Connect with us

Miestas

Moksleiviams – kvietimas auginti Kauną ir augti patiems

Paskelbta

Leisti žurnalą ne tik klasės draugams, bet visam Kaunui. Ne važiuoti zuikiu, bet troleibusų keleiviams nenutrūkstamai transliuoti poeziją. Ne per tvorą stebėti, bet galimybė pačiam prisidėti, organizuojant pirmąjį šiuolaikinių scenos menų festivalį. „Viskas įmanoma“, – užtikrintai sako „Kaunas 2022“ programą „Kauno iššūkis“ jau baigę jaunosios kartos kauniečiai. Ir perduoda žinutę – dar galima spėti prisijungti prie šios programos, padedančios Kaunui ruoštis tapti Europos kultūros sostine. Tiesa, manai abipusiai – programos dalyviai padeda Kaunui, o patys auga kaip asmenybės ir visuomenės nariai.

Kalbant paprastai, jei Kaune ar Kauno rajone gyvenančiam žmogui – 15, 16, 17 ar 18 metų, jis turi idėjų ir ieško, su kuo jomis pasidalinti bei jas įgyvendinti, „Kauno iššūkis“ – būtent ta veikla, kurios jis ieško. O kalbant rimčiau, „Kauno iššūkis“ – tai nemokama programa jaunimui, kurios metu įgyjami asmeniniai ir komandiniai gebėjimai įgyvendinti visuomenines iniciatyvas bei projektus.

„Visi mėgstame pamąstyti apie tai, ką geresnio norėtume matyti savo mieste, jaučiame, kokios kultūrinės nišos dar nėra užpildytos, mėgstame apie tai diskutuoti ir reikšti savo nuomonę socialiniuose tinkluose ar draugų susibūrimuose – taigi „Kaunas 2022“ meta moksleiviams iššūkį ir sudaro visas sąlygas įgyvendinti pozityvias, jaunimui aktualias kultūrines idėjas mieste“, – sako programos kuratorė Aurelija Prašmuntaitė.

Nuo spalio iki balandžio trunkanti „Kauno iššūkio“ sesija jaunuolius buria kas antrą šeštadienį, o labai norint – ir dažniau. Šiemet programa startuos spalio 5 d. Iki tol visą rugsėjo mėnesį vyks atvira registracija, o paskutinę mėnesio savaitę dalyviai bus atrenkami gyvo pokalbio metu, taip susipažįstant artimiau, išgirstant vieni kitų lūkesčius ir įsigilinant į motyvaciją. „Nesakome, kad bus lengva, bet pažadam, kad bus įdomu – tereikia pasiryžti pamatyti savo miestą iš kitokios perspektyvos“, – sako A. Prašmuntaitė.

„Kauno iššūkio“ pusmetis sudarytas iš dviejų dalių – pirmiausia dalyviai bendrauja „Kaunas 2022 komanda“ ir gilinasi į jau pradėtus projektus. Vėliau, susibūrę į komandas, savo idėjas „Kauno iššūkio“ moksleiviai transformuoja į realius projektus. Kad idėjos išties įgautų kūną, susitikimų metu pratinamasi prie komandinio darbo, ugdomas kūrybinis mąstymas, lavinamas viešasis kalbėjimas, gilinamasi į įvairius problemų sprendimo ir darbo metodus, klausomasi pranešimų, dalyvaujama dirbtuvėse. Dalis „Kauno iššūkio“ renginių atviri ir programoje nedalyvaujantiems. Susitikimai vyksta senamiestyje esančioje „Kaunas 2022“ „Tempo erdvėje“, taip pat – pas programos partnerius, pavyzdžiui, Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų namuose. Taip, taip – dalyvaujantys „Kauno iššūkyje“ jaunuoliai turi progą padėti kultūrinėms organizacijoms tapti atviresnėmis ir įdomesnėmis sau ir savo bičiuliams.

Straipsnio pradžioje minėti žurnalas, poezijos transliacijos, darbas festivalyje – ne išsigalvojimai, o „Kauno iššūkio“ programos alumnų jau įgyvendinti ar įgyvendinami projektai. Pasirodė jau du nemokamo leidinio „Mass“ numeriai, įvyko festivalis „ConTempo“, kuriame moksleiviai rūpinosi jaunimo vakaru ir jaunos performansų kūrėjos Marijos Baranauskaitės pristatymu, rudenį Kauno viešojo transporto keleiviai klausysis eilėraščių. Programos dalyviai originaliai prisidėjo prie Kauno rajono Samylų bendruomenės šventės komunikacijos, taip pat inicijuotas projektas „eNDė“, dovanojantis neformalias namų darbų sesijas su nemokamais korepetitoriais. Žodžiu, priežasčių baigus mokyklą likti gyventi Kaune – kasdien vis daugiau.

