Connect with us

Renginiai

„Mokumentiniai“ filmai – kaip mokomės realybės?

kaunieciams.lt

Paskelbta

Kauno menininkų namai (KMN) jau šį trečiadienį, rugsėjo 9 d., pradeda naują programą „Mokumentai“. Tai – projektas, skirtas videomeno ir kino filmų, analizuojančių skirtingas realybes bei jų konstravimą, sklaidai. Iš viso laukia keturios peržiūros su diskusijomis ir pristatymais rugsėjo ir spalio mėnesiais.

Visų peržiūrų, diskusijų ir pokalbių metu bus vystoma viena siužetinė linija apie vienos tikros tiesos negalimumą. „Mokumentų“ programos filmuose problematizuojamos dirbtinės tikrovės sampratos, filmų montažas, technika ir naratyvai atskleidžia kapitalizmo ir globalizacijos užkulisius jūroje, išryškina užmirštus vėlyvojo sovietmečio queer moterų gyvenimus, permąsto Lietuvos nepriklausomybės atgavimą. Tik demaskuojant objektyvumo iliuzijas įmanoma priartėti prie sąžiningo tikrovės – kaip  įvairios, nenuoseklios, dažnai nuviliančios ir net bjaurios – vaizdinio.

Mokumentikos (angl. mockumentary) žanras iškilo kaip kritiškas atsakas į dokumentikų – filmų, siekiančių kaip įmanoma tiksliau atspindėti tikrovę – išpopuliarėjimą 60-aisiais. Dėl išrastų patvarių, lengvų ir patikimų kamerų jauni režisieriai pradėjo filmuoti kadrus už scenos ribų, taip priartindami žiūrovą prie žiūrimo objekto realybės. Mokumentikos mus kviečia atrasti ir įvertinti intymų ryšį ne tik tarp objekto ir žiūrovo, bet ir tarp objekto, jį vaizduojančio režisieriaus, bei pasirinkto vaizdavimo būdo. Dviem „Mokumentų“ ciklais KMN kviečia sulieti atskirtį tarp tikrovės ir fikcijos, dokumentikos ir videomeno bei patyrinėti kaip atvaizduojama tikrovė tampa konstruojama istorija.

„Šiandien labai dažnai susiduriame su klausimais apie tiesos klastojimą. Mokumentika tiesiogiai siejasi su tikrovės inscenizacijomis, bet labai dažnai tos inscenizacijos sukelia daug daugiau klausimų apie patį istorijų konstravimą, todėl, pasirinkusi tokį programos pavadinimą aš norėjau pabrėžti santykio tarp įvairių naratyvų konstravimo metodų svarbą. Man svarbu parodyti, kad menininkų kuriami naratyvai mums gali padėti kritiškai žvelgti į mums nuožmiai primetamą pasakojimą“, – teigia programos „Mokumentai“ kuratorė Agnė Bagdžiūnaitė.

Pirmasis ciklas – „Anoniminis kaip asmeninis/politinis“

Pirmąjį ciklą sudarys dvi peržiūros, trys filmai, ir po jų vykstančios diskusijos, kurių metu bus reflektuojama kaip anoniminiai vaizdai tampa autoriniais pasakojimais su konkrečiomis politinėmis žinutėmis. Rugsėjo 9 d. Kauno menininkų namuose 19 val. rodomas Allano Sekulos ir Noelio Burcho filmas-esė „Pamiršta erdvė“ (2010) atkreips dėmesį į globalizaciją ir jūrą, kaip „užmirštą mūsų modernumo erdvę.“ Drauge su kamera keliaujama krovininiais laivais, traukiniais ir sunkvežimiais, klausomasi darbininkų, inžinierių, planuotojų ir politikų tam, kad išsklaidyti suskaitmeninto globalaus kapitalizmo sukurtą įsivaizduojamą atstumą tarp vartotojo ir produkto. Vartotojams lengva atsiriboti nuo materialių gamybos bei transporto procesų ir užmiršti jūros bei joje dirbančių žmonių vaidmenį globalios industrializacijos procesuose. „Pamiršta erdvė“ siekia šiuos mitus išsklaidyti ir sugrąžinti mus iš kibernetinių post-industrinių iliuzijų. Filmą ir jo autorius pristatys filosofas ir sinefilas Povilas Dumbliauskas.

Rugsėjo 16 d. 19 val. Kauno menininkų namuose nepriklausoma režisierė iš Ukrainos Svitlana Shymko ir lyčių teoretikė Galina Yarmanova atkreips dėmesį į užmirštas Rytų Europos istorijas trumpametražiniame filme “Nuostabūs Metai” (2018). Net praėjus keliems dešimtmečiams po Sovietų Sąjungos žlugimo, Ukrainoje seksualinės mažumos vis dar nesulaukia taip ilgai reikalauto išsilaisvinimo. Remdamosis Lvovo Vidurio Rytų Europos istorijos centro archyvine vaizdo medžiaga ir interviu ištraukomis iš tyrimų projektų, Shymko ir Yarmanova sujungia queer moterų gyvenimus iš dviejų skirtingų erų, taip praturtindamos diskusiją apie šiandienos situaciją.

