Connect with us

Renginiai

Kapinių turizmas – neišnaudota nišinio turizmo sritis Lietuvoje

kaunieciams.lt

Paskelbta

Sausio mėnesį įvykusios Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2018” metu daug kalbėta apie nišinį turizmą ir Lietuvos perspektyvas jį vystant. Tačiau ne daug kas atkreipė dėmesį, jog pasaulyje populiarus ir gana intensyviai plėtojamas kapinių turizmas, Lietuvoje taip pat turi puikų potencialą, tačiau vis dar nėra išvystytas tiek, jog galėtų pritraukti turistus iš užsienio.

Kapinių turizmo pradininkas Lietuvoje

Galima sakyti, jog vienas pirmųjų kapinių turizmą Lietuvoje ėmė plėtoti Petrašiūnų bendruomenės centras, kurio savanoriai 2005 m. Vasario 16-ąją aplankė Nepriklausomybės akto signatarų kapus Petrašiūnų kapinėse ir ne tik uždegė jiems žvakutes, tačiau prisiminė tų asmenų gyvenimo istorijas, pasiekimus ir užfiksuotus įdomesnius įvykius.

Nuo 2005 m., kiekvieną Vasario 16-ąją, kiekvienais metais tęsiama tradicija išsiplėtė, lankomi ne tik Nepriklausomybės akto Signatarų kapai, tačiau daugiau nei 10 kitų, įvairaus laikmečio, įvairiose srityse dirbusių, veikusių Lietuvos valstybingumo kūrėjų. Ilgametė Petrašiūnų bendruomenės centro savanorė Genovaitė Mikėnaitė pasakoja, jog pirmuosius keletą metų į tokią ekskursiją po Petrašiūnų kapines kiekvieną Vasario 16-ąją leisdavosi tik Petrašiūnų bendruomenės centro savanoriai, ilgainiui ėmė kviesti ir kitus petrašiūniečius, o pastaraisiais metais tai tapo tikru pėsčiųjų žygiu – ekskursija su gido pasakojimu, po kurios sugiedamas Lietuvos himnas ir vaišinamasi karšta arbata.

Kapinių turizmas pasaulyje

Kapinių turizmas pasaulyje jau populiarus daugelį metų. Kai kurie turistai su kapinių žemėlapiais ieško, lanko įžymių asmenų kapus, turi galimybę išvysti įvairius renginius ar užsisakyti ekskursiją su gidu. Kapinių bei jose esančių kapų schemos dažnai prieinamos internetu. Patekimas į kai kurias iš tokių populiariųjų kapinių dažnai yra mokamas, renginiai ar gido vedamos ekskursijos yra mokamos visose.

Londonas

Vienos populiariausių turistų lankomų kapinių yra Highgate kapinės Londone, padalintos į dvi dalis – karalienės Viktorijos laikų (XIX a. – Vakarinės) ir naujųjų laikų (Rytinės). Jose vyksta įvairūs teminiai mini spektakliai (Apie spiritizmo mistiką, t.p. vieno žmogaus spektaklis Šerloko Holmso tema (K. Dolio personažas profesorius Moriartis sukurtas pagal realų gyvenusį nusikaltėlį, kuris palaidots Highgate‘o kapinių Vakarinėje dalyje)) ir kt. Laidojimas šiose kapinėse apribotas, tačiau kapinės vis dar yra veikiančios. Jose palaidotas garsusis Dž. Maiklas (George Michael), tačiau turistams jis napasiekiamas, nes yra privačioje kapinių dalyje. Rytinėje dalyje bene žinomiausi yra Karlo Markso, anglų rašytojos Mary Ann Cross, žinomos Džordo Elioto (George Eliot) slapyvardžiu, kapai.

Paryžius

Romantikos miestas Paryžius taip pat turi kapines pačiame mieste (Cimetiere du Pere Lachaise), kurios yra patrauklios turistams. Individualus kapinių lankymas ir patekimas į jas yra nemokamas, iš oficialaus kapinių tinklalapio galima atsisiųsti kelių teminių maršrutų žemėlapius, o norint, užsisakyti mokamą, gido vedamą ekskursiją.

Jungtinės Amerikos valstijos

Mėgstantiems keliauti toliau – puikus traukos objektas yra JAV įsikūrusios Holivudo (Holywood) bei Leikvudo (Lakewood) kapinės. Iš Holivudo kapinių interneto tinklapio galima atsisiųsti maršrutų žemėlapius, pasirinkti norimus aplankyti objektus (leistis į ekskursiją po kapines su gidu (pėsčiomis, riedžiais, netgi elektromobiliu ar asmeniniu automobiliu bei ekskursijoms pritaikytu autobusiuku). Čia palaidotas XV-asis JAV prezidentas Džeimas Monro (James Monroe) bei geriau žinomas X – asis Valstijų prezidentas Džonas Taileris (John Tyler), taip pat labai populiarus XIX a. mirusios mergaitės kapas, kurios antkapiniu paminklu tapo jos mylėto šuns skulptūra. Būtent tas geležinis šuo ir pritraukia minias lankytojų.

Leikvudo (Lakewood) kapinės taip pat pasižymi turistų gausa, o kapinių koplyčia tapo populiari vieta vestuvėms. Norintiems aplankyti kapines, nebūtina skristi į Jungtines valstijas, tai galima padaryti atsisiuntus mobiliąją programėlę, o jau viešintys Minesotoje, gali lankyti kapines ir pėsčiomis individualiai, ar grupėmis, specialiai tam pritaikytais autobusais.

Nemokamos ekskursijos po Petrašiūnų kapines

Taigi, matome, jog kapinių turizmas turi potencialo, jį jau pradėję plėtoti ir mūsų kaimynai latviai, turistams atvėrę Pokrovos kapines Rygoje. Vilniuje mokamas ekskursijas po Rasų, Antakalnio kapines organizuoja pavieniai gidai, o Petrašiūnų bendruomenės centras, kiekvieną Vasario 16-ąją kviečia į nemokamas ekskursijas, o vykdydamas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuotą projektą, išleido lankstinuką su informacija apie keleto Lietuvos valstybingumo kūrėjų kapus, tų kapų numeriais ir koordinatėmis, tad norint, taip pat bus galima leistis į kapinių turizmą individualiai ar asmeninėmis grupėmis. Pernai, Liepos 6-ąją bendruomenės centras kvietė pažinti dar vieną maršrutą Petrašiūnų kapinėse –  „Skambantis Petrašiūnų kapinių panteonas“ ir kartu su grupele susidomėjusiųjų lankė žymių Lietuvos kompozitorių, choro dirigentų ir kitų muziką savo gyvenimu pavertusių lietuvių kapus. Šiais metais Ekskursija po Petrašiūnų kapines vyks vasario 16d. nuo 11 val. Ekskursijos metu, norintieji galės iš organizatorių gaut lankstinuką su Lietuvos valstybingumo kūrėjų kapų koordinatėmis ir trumpais aprašymais.

Parengta naudojantis S. Grigaitytės magistro darbu „Kauno Petrašiūnų kapinės: turizmo galimybių vizija bei paminklų meninės raiškos analizė“ (2011) bei tinklapiais https://highgatecemetery.org/; https://www.lakewoodcemetery.org/; https://www.paris.fr/cimetieres; https://www.hollywoodcemetery.org/

Reklama

Kultūra

Sausio 13-oji Kaune – virtualių renginių programa

Milda Vedegytė

Paskelbta

D. Umbraso/LRT nuotr.

Sausio 13-oji – Laisvės gynėjų diena. Kviečiame nepamiršti šios valstybinės šventės ir apsilankyti rytoj vyksiančiuose virtualiuose renginiuose.

Jau šiandien, 17 valandą, trispalvės spalvomis nušvis trys Kauno objektai: Prisikėlimo bazilika, didysis pėsčiųjų tiltas į Nemuno salą, bei VI forto kryžių kalnelis. Vidurnaktį apšvietimas bus išjungtas, tačiau rytoj jį vėl išvysime.