Visi šie įvykiai – geriausias įrodymas, kad „Kauno iššūkio“ metu įgytos žinios ir užmegztos pažintys nelieka popieriuje. O kur dar miesto modernizmo architektūrai, bendruomenėms, istorijai skirtos „Kaunas 2022“ programos, prie kurių sėkmės irgi galima prisidėti? Be to, programos dalyviai po finišo kviečiami į „Alumnų klubą“, kuriame gali tęsti arba inicijuoti naujus projektus. Šiuo metu klubas vienija jau daugiau nei 60 narių.

 

kaunas2022eu.

Skaityti toliau
Spauskite norėdami komentuoti

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Miestas

Kviečiame registruotis į Anthropos.lt dirbtuves bibliotekoje

Paskelbta

Kauno apskrities viešoji biblioteka, įgyvendindama tarptautinį projektą „Green Bridges“, kartu su taikomosios antropologijos asociacija „Anthropos.lt“, liepos 22 dieną 18 val. kviečia jau į antrą suneštinį pikniką-dirbtuves „Maistas ne(be)maistas. Maistas antropologiškai ir švaistymo problema“!

Piknike-dirbtuvėse ir pasikalbėsime apie antropologinį požiūrį į maistą ir maisto švaistymą. Gvildensime klausimą, koks maistas laikomas valgomu arba nevalgomu. Kodėl tai, kas valgoma vienuose pasaulio kraštuose, kituose nelaikoma maistu? Kodėl nevalgome visko, kas nenuodinga? Diskutuosime, kokią įtaką mūsų mintys apie maistą daro maisto išmetimo praktikoms ir kokios to pasekmės mūsų planetai.

Dirbtuvių rengėjai prašo atsinešti savo mėgstamą sumuštinį ar užkandį, taip pat pledą atsisėsti.

Susitinkame 18 val. prie bibliotekos laiptų. Jei oro sąlygos leis, dirbtuvės vyks pievoje prie bibliotekos, kitu atveju susibursime bibliotekos viduje. Vietų skaičius ribotas, todėl prašome registruotis elektroniniu paštu renginiai@kvb.lt arba telefonu (8 37) 32 44 17.

Dirbtuvės yra dalis tarptautinio projekto „Green Bridges“, kurį biblioteka įgyvendina su partneriais iš Didžiosios Britanijos, Suomijos, Lenkijos, Rumunijos ir Italijos. „Green Brigdes“ komanda, siekdama iš naujo atrasti žmogaus, aplinkos ir gamtos ryšį bei skatindama bendruomeniškumą, kviečia į kūrybines dirbtuves, ekskursijas, kitas draugišką ir artimą gamtos ir žmogaus ryšį puoselėjančias veiklas.

