MiestasKauno botanikos sode pražydo lavongėlė

« 1 reklama iš 5 »
« 1 reklama iš 11 »

Kauno botanikos sodo oranžerijoje pražydo neįprastas egzotinis augalas. Jis vadinamas lavongėle arba kitaip velnio liežuviu. Tai yra didžiausia pasaulyje gėlė, o tokį pavadinimą turi, nes skleidžia supuvusios mėsos dvoką.

Oficialiai šis augalas vadinamas leopardiniu amorfofalu. Jis kilęs iš Pietų Kinijos. Botanikai stebi, kad gėlė pražystą vis vėliau. Jai turi būti užtikrinamos tropikuose esančios klimato sąlygos – šiluma ir drėgmė. Ryškiausias jos bruožas tas, jog ji skleidžia šlykštų kvapą, tad prie jos artintis išdrįsta retas, nors gėlė vizualiai atrodo įspūdingai. 

Pasirodo, kad šis kvapas yra skirtas privilioti museles, kurias paprastai privilioja dvėseliena. Amorfofalai žydi žiemos pabaigoj, pavasario pradžioj (maždaug vasario, kovo mėnesį). Žydi apie pora savaičių. Augalui nužydėjus ir atšilus orams, gumbus galima išnešti į lauką ir pasodinti į purią, derlingą žemę.

« 1 reklama iš 5 »
« 1 reklama iš 11 »

Šį augalą nėra sudėtinga auginti namuose. Per vasarą gausiai trešiamas, rudenį gumbas iškasamas ir laikomas sausai ir šiltai, kol pradeda leisti savo puošnųjį, siekiantį iki 3 metrų žiedyną. Tiesa, specialistai perspėja, kad žiedų skleidžiamas dvokas gali įsigerti ir į baldus, tad greitai juo atsikratyti gali būti sudėtinga. Augalas yra nuodingas, tačiau galima jį naudoti ir gaminant maistą. 

Amorfofalų gumbai yra labai krakmolingi ir plačiai naudojami tolimųjų rytų virtuvėje. Jie kepami, troškinami, džiovinami, iš jų gaminami miltai, žele, kuri naudojami veganų virtuvėje želatiną pakeisti. Tik svarbu žinoti, kad gumbai turi būti tinkamai apdorojami, nes priešingu atveju galima stipriai apsinuodyti. 

« 1 reklama iš 5 »
« 1 reklama iš 11 »

Amorfofalų rūšių pasaulyje randama per 170, tačiau pražįsta jie ne kasmet. Augalas įprastai žydi kas keletą metų.

Dalinkitės su savo draugais
0 0 vote
Jūsų vertinimas
Prenumeruoti
Informuoti apie
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
View all comments

[contact-form-7 id=“152467″ title=“prenumerata“]

Scroll Up
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x