ĮmonėsKineziterapeutė pataria, kaip mažamečiams išvengti kūprinimosi

Inga Bočiūtė Inga Bočiūtė2019 15 spalio
« 1 reklama iš 5 »
« 1 reklama iš 11 »

Pastebėjote, kad jūsų vaikas ar anūkas ėmė kūprintis? Jo laikysena yra netaisyklinga, o grįžęs iš mokyklos skundžiasi nugaros skausmais? Kaunieciams.lt redakcijos pakalbinta „International Gym“ trenerė – kineziterapeutė Agnė Oradauskaitė papasakojo, dėl kokių priežasčių vis daugiau mažamečių susiduria su netaisyklingos laikysenos problema bei patarė, kaip išvengti kūprinimosi bei kitų laikysenos pakitimų.

Išskiria pagrindines kūprinimosi priežastis

Kineziterapeute ir trenere dirbanti Agnė teigia, kad kūprinimasis ar kitokie laikysenos pakitimai dažniausiai atsiranda vaikams pradėjus eiti į darželį ar mokyklą. Tačiau tai gali įvykti ir dar anksčiau, jei vaikas yra nesportuojantis. Vienoje padėtyje praleidžiant daug laiko, piešiant, žaidžiant, atsigulus ant šono, pasirėmus viena puse, raumenys įpranta būti tokioje padėtyje, nepaisant to, ar tai taisyklinga, ar netaisyklinga kūno padėtis. Dėl šios priežasties nėra amžiaus ribos kifozei atsirasti. Ji gali būti diagnozuojama net mažiausiems. Taigi, kūprinimui labai didelę įtaką daro vaiko fizinis aktyvumas.

« 1 reklama iš 5 »
« 1 reklama iš 11 »

Pasak moters, pagrindinės vaikų kūprinimosi priežastys nesikeičia jau daugelį metų. Pirmiausiai, moksleiviai ilgas valandas praleidžia mokyklose sėdėdami mokykliniuose suoluose. Dažnai pastarieji nebūna tinkamai pritaikyti mažamečiams – stalo bei kedės aukštis neatitinka vaiko ūgio. Be to, vaikai nešioja sunkias ar neergonomiškas kuprines. Moksleiviai dažnai tą daro netaisyklingai – nešioja jas ant vieno peties. Taip pat neretai dažnai būna netinkamai atitaikomos kuprinės tipas bei petnešų aukštis.  Be prieš tai paminėtų priežasčių, kurios daro įtaką krūtininei kifozei, kūprinimui įtakos taip pat turi ir nuo mažų dienų nesuformuotas taisyklingos laikysenos įprotis. Taip pat vis daugiau vaikų laisvalaikį leidžia pasyviai, nesportuoja. „Ankstyvas sportas padeda sustiprinti nugaros bei pilvo raumenis ir suformuoti teisinga įprotį vaikams „laikyti“ nugarą, „neriesti“ juosmens,“– teigia kineziterapeutė – trenerė Agnė. Ji išskiria ir dar vieną kūprinimosi priežastį – prasidėjus paauglystei, merginos ima gūžtis dėl brendimo metu atsiradusių kūno pokyčių. Norėdamos pritapti prie draugų, jos stengiasi šiuos pokyčius paslėpti ar kažkaip kompensuoti.

Laikysenos pakitimų padės išvengti gimnastikos ar kitokio sporto treniruotės

Atsiradus kifozei ar skoliozei, privalu konsultuotis su specialistais – kineziterapeutais, ortopedais. Pastarieji įvertina laikysenos pakitimus ar sutrikimus ir nusprendžia, ar mažamečiui reikia skirti individualias mankštas su kineziterapeuto priežiūra. Tačiau vaikui gali užtekti ir bendrų treniruočių grupėse.

« 1 reklama iš 5 »
« 1 reklama iš 11 »

Kineziterapeutė – trenerė teigia, kad bendros treniruotės padeda išvengti mažamečių laikysenos pakitimų. „Tikrai nėra privalu specializuotis tam tikrose sporto šakose. Dažnai nuo ankstyvo amžiaus pradėjus sportuoti vieną sporto šaką, atsiranda disbalansas tarp raumenų, todėl nusprendus pradėti aktyviai sportuoti, patartina pradėti nuo treniruočių, ugdančių bendrai visas fizines ypatybes. Pastarosios yra labai svarbios taisyklingam vaiko vystymuisi“– pataria 10 metų patirtį turinti kineziterapijos specialistė.

Mažamečių laikysenos pakitimų padės išvengti ir „International Gym“ gimnastikos klubo užsiėmimai vaikams. Gimnastikos treniruočių metu yra ugdomos fizinės savybės, tokios kaip pusiausvyra, jėga, ištvermė, lankstumas. Jos yra glaudžiai susijusios su laikysena. Lavinant pusiausvyrą yra aktyvuojami ir stiprinami gilieji korseto raumenys, kurie padeda išlaikyti stuburą taisyklingoje padėtyje ne tik treniruočių metu. Lankstumas kiekvienam žmogui padeda judėti laisvai neribojant savo judesių bei nekompensuojant judesio kitu, pavyzdžiui – keliant ranką aukštyn. Gimnastikos užsiėmimų metu vaikai išmoksta kelti ranką per peties sąnarį, nepakeldami aukštyn pečių. Tai ypač vertingas įprotis, nes, kaip teigia kineziterapeutė Agnė, pečių kėlimas aukštyn gali turėti įtakos įpročiui kūprintis. Taigi, gimnastika ne tik ugdo kasdien mums reikalingas fizines savybes, bet taip pat ir formuoja taisyklingos laikysenos įgūdžius.

Padės ir vaikams skirti naudingi pratimai

Kineziterapeutė – trenerė Agnė su mūsų skaitytojais taip pat pasidalino keliais pratimais, padėsiančiais vaikams išvengti susikūprinimo. Reiktų pradėti nuo viršutinės nugaros dalies (krūtininės dalies) mobilizavimo. Pirmasis pratimas yra vadinamas „katės“ pratimu. Vaikas turi stovėti ant keturių ir rangytis su visa nugara į „piktą katiną“ atitoldamas mentis ir išriesdamas nugarą į viršų. Taip pat galima susirangyti ir į „gerąjį katiną“ suartinant mentis ir nuleidžiant visą juosmenį žemyn. Be to, ypač naudinga būtų vaikučius išmokyti iškelti ir žemyn nuleisti pečius, stengiantis išlaikyti tvirtą pilvą ir neatkišti jo atgal. Yra ir daugybė kitų laikyseną lavinančių bei stiprinančių gimnastikos pratimų, bet norint geriausių įmanomų rezultatų – juos reikėtų išbandyti atvykus į treniruotę bei prižiūrint specialistams.

« 1 reklama iš 5 »
« 1 reklama iš 11 »

Užregistruoti savo vaiką į Kaune įsikūrusio „International Gym“ gimnastikos centro užsiėmimus galite jau dabar, paskambinę telefonu +370 650 03 321 arba parašę el. paštu kaunas@intergym.lt.

Dalinkitės su savo draugais
0 0 vote
Jūsų vertinimas
Prenumeruoti
Informuoti apie
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
View all comments

[contact-form-7 id=“152467″ title=“prenumerata“]

Scroll Up
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x