KultūraLietuvaMiestasNaujienos

Lietuvos zoologijos sodo rekonstrukcija jį pakeis iš esmės

0

Pirmadienį pradėta Lietuvos zoologijos sodo rekonstrukcija, turinti neatpažįstamai jį pakeisti.

Egzotariumo – šilumamėgiams gyvūnams skirto pastato su edukaciniu centru – statybų pradžios proga buvo įkasta laiko kapsulė. Beveik 4 tūkst. kvadratinių metrų užimsiantis pastatas bus jungiamas prie 1954 metais statyto liūtų pastato, išlaikant jo autentiškumą, pranešė zoologijos sodas ir Aplinkos ministerija.

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas teigia, kad atnaujintame zoologijos sode gyvūnams pagaliau bus sudarytos visavertės gyvenimo sąlygos.

„Rekonstrukcija užtikrins, kad laukinė gyvūnija būtų ne tik eksponuojama lankytojams, bet ir galėtų gerai jaustis. Atsinaujinęs zoologijos sodas bus nebe disneilendas, o savo misiją įgyvendinantis bioįvairovės ir edukacijos centras“, – sako Simonas Gentvilas.

Kapsulės įkasimo ceremonijoje dalyvavęs Seimo narys, Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius savo socialinio tinklo Facebook paskyroje dalinosi prisiminimais.

“Pamenu, pirmą kartą ten apsilankiau būdamas vaiku dar maždaug 1965 metais su ekskursija. Įdomu prisiminti, kad 1998 metais padovanojau ir pats atvežiau į Kauno zoologijos sodą karvę. Ir ne tik todėl, kad kai kurie miesto vaikai net nelabai žinojo kas tai per gyvis, kas per žvėris. Beje, nauda iš jos buvo ne tik pažintinė. Tos karvutės pienas buvo vėliau naudojamas ir beždžionelėms bei kitiems gyvūnams girdyti. Tiesa, dabar liūdnai juokaujama, kad pačias karves ir kiaules net ir kaimo vaikai greitai matys tik zoologijos sode. Tokios, deja, tendencijos mūsų žemės ūkyje. Na bet kol kas – galime pasidžiaugti pradedama rekonstrukcija, kuri tikrai seniai buvo reikalinga”, – rašo politikas.

Egzotariume bus įrengtos atviros dykumos, džiunglių gyvūnų ekspozicijos, surikatų, liūtų, įvairių roplių, varliagyvių, vabzdžių ir kt. gyvūnų ekspozicijos, įvairių pasaulio buveinių akvaterariumai, laboratorijos, personalo ir kitos patalpos. Buvusiame liūtų pastate bus įrengta atvira edukacinė erdvė, kurioje visi lankytojai galės susipažinti su pasaulio biologine įvairove. Čia veiks ir dvi edukacijai skirtos erdvės, kuriose dirbs Lietuvos zoologijos sodo specialistai.
Planuojama, kad visas zoologijos sodas pasikeis neatpažįstamai. Rekonstrukcijos metu bus griaunami senieji pastatai ir voljerai, vietoje jų statomi nauji, atitiksiantys tarptautinius reikalavimus. Bus maksimaliai padidinti visi voljerai. Istoriniai voljerai išliks, tik jie bus restauruoti. Vaikams bus kuriama nauja erdvė „Mažylių zoo“ su triušiais, paukščiais, ožkomis ir kitais naminiais gyvūnais. Palengvinti lankytojų judėjimui bus įrengtas apžvalgos bokštas su liftu.
Nors įvairius žvėrynus didikai kūrė ir laikė dar Lietuvos didžiosios kunigaikštystės laikais, bet tikro nacionalinio zoo pradžia – XX a. Lietuvos zoologijos sodas, anksčiau žinomas kaip Kauno zoologijos sodas – seniausias zoologijos sodas Lietuvoje, įsikūręs Kaune – Žaliakalnyje. Jis užima 15,66 ha parko plotą. Šiandien jame priskaičiuojama apie 2166 vienetų gyvūnų bei 232 rūšių iš kurių 31 egzotiškos arba arti išnykimo ribos, o 11 rūšių įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Tai yra didžiausia gyvūnų kolekcija šalyje. Įstaiga oficialiai atidaryta 1938 m. liepos 1 d., penktadienį, 17 val. žymiausio Lietuvos zoologo, keliautojo, rašytojo prof. Tado Ivanausko iniciatyva. Zoologijos sodas per metus vidutiniškai sulaukia daugiau nei 150 tūkst.lankytojų (wikipedia duomenys).

Zoologijos sodo infrastruktūros atnaujinimo projektas turėtų būti užbaigtas 2023 m. viduryje. Viso projekto vertė – 18,3 mln. eurų, projektas finansuojamas ES ir valstybės lėšomis.

Dėl netinkamai organizuoto renovacijos projekto, kaip primena žiniasklaida, įgyvendinimo iš pareigų 2019 metais atleistas zoologijos sodo direktorius Aurimas Didžiokas.

Autorius Tomas Čyvas

https://www.kaunieciams.lt/

 

0 0 votes
Jūsų vertinimas
Prenumeruoti naujus komentarus
Informuoti apie
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Visi komentarai

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Kultūra