Idėja atgaivinti šį taką Polina pasidalino su bendruomenės namų vadove, kuri ir pasiūlė dalyvauti iniciatyvos „Visi kaip vienas“ konkurse.

„Kalbant apie šį taką, manau, kad jam labiau tiktų pavadinimas „maršrutas“. Yra punktai, tam tikri objektai, kurie sujungti į maršrutą“, – sakė pašnekovė.

Kol kas pažintinis takas ir jo kryptys yra internete, vėliau tikimasi, jog čia atsiras ir ženklai. Keliaujantieji Zapyškio pažintiniu taku galės pamatyti lankomiausius miestelio objektus ir vietas, o kai kurios jų padedant menininkams, buvo sukurtos. Pavyzdžiui, seni laiptai, kuriuos papuošė paukščiai, o keliautojams siūloma paukščius surasti.

Tarp lankomų Zapyškio objektų – bažnyčia, senoji koplyčia, žydų žudynių vieta, partizanų kapavietės, senosios žydų kapinės, paupyje esanti regykla.

Išvirė istorinę obuolienę

„Kartų dialogas“ – tai pavadinta „Visi kaip vienas“ iniciatyva Akademijoje. Kartu su visa bendruomene jį sukūrė ir įgyvendino Kristina Šiožinienė, Živilė Juknevičienė ir Živilė Vaičiukynienė.

„Jeigu „Kaunas 2022“ iniciatyva „Visi kaip vienas“ nebūtų atsiradusi, vargu ar būtų pavykę visam šiam reikalui suburti bendruomenės narius“, – sakė K. Šliožinienė.

Akademijos gyventojų idėjos tikslas – suburti skirtingo amžiaus šios bendruomenės žmones bendroms veikloms.

Vietos žmonės būrėsi į dirbtuves, kur vyko skirtingos veiklos, rinko derlių, organizavo talkas ir skatino kūrybiškumą. Vietos gyventojai kartu buvo kviečiami kurti „Akademijos skonio“ logotipą, rinti receptūras, ieškoti vietos herojų, dalyvauti parodoje, organizuoti degustacinę vakarienę, atrasti ryšį tarp jaunosios ir vyresniosios kartos žmonių.

Kalbėdama apie idėją K. Šliožinienė akcentavo tai, jog jos mintis – suburti skirtingo amžiaus žmones: nuo paauglių iki senjorų.

Visų pirma surengtos herbariumo – vietinių augalų rinkimo, pažinimo, aprašymo, klijavimo – dirbtuvės. Vėliau dailininkė Živilė Vaičiukynienė augalo motyvus specialia technika panaudojo ant drobinių maišelių.

Jie tapo Akademijos gyventojų „skiriamaisiais ženklais“: susitikę parduotuvėje ar gatvėje ir nešini tokiiu maišeliu žmonės vienas kitą – kaip Akademijos gyventoją – atpažins.

Tačiau viso projekto vinimi tapo „Akademijos skonio“ idėja. Vietos gyventojai buvo kviečiami dalintis derliaus pertekliumi, mat tradiciškai rudenį lieka nepanaudotų moliūgų, cukinijų, pomidorų, agurkų, kurie kartais tiesiog išmetami.

Tad Akademijos gyventojai ne tik rinko ir dalinosi derliumi, tačiau ir kūrė receptus, konservavo, gamino, o derliaus perteklius buvo atiduodamas perdirbimui. Į šį procesą gausiai įsitraukė bendruomenės gyventojai ir net mokiniai, o pagaminama produkcija buvo parduodama įvairiose mugėse.

Vienas iš labiausiai vykusių sumanymų – agurkų džemas. Kartą feisbuke bendruomenės nariai pamatė skelbimą apie atiduodamus peraugusius agurkus. „Paimkit agurkus, arba atiduosiu vištom“, – rašė skelbimo autorius.

„Mes paėmėme, ir Živilė pagamino agurkų džemą, kuris yra pats nuostabiausias“, – juokėsi K. Šliožinienė.

Netrukus Akademijos seniūnijoje esančiame Ringaudų kaime vyko „Akamdemijos skonio“ gaminių degustacija. Bendruomenės nariai pristatė ne tik agurkų džemą, tačiau ir įvairius produktus iš kitų rudens gėrybių, taip pat istorinę „Obelynės obuolinę“, kuri pagaminta iš obuolių, surinktų Tado Ivanausko sodyboje Obelynėje. Bendruomenės produkcija sužavėjo vietos verslininką, kuris čia turi turi nedidelę parduotuvę. Todėl dabar „Akademijos skonio“ prekiniu ženklu pažymėtų gaminių jau galima įsigyti parduotuvėje, o jos ieškoti atvažiuoja net kauniečiai.

Idėjos „Kartu“ sumanytojai ir visa bendruomenė tikisi ir tęstinumo – kad ši bendrystė nesibaigs sulig šiuo rudeniu.

Žaliakalnyje – „Svajonių paštas“

Dar viena Kauno iniciatyva – „Svajonių paštas“ Žaliakalnyje. Jį sugalvojo ir kartu su bendraminčiais įgyvendino VšĮ „Meda Project“ įkūrėja, įvairių socialinių bei visuomeninių projektų sumanytoja bei įgyvendintoja, terapinės Ebru kultūros pradininkė Lietuvoje Eglė Veršininienė.

Pasak E. Veršininienės, toks „Svajonių paštas“ yra ne tik vienintelis Kaune, tačiau vienintelis visame pasaulyje.

Kauno „Ebru Art“ studijoje sukurti svajonių laiškai jau kabinami Minties rato gatvėje tarp senųjų miesto liepų.

Taip iniciatyvos autoriai įveiklina zonas ir erdves, kurios yra pamirštos. Tačiau svarbiausia „Svajonių pašto“ žinutė kiek kita.

„Šita idėja man kilo 15 metų dirbant su šeimomis, kai supratau, kad pagrindinė problema, su kuria susiduria šeimos, dėl ko įvyksta krizės. Tai dėl žmogaus ieškojimo ir nesuvokimo, kas jis yra, ką jis turi veikti, mes bandome gyventi kitų žmonių gyvenimus. Žmonės tampa pikti, atsiranda priklausomybės“, – sakė E. Veršininienė.

Dirbusi su daugybe žmonių, konsultuodama šeimas Eglė pastebėjo, kad žmonės neturi tikslų arba svajonių, arba tikslai ar svajonės yra suprantami kitaip.

Todėl „Svajonių paštas“ padės žmonėms realizuoti jų svajones, ir tai bus darome apjungiant Ebru meno terapiją, neurolingvistinio programavimo metodą bei senąją budistų filosofiją.

Jau dabar čia yra pirmosios žmonių svajonės. Jos, sukabintos ant medžio, ant debesies formos popieriaus yra tarsi žinutė Visatai. Dar daugiau – paskaityti kitų svajonių kviečiami ir praeiviai.

„Jau turime vieną nuostabų įvykį. Pamatėme prie vartų verkiančią merginą. Pamaniau, gal jai negerai. Pasirodė, jog moteris verkė iš laimės. Ji buvo atleista iš darbo, bandė ieškoti kito. Tada netyčia pamatė žmonių užrašytas svajones ir viena iš jų jai padėjo rasti atsakymą į ją kamavusius klausimus“, – pasakojo pašnekovė.

kaunas2022.eu informacija