Connect with us

Kultūra

Kauno apskrities viešoji biblioteka kviečia pasinerti į istorijų pasaulį

Paskelbta

Kasdien mes žavimės įvairiausiomis istorijomis – apie įdomių žmonių gyvenimą, nepamirštamas keliones, populiarius kino filmų scenarijus ar knygų puslapiuose glūdinčias istorijas. Kiekviena kasdien matoma detalė slepia savo istoriją. O kokia yra Tavo istorija?

Šiemet Kauno apskrities viešosios bibliotekos renginių ciklas „Susitikime bibliotekoje“ kviečia pasinerti į ISTORIJŲ pasaulį. Biblioteka lankytojus kvies ne tik papasakoti savo istoriją apie santykį su knyga, bet ir atrasti istorijas bibliotekos knygų klubo susitikimų metu, per edukacijas, renginius ir kino filmus.

Jau antrą sezoną renginių programoje rasite didžiulio populiarumo sulaukusius kino vakarus „Izraelio kinas Tavo mieste“. Rodysime tokius filmus, kaip „Buvau kadaise“ (rež. Avi Nesher, 2010), „Testamentas“ (rež. Amichai Greenberg, 2017), „Obuoliai iš dykumos“ (rež. Arik Lubetzki, Matti Harari, 2014), „Raudoni lapai“ (rež. Bazi Gete) ir kt. Spalio mėn. startuos „Kauno atminties ekranai“ – kino vakarų ciklas su diskusijų paskaitomis apie Kauno vaizdinius ir reikšmes kine. Pirmasis filmas – „Tumo kodeksas“ (rež. Eimantas Belickas, 2018).

Rugsėjo 21 d. biblioteka pakvies į ekskursiją „Pažink Europos kultūros paveldą: laikinosios sostinės gyvenimo atspindžiai buvusiuose Prekybos, pramonės ir amatų rūmuose“. Ekskursijos metu ne tik turėsite galimybę susipažinti su V. Landsbergio-Žemkalnio projektuotų rūmų architektūra ir istorija, bet ir trumpam nusikelti į tarpukario Kauną ir pasinerti į laikinosios sostinės kasdienybę. O visus besidominčius biblioteka ir jos istorija sudomins populiarumo sulaukusi ir abejingų nepaliekanti ekskursija po Kauno apskrities viešąją biblioteką. Juk kas nenori susipažinti su daugiau kaip 0,5 mln. skaitytojams nematomų ir saugomų bibliotekos bokšte knygų?

P.S. Spalio 1 d. biblioteka švęs savo 69 metų gimtadienį. Ateikite švęsti kartu, nes jūsų lauks daug netikėtų siurprizų.

Iki susitikimo bibliotekoje!

„Susitikime bibliotekoje” renginių programa nuolat atnaujinama. Sekite naujienas www.kvb.lt.

Kauno apskrities viešosios bibliotekos informacija

Kultūra

Fotožurnalisto vertybės: nuoširdumas, pagarba ir gebėjimas išklausyti kitą nuomonę

Paskelbta

Praėjusią savaitę Kauno kultūros centro terasoje vyko pokalbis su fotožurnalistu, „Nanook“ bendraįkūrėju Artūru Morozovu. Fotožurnalistas atvirai pasakojo apie karinių veiksmų fotografavimo patirtį ir žurnalistikos vertybes.
Fotografas – stipri asmenybė

A. Morozovas pripažįsta esantis savamokslis fotografas, tačiau džiaugiasi, kad „kelias klotas klaidomis, intuityviomis paieškomis, patirtimis“, nes svarbu, kad „į fotografiją ateitum per patirtį“. Anot jo, „Lietuvos aukštasis mokslas yra susikoncentravęs į techniką, bet per mažai kreipia dėmesį į žmogiškuosius dalykus“. A. Morozovas tvirtina, kad fotografas turėtų būti pagarbus kitam, gebėtų klausyti ir turėti savo nuomonę. „Įdomu prakalbinti kitą, kai jo požiūris visiškai skirtingas, <…> todėl reikia pagarbos, stiprybės išklausyti kitą nuomonę ir ją priimti“, – patirtimi dalinasi A. Morozovas ir priduria, kad, visų pirma, fotografas turi būti stipri asmenybė.

Svarbiausia – nuoširdus domėjimasis

Keletą metų fotografavęs skurdo kultūrą, fotožurnalistas įsitikino, kad visuomenėje yra labai daug vienišų žmonių, todėl svarbu iš tiesų nuoširdžiai domėtis žmogumi. Atsiradęs abipusis pasitikėjimas lemia tai, kad pokalbis tampa kur kas daugiau nei interviu. „Viską yra įmanoma nufotografuoti, tik reikia mokėti <…> rasti būdą, kuris padėtų susitarti su žmogumi“, – mano A. Morozovas.

Karo įvykių fiksavimas  – išskirtinė patirtis

Fotožurnalistas sako, kad karo fotografijos sąmoningai nepasirinko – prieš maždaug 12 metų, vykstant kariniams neramumams Gruzijoje, gavo pasiūlymą ten nuvykti ir karą įamžinti nuotraukose. A. Morozovas džiaugėsi, kad tąkart į Tbilisį vyko kartu su patyrusiu žurnalistu, nes pats vienas nebūtų ištvėręs. Jis pasakoja prisimenantis, kad tik nuvykus į Tbilisį suprato, kas iš tiesų yra karas. „Karo fotografija yra suromantizuota“, – sako fotožurnalistas. Jis priduria, kad karinių veiksmų fiksavimas įsivaizduojamas, kaip lakstymas su neperšaunama liemene per patį karo įkarštį.

