Connect with us

Sportas

Kaunietė Laura: „ant vandenlentės jaučiuosi geriausiai”

Paskelbta

Dauguma merginų vakarais renkasi šokių pamokas ar valandų valandas praleidžia treniruoklių salėje, tik ne kaunietė Laura Butkutė.  Žavi šviesiaplaukė, užvėrusi vienos IT kompanijos biuro duris, tekina skuba į Lietuvoje sparčiai populiarėjančią vandenlenčių sporto (angl. wakeboarding) treniruotę.

Kaip teigė pati, iš Kretingos kilusi, bet dabar jau Kaune gyvenanti Laura, mėgstamų veiklų turi nemažai: lanko funkcinių treniruočių studiją, slidinėja snieglentėmis, su malonumu renkasi keliones, tačiau šiuo metu didžioji dalis jos laisvalaikio yra skiriama vandenlenčių sportui.

Nauja sporto šaka šalyje

Vandenlenčių sportas – tai ekstremali vandens sporto šaka, kuomet sportininkas laikosi ant specialios lentos vandens paviršiuje ir yra lynu tempiamas katerio arba traukiami kabelio.

Lietuvoje ši sporto šaka atsirado neseniai – maždaug 2010 metais ir šiuo metu labai sparčiai populiarėja, įrenginėjami vandenlenčių parkai, kurių šiuo metu šalyje galima rasti virš 30.

Kaunietė Laura pasidalino, kad „Lietuvoje yra du vandenlenčių parkai su rato sistema, kai vienu metu gali plaukti net 8 sportininkai. Taip pat yra daugybę parkų su dviejų bokštų sistema, kuriuose visas dėmesys skiriamas tik tuo metu plaukiančiam vienam sportininkui.“

Hobis, kuris įtraukia, ir kurio nebenori paleisti.

Kartą, per savo gimtadienį, 8 valandą ryte, Laura buvo paprašyta, pasiimti maudimosi kostiumėlį ir ruoštis gimtadieninei staigmenai:

Plaukti vandenlente pabandžiau prieš tris metus, per savo gimtadienį, Kaune esančiame vandenlenčių parke. Neslėpsiu, buvo baisu, nedrąsu, galvoje sukosi daug minčių, ką ir kaip turėčiau daryti. Tačiau padedant treneriui, dirbančiam tame parke, jau pirmąją plaukimo dieną atsistojau ant lentos ir padariau pirmąjį posūkį. Nors išlipus iš vandens rankos ir drebėjo, vistiek labai savimi didžiavausi ir jau žinojau, kad tai tikrai ne paskutinis mano plaukimas.“

Ar sunku išmokti valdytį lentą?

Ši sporto šaka yra panaši į slidinėjimą kalnuose su snieglente, todėl didelė tikimybė, kad tie, kurie jau yra tai išbandę, nesunkiai išmoktų valdyti ir vandenlentę.

Laura prisipažino: „Lengvesni triukai išmokstami greičiau, sunkesni – užtrunka ilgiau, tačiau mokymosi procesas tikrai įdomus bei entuziastingas, kuris skatina tobulėti bei siekti užsibrėžtų tikslų. Išmokus kažką naujo visuomet veide pasirodo šypsena. Tai be galo puikus laiko praleidimas su bendraminčiais ir draugais, kai norisi motyvuoti vienas kitą, eiti į priekį bei džiaugtis pasiekimais.“

Ant vandenlenčių lygūs visi –  tiek vyrai, tiek moterys.

Ne paslaptis, jog ši sporto šaka atima labai daug jėgų ir energijos, tačiau lavina pusiausvyrą, gerina reakciją, o norintys išbandyti savo ištvermę – vandenlentės kaip tik jums. Jeigu Lietuvoje krepšinis labiau populiarus tarp vyrų, tai, anot kaunietės Lauros, „šis sportas populiarus vienodai – tiek tarp vyrų, tiek tarp moterų.“

„Smagu, kad šia sporto šaka gali užsiimti ir merginos, ir vaikinai. Galbūt vaikinai triukus išmoksta greičiau ir atlieka sudėtingesnes figūras, nes turi mažiau baimių, tačiau merginos tikrai neatsilieka – kuo toliau, tuo labiau jos visus stebina naujų triukų gausa.