Virtualių renginių programa:

Sausio 13 d. 12 val. virtuali atvira istorijos pamoka „Nenugalėta laisvė“, kurią ves istorikas, ekskursijų vadovas Deimantas Ramanauskas. Transliacija vyks Kauno V. Kudirkos viešosios bibliotekos Facebook paskyroje. Paskaitos metu kvies prisiminti to laikotarpio įvykius ir istorinį kontekstą, aptarti veiksmus vykusius Vilniaus ir Kauno gatvėse, susipažinti su tos nakties žmonių išgyvenimais.

Renginys: https://www.facebook.com/events/416760982969925/

Sausio 13 d. 13 val. „Kauno santaka“ „Atmintis – 1991“ – pirmasis ciklo „Atviri langai“ projektas, skiriamas Laisvės gynėjams. Langas į audiovizualinio kūrinio premjerą bus atvertas ir laisvai pasiekiamas „Kauno santakos“ Facebook paskyroje bei YouTube platformoje, pavadinimu „Atviri langai. Atmintis-1991“.

Sausio 13 d. 17 val. Kauno miesto muziejus kviečia nuotoliniu būdu paminėti Laisvės gynėjų dienos 30-metį. Kauno istorijos skyriaus muziejininkas dr. Simonas Jazavita per „Zoom“ programą kalbins įvykių dalyvius, ypatingą dėmesį skiriant kauniečių patirtims šių dramatiškų ir Lietuvos istorijai reikšmingų įvykių metu.

Renginys: https://www.facebook.com/events/1009052236284505. Prisijungti galėsite čia: bit.ly/KMMSausio13Diskusija (kodas: 271993)

Sausio 13 d. 19 val. Kauno šokio teatro „Aura“ spektaklis „Imagine/Įsivaizduok“, skiriamas visiems kovojantiems už savo laisvę. Choreografija Birutės Letukaitės. Spektaklį stebėkite Kauno šokio teatro „Aura“ Facebook paskyroje: www.facebook.com/sokioteatrasaura<

Skaityti toliau

Renginiai

Tarptautinis „Emocijų bibliotekų“ projektas

Avatar

Paskelbta

„European “Libraries of emotions© (LOE)”: a new path to capture audiences and support social transformations in Europe“

„Europos „Emocijų bibliotekos“: naujas būdas pritraukti auditorijas ir palaikyti socialines tra

Naujiena Tarptautinis „Emocijų bibliotekų“ projektas pirmiausiai pasirodė Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka.

Skaityti toliau

Renginiai

Keičiasi skaitytojų aptarnavimo tvarka

Avatar

Paskelbta

Informuojame, kad nuo spalio 26 d. keičiasi skaitytojų aptarnavimo tvarka Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos skyriuose ir padaliniuose

  • Norinčius pasinaudoti viešosios interneto prieigos kompiuteriais, kviečiame iš a

Naujiena Keičiasi skaitytojų aptarnavimo tvarka pirmiausiai pasirodė Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka.

Skaityti toliau

Renginiai

Knygos „Tylios širdys“ apžvalga

Avatar

Paskelbta

„ – Jos pradeda vaidinti. Išmoksta meluoti. Galiausiai visa tai, – Farida pliaukštelėjo Livai per galvą, po to per krūtinę, – galvą, širdį – paverti į akmenį arba ledą.“

2001-ieji metai Pakistane. Išsilavinusios, tačiau nepriteklių kam…

Naujiena Knygos „Tylios širdys“ apžvalga pirmiausiai pasirodė Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka.

Skaityti toliau

Renginiai

Knygos „Jo ir jos“ apžvalga

Avatar

Paskelbta

Noriu su jumis pasidžiaugti, kad pamažu sugrįžtu prie detektyvų ir trilerių skaitymo. Pastaruosius keletą metų išvis nenorėjau jų skaityti, o šiemet pasitaikius progai juos su didžiausiu malonumu vis „ryte praryju” keliais pr…

Naujiena Knygos „Jo ir jos“ apžvalga pirmiausiai pasirodė Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka.

