotekas miesto nuotekų valykloje.

Skaityti toliau

Greitos naujienos

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras: Lietuva – 7 pagal testavimo apimtis Europoje

Sveikatos apsaugos ministerija

Paskelbta

2020 11 27

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis, Lietuva ir toliau stabiliai rūpinasi gyventojų testavimu dėl koronaviruso (COVID-19). Lapkričio 26 d. atnaujinta statistika rodo, kad mūsų šalis yra septinta pagal atliekamų testavimų reitingą iš 31 Europos šalies. Testavimas ir kontaktų su sergančiaisiais atsekimas bei greitas jų izoliavimas išlieka pagrindinėmis priemonėmis, slopinant viruso plitimą.

Remiantis duomenimis, kuriuos ECDC surinko iš oficialių nacionalinių šaltinių 31 Europos šalyje lapkričio 16-22 d., testavimo nuo koronaviruso (COVID-19) apimtys buvo didžiausios Liuksemburge (11,3 ištestuoti žmonės 100 tūkst. gyventojų) Kipre (9,3) ir Danijoje (8,7). Lietuva pagal testavimo rodiklį (2,8 ištestuoti žmonės 100 tūkst. gyventojų) buvo septintoje vietoje ir ženkliai lenkė Latviją, buvusią 14 vietoje, ir 29 vietoje likusią Lenkiją.

Pagal ligoninėse nuo COVID-19 gydomų pacientų skaičių, tenkantį 100 tūkst. gyventojų, geriausia padėtis buvo Suomijoje. Čia rodiklis siekė 1,5 žmogaus 100 tūkst. gyventojų. Lietuva šioje kategorijoje buvo 10-ta (rodiklis 30,8), Estija – penkta, Latvija – septinta, Lenkija – 18-ta. Prasčiausia situacija Bulgarijos gydymo įstaigose – ji buvo ECDC sudaryto reitingo apačioje. Šioje valstybėje ligoninėse nuo COVID-19 gydomų žmonių skaičius siekė 83 žmones 100 tūkst. gyventojų.

Naujausiais ECDC duomenimis, laikotarpiu nuo lapkričio 9 d. iki lapkričio 22 d.,  mažiausiai žmonių nuo koronaviruso infekcijos mirė Suomijoje (2,4 žmonės 1 mln. gyventojų). Estija pagal šį rodiklį buvo 4 vietoje (10,6 žmogaus 1 mln. gyventojų), Latvija – 8 vietoje (29,7), Lietuva – 13 vietoje (61,2), Lenkija – 28 vietoje (148,8). Koronavirusas daugiausiai gyvybių nusinešė Čekijoje (226,7).

Laikotarpiu nuo lapkričio 9 d. iki lapkričio 22 d., Lenkijoje teigiamų testų rodiklis, lyginant su kaimyninėmis valstybėmis, buvo didžiausias (46,4 proc. teigiamų atvejų), Estijoje – mažiausias (5,7 proc. teigiamų atvejų), Lietuva iš 31 Europos šalies yra 20-ta pagal teigiamų atvejų skaičių (14,5 proc. teigiami atvejai).

Laikotarpiu nuo lapkričio 9 d. iki lapkričio 22 d., mirštamumas nuo koronaviruso Europos Sąjungoje (ES), Europos ekonominėje erdvėje (EEE) ir Jungtinėje Karalystėje, remiantis ECDC duomenimis, buvo 95,3 atvejai milijonui gyventojų.

Išsamiau galite susipažinti čia: https://covid19-country-overviews.ecdc.europa.eu/

ECDC reguliariai teikia glaustą besikeičiančios epidemiologinės situacijos apžvalgą, tiek pagal atskiras šalis, tiek ES, EEE ir Jungtinės Karalystės bendrai, remdamasis dienos ir savaitės duomenimis iš įvairių šaltinių.