Šiame sporte yra svarbūs ne tik triukai, bet ir švarus jų atlikimas, stilius bei išskirtinumas, kur merginos gali parodyti savo išradingumą bei stilingą triukų atlikimą. Visi gali tai išbandyti, reikia tik noro.“

L. Butkutė: „Varžybos – puiki motyvacinė priemonė mokintis kažko naujo“

Kiekvienas sportininkas visada svajoja save išbandyti ir profesionaliose varžybose.

Iki šiol Laura jau spėjo sudalyvauti net šešiose, skirtingų Lietuvos miestų organizuojamų, vandenlenčių sporto varžybose. Pašnekovė atkreipia dėmesį ir į merginų pasirodymus jose:

„Kalbant apie merginas, turime tikrai daug puikiai plaukiančių panelių su nemažu bagažu triukų. Deja, šis sportas nedovanoja net mažiausių klaidų – kartais ir gerai plaukiant koją gali pakišti vos vienas kritimas, po kurio pasirodymą išgelbėti yra labai sunku. Taigi, laimėjimus kartais lemia tiesiog sėkmė.“

“Kaip ir kitose sporto šakose, taip ir vandenlenčių sporte sportininkai yra vertinami pagal tam tikrą vertinimo sistemą. Dauguma parkų rengia tik savo parko varžybas, tačiau turime ir stambesniu varžybų, kurios susideda iš kelių etapų, skirtinguose vandenlenčių parkuose, kaip, pavyzdžiui, Hobby Riders čempionatas, skirtas sportininkams mėgėjams.

Taip pat Lietuvoje rengiamos geriausiai visiems žinomos varžybos “Red Bull Wake2el”, kuriose galima pamatyti stipriausius sportininkus, kovojančius dėl geriausiojo vardo. Šių varžybų metu varžosi ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių sportininkai.”

Iki šiol Lauros turimi pasiekimai:

Wakespot varžybos – 1 vieta.

Wake up Kaunas varžybos – 4 vieta.

2019 metų vasarą vykusios Wake up Kaunas varžybos – 2 vieta, taip pat laimėtas „Best trick“ apdovanojimas už „Toeside back roll to revert“ triuką.

Varžybos „The peacok brothers camp“ stovykloje – 1 vieta.

2019 metų vasaros mėgėjų čempionate įvykusios Flip pont varžybos – 3 vieta.

Šiltuoju metų laiku Kaune veikia net keturi vandenlenčių parkai po atviru dangumi. Taip pat Kaune yra ir vienintelis visoje Lietuvoje uždaras vandenlenčiu parkas, įrengtas Girstučio baseine, kuriame dažniausiai lankomąsi šaltuoju sezonu.

Skaityti toliau

Renginiai

Kauniečiams – proga nemokamai išbandyti šiaurietiškąjį ėjimą

Paskelbta

Kauno apskrities viešoji biblioteka kartu su Startwalking.lt treneriais kiekvieną rugpjūčio trečiadienį (5, 12, 19, 26 d.) 18 val. kviečia į šiaurietiško ėjimo treniruotes Ąžuolyne.

Treneriai siekia paneigti mitą, kad šiaurietiškas ėjimas skirtas tik senjorams. Toks ėjimas tinka bet kokiai amžiaus grupei, tai ypač naudingas ir universalus laisvalaikio leidimo būdas visai šeimai. Jis teikia galimybę sustiprinti raumenis, pagerinti savijautą, pabūti gryname ore, pasigrožėti gamta ir turiningai praleisti laisvalaikį su draugais.

„Lyginant su įprastu vaikščiojimu, šiaurietiško ėjimo metu kalorijų sąnaudos padidėja iki 46 proc., nes į darbą įsijungia ne tik kojos, bet ir rankos bei viršutinė kūno dalis. Be to, sistemingos treniruotės gerina fizinį pajėgumą, judesių koordinaciją, tobulina laikyseną ir pusiausvyrą“, – šiaurietiško ėjimo privalumus vardija R. Žeimys.

