KultūraLietuvaMiestasNaujienosRajonasRedakcija

Kazys Starkevičius: Kaunas turi būti Kaunu, net kai yra Europos kultūros sostine 2022m.

0

Labai susidomėjęs tęstine švente, kaip Kauno rajono ūkininkas, perskaičiau portalo „kaunieciams.lt“ ginčus, pokalbius, diskusijas, pasitarimus apie tai, kaip Kaunas bus 2022 metais Europos kultūros sostine. Turiu savo nuomonę. Kaip kauniečio ir europiečio. Projektas svarbus visai Lietuvai. Sutrumpintai įdomiai – KEKS.

Taigi – apie KEKS. Pirma, esu Kauno rajono gyventojas, ūkininkas, šio miesto ir rajono patriotas. Čia – Rokuose – ūkininkauju, čia bendruomenių gyvenime dalyvauju. Ir miesto, ir rajono. Ką čia slėpti – čia mane ir į Seimą rinko, nors tai kur kas mažiau svarbu, negu faktas, kad mano mylimas Kaunas, su visomis apylinkėmis – pelnė Europos kultūros sostinės vardą. 2022-iesiems metams. Aš didžiuojuosi ir atidžiai žiūriu – kaip viskas bus.

Aš už pažangų, įdomų, bendruomenišką Kauną.Už džiaugsmą, kultūrą ir kiekvieną kiemą. Už miestą ir rajoną, kur telpa istorija, dabartis ir ateities projektai. Man nepasimiršo, kad būtent iš Kauno kilusio Jurgio Mačiūno „Fluxus“ meno judėjimas, kuris sužibėjo JAV, dabar bus svarbus kitąmet, kai Kaunas bus Europos kultūros sostine.

Norėtųsi, kaip rašo komentatoriai, kad nebūtų statusas ir kultūrinė programa supriešinami krepšinio Lietuvoje šimtmečiui, o gerai pažįstami kauniečiai, intelektualai, neapgailestautų dėl „dingusios Kauno kavinių ir užeigų kultūros,” – kaip rašo žinomas kaunietis.

Ko galbūt norėtų išties Kauno „Žalgirio“ pergalės prieš okupacinės kariuomenės klubo – CASK – jėgą turėtų ar bent galėtų būti inscenizuotos. Grįžtant atgal – Kauno pogrindinės kovos už nepriklausomybę, laisvę … kur jos? Iš Kauno ir kilusių signatarų paminklai? Nėra.

Kur, kaip rašo kunigas Robertas Grigas, kuris portale „kaunieciams lt“ kai ką priminė? Primena. Kur 1940-ųjų iliustracija? Kur 1972 metų „kalantinių“ iliustracija? Kur tai įdedama į europinį kovos už demokratiją ir laisvės kontekstą? Kad ir mušant būgnus? Kur? Kur pogrindinė spauda, jos atminimas? Patiktų kas ar ne, net Kremliaus organizuotose Soči olimpinėse žaidynėse Kremlius išnaudojo kiekvieną nesąmonę. Net leisgyves kosmonautes traukė iš archyvų.

Ar reiktų konkuruoti dėl šlovės su Vilniumi? Konkuruojame juk..  . Ne. O kam?  Čia mūsų abiejų miestų nacionalinis pasididžiavimas, kad net du mūsų didieji miestai mažiau nei per vieną dešimtmetį – Europos kultūros sostinės. Tad ir mano pasidalijimai abejonėmis tegul nebus priimti vilniečių ar kauniečių, kaip įžeidimai.

Neprieštarauju niekam, kas numatyta projekte „Kaunas Europos kultūros sostinė 2022“ numatyta, tačiau tik pastebiu, jog galima ir daugiau. Sutinku su visais, kas pasigenda mūsų mylimo miesto ir rajono pilname pasirodyme Lietuvos ir Europos kultūros subjektu. Mes juk nesame tie, kas kažką kartojame? Mes kuriame. Miesto, viso regiono, kaip kuriančio kultūrą (viskas, kas kuriama žmogaus) yra kultūra, man kažkiek trūksta.

Pagaliau – tarpukario kova už Vilnių – bent ideologinė – ji kur programoje? Ne, čia ne jokia kova prieš brolišką Lenkiją. Tiesiog, tai juk irgi mūsų istorija. Kaip ir kova prieš sovietus – ją gal irgi talentingi menininkai gali sudėti į muziką, drobę ar ar internetinius “memus”?  Kauno-Vilniaus istorija. Europos istorija. Juk ją galima įamžinti ir renginių įvairovėje. Lietuvos istorija yra ir Europos istorija. Ir Kaunas čia ne vien šokiai ir „pokiai“.

Čia ne projekto kritika. Tai net nėra kritika ar lyginimas to, kas prieš kelis metus ištiko Vilnių, kuris irgi tapo bei liko Europos kultūros sostine. Man Vilnius ir Kaunas nėra jokios alternatyvos klausimu – kaip čia mylėti Lietuvą. Tai, ką išsakau – abiejų mano širdžiai mielų Tėvynės dalių gerovei. Koks jau čia atstumas tarp mūsų? Čia – pageidavimai. Lietuvio ir kauniečio, ūkininko iš Kauno rajono – vilnieti, laikykis. Mes juk abu nešam Europos kultūrai sostines. O Kaunas, labai norėčiau, kad liktų Kaunu. Ir 2002 metais Europoje, ir vėliau.

1 1 Balsuoti
Jūsų vertinimas
Prenumeruoti naujus komentarus
Informuoti apie
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Visi komentarai

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Kultūra