Connect with us

Renginiai

Kapinių turizmas – neišnaudota nišinio turizmo sritis Lietuvoje

Paskelbta

Sausio mėnesį įvykusios Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2018” metu daug kalbėta apie nišinį turizmą ir Lietuvos perspektyvas jį vystant. Tačiau ne daug kas atkreipė dėmesį, jog pasaulyje populiarus ir gana intensyviai plėtojamas kapinių turizmas, Lietuvoje taip pat turi puikų potencialą, tačiau vis dar nėra išvystytas tiek, jog galėtų pritraukti turistus iš užsienio.

Kapinių turizmo pradininkas Lietuvoje

Galima sakyti, jog vienas pirmųjų kapinių turizmą Lietuvoje ėmė plėtoti Petrašiūnų bendruomenės centras, kurio savanoriai 2005 m. Vasario 16-ąją aplankė Nepriklausomybės akto signatarų kapus Petrašiūnų kapinėse ir ne tik uždegė jiems žvakutes, tačiau prisiminė tų asmenų gyvenimo istorijas, pasiekimus ir užfiksuotus įdomesnius įvykius.

Nuo 2005 m., kiekvieną Vasario 16-ąją, kiekvienais metais tęsiama tradicija išsiplėtė, lankomi ne tik Nepriklausomybės akto Signatarų kapai, tačiau daugiau nei 10 kitų, įvairaus laikmečio, įvairiose srityse dirbusių, veikusių Lietuvos valstybingumo kūrėjų. Ilgametė Petrašiūnų bendruomenės centro savanorė Genovaitė Mikėnaitė pasakoja, jog pirmuosius keletą metų į tokią ekskursiją po Petrašiūnų kapines kiekvieną Vasario 16-ąją leisdavosi tik Petrašiūnų bendruomenės centro savanoriai, ilgainiui ėmė kviesti ir kitus petrašiūniečius, o pastaraisiais metais tai tapo tikru pėsčiųjų žygiu – ekskursija su gido pasakojimu, po kurios sugiedamas Lietuvos himnas ir vaišinamasi karšta arbata.

Kapinių turizmas pasaulyje

Kapinių turizmas pasaulyje jau populiarus daugelį metų. Kai kurie turistai su kapinių žemėlapiais ieško, lanko įžymių asmenų kapus, turi galimybę išvysti įvairius renginius ar užsisakyti ekskursiją su gidu. Kapinių bei jose esančių kapų schemos dažnai prieinamos internetu. Patekimas į kai kurias iš tokių populiariųjų kapinių dažnai yra mokamas, renginiai ar gido vedamos ekskursijos yra mokamos visose.

Londonas

Vienos populiariausių turistų lankomų kapinių yra Highgate kapinės Londone, padalintos į dvi dalis – karalienės Viktorijos laikų (XIX a. – Vakarinės) ir naujųjų laikų (Rytinės). Jose vyksta įvairūs teminiai mini spektakliai (Apie spiritizmo mistiką, t.p. vieno žmogaus spektaklis Šerloko Holmso tema (K. Dolio personažas profesorius Moriartis sukurtas pagal realų gyvenusį nusikaltėlį, kuris palaidots Highgate‘o kapinių Vakarinėje dalyje)) ir kt. Laidojimas šiose kapinėse apribotas, tačiau kapinės vis dar yra veikiančios. Jose palaidotas garsusis Dž. Maiklas (George Michael), tačiau turistams jis napasiekiamas, nes yra privačioje kapinių dalyje. Rytinėje dalyje bene žinomiausi yra Karlo Markso, anglų rašytojos Mary Ann Cross, žinomos Džordo Elioto (George Eliot) slapyvardžiu, kapai.

Paryžius

Romantikos miestas Paryžius taip pat turi kapines pačiame mieste (Cimetiere du Pere Lachaise), kurios yra patrauklios turistams. Individualus kapinių lankymas ir patekimas į jas yra nemokamas, iš oficialaus kapinių tinklalapio galima atsisiųsti kelių teminių maršrutų žemėlapius, o norint, užsisakyti mokamą, gido vedamą ekskursiją.

