NaujienosSveikataMokslininkai perspėja: dažna gerklės infekcija greitai nebebus išgydoma antibiotikais

www.kaunieciams.lt www.kaunieciams.lt2020 18 vasario1

Streptokokinis faringitas – tai pakankamai dažna gerklės infekcija, sukeliama A grupės streptokoko bakterijų. Ši liga dažniausiai puola vėlų rudenį ir ankstyvą pavasarį. Bakterinis faringitas dažniausiai praeina savaime, tačiau kartais tenka pasitelkti antibiotikus. Bent jau teko – jau visai greitai jie gali nebepadėti.

A grupės streptokokas sukelia faringitą, kuris dažnai gydomas antibiotikais.
©NIH National Institute of Allergy and Infectious Diseases nuotr.

Iš tikrųjų, streptokokinis faringitas dažnai praeina be jokios diagnozės. Žmonės į skaudančią gerklę beveik nekreipia dėmesio, nors skaičiuojama, kad faringitas yra atsakingas už 15-40 % skaudančios gerklės atvejų tarp vaikų ir 5-15 % atvejų tarp suaugusiųjų. Bakterinis faringitas yra gana dažnas, bet, žinoma, tai nėra vienintelė šios ligos forma – faringitą dažnai sukelia virusai ir net mechaniniai gerklės pažeidimai. Būtent dėl to reikėtų gauti diagnozę prieš pasirenkant gydymą, nes gydyti virusinį faringitą antibiotikais yra kvaila ir neefektyvu.

O štai streptokokinis faringitas gali būti gydomas antibiotikais – dažniausiai pasirenkami beta-laktaminiai antibiotikai. Jie pakankamai greitai susidoroja su liga ir pacientas vėl gali imtis kasdienės veiklos. Tiesa, Hiustono metodistų ligoninės mokslininkas Jamesas M. Musseris mano, kad antibiotikai jau visai greitai gali nebebūti efektyvūs kovoje su A grupės streptokoku, kuris sukelia bakterinį faringitą.

Musseris su kitais tyrimo autoriais bendradarbiaudami su 7 šalių institucijomis surinko duomenis apie 7025 A grupės streptokoko atmainas. Šie duomenys surinkti iš kitų tyrimų, kurie buvo vykdomi per kelis dešimtmečius skirtingose pasaulio dalyse. Tai leido tyrimo autoriams atskirti maždaug 2 % bakterijų atmainų, kurios pasižymi genetinėmis mutacijomis, kurios ateityje gali virsti atsparumu antibiotikams.

Ilgą laiką buvo manoma, kad A grupės streptokokas neturi reikiamų genetinių komponentų, kad galėtų evoliucionuoti į antibiotikams atsparią formą. Tačiau dabar mokslininkai atliko laboratorinius bandymus, kurie patvirtino – šios bakterijos tampa vis atsparesnėmis įprastiems antibiotikams. Ir tai yra didelė problema – jau visai greitai streptokokinis faringitas nebebus pagydomas penicilinu.

Ką galima padaryti? Na, nelabai ką. Gydytojai ir mokslininkai nuolat ragina žmones nevartoti antibiotikų, kai jų nereikia. Pavyzdžiui, gydant virusines infekcijas ar paprasčiausią peršalimą. Antibiotikai gydo bakterines infekcijas ir kitais atvejais mažai kuo gali padėti. Tačiau tikėtina, kad prasidėjęs procesas vis tiek nesustos, todėl mokslininkams teks ieškoti efektyvesnių ginklų kovoje su A grupės streptokoku.

Dalinkitės su savo draugais

1
Kokia Jūsų nuomonė šia tema?

avatar
1 Komentaro gijos
0 Atsakymų į komentarus
0 Siekėjų
 
Naujausi komentarai
Karščiausi komentaro gija
1 Komentaro autorius
Angela Naujausias komentaro autorius
  Prenumeruoti naujus komentarus  
Naujausi Seniausi Labiausiai balsuojami
Informuoti apie
Angela
Svečias
Angela

O ką mokslininkai gali pasiūlyti be gąsdinimų??? Pastaruoju metu informacijos pilna apie tai, kas gali pakenkti ir kaip visko bijoti. O kaip spręsti? Kur atsakymai ir patarimai? Aš asmeniškai nieko nebijau, bet daugumą tokie straipsniai veikia. Ir tikrai ne optimistiškai. Taigi-rašykite, kai turėsite gerų žinių!

Scroll Up