MiestasMokslas

Kauniečiai kviečia visus įrašyti savo palinkėjimą Lietuvai į DNR molekulę

0

Pasaulyje informacijos kiekiai didėja eksponentiniu greičiu, o kartu su jais vystosi ir duomenų saugojimo technologijos. Jeigu pirmajame kietajame diske tilpo vos 5 MB informacijos – maždaug viena prastos kokybės nuotrauka, tai šiandien savo telefone galime laikyti beveik 26 tūkstančius kartų daugiau duomenų.

 

Kauno mokslo ir technologijų parke įsikūrusio genetikos startuolio „Genomika“ bendraįkūrėjas Mantas Simutis tvirtina, kad nors duomenų saugojimo technologijos tobulėja, jų laikymo principas yra nepakitęs. Todėl kartu su komanda ėmė vystyti daug perspektyvesnį būdą  – informaciją saugoti gamtos jau senai sukurtoje saugykloje  – DNR. Pasak jo, vienas gramas DNR gali talpinti tūkstačius terabaitų skaitmeninių duomenų. Šiuo metu Kauno mokslo ir technologijų parke įkurtoje naujos kartos sekoskaitos laboratorijoje „Genomika“ mokslininkai tobulina ne tik informacijos įrašymo, bet ir nuskaitymo iš DNR technologiją.

 

„Mes pasaulyje esame pirmieji, kurie įrašė savo šalies nacionalinį himną į DNR molekulę ir sėkmingai jį nuskaitė. Siekiame, kad ateityje tai būtų prieinama ne tik moderniose genetikos laboratorijose, bet ir kiekvienam vartotojui. Kol kas tai nėra pigiausia duomenų laikymo forma, tačiau drąsiai galime teigti, kad tvariausia. Tokiu būdu saugoma informacija nesensta tūkstantmečius, nenaudoja energijos, neteršia atmosferos CO2 emisijomis ir yra labai kompaktiška. Šiandien 1 megabaito įrašymas į DNR kainuoja iki tūkstančio eurų, tačiau kopijos – gerokai pigesnės. Ateityje šios technologijos kaina mažės, o greitis tik didės“, – įsitikinęs M. Simutis.

 

Šiais metais „Genomika“ užėmė antrąją vietą Lietuvos mokslo akademijos mokslo populiarinimo konkurse. Kartu su dar 9 įmonėmis startuolio komanda buvo pakviesta pristatyti pasauliui savo vystomą technologiją Expo 2020 Dubajuje. Taip pat įrengė ekspoziciją valstybės pažinimo centre, kur kiekvienas lankytojas gali susipažinti su technologija ir palikti palinkėjimą Lietuvai – jis bus įrašytas į DNR molekulę.  Ši inovacija taip pat pretenduoja būti išrinkta „Metų technologija“ pasauliui Kauno startuolių rinkimuose.

 

Kviečiame palinkėjimą palikti: www.himnodnr.lt

 

0 0 votes
Jūsų vertinimas
Prenumeruoti naujus komentarus
Informuoti apie
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Visi komentarai

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Miestas