Tą patį vakarą, pirmąjį ciklą užbaigs Domanto Vildžūno kūrinys „Tikro garso filmas“ (2010). Tai – filmas apie laiką, Lietuvoje romantizuotai atmenamą kaip atgimimą – nepriklausomybės atgavimą su mitingų miniomis, šūkiu „Lie-tu-va“, plazdančiomis trispalvėmis bei dainuojančiąja revoliucija. Baltijos Kelią menanti žmonių grandinė iki Baltarusijos, dygstančios nacionalistinės partijos Lietuvoje simbolizuoja tam tikrą sugrįžimą prie „geresnių laikų“, kai dar buvo galima viltingai ir naiviai tikėtis šviesesnio rytojaus. Vildžiūnas kviečia į šiuos prisiminimus pažvelgti kitu – mažiau iškilmingu, blaivinančiu – kampu, taip kviesdamas kritiškiau įsivertinti tautos kaip „įsivaizduojamos bendruomenės“ kūrimo procesus.

Diskusiją apie didžiųjų ir mažųjų naratyvų skirtumus ir jų konstravimo metodologijas po peržiūrų ves filosofijos dėstytoja Jurga Jonutytė ir jaunimo darbuotoja, visuomenininkė Viktorija Kolbešnikova.

„Archive administro“ ciklas

Antrasis ciklas, vykstantis spalio 7 ir 14 dienomis dar labiau gilinsis į archyvo naudojimo metodus ir tiesiogiai pateiks pavyzdžius, kaip kolektyviniai archyvai gali tapti naujų istorijos perpasakojimo būdų dalimi surandant kitokį santykį su istorija iš didžiosios raidės.

Šį ciklą sudarys dvi peržiūros su diskusijomis, kurių metu bus rodoma Berlyne gyvenančios kuratorės Naomi Hennig atrinkta videomeno filmų programa. Kuratorės meniniai ir kuratoriniai tyrimai yra sutelkti į politinių mikro-istorijų atminimo metodus. Ciklą pabaigs švedų menininko Emanuel Almborg filmas „Kalbančios rankos“ (2017), kurį pristatys pats menininkas.

Projektas „Mokumentai“ yra išplėstinės Kauno menininkų namų programos „Unlearning Eastern Europe“ („Atsimokant Rytų Europą“) dalis. Programos eigoje siekiama aktualiai permąstyti Rytų Europos regionui būdingas problematikas – nuo istorinės praeities traumų, dekolonializacijos galimybių iki atminties politikos ar aktyvizmo strategijų.

Peržiūros vyks Kauno menininkų namuose, V. Putvinskio g. 56, Kaunas.

Rugsėjo 9 d. 19 val. Allan Sekula ir Noël Burch „Pamiršta erdvė“ (2010).

Rugsėjo 16 d. 19 val. Svitlana Shymko ir Galyna Yarmanova filmas „Nuostabūs metai“ (2018) ir Domanto Vildžiūno filmas „Tikro garso filmas“ (2010).

Renginys NEMOKAMAS, tačiau norint dalyvauti, būtina registracija

Daugiau informacijos apie projektą paspausus šią nuorodą

Projektas remiamas Lietuvos kino centro.

Kauno menininkų namų informacija

Skaityti toliau
Advertisement

Renginiai

Knygos „Jo ir jos“ apžvalga

Avatar

Paskelbta

Noriu su jumis pasidžiaugti, kad pamažu sugrįžtu prie detektyvų ir trilerių skaitymo. Pastaruosius keletą metų išvis nenorėjau jų skaityti, o šiemet pasitaikius progai juos su didžiausiu malonumu vis „ryte praryju” keliais pr…

Naujiena Knygos „Jo ir jos“ apžvalga pirmiausiai pasirodė Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka.

Skaityti toliau

Renginiai

Spalio 26 d. biblioteka nedirbs

Avatar

Paskelbta

Informuojame, kad spalio 26 d., pirmadienį, „Berželio“ padalinys, Taikos pr. 113B, nedirbs. Atsiprašome už nepatogumus. …

Naujiena Spalio 26 d. biblioteka nedirbs pirmiausiai pasirodė Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka.

Skaityti toliau

Renginiai

Kviečiame lankytis atnaujintoje Kauno Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje

Avatar

Paskelbta

Po metus trukusios rekonstrukcijos spalio 20 d. duris atvėrė Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57. 

Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka – viena seniausių savivaldybių viešųjų bibliotekų Lietuvoje, savo veikl…

Naujiena Kviečiame lankytis atnaujintoje Kauno Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje pirmiausiai pasirodė Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka.

Skaityti toliau

Renginiai

Susitikimas su partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago dukra Auksute Ramanauskaite-Skokauskiene

Avatar

Paskelbta

Spalio 23 d. 17 val. Parko padalinyje, P. Lukšio g. 60, vyks susitikimas su partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago dukra Auksute Ramanauskaite-Skokauskiene. Dalyvaus VDU Muzikos akademijos profesorės S. Martinaitytės magistrai, …

Naujiena Susitikimas su partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago dukra Auksute Ramanauskaite-Skokauskiene pirmiausiai pasirodė Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka.

