NaujienosMoterų lytinių organų žalojimas – kas tai?

Vasario 6 d. minima tarptautinė nulinės tolerancijos moterų lytinių organų žalojimui (toliau – MLOŽ) diena. Deja, šio žiauraus elgesio apraiškų pasitaiko ir Lietuvoje. Šią dieną primename, kodėl pasaulyje kovojama su MLOŽ, kokios šios žiaurios tradicijos ištakos ir kodėl tai kenksminga moters fizinei, ir psichinei sveikatai. Sužalojimo mastai – skaičiuojami milijonais Moterų lytinių organų žalojimas (MLOŽ) (dar vadinamas multiliacija) yra viena iš žiauriausių moterų diskriminacijos ir žmogaus teisių pažeidimo forma. Šiurpą kelia ir jos masiškumas: šiuo...
Donata Zabulionė Donata Zabulionė2020 6 vasario

Vasario 6 d. minima tarptautinė nulinės tolerancijos moterų lytinių organų žalojimui (toliau – MLOŽ) diena. Deja, šio žiauraus elgesio apraiškų pasitaiko ir Lietuvoje. Šią dieną primename, kodėl pasaulyje kovojama su MLOŽ, kokios šios žiaurios tradicijos ištakos ir kodėl tai kenksminga moters fizinei, ir psichinei sveikatai.

Sužalojimo mastai – skaičiuojami milijonais

Moterų lytinių organų žalojimas (MLOŽ) (dar vadinamas multiliacija) yra viena iš žiauriausių moterų diskriminacijos ir žmogaus teisių pažeidimo forma. Šiurpą kelia ir jos masiškumas: šiuo metu pasaulyje gyvena maždaug apie 130 mln. apipjaustytų moterų, kasmet apipjaustymas gresia 3 mln. moterų ir mergaičių.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), Jungtinių Tautų Vaikų fondas (UNICEF) ir Jungtinių tautų gyventojų fondas 1997 m. apibrėžė, kad moters lytinių organų žalojimu laikoma dalinis ar visiškas išorinių moters lytinių organų pašalinimas, arba lyties organų sužalojimas dėl su medicina nesusijusių priežasčių. Multiliacija būna trijų tipų. Pirmu atveju gali būti pašalinamas tik klitoris, antruoju – dar ir didžiosios lytinės lūpos. Trečiasis yra labiausiai žalojantis, nes tuo atveju pašalinami kone visi išoriniai lytiniai organai ir paliekama tik minimali ertmė šlapimui ir menstruaciniams skysčiams pasišalinti.

Virš iliustracijos parašyta – skirtingi moterų lytinių organų mutiliacijos tipai
Archajiška tradicija neturinti medicininio pagrindo

Nėra jokio medicininio pagrindo taip žaloti moteris. Tai tiesiog labai sena tradicija, kuri giliai įsišaknijusi tam tikrų šalių kultūroje. Manoma, kad MLOŽ atsirado Egipte prieš 1400 metų, o kai kurie šaltiniai nurodo net 2000 metų prieš istoriją. Nors toks žalojimas labiau paplitęs musulmoniškose šalyse, vertėtų paminėti, kad tai nėra religinė praktika, o tik kultūrinė tradicija.

Randama šaltinių, kurie teigia, kad tai buvo praktikuojama Senovės Egipte, kaip aristokraštiškumo ženklas ir praneša, jog moterų lytinių organų žalojimo pėdsakai randami Egipto mumijose. Istoriškai pirmasis vyrų ir moterų apipjaustymas minimas graikų geografo Strabono raštuose, kuris aplankė Egiptą maždaug 25 metus prieš Kristų. 6-tame amžiuje prieš Kristų graikų gydytojas mini, jog klitorį reikia pašalinti, nes jis yra gėdos šaltinis ir nuolat trindamasis į drabužius skatina „lytinį apetitą“. Liūdniausia yra tai, kad net šiuolaikiniame pasaulyje tokia procedūra atliekama siekiant sumažinti moters seksualinį aktyvumą.