Kauno apskrities viešosios bibliotekos informacija

Skaityti toliau

Lietuva

Keleivių vežėjai vertina pirmą mėnesį po pilno veiklos atnaujinimo

Paskelbta

Birželio viduryje „Kautra” informavo atnaujinusi 95% savo tarpmiestinio pervežimo reisų. Praėjus mėnesiui vežėjai dalinasi įžvalgomis kaip pasikeitė keliautojų įpročiai, kurios kryptys atsigavo greičiau, kurių reisų dar laukiama.
„Bandome į situaciją žiūrėti pozityviai. Džiugu, kad neliko apribojimų kelionėms autobusais. Ne taip pozityviai nuteikia pasikeitę gyventojų įpročiai. Vyresni keleiviai išlieka mažiau mobilūs. Daugiau žmonių įsisavino nuotolinį darbą ar mokslą. Deja, mūsų darbui tai atsiliepia neigiamai. Kol kas į autobusus sugrįžo du trečdaliai keleivių jei lyginsime su praėjusiais metais”, – pasakojo „Kautros” generalinis direktorius Linas Skardžiukas.
Pavasarį tik atnaujinus tarpmiestinį susisiekimą, anot vežėjų, populiariausi maršrutai buvo į sostinę. Dabar situacija keičiasi – reisai į sostinę yra tie, kurie sunkiausiai sugrįžta į prieš metus buvusią situaciją.
„Tai stebina, nes po karantino Vilniaus kryptis buvo pirmaujanti. Vis tik reisų buvo mažiau, konkurencija taip pat buvo mažesnė. Siejame tai ir su sumažėjusia mokslų apimtimi. Kalbu ne tik apie studentus, bet ir įvairių kursų, tobulinimosi programų dalyvius. Dabar didžiajai daliai ugdymosi persikėlus į nuotolinį mokslą šių keleivių bent laikinai netekome. Jaučiame, kad žmonių, įmonių įpročiai pasikeitė”, – minėjo L. Skardžiukas pridūręs, kad po karantino keleivių mažiau vyksta taip pat Šilalės, Skuodo, Joniškio kryptimis.
Didžiausias keleivių srautas į pajūrį
Pasak vežėjų atstovo daugiausiai keleivių šiuo metu vyksta pajūrio kryptimi. Minima, kad į pajūrį eismas organizuojamas tokiomis pat apimtimis kaip ir 2019 metų vasarą.
„Važiuojame tiek pat reisų kaip ir pernai, autobusai važiuoja tokie pat, kad ir štai į Nidą keliauja dviaukštis autobusas. Vis tik keleivių skaičius neatitinka praėjusių metų. Nors pasiūla yra tokia pati, keleivių sulaukiame apie 80% srauto lyginant su praėjusiu sezonu”, – pasakojo pašnekovas.
Vežėjai mini, kad po karantino pasikeitė ir bilietų pirkimo tendencijos – keleiviai rečiau perka bilietus kasose, o internetinės bilietų prekybos skaičiai grįžta į įprastas vėžes.
„Pardavimai bilietų kasose atsigauna sunkiai. Jei kalbėtume procentais tai būtų apie 55% iki tol buvusių pardavimų stotyje. Elektroninė prekyba tarpmiestiniais bilietais galima sakyti sugrįžo į įprastus skaičius – svyruoja tarp 90-100% lyginant su praėjusiais metais. Deja to negalėčiau pasakyti apie tarptautinį susisiekimą – kol kas internetu parduodama apie 20% bilietų, lyginant su 2019 metų vasara. Tam įtakos turi vis dar ribojamas keliavimas tarp šalių, žmonių atsargumas.
Manau  keleiviai per karantiną pakeitė savo įpročius, juos kiek paveikė ir viešoje erdvėje girdimas skatinimas įsigyti prekes ar paslaugas internetu, vengti atsiskaitinėjimo grynaisiais. Taip pat prie didesnio pirkimo internetu manau prisidėjo ir mobiliosios programėlės autobusubilietai.lt atsiradimas”, – kalbėjo Kauno autobusų stoties vadovė Laima Pakusienė.
Pradžioje daugiau siuntų nei keleivių 
Pavasarį atnaujinę darbą vežėjai minėjo, kad pradžioje tikisi, jog siuntų pervežimas leis atsistoti ant kojų.
„Pradžioje tikrai buvo daugiau siuntų nei keleivių. Jei į autobusus šiuo metu sugrįžo du trečdaliai keleivių, tai siuntų apimtys šiuo metu yra pasiekusios 90% apimčių lyginant su praėjusiais metais. Karantinas be abejo padarė žalos – reikėjo susigrąžinti klientus, kuriuos praradome per kelias savaites kuomet buvome sustabdę darbą. Vis tik buvo proga ir atrasti naujų. Šiuo metu terminalai visoje šalyje yra atnaujinę darbą. Įdomu pastebėti, kad padaugėjo atsiskaitymų kortelėmis. Klientai kaip įprato per karantiną taip ir liko”, – pasakojo „Siuntos autobusais” vadovė Indrė Ūsaitė – Šlenderienė pridūrusi, kad vasaros metu viena iš populiariausių siuntų yra dviračiai.
Anot vežėjų atstovų autobusai ir toliau yra dezinfekuojami bei vėdinami prieš ir po reiso. Autobusuose prie įėjimo durų keleiviams sumontuoti dezinfekatoriai.
Šaltinis: ELTA
Skaityti toliau

Miestas

Kauno „Žalgirį“ palieka ir Z. LeDay (video)

Paskelbta

Kauno „Žalgirio“ komandoje praėjusį sezoną puikiai rungtyniavęs ir savo vertę pakėlęs Zachas LeDay keliasi į kitą Europos komandą.

Amerikietis pasinaudojo sutartyje su „Žalgiriu“ numatyta galimybe išvykti. Kauno „Žalgiriui“ naujoji krepšininko komanda sumokės išpirką.

Praėjusią vasarą iš Pirėjo „Olympiacos“ komandos į Kauną persikėlęs 26-erių metų aukštaūgis sezono metu padarė didelę pažangą ir tapo vienu svarbiausių komandos žaidėjų.

Eurolygoje per 22 aikštėje praleidžiamas minutes Z. LeDay vidutiniškai pelnydavo po 11,8 taško, atkovodavo po 4,7 kamuolio, atlikdavo po 1 rezultatyvų perdavimą ir rinkdavo po 13,2 naudingumo balo.

Lietuvos krepšinio lygoje žalgirietis žaisdavo beveik 6 minutėmis trumpiau, bet vis tiek fiksavo 11 taškų, 4,2 atkovoto kamuolio bei 14,6 naudingumo balo per rungtynes vidurkius.

Šią vasarą Kauno „Žalgiris“ jau taip pat atsisveikino su Edgaru Ulanovu bei trenerių štabo nariais: Šarūnu Jasikevičiumi, Dariumi Maskoliūnu, Tomu Masiuliu ir Justinu Grainiu. Sutartis su komanda sudarė Tomas Dimša, Steve‘as Vasturia ir Marekas Blaževičius, o Marius Grigonis ir Lukas Lekavičius ir toliau rungtyniaus „Žalgiryje“.

zalgiris.lt informacija

Skaityti toliau

Skaitomiausi