Skaityti toliau

Renginiai

Angelės Pažereckienės siuvinėtų paveikslų parodos atidarymas

Avatar

Paskelbta

Spalio 20 d. 17.30 val. Lampėdžių padalinyje, Romuvos g. 48, vyks Angelės Pažereckienės siuvinėtų paveikslų parodos atidarymas. Autorė – Kauno Veršvų vidurinės mokyklos geografijos vyresnioji mokytoja, ekskursijų organizatorė ir …

Naujiena Angelės Pažereckienės siuvinėtų paveikslų parodos atidarymas pirmiausiai pasirodė Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka.

Skaityti toliau

Renginiai

Paroda „Svečiuose pas Brolių Grimų pasaką“

Avatar

Paskelbta

Spalio 19–31 d. Vaikų literatūros skyriuje, V. Krėvės pr. 97A, veiks Kauno dailės gimnazijos 6 kl. mokinių koliažų paroda „Svečiuose pas Brolių Grimų pasaką“, skirta Vokiečių kalbos dienoms. Projekto vadovės: vokiečių kalbos mokytoj…

Naujiena Paroda „Svečiuose pas Brolių Grimų pasaką“ pirmiausiai pasirodė Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka.

Skaityti toliau
Greitos naujienosprieš 8 val

Ministerija atsako į dažniausius klausimus dėl švietimo įstaigų darbo nuo pirmadienio

autor. Evgenija Levin Švietimo, mokslo ir sporto ministerija primena, kad, remiantis spalio 21 d. Vyriausybės nutarimu, nuo spalio 26 d....

Greitos naujienosprieš 9 val

Mokslininkai sukūrė „gyjantį“ aliuminį – tai yra kur kas svarbesnis išradimas nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio

Taip, ir aliuminį kartais kamuoja korozija, tačiau jis yra kur kas atsparesnis už, pavyzdžiui, plieną. Ir jis nėra toks tvirtas...

Greitos naujienosprieš 9 val

Skelbiama viešoji konsultacija dėl Kultūros paveldo išsaugojimo ir aktualizavimo politikos 2020–2024 m. veiksmų plano projekto

2020 10 22 Kultūros ministerija skelbia viešąją konsultaciją dėl Kultūros paveldo išsaugojimo ir aktualizavimo politikos 2020–2024 m. veiksmų plano projekto.  Juo siekiama įgyvendinti...

Sportasprieš 10 val

Charakterį parodę jaunieji žalgiriečiai iškovojo pergalę Palangoje

2020.10.22 www.nklyga.lt Ketvirtajame kėlinyje 14 taškų deficitą panaikinusi Kauno „Žalgirio-2“ (2-1) ekipa Nacionalinės krepšinio lygos mače svečiuose 79:78 (23:25, 16:19, 14:21, 26:13) įveikė...

Greitos naujienosprieš 10 val

EBPO PISA Globaliųjų kompetencijų tyrime Lietuvos penkiolikmečiai yra aukščiau šalių vidurkio

autor. Artūras Žukas Tarp 27 šalių, kurios tyrė savo penkiolikmečių mokinių globaliąsias kompetencijas, Lietuva yra statistiškai reikšmingai aukščiau bendro šalių...

Greitos naujienosprieš 11 val

Saulės elektrinėms įsirengti ir seniems šildymo katilams pasikeisti skirta daugiau nei 15 mln. eurų

2020 10 22 Baigėsi trečiasis šiemet paraiškų teikimo etapas gyventojams, norintiems įsirengti arba įsigyti saulės elektrinę bei tiems, kurie ketina...

Greitos naujienosprieš 11 val

Ekonomikos ir inovacijų ministerija reaguoja į pandemijos pokyčius Lietuvoje

2020 10 22 Pandemijos metu Vyriausybei priėmus sprendimus dėl karantino atskirose savivaldybėse, Ekonomikos ir inovacijų ministerija stebi situaciją ir analizuoja,...

Greitos naujienosprieš 11 val

Radiacinės saugos centras: patarimai, kaip teisingai vartoti kalio jodido tabletes

2020 10 22 Siekdama tinkamai pasirengti galimoms branduolinėms ar radiologinėms avarijoms, Sveikatos apsaugos ministerija nupirko kalio jodido (KI) tablečių ir...

Greitos naujienosprieš 11 val

Vietiniai karantinai atskirose savivaldybėse: ką reikėtų žinoti?

2020 10 22 Lietuvos Respublikos Vyriausybė (LRV) primena, kad karantinas nuo pirmadienio skelbiamas Elektrėnų, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kelmės rajono,...

Greitos naujienosprieš 12 val

Spalio 22 d. nuotolinė spaudos konferencija iš SAM

2020 10 22 Spalio 22 d. nuotolinės spaudos konferencijos, kurioje dalyvavo sveikatos apsaugos ministras, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas...

Skaitomiausi