Gyvenimo būdasKauniečiams redakcijaKaunietės psichologės patarimai: ką daryti, kai iš tavęs tyčiojasi

Sandra Galdikaitė Sandra Galdikaitė2020 23 vasario
« 1 reklama iš 5 »
« 1 reklama iš 11 »

„Patyčių stiprumas būna labai įvairus. Tiek vaikų, tiek suaugusiųjų tarpe. Tačiau visai atvejais pirmasis patarimas – to netoleruoti. Tyčiojimasis gali būti pirmas ir paskutinis, jeigu tai aiškiai parodysite.“ – sako psichologė Justina Zelionkaitė Dambrauskienė ir dalinasi patarimais, kaip tai padaryti taikiai bei diplomatiškai. 

Dažnai apsiginti ir sugalvoti kaip reaguoti į patyčias tikrai nėra lengva, ypač vaikams. Kartais skriaudėjas net bando įbauginti ir grasina, kad bus blogiau, jei skriaudžiamasis kreipsis pagalbos.

Bet kokiu atveju, tokiam elgesiui tolerancijos neturi būti ir būtina įsisąmoninti, kad jūs nekaltas dėl to. Jūs nekalta, kad kitas su jumis  elgiasi nepagarbiai.

Psichologė Justina Zelionkaitė Dambrauskienė
  1. Visi – vaikai ir suaugę – patyčių situacijose neturi būti vieni. Jei jaučiate, kad negalite to kontroliuoti, arba tai vyksta tendencingai, pakalbėkite apie tai su žmogumi, kuriuo pasitikite.
  2. Keiskite scenarijų. Tai reiškia nedalyvaukite skriaudėjo siekiamame scenarijuje. Elkitės taip kaip jums priimtina. Tvirtai pasakykite ,,NE‘‘, drąsiai nueikite. Jei išeina, perimkite situaciją į savo rankas. Situacijos pavyzdys. Jeigu žmogaus nesugeba ištarti „R“ raidės ir šalia esantis žmogus specialiai prašo pasakyti ,,Radijas‘‘ – tiesiog reikėtų nereaguoti arba paklausti: ,,O kam tau/ man to reikia?‘‘ Parodysite, kad nedarysite tai, ko prašoma ir kad suprantate, kad bandoma pasišaipyti.
  3. Įvardinkite, ką matote ar girdite. Įvardinimas, kas ištikrųjų vyksta. Dažnai sustabdo tą, kuris siekia pasityčioti. Galima sakyti: ,,Tu mane įžeidinėji; tavo elgesys mano atžvilgiu nepagarbus; ar manote, kad toks bendravimas yra tinkamas šitomis aplinkybėmis, elgiatės neprofesionaliai; kaip jūsų tyčiojimasis susijęs su esama problema mūsų darbe; tai ką jūs kalbate įvardinama kaip patyčios arba smurtinis elgesys; leiskite man pakartoti tai, ką pasakėte: aš esu laiko vagis, nes norėjau susitarti dėl laiko, kada galėtume aptarti projektą.
  4. Nepulkite priešintis. Tai reiškia nesielkite kaip skriaudėjas, nepradėkite ir jūs tyčiotis (atsikirsti atgal patyčia) ar fiziškai smurtauti. Geresnė reakcija yra į patyčias sureguoti su humoru arba sugėdinti. Situacijos kontrolę perimsite į savo rankas ir skriaudikas atstos nuo jūsų.

Tu sakai, kad aš tokia stora, kad net svarstyklės tokio svorio nerodo. Labai ,,gražus‘‘ pasakymas iš „draugo“.

« 1 reklama iš 5 »
« 1 reklama iš 11 »

Ar tavo kvailumas užkrečiamas?  Užkrečiamas ir blogiausia – nėra vaistų nuo to. Be to greičiausiai niekas jų neatsiras, nes tik toks tokį atpažįsta, o kvailiai vaistų nekuria. Mes pasmerkti.

  1. Nebūkite vienas. Dažniausiai priekabiautojai puola pavienius vaikus ir paauglius. Labai svarbu jaustis saugiam, todėl stenkitės mažiau laiko būti vienas, kiek imanoma venkite potencialių priekabiautojų, nepriklausomai ar esate vaikas ar suaugęs.
Patarimai, ką daryti kai pastebite patyčias

Pirma taisyklė nelikti neutraliu stebėtoju. Reikia parodyti, kad pastebite vykstančias patyčias. Suaugusiųjų ir vaikų pasaulyje elgesys pastebėjus patyčias gali skirtis priklausomai nuo to, kaip tvirtai jie jaučiasi, Jeigu trūksta drąsos pačiam vienam reguoti į situaciją, galima apie tai informuoti kitą asmenį (pvz. mokytoją) ir tuomet eiti kalbėtis su skriaudėju ir skriaudžiamuoju.

« 1 reklama iš 5 »
« 1 reklama iš 11 »

Jeigu jaučiatės tvirtai, tuomet galite  be kaltinimų pasikalbėti su patyčių dalyviais (įskaitant ir auką). Tiems kurie tyčiojasi verta pasakyti, kad pastebite ir netoleruojate tokio elgesio. O jeigu tai nesiliaus, jie sulauks pasėkmių (pvz. informuosite mokytojus; personalo skyrių ir t.t.). Aukai taip pat reikia parodyti, kad pastebite tai,  kas vyksta ir ji nėra viena, nereikia to kentėti, ji nėra dėl to kalta.

Taigi norėdami tinkamai ir efektyviai stabdyti tas patyčias, kurias jūs pastebite, turėtumėte:

  • Prieiti arti netinkamai besielgiančio asmens;
  • Užkirsti kelią netinkamiems veiksmams (pvz., atsistoti tarp skriaudžiamojo ir skriaudėjo);
  • Garsiai, aiškiai ir tvirtu tonu: liepti liautis, jūsų klausytis arba liepti nutilti ir pan.;
  • Įvertinti skriaudžiamo būklę;
  • Įvardinus netinkamą elgesį priminti, kad toks elgesys netoleruojamas ir įspėkite skriaudėjus apie pasekmes.

Jeigu susidurei su patyčiomis, nekaupk to savyje ir pasikalbėk su žmogumi, kuriuo pasitiki.

Nemokamos vaikų ir paaugių pagalbos linijos tel.  116 111

« 1 reklama iš 5 »
« 1 reklama iš 11 »

Pagalbos moterims linija 8 800 66366

Psichologinė pagalba suaugusiems 116 123

Dalinkitės su savo draugais
0 0 vote
Jūsų vertinimas
Prenumeruoti
Informuoti apie
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
View all comments

[contact-form-7 id=“152467″ title=“prenumerata“]

Scroll Up
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x