Susitikimo vieta – Kauno apskrities viešoji biblioteka, Radastų g. 2, lauke prie įėjimo į biblioteką. Lazdomis ir dezinfekavimo priemonėmis pasirūpins organizatoriai, o dalyviai turėtų pasirūpinti patogiais rūbais ir gera nuotaika bei nepamiršti laikytis saugių atstumų.

Kauno apskrities viešosios bibliotekos informacija

Skaityti toliau

Sportas

Paskirstytos lėšos tarptautinėms sporto varžyboms organizuoti

Paskelbta

Švietimo, mokslo ir sporto ministro Algirdo Monkevičiaus įsakymu dešimčiai sporto šakų federacijų paskirstytos lėšos šių metų tarptautinėms aukšto meistriškumo sporto varžyboms. Iš viso skirta daugiau nei 200 tūkst. eurų.

Valstybės biudžeto lėšų 2020 m. tarptautinėms aukšto meistriškumo varžyboms organizuoti skirta asociacijai „Hockey Lietuva“, Lietuvos bokso federacijai, Lietuvos tinklinio federacijai, Lietuvos lengvosios atletikos federacijai ir kt. Numatoma, kad Lietuvoje bus rengiamos Tarptautinės Europos lengvosios atletikos asociacijos sportinio ėjimo varžybos, Tarptautinis pasaulio čempiono Rimanto Bagdono imtynių turnyras, Šiaurės Europos zonos (NEZ) ralio kroso čempionatas ir kt.

Finansuotinos asociacijų varžybos buvo atrinktos konkurso būdu. Paraiškas vertino švietimo, mokslo ir sporto ministro sudaryta komisija. Vertinant atsižvelgta į tai, ar tai strateginė sporto šaka (bet paraiškas galėjo teikti ir ne strateginių sporto šakų atstovai), kokių laimėjimų yra pasiekę sportininkai tarptautinėse varžybose Europoje ir pasaulyje, kiek sportininkų ketina dalyvauti rengiamose tarptautinėse varžybose Lietuvoje, ar prašomos išlaidos yra pagrįstos finansiškai, ir kt.

Komisijos apsisprendimą lėmė tai, ar federacijų planuojamos tarptautinės aukšto meistriškumo sporto varžybos atitinka nustatytus reikalavimus. Pvz., kai kurių federacijų rengiamos varžybos nėra įtrauktos į oficialų tarptautinių sporto varžybų kalendorių, taip pat nurodyta, kad varžybose dalyvautų mažiau šalių rinktinių, negu reikalaujama, arba federacija savo dokumentuose nėra įtvirtinusi savo kolegialaus valdymo organo – valdybos narių maksimalaus galimų iš eilės einančių kadencijų skaičiaus tam pačiam asmeniui ir pan.

Reikalavimai tarptautinėms sporto varžyboms finansuoti buvo patvirtinti švietimo, mokslo ir sporto ministro 2020 m. gegužės 28 d. įsakymu.

Lietuvoje rengiamos tarptautinės aukšto meistriškumo sporto varžybos turi atitikti nustatytas sąlygas: būti įtrauktos į atitinkamos tarptautinės sporto šakos federacijos oficialų sporto varžybų kalendorių, turi būti tokios sporto šakos ar sporto šakos disciplinos, kurios tarptautinė sporto šakos federacija yra pripažinusi Pasaulinį antidopingo kodeksą. Taip pat varžybose turi dalyvauti ne mažiau kaip 6 šalių rinktinės komandinėse ir žaidimų sporto šakose, o individualiose, dvikovinėse sporto šakose – ne mažiau kaip 12 šalių atstovai, varžybos turi vykti Lietuvoje ir kt.

Paraiškų vertinimo kriterijus nustatantis švietimo, mokslo ir sporto ministro patvirtintas Tarptautinių aukšto meistriškumo sporto varžybų finansavimo konkurso būdu tvarkos aprašas.