Nuvykus į Tbilisį fotožurnalistą nustebino prasidėjęs miesto šturmas: apsistojus viešbutyje dingo elektra, o vėliau sekė žmonių evakuacija iš miesto. Fotožurnalistas pamatęs, kaip kariai kasė apkasus, o kai kurie meldėsi, pajuto baimę, tačiau net ir gavus pasiūlymą sugrįžti atgal, pasiliko ir apie mėnesį fotoaparatu fiksavo karo zoną.

„Fotografo buvimas keičia įvykių dinamiką, kalbą, gestus, <…> Iš pradžių kariai nenori būti fotografuojami, slepia veidą, bet vėliau labai greitai supranta, kad yra istorijos dalis“, – fotografavimo ypatumus pasakoja A. Morozovas.

Paklaustas, kuo karo fotožurnalistika jį patraukė, pašnekovas įvardijo kelias pagrindines priežastis: smalsumo patenkinimą ir psichologinį aspektą, kai tampama išskirtiniu net pačiam sau, nes „sunku sulyginti su kita patirtimi. Niekas kitas negali papasakoti tokių įspūdžių.“ Pašnekovas tikina, kad po tokių patirčių tampa „per sunku grįžti atgal“ į įprastą kasdienybę. Taip pat fotožurnalistas sako, kad „įprastas darbas redakcijoje yra neįdomu“ dėl vyraujančios rutinos.

Jaunų žurnalistų edukacija

Anot A. Morozovo, žiniasklaidos priemonė „Nanook“ įkurta spontaniškai dėl noro sukurti bendruomenę, užsiimti lėtąja žurnalistika ir rinktis tas temas, kurios per mažai ar prastai atskleistos. Įkūrėjus vienijo ir edukaciniai tikslai, nes siekiama ugdyti naujus žurnalistus ir keisti vyraujančius stereotipus apie žurnalistiką.

 

Skaityti toliau

Kultūra

Švilpynių lipdymo dirbtuvės „Etnosodas“

Paskelbta

Kviečiame į švilpynių lipdymo dirbtuves, kurios vyks liepos 23 d. 17.30 val. Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Jaunimo, meno ir muzikos skyriuje, A. Mapu g. 18.

Tautodailininkė Inga Semaškienė supažindins su švilpynių (arba švilpukų) iš molio, kurios nuo senų laikų visame pasaulyje naudojamos kaip muzikos instrumentai bei magiški talismanai, gamyba.

Nors nėra tiksliai žinoma, kada konkrečiai atsirado pirmieji molio švilpukai, tačiau nekyla abejonių, jog jie turėjo apeiginę paskirtį ir buvo svarbus senovės ritualų atributas. Senovės lietuvių protėviai tikėjo, kad tam tikrų ritualinių judesių ir švilpynių skleidžiamo garso pagalba galima paveikti vėją ir prisišaukti lietų.

Švilpynės ir jų pūtimo papročiai siejami su pačiomis seniausiomis – medžioklės apeigomis ir kalendorinėmis šventėmis. Užsiėmimo, kuris tinkamas visai šeimai, metu, susipažinsite su keramikos pradmenimis ir pasigaminsite tradicinį lietuvišką švilpuką.

„Etnosodas“ – tai atvira ir draugiška erdvė, kurioje laukiami visi, pageidaujantys iš arčiau pažinti lietuvių folklorą ir išbandyti tradicinius amatus, prasmingai ir įdomiai praleisti laiką su visa šeima.

Užsiėmimas skirtas suaugusiems ir vaikams nuo 3 m.
Dalyvavimas nemokamas, kviečiame registruotis tel. (8 37) 22 04 61 arba el. p. jaunimas@kaunas.mvb.lt

Šaltinis: Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka

Skaityti toliau

Kultūra

Konkursas „Atsakingas skaitytojas“ kviečia teisingai rūšiuojant elektronikos atliekas pripildyti bibliotekos lentynas naujų knygų

Paskelbta

Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka kviečia skaitytojus dalyvauti jau penktus metus vykstančiame aplinkosauginiame konkurse „Atsakingas skaitytojas“. Skaitytojai raginami į bet kurį bibliotekos skyrių / padalinį atnešti smulkias elektronikos atliekas arba užsiregistruoti stambių elektronikos atliekų išvežimui iš namų. Ši paslauga – visiškai nemokama. Konkursas vyksta iki gruodžio mėnesio pabaigos. 

Projekto metu lankytojai kviečiami rūšiuoti ir iš namų atnešti senas baterijas bei kitus smulkius neveikiančius ar nenaudojamus elektronikos prietaisus (pvz., plaukų džiovintuvus, elektrinius virdulius, elektroninių detalių turinčius žaislus ir pan.). Namuose turintiems stambiosios elektronikos (pvz., skalbyklės, šaldytuvai, gartraukiai, šildymo prietaisai ir pan.) atliekų, tereikės bibliotekoje užpildyti registracijos formą, o atliekos iš jų namų bus paimtos sutartu laiku.

Konkurso pabaigoje dviem daugiausiai elektronikos ir baterijų atliekų surinkusioms bibliotekoms bus dovanojamos knygos už 500 Eur sumą.

Konkurso organizatorius – ne pelno siekianti Elektronikos platintojų asociacija (EPA), kurios vienas iš veiklos tikslų – visuomenės švietimas apie elektroninių prietaisų ir baterijų, tapusių atliekomis, saugų ir tinkamą rūšiavimą.

Konkurso partneriai – Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija ir Lietuvos bibliotekų draugija.

Šaltinis: Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka

Skaityti toliau

Skaitomiausi