Jungtinės Amerikos valstijos

Mėgstantiems keliauti toliau – puikus traukos objektas yra JAV įsikūrusios Holivudo (Holywood) bei Leikvudo (Lakewood) kapinės. Iš Holivudo kapinių interneto tinklapio galima atsisiųsti maršrutų žemėlapius, pasirinkti norimus aplankyti objektus (leistis į ekskursiją po kapines su gidu (pėsčiomis, riedžiais, netgi elektromobiliu ar asmeniniu automobiliu bei ekskursijoms pritaikytu autobusiuku). Čia palaidotas XV-asis JAV prezidentas Džeimas Monro (James Monroe) bei geriau žinomas X – asis Valstijų prezidentas Džonas Taileris (John Tyler), taip pat labai populiarus XIX a. mirusios mergaitės kapas, kurios antkapiniu paminklu tapo jos mylėto šuns skulptūra. Būtent tas geležinis šuo ir pritraukia minias lankytojų.

 

Leikvudo (Lakewood) kapinės taip pat pasižymi turistų gausa, o kapinių koplyčia tapo populiari vieta vestuvėms. Norintiems aplankyti kapines, nebūtina skristi į Jungtines valstijas, tai galima padaryti atsisiuntus mobiliąją programėlę, o jau viešintys Minesotoje, gali lankyti kapines ir pėsčiomis individualiai, ar grupėmis, specialiai tam pritaikytais autobusais.

Nemokamos ekskursijos po Petrašiūnų kapines

Taigi, matome, jog kapinių turizmas turi potencialo, jį jau pradėję plėtoti ir mūsų kaimynai latviai, turistams atvėrę Pokrovos kapines Rygoje. Vilniuje mokamas ekskursijas po Rasų, Antakalnio kapines organizuoja pavieniai gidai, o Petrašiūnų bendruomenės centras, kiekvieną Vasario 16-ąją kviečia į nemokamas ekskursijas, o vykdydamas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuotą projektą, išleido lankstinuką su informacija apie keleto Lietuvos valstybingumo kūrėjų kapus, tų kapų numeriais ir koordinatėmis, tad norint, taip pat bus galima leistis į kapinių turizmą individualiai ar asmeninėmis grupėmis. Pernai, Liepos 6-ąją bendruomenės centras kvietė pažinti dar vieną maršrutą Petrašiūnų kapinėse –  „Skambantis Petrašiūnų kapinių panteonas“ ir kartu su grupele susidomėjusiųjų lankė žymių Lietuvos kompozitorių, choro dirigentų ir kitų muziką savo gyvenimu pavertusių lietuvių kapus. Šiais metais Ekskursija po Petrašiūnų kapines vyks vasario 16d. nuo 11 val. Ekskursijos metu, norintieji galės iš organizatorių gaut lankstinuką su Lietuvos valstybingumo kūrėjų kapų koordinatėmis ir trumpais aprašymais.

 

Parengta naudojantis S. Grigaitytės magistro darbu „Kauno Petrašiūnų kapinės: turizmo galimybių vizija bei paminklų meninės raiškos analizė“ (2011) bei tinklapiais https://highgatecemetery.org/; https://www.lakewoodcemetery.org/; https://www.paris.fr/cimetieres; https://www.hollywoodcemetery.org/

Skaityti toliau

Renginiai

Kauniečiams – proga nemokamai išbandyti šiaurietiškąjį ėjimą

Paskelbta

Kauno apskrities viešoji biblioteka kartu su Startwalking.lt treneriais kiekvieną rugpjūčio trečiadienį (5, 12, 19, 26 d.) 18 val. kviečia į šiaurietiško ėjimo treniruotes Ąžuolyne.

Treneriai siekia paneigti mitą, kad šiaurietiškas ėjimas skirtas tik senjorams. Toks ėjimas tinka bet kokiai amžiaus grupei, tai ypač naudingas ir universalus laisvalaikio leidimo būdas visai šeimai. Jis teikia galimybę sustiprinti raumenis, pagerinti savijautą, pabūti gryname ore, pasigrožėti gamta ir turiningai praleisti laisvalaikį su draugais.

