Naujienos

Kaip pasikeitė žmonių taupymo ir pinigų leidimo įpročiai per karantiną?

0

Kadangi karantinas ir pasaulinė pandemija nemažai pakeitė pasaulį ir visų mūsų gyvenimą, galima pasižiūrėti ir į tai, kaip pasikeitė elgesio su pinigais įpročiai. Lietuvoje bankų ir kredito įstaigų atstovai atskleidė, kad žmonės rekordiškai taupė ir bendra indėlių suma išaugo kelis kartus. Na, o štai Švedijoje išaugo žmonių išlaidumo įpročiai ir žmonės daug daugiau pirko iš internetinių parduotuvių, užsisakinėjo iš restoranų, žaidė blackjack internetu ar kitus žaidimus. O jeigu ieškosime bendrų tendencijų ir įpročių, kokių daugiausiai pokyčių į asmeninį finansų valdymą atnešė karantinas?

Išlaidavimas, kuris padeda psichologiškai

Įvairiose ES valstybėse, o taip pat ir Jungtinėje Karalystėje, JAV bei Kanadoje, daugiausiai tarp jaunų vartotojų iškilo toks vartojimo pobūdis, kuomet nuobodžiaudami namuose, jie tiesiog pirko rūbus, daiktus ar kažkokią kitokią produkciją. Tokį savo elgesį dauguma grindė tuo, kad kuomet trūko žmogiško bendravimo ir artumo, norėjosi rasti būdą, kuris nukreiptų dėmesį nuo negatyvios informacijos, kuri sklandė visur aplinkui. Galbūt kiek stebėtina, tačiau apie 80% respondentų, kurie prisipažino, jog pirko dėl to, kad pagerintų savo nuotaiką, atsakė, kad pirkimas jiems padėjo ir leido geriau pasijausti. Tad kitą kartą taip padaryti pabandykite ir jūs!

Didesni rezervai juodai dienai

Na, o Lietuvoje vartojimo rodikliai labai krito. Tačiau mūsų šalis nebuvo vienintelė, kurioje vartotojai sustiprino taupymo įpročius. Italija, Kroatija, Airija bei kelių kitų šalių bankai bei kitos finansų institucijos atskleidė, kad labai smarkiai padidėjo jų turimų rezervų kiekis. Ką tai reiškia?

 

Kaip sėkmingai išlaikyti matematikos egzaminą

Ogi tai, jog žmonės į bankus atnešė dar daugiau savo santaupų ir juos paliko kaip indėlius. Toks papildomas pinigų rezervas dažniausiai būdavo sukauptas grynais pinigais ir laikomas namuose, o dabar tiesiog pakeitė savo buvimo vietą. Tam tikra dalis vartotojų taip pat pardavė savo turimus investicinius vienetus ir iškeitė juos į grynus pinigus, nes tame jautė daug didesnį finansinį saugumą.

Daug daugiau prenumeruojamų paslaugų

Kadangi žymiai daugiau laiko teko praleisti namuose, vartotojai gerokai daugiau atsigręžė į tas paslaugas, kurios yra prieinamos namuose. Būtent dėl šios priežasties smarkiai išaugo “Netflix” ar “Spotify” vartotojų ratas. Per 2020 metus, filmų ir serialų kūrimo milžinas bei video platforma internete “Netlix” sulaukė 37 milijonų naujų mokančių naudotojų. Jeigu norite paskaičiuoti svetimus pinigus, tai dėl pandemijos “Netflix” pajamos išaugo ~250 mln. JAV dolerių per mėnesį. Įspūdinga, tiesa?

Susidomėjimas investicijomis išaugo kelis kartus

Nors minėjome, kad kai kuriose šalyse vartotojai ėmė daugiau taupyti, bent jau JAV smarkiai išaugo susidomėjimas investicijomis. Savotiškas ir unikalus investuotojų forumas Wall Street Bets, esantis socialiniame tinkle Reddit, per 2020 metus išaugo kelis kartus. Vos nuo 400 tūkstančių vartotojų bendruomenė išsipūtė iki kelių milijonų. Daugiausiai JAV investuotojai suaktyvėdavo po to, kai JAV valdžia patvirtindavo vadinamuosius Stimulus check arba vienkartines subsidijas visiems gyventojams. Iš karto gavę pinigus, vartotojai juos visus investuodavo…

Didžