MiestasMokslasNaujienos

Kauno VDU mokslininkų planuose – siekis mažinti skaitmeninę atskirtį

0

Kalbos technologijos, paremtos dirbtinio intelekto (DI) taikymu, palengvina darbą posėdžius transkribuojantiems sekretoriams bei raštininkams visame pasaulyje. Neseniai į šiuos vandenis įžengę lietuviai komercino savo išvystytą sprendimą, įkūrė startuolį „Intelektika“ ir sulaukė pripažinimo. Tai VDU Informatikos fakulteto docento dr. Dariaus Amilevičiaus ir profesoriaus Gailiaus Raškinio kartu su komanda sukurta, „Semantika-2“ sprendimu paremta kalbos transkribavimo sistema.

„Lietuvių kalbos puoselėjimui pasitelkiame moderniausias inovacijas – kalbos ir dirbtinio intelekto technologijas. Patikėdami kalbos atpažinimą dirbtiniam intelektui, automatizavome rutininius raštvedybos procesus, o tai  leidžia efektyvinti darbą, taupyti lėšas. Mums pavyko įgyvendinti taikomojo pobūdžio projektą, kuris prilygsta technologijų milžinės „Google“ produktams, nes naudojome gilųjį mokymą, dirbtinius neuroninius tinklus ir kalbos vektorizuotus modelius“, – sako dr. D. Amilevičius.

Automatizuotas transkribavimo sprendimas žmones išvaduoja nuo daug laiko suryjančio ir varginančio tekstų formavimo rankiniu būdu. „Pavyzdžiui, ligoninėse operacijų protokolus dažnai rengia patys chirurgai, kurių darbo laikas brangiai apmokamas. Jaunuoliai tampa gydytojais tam, kad gelbėtų žmonių gyvybes, o ne tam, kad pusę dienos rankomis suvedinėtų pacientų duomenis į sistemą. Štai teisinėje sistemoje tokia programa labai praverstų transkribuojant teismo posėdžių fonogramas – advokatų kontorose per mėnesį jų sukaupiama iki 50 val.“, – pastebi vienas iš startuolių kūrėjų, dr. D. Amilevičius.

Projekto „Semantika-2“ metu sukurtą transkribatoriaus prototipą savo informacinėje sistemoje jau įdiegė Lietuvos radijas ir televizija, tą padaryti ruošiasi ir Kauno klinikos bei kitos įstaigos. Lietuvos verslo konfederacija savo rengiamuose „Metų paslaugos“ apdovanojimuose šiai VDU mokslininkų sukurtai automatinei kalbos transkribavimo sistemai skyrė garbingą „Metų mokslo paslaugos verslui 2020“ apdovanojimą.

Mokslininkų startuolis pripažinimo sulaukė išvystęs lietuvių šnekos sintezės sprendimus, kurių prototipai buvo sukurti universitete ir kuriais naudojasi ir Lietuvos Respublikos Seimas bei Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija. Šie sprendimai žmonėms su negalia leidžia interneto portalų straipsnius ne tik skaityti, bet ir išklausyti. Tokiu būdu žmonės su negalia gali gauti informaciją iš pirmų šaltinių ir aktyviai dalyvauti šalies gyvenime.

„Semantika-2“ kūrėjai siekia, kad jų produktais naudotųsi ir kalbos atpažinimo inovacijas vystytų kuo daugiau su lietuvių kalbos technologijomis susijusių kūrėjų. Su mokslininkų išvystytais sprendimais galima susipažinti ir nemokamai atsisiųsti bei panaudoti savo paslaugų kūrimui oficialioje projekto svetainėje. Nuoroda pateikiama VDU svetainėje.

Šis VDU mokslininkų projektas dalyvauja „Kauno startuolių apdovanojimuose 2021“. Norintys palaikyti Kauno VDU mokslininkus nuorodą taip pat ras universiteto internet puslapyje.

0 0 votes
Jūsų vertinimas
Prenumeruoti naujus komentarus
Informuoti apie
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Visi komentarai

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Miestas