„Lyginant su įprastu vaikščiojimu, šiaurietiško ėjimo metu kalorijų sąnaudos padidėja iki 46 proc., nes į darbą įsijungia ne tik kojos, bet ir rankos bei viršutinė kūno dalis. Be to, sistemingos treniruotės gerina fizinį pajėgumą, judesių koordinaciją, tobulina laikyseną ir pusiausvyrą“, – šiaurietiško ėjimo privalumus vardija R. Žeimys.

Susitikimo vieta – Kauno apskrities viešoji biblioteka, Radastų g. 2, lauke prie įėjimo į biblioteką. Lazdomis ir dezinfekavimo priemonėmis pasirūpins organizatoriai, o dalyviai turėtų pasirūpinti patogiais rūbais ir gera nuotaika bei nepamiršti laikytis saugių atstumų.

Kauno apskrities viešosios bibliotekos informacija

Skaityti toliau

Renginiai

Kauniečiai turės galimybę artimiau susipažinti su mados istorija

Paskelbta

Rugpjūčio 6 d. 18 val. (Radastų g. 2, 322 kab.) kauniečiai kviečiami artimiau susipažinti su mados istorija paskaitoje „2 tūkstančiai metų mados“.

Nuo pamatinių poreikių išpildymo iki šiandieninės saviraiškos laisvės aprangos stiliuje – apie tai, kaip istorinės asmenybės, besikeičiantys laikmečiai ir kitos aplinkybės darė įtaką mados pasauliui.

Paskaitą skaitys lektorė-dizainerė, „Mados infekcijos“ dalyvė, KTU Dizaino centro lektorė Inga Audzevičiūtė-Liutkienė.

Paskaita – Kauno apskrities viešosios bibliotekos projekto „Drabužių istorijos“ dalis. Projekto metu gyventojai kviečiami sužinoti daugiau apie istorinę madą įvairių paskaitų, susitikimų bei edukacijų metu. Daugiau apie projektą www.kvb.lt.

Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Kauno apskrities viešosios bibliotekos informacija

Skaityti toliau

Renginiai

Rekordinė vasara mažiesiems kauniečiams: rugpjūtį – dar daugiau veiklų ir stovyklų

Paskelbta

Įdomaus bei turiningo vaikų užimtumo vasaros metu dar niekada nebuvo tiek daug. Nemokamų ir dalinai finansuojamų stovyklų bei kitų įvairių veiklų sąrašą papildė dešimtys naujų užsiėmimų, kurie prasidės jau nuo kitos savaitės. Neformaliajam vaikų švietimui organizuoti per atostogas iš viso bus skirta rekordinė suma – daugiau kaip 1 mln. eurų.

Registracija jau įsibėgėjo

Kauno miesto savivaldybės programa „Kauno vaikų vasara“ šiemet – kaip niekad plati ir įvairialypė. Jau kitą savaitę mažųjų kauniečių laukia kelios dešimtys skirtingų veiklų. Skaičiuojama, kad vien per pirmąją rugpjūčio savaitę jas išbandys apie tūkstantis vaikų.

Visą išsamią informaciją ir registraciją į stovyklas bei dienos užsiėmimus galima rasti internete: vasara.kaunas.lt.

Į miesto kvietimą pasirūpinti kokybišku vaikų laisvalaikiu atsiliepė beveik pusšimtis nevyriausybinių organizacijų,  švietimo, kultūros bei sporto įstaigų ir laisvųjų mokytojų. Dalis organizatorių pretendavo pakartotinai, siūlydami naujus vasariškus užsiėmimus.

Įvertinus gautas paraiškas, lėšos paskirstytos 42 projektams, kurie per paskutinįjį vasaros mėnesį pasirengę užtikrinti aktyvų bei įsimintiną laisvalaikį iš viso pustrečio tūkstančio vaikų. Nemažą dalį jų sudarys socialiai jautrioje aplinkoje gyvenančių ar nepriteklių patiriančių šeimų atžalos. Taip pat sudarytos sąlygos daugelį užsiėmimų lankyti negalios paliestiems vaikams.