SAM Spaudos tarnyba

Skaityti toliau

Greitos naujienos

Lapkričio 27 d. nuotolinė spaudos konferencija iš SAM

Sveikatos apsaugos ministerija

Paskelbta

2020 11 27

Lapkričio 27 d. nuotolinės spaudos konferencijos, kurioje dalyvavo laikinai einantis sveikatos apsaugos ministro pareigas, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas Aurelijus Veryga, Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovas Remigijus Mažeika, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atstovė Justina Petravičienė, įrašą rasite ČIA.

Skaityti toliau
Sportasprieš 6 val

Įspūdinga dublerių pergalė NKL čempionate – 59 taškų skirtumu

2020.11.28 nklyga.lt inf. Įspūdingą pergalę Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) savaitės rungtynėse iškovojo Kauno „Žalgiris-2“ (7-2). Šeštadienį Arvydo Gronskio auklėtiniai namuose...

Technologijosprieš 9 val

Mokslininkai teigia atskleidę saulėse vykstančių sintezių mechanizmo paslaptį – ir čia pagelbėjo paslaptingieji neutrinai

Tarptautinė Borexino sandarbio maždaug 100 mokslininkų komanda, kurioje ir dalelių fizikas iš Massachusetts Amherst universiteto Andrea Pocar, Nature šią savaitę...

Technologijosprieš 15 val

Prof. Šikšnys: mokslo proveržis atsiranda ten, kur sutelkiami talentingi mokslininkai

Viešojoje erdvėje kylant abejonėms dėl investicijų tikslingumo, VU mokslininkai kalba apie dirbtinio intelekto, nanotechnologijų, daugiamačių duomenų transformavimo, skaitmeninės medicinos proveržį...

Greitos naujienosprieš 15 val

Nuo neteisėtos prekybos degalais iki galimai vogtų transporto priemonių

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Kauno apskr. VPK) Kėdainių rajono policijos pareigūnai kartu su kolegomis iš Kriminalinės policijos...

Naujienosprieš 17 val

Atliekų konteinerių laužytojai: nuo gėrybių ieškančių varguolių iki grafičių piešėjų

Atliekų konteineriai išlaisvino nuo praeityje buvusios prievolės pagal nustatytą grafiką su kibiru rankoje laukti šiukšliavežės. Deja, patogumą kai kuriais atvejais...

Kultūraprieš 17 val

Nuo gimnazistų iki bausmę atliekančių nepilnamečių – draugystė vienodai svarbi

Lapkričio 29-ąją švęsime DRAUGYSTĘ – bus minima Tarptautinė draugo diena. Draugai  vienodai svarbūs, nepaisant mūsų amžiaus, tačiau, skirtingais amžiaus tarpsniais...

Naujienosprieš 17 val

Už be priežiūros kapinėse paliktą ginklą – 500 eurų bauda

Kauno apylinkės teismo Kėdainių rūmai išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje kaltu pripažintas vilnietis S. D., dėl to, kad neužtikrino ginklo ir...

Naujienosprieš 17 val

K. Paliukėnas: elektros vartotojai už elektrą mokės brangiau – deja, savo noru

Iki pirmojo elektros rinkos liberalizavimo etapo pabaigos, kurio metu elektros tiekėją turės pasirinkti beveik 100 000 šalies namų ūkių, liko...

Greitos naujienosprieš 1 d.

Paveiktų šalių sąrašą papildė Malta, Slovakija ir Slovėnija, išbraukiamas – Velsas

2020 11 27 Atnaujintame paveiktų šalių sąraše, kuris įsigalios pirmadienį, lapkričio 30 d., įtrauktos Maltos Respublika, Slovakijos Respublika ir Slovėnijos...

Greitos naujienosprieš 1 d.

Persirgę koronavirusu galės tris mėnesius nesiizoliuoti po aukštos rizikos kontakto

2020 11 27 Reaguodama į epidemiologinę situaciją šalyje, didėjantį izoliuojamų gyventojų skaičių ir mokslininkų išvadas bei rekomendacijas, Sveikatos apsaugos ministerija...

Skaitomiausi