Skaityti toliau

Renginiai

Spalio 26 d. biblioteka nedirbs

Avatar

Paskelbta

Informuojame, kad spalio 26 d., pirmadienį, „Berželio“ padalinys, Taikos pr. 113B, nedirbs. Atsiprašome už nepatogumus. …

Naujiena Spalio 26 d. biblioteka nedirbs pirmiausiai pasirodė Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka.

Skaityti toliau
Greitos naujienosprieš 15 val

Specialistai pataria: kaip suteikti pirmąją pagalbą nukentėjusiam nuo nudegimo

Tiek šaltuoju, tiek šiltuoju metų laiku neatsargiai elgdamiesi su ugnimi asmenys susiduria su įvairaus laipsnio nudegimais.  Sveikatos mokymų ir ligų...

Greitos naujienosprieš 15 val

Visuomenės aptarimui – statybai skaitmeninti skirtų norminių dokumentų projektai

Aplinkos ministerija kviečia visuomenę susipažinti su parengtais trijų pagrindinių norminių dokumentų, reikalingų bendradarbiavimu pagrįsto statinio informacinio modeliavimo metodams taikyti, projektais....

Greitos naujienosprieš 15 val

Pasaulio praktikoje tokio atvejo dar nebuvo: Santaros klinikose transplantuoti COVID-19 liga sirgusio donoro inkstai

2021 01 26 Vilniaus universiteto ligoninės (VUL) Santaros klinikose atliktos išskirtinės transplantacijos: COVID-19 liga sirgusio donoro, kurio nosiaryklėje mėginyje vis dar...

Greitos naujienosprieš 15 val

Vilniaus TV bokštas rengiamas rekonstrukcijai

Prieš kiek daugiu nei keturis dešimtmečius pastatytas Vilniaus TV bokštas iki šiol nebuvo kapitaliai remontuojamas, tačiau atliktos ekspertizės išvadose teigiama,...

Greitos naujienosprieš 15 val

Žemės ūkio ministras K. Navickas: negalime pamiršti maisto ir aplinkos kokybės

2021 01 26 Europos Sąjungos Žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų vaizdo konferencijoje aptartos tarptautinės prekybos žemės ūkio produkcija, derybų su...

Sveikataprieš 16 val

Lietuviai karantino metu susiduria su nerimu ir psichologiniais sunkumais

Ilgalaikis priverstinis karantinas įvardijamas „didžiausiu pasaulyje psichologiniu eksperimentu“. Pasaulis dar niekada nebuvo susidūręs su tokio masto priemonėmis, kokios taikomos karantino...

Greitos naujienosprieš 16 val

Civilinis ieškinys dėl AB „Grigeo Klaipėda“ įtrauktas į baudžiamąjį ikiteisminį tyrimą

2021 01 26 2019 m. pabaigoje Aplinkos ministerijos pareigūnų koordinuotas Kuršių marių taršos tyrimas pereina į kitą stadiją – pirmadienį...

Greitos naujienosprieš 17 val

Teismo ekspertizė – inovatyvesnė, efektyvesnė ir našesnė 

2021 01 26 Per praėjusius metus Lietuvos teismo ekspertizės centras kasdien atliko po keturis narkotinių ir psichotropinių medžiagų tyrimus. O tyrimo...

Greitos naujienosprieš 18 val

Siekiama atverti duomenis verslui ir visuomenei

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, nuotoliniu būdu susitikusi su VĮ Registrų centro generaliniu direktoriumi Sauliumi Urbanavičiumi, kalbėjo, kaip atverti...

Greitos naujienosprieš 18 val

Forumas „Vilnius GreenTech“: dėmesys ryškėjančioms žaliosios Lietuvos ambicijoms

2021 01 26 Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas nuotoliniu būdu dalyvavo verslo, politikos ir visuomenės lyderių forume „Vilnius GreenTech“. Renginyje ...

Skaitomiausi