Ministro įsakymas dėl lėšų skyrimo ir protokolų išrašai skelbiami ministerijos interneto svetainėje.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Komunikacijos skyrius informacija

Skaityti toliau

Sportas

#HeForShe: Lietuvos rinktinės treneris ledo ritulį pamilusią dukrą ir palaikė, ir gynė

Paskelbta

Prieš 15 metų ledo ritulininkas Linas Paražinskas akimis tribūnoje ieškodavo didžiausios savo gerbėjos – dukros Rugilės. Tuomet mergaitė nepraleisdavo tėčio rungtynių, o šiandien žaidžia pati ir stengiasi paneigti moterų ledo ritulį supančius mitus.

Linas Paražinskas (50) ledo ritulyje – jau ilgiau nei keturis dešimtmečius. Jis daug metų atstovavo Elektrėnų „Energijai“, prieš dešimtmetį Kaune įkūrė ledo ritulio mokyklą „Griunvaldas“, o šiandien yra Lietuvos moterų ledo ritulio rinktinės trenerio asistentas. Rinktinės, kurioje gynėjos pozicijoje rungtyniauja jo dukra Rugilė (21).

„Kai pirmą kartą pastačiau Rugilę ant ledo, kartu buvo ir du jos pusbroliai. Tuomet vienas jų apsiverkė nenorėdamas čiuožti, kitam iš jaudulio pradėjo skaudėti pilvą. O Rugilė nučiuožė. Nukrito, atsistojo ir toliau čiuožė.

Pamenu, man ir gera pasidarė, ir jaudulys apėmė supratus, kad čia kažkas bus. Nors, žinoma, net pasvajoti negalėjau, kad ji taps rinktinės žaidėja ar, kad mes apskritai moterų rinktinę turėsime“, – prisiminė L. Paražinskas.

Mergaitei tuomet buvo septyneri, o būtent tokio amžiaus pačiūžas pirmą kartą išbandė ir Linas. Po kelerių metų kartu su berniukais ji pradėjo žaisti tėčio įkurtoje ledo ritulio mokykloje.

R. Paražinskaitės ir ledo ritulio draugystė tęsiasi jau ilgiau nei dešimtmetį. Ji niekada nebuvo paprasta, o ankstyvoje paauglystėje vos nenutrūko, tačiau net sunkiausiomis akimirkomis Rugilė visada jautė tėčio palaikymą.

Šiandien mergina ledo ritulį žaidžią ir vyrų mėgėjų, ir moterų komandose. Ji padeda tėčiui treniruoti vaikus, bei yra pernai pirmą kartą istorijoje suburtos Lietuvos moterų ledo ritulio rinktinės narė.

R. ir L. Paražinskų istorija – trečioji Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) inicijuotos kampanijos „HeForShe“ dalis. Šio Jungtinių Tautų projekto tikslas – kviesti vyrus solidarizuotis ir kartu su moterimis aktyviai siekti lyčių lygybės, keisti stereotipus, būti vieninga ir matoma pokyčių jėga.

Būsima drabužių dizainerė

Kaunietės R. Paražinskaitės diena prasideda anksti. Ryte ji skuba į sporto salę, tuomet į paskaitas universitete, vėliau į ledo arenoje vykstančias vaikų treniruotes. Po darbų mergina kelias valandas skiria sau, o vėlai vakare dar sėda atlikti universitete užduotas užduotis.

Rugilė studijuoja mados dizainą ir jau yra sukūrusi pirmosios savo gatvės stiliaus rūbų kolekcijos eskizus. Įkvėpimo ji sėmėsi ledo ritulyje.

„Žmonės stebisi kai pasakau, kad žaidžiu ledo ritulį. Esą, nemoteriška. Tuomet stebisi, kai pasakau, kad studijuoju mados dizainą, juk sportas ir menas nesiderina. Bet moteris juk gali būti įvairiapusė. Sportas ir menas man suteikia harmoniją ir papildo vienas kitą“, – sakė R. Paražinskaitė.

Šiandien ledo ritulininkė apie komentarus, kurių vis dar dėl savo pasirinkimo sulaukia, kalba ironizuodama, tačiau taip buvo ne visada – treniruotę ji ne kartą yra palikusi su ašaromis akyse.

„Ledo ritulys man labai patiko, tačiau nebuvo lengva. Žaisti pradėjau būdama dešimties, komandoje buvau vienintelė mergaitė. Tuomet matyti mergaitę, žaidžiančią ledo ritulį, buvo labai neįprasta. Jei per treniruotę man nepavykdavo atlikti pratimo, berniukai šaipydavosi. Kartais sulaukdavau net raginimų nulipti nuo ledo ar kaltinimų, esą simuliuoju, nes treneris yra mano tėtis. Mažą mergaitę tas labai liūdindavo“, – prisiminė ledo ritulininkė.

Kalbėdavo apie toleranciją

Matydamas dukros norą žaisti ir sunkumus, su kuriais ji susiduria L. Paražinskas ėmė su komandos nariais kalbėtis apie lygybę sporte ir toleranciją.

„Jis po kiekvienos treniruotės surinkdavo komandą ir aiškindavo, kad merginos ir vaikinai yra lygūs ir gali užsiimti kokiu tik nori sportu. Šią praktiką išlaikėme iki šių dienų. Dabar mūsų mokykloje sportuoja keturios mergaitės. Visada stengiamės pabrėžti, kad jos yra lygios ir neleidžiame komandoje jokios diskriminacijos“, – pasakojo Rugilė.

„Kodėl pradėjau apie tai kalbėti? Nes ir mano dukra žaidžia. Aš nenoriu, kad ją įžeistų, kad ji su ašaromis išeitų iš treniruotės. Ir žinote, jie supranta, tik reikia tinkamai paaiškinti“, – sakė Linas.

Dukrai pradėjus žaisti ledo ritulį Linas taip pat sulaukdavo įvairiausių, ne visada teigiamų reakcijų iš aplinkinių. Tačiau į nuostabą ar kritiką visada atsakydavo klausimu: kodėl?

„Kiti tėveliai sakydavo, kad dukros tikrai neleistų į ledo ritulį, geriau į šokius. Bet žinote, jei ji nebūtų norėjusi, aš jos tikrai nebūčiau vertęs. Aš mačiau ugnelę jos akyse, kodėl turėčiau ją slopinti ir neleisti?

Aš visada retoriškai klausdavau, kodėl norima moteris atskirti nuo ledo ritulio? Juk jos žaidžia futbolą, boksuojasi, jos gali užsiimti kokiu tik nori sportu. Be to, moterų ledo ritulio taisyklės šiek tiek skiriasi, čia daug mažiau pražangų ir grubumo, o ekipuotė apsaugo nuo rimtų sužeidimų.

Kiekvieną rugsėjį važinėju po mokyklas ir darželius, kviečiu vaikus žaisti ledo ritulį. Tarp norinčiųjų atsiranda ir daug mergaičių, tačiau jos netrukus būna mokytojų sustabdomos: tavęs tėvai neleis; tu mergaitė, ledo ritulyje netiksi. Sakau, kodėl? Tegul ateina ir bando. Pabandys savaitę, dvi, nepatiks – eis į kitą sporto šaką. Juk prievartos nėra. Tačiau galimybė pabandyti turi būti suteikiama visiems, nepriklausomai nuo lyties“, – sakė Linas.

Istorinė moterų rinktinė

Treneris vieną po kito vardija teigiamus užsienio valstybių pavyzdžius, kurių toli ieškoti nereikia. Skandinavijos šalys, Baltarusija, Latvija turi stiprias ne tik vyrų, bet ir moterų komandas. Būtent artimiausios mūsų kaimynės čempionate žaidžia ir dvi Lietuvos moterų komandos.

Latvijos rinktinė pasaulio reitinge šiuo metu užima 22 vietą. Suomijos moterų komanda – trečia. Praėjusių metų pabaigoje pirmą kartą istorijoje buvo surinkta ir Lietuvos moterų ledo ritulio rinktinė.

Buvusio vyrų ledo ritulio rinktinės trenerio vokiečio Berndo Haakės vadovaujama komanda Sofijoje (Bulgarija) vykusiose pasaulio moterų III diviziono pirmenybėse ne tik iškovojo dvi pergales, bet ir žiūrovų širdis papirko kai pačios sugiedojo šalies himną.