Su MLOŽ kovojama ir Lietuvoje

Moterų lytinių organų žalojimas – reali problema ir Lietuvoje.  Yra lietuvių, kurios ištekėjusios už tų valstybių, kuriose įprastas moterų apipjaustymas, piliečių, buvo tokiu būdu sužalotos ir dėl to nuolat susiduria su sveikatos sutrikimais.

Seimo narės Giedrės Purvaneckienės iniciatyva yra įregistruota Baudžiamojo kodekso pataisa, pagal kurią moters lytinių organų žalojimas, remiantis religiniais įsitikinimais ir socialinėmis, kultūrinėmis reikmėmis būtų laikomas nusikaltimu. Projekte numatytas įkalinimas iki 12 metų ne tik už tiesioginį MLOŽ, bet ir jo organizavimą, kuriuo paprastai užsiima aukos artimieji.

Moteris stengiamasi apgauti, neva to reikalauja religija. Tačiau iš tiesų nei Korane, nei Pranašo žodžiuose jokių religinių postulatų apie moterų apipjaustymą nėra. MLOŽ pažeidžia moterų ir mergaičių teises į gyvybę ir sveikatą, nes jis yra labai rizikingas, kesinasi į jų saugumą, kūno vientisumą, teisę nebūti kankinamoms, patirti nežmonišką, prievartinį elgesį.

Padaryta žala yra nepataisoma

Gydytojai ginekologai teigia, kad nėra jokių medicininių priežasčių atlikti moterų apipjaustymą, tad todėl MLOŽ ir vadinamas ne apipjaustymu, o žalojimu. Dėl MLOŽ moterys kenčia chroninius skausmus, dubens uždegimus, skausmingas mėnesines, apsunkintą šlapinimąsi. Dažnai atsiranda odos augliai ir cistos. Taip pat patiriami potrauminio streso sutrikimai, o lytiniai santykiai tampa skausmingi. Dėl MLOŽ daugybė moterų žūsta per pirmuosius lytinius santykius, gimdymą, smarkai sutrikdoma jų psichinė sveikata, keliama didelė rizika ir kūdikių sveikatai ir gyvybei.

Pasaulinės organizacijos siekia visiško MLOŽ panaikinimo

Europos Taryba (ET) MLOŽ traktuoja kaip žmogaus teisių pažeidimą, smurtą prieš moteris, sveikatos žalojimą. 2008 metais ET paskelbė, kad tai yra kriminaliniai nusikaltimai ir už apipjaustymą Europoje skiriama 20 metų nelaisvės (Austrijoje, Italijoje, Belgijoje, Norvegijoje, Danijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Švedijoje ir Anglijoje); kitose Europos Sąjungos valstybėse yra teisiama kaip už sunkų kūno sužalojimą.

Apskaičiuota, kad jeigu niekas nebūtų daroma, tai iki 2030 m., kada JT numato visišką MLOŽ panaikinimą, būtų papildomai apipjaustyta 15 mln. mergaičių iki 15 m. MLOŽ paplitęs maždaug 30 Afrikos ir Vidurio Rytų valstybių. Blogiausia padėtis – Somalyje, Gvinėjoje, Džibutyje ir Egipte. Kai kuriose šalyse situacija gerėja, jos priima MLOŽ draudžiančius įstatymus. Pavyzdžiui, Kenijoje pasiekta didelė pažanga: nuo MLOŽ uždraudimo 2011 m., kai buvo apipjaustoma 38 proc. moterų ir mergaičių, 2014 m. sumažėjo iki 21 proc., o mergaičių iki 14 m. – iki 11 proc. Tuo tarpu Indonezijoje, net ir uždraudus, MLOŽ vyksta kaip ir vykęs.

Video įraše anglų kalba vaizdžiai paaiškinama, kad yra MLOŽ (angl. – FMG)

Kokia Jūsų nuomonė šia tema?

avatar
  Prenumeruoti naujus komentarus  
Informuoti apie
Scroll Up