Nuo sporto iki meno užsiėmimų

Programoje numatyta ypač daug pramogų vaikams, kurie mėgsta laisvalaikį leisti judriai. Tėveliai kviečiami registruoti mažuosius į dziudo, regbio, futbolo, plaukimo, kitų sporto šakų ir gatvės šokio stovyklas. Jose bus formuojami ne tik aktyvaus gyvenimo įpročiai, bet ir padedama vaikams atrasti savo talentus bei naujus pomėgius.

Profesionalūs vadovai, mokytojai visą mėnesį taip pat kvies mažamečius eksperimentuoti, užsiimti robotika, programavimu, fotografija, mokys įvairių lauko ir vidaus žaidimų, organizuos keliones į muziejus, gamtos parkus. Skirtingos veiklos padės lavinti vaizduotę ir meninius gebėjimus, ugdys individualias vaiko kompetencijas.

Vasariškos veiklos organizuojamos taip, kad būtų prieinamos visiems, nepriklausomai nuo šeimos finansinių galimybių. Rugpjūčio mėnesio veiklose numatyta beveik tūkstantis nemokamų vietų.

Stovyklos prieinamos visiems

„Šiemet karantinas sujaukė visus atostogų planus, vaikams teko daug laiko praleisti prie kompiuterių ekranų. Užtat dabar kaip niekad svarbu užtikrinti, kad būtų sudarytos sąlygos turiningai pramogauti, leisti laiką gryname ore ir atrasti šį tą naujo. „Kauno vaikų vasara“ į aktyvaus laisvalaikio veiklas jau įsuko daugiau kaip 5,5 tūkst. miesto vaikų ir tai – toli gražu ne pabaiga. Svarbiausia, kad dabar viskas prieinama kiekvienam.

Pagal registracijas, vaikų lankomumą ir siūlomų užsiėmimų spektrą jau pirmaisiais vasaros mėnesiais fiksavome rekordinius skaičius. Neabejojame, kad šiomis dienomis startavusi registracija į rugpjūčio stovyklas susilauks ne mažesnio dėmesio. Raginame tėvelius nesnausti ir rinktis iš plataus veiklų spektro“, – sako Kauno miesto tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė Ligita Valalytė.

Registruojantis labai svarbu įvertinti vaikų sveikatą, atsižvelgti į jų temperamentą, pomėgius, charakterio savybes ir rinktis tik tuos užsiėmimus, kuriuos poilsiaujančios atžalos išties lankys noriai. Atsakingai rinkdamiesi veiklas tėveliai prisidės prie bendro tikslo – kad į likusias laisvas vietas galėtų patekti kuo daugiau mažųjų kauniečių.

Dalis lėšų – rudens atostogoms

Dėl koronaviruso grėsmės atšaukus Lietuvos moksleivių dainų šventę „Tau“, šiam renginiui skirtomis lėšomis papildyti šalies savivaldybių biudžetai, skirti neformaliajam vaikų švietimui organizuoti.

Birželio pradžioje Švietimo, mokslo ir sporto ministerija Kaunui skyrė 272 tūkst. eurų. Vėliau iš Vyriausybės sulaukta dar solidesnio papildomo finansavimo – 620,5 tūkst. eurų.

Visa tai leido gerokai sustiprinti ir paįvairinti vaikų užimtumą vasaros metu. Vien rugpjūčio mėnesio stovykloms Kaune skirtos lėšos išaugo iki 293 tūkst. eurų. Susumavus ministerijos ir Kauno miesto savivaldybės skirtą finansavimą, bendra suma perkopia 1 mln. eurų. Dalį šių lėšų miestas planuoja panaudoti per trumpąsias vaikų atostogas šį rudenį.

Kauno miesto savivaldybės Ryšių su visuomene skyriaus informacija

Skaityti toliau

Skaitomiausi