„Varžybų organizatoriai supainiojo ir prieš rungtynes paleido ne mūsų himną. Visa komanda netrukus sureagavo ir žaidėjos pačios sugiedojo Tautišką giesmę. Buvo daug klausimų, ar verta leisti mūsų moteris į pasaulio čempionatą, ar jos ten galės kažką parodyti. Aš pats labai raginau suteikti šansą.

Dabar ši komanda yra mūsų pasididžiavimas. Tai geriausios mūsų žaidėjos, atrinktos iš nemažo būrio. Pačios ištvermingiausios, degančiomis akimis siekiančios rezultatų. Jos neina į aikštę tik pačiuožinėti, jos nori laimėti“, – pasakojo rinktinės trenerio asistentas L. Paražinskas.

Nei tada, kai prieš daug metų Rugilė stebėjo žaidžiantį tėtį, nei tada, kai ji pirmą kartą žengė ant ledo, L. Paražinskas nė nesvajojo, kad kada nors dirbs pirmosios šalies moterų ledo ritulio rinktinės trenerių štabe, o jo dukra gins Lietuvos garbę.

„Mano širdis džiaugiasi matant, kaip ji nulipa nuo ledo atidavusi visas jėgas. Tuomet jaučiu pasididžiavimą ir jaudulį. Jaučiu, kad moterų ledo ritulio populiarumas po truputį auga, daugėja moterų, merginų, o svarbiausia – mergaičių, norinčių žaisti. Todėl net neabejoju, kad ateityje turėsime gerą, stiprią moterų rinktinę, kuri gins Lietuvos garbę stipriausiuose turnyruose“, – įsitikinęs L. Paražinskas.

Padėjo rasti mylimą veiklą

Šiandien žiūrėdamas į skriejančią ledu dukrą Linas prisimena, kaip prieš 15 metų tribūnose akimis ieškodavo jį stebinčios Rugilės.

„Kai aš žaisdavau, Rugilė visada būdavo arenoje, stebėdavo, mojuodavo. O man kaip tėčiui norėdavosi pasirodyti, įvartį įmušti. Gera jausti šeimos palaikymą. Dabar man pačiam tenka stebėti žaidžiančią dukrą. Širdis džiaugiasi ir, manau, tai tęsis ilgai, nes ji žaisdama jaučia malonumą. O aš galiu tik padėti, patarti ir visada būti šalia jos“, – jausmingai kalbėjo L. Paražinskas.

„Mūsų ryšys – labai stiprus. Žiūriu į tėtį, kaip į pavyzdį, kuris man padėjo rasti mylimą veiklą. Visos moterys gali žaisti ledo ritulį ir aš labai skatinu tai daryti. Nesidrovėti.

Noriu pakviesti vyrus palaikyti ir paskatinti savo drauges, bičiules, žmonas, seseris, dukras ar kaimynes, kaip kažkada mane paskatino tėtis. Nebijokite traumų, nes tai yra niekis. Mėlynės juk išgyja, o traumų pasitaiko visose sporto šakose.

Ir nekreipkite dėmesio į stereotipus, nes jie nyksta. Jei išgirstu klausimą, kaip aš tokia nedidelė ir smulki galiu žaisti, atsakau, kad svarbu ne ūgis, bet smūgis (juokiasi). Svarbiausia – noras. Ledo ritulyje svarbiausia čiuožimas, vikrumas ir mąstymas“, – patikino Rugilė.

„HeForShe“ – Jungtinių Tautų organizacijos pradėtas projektas, skatinantis lyčių lygybę. 2014 metais kampanija startavo garsiąja aktorės Emmos Watson kalba Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke apie jos kelią feminizmo link ir raginimą siekiant lyčių lygybės įtraukti berniukus ir vyrus. Per tris dienas prie kampanijos prisijungė 100 tūkst. vyrų, tarp kurių ir kadenciją baigęs JAV prezidentas Barackas Obama.

 

Šaltinis: Lietuvos tautinis olimpinis komitetas

Skaityti toliau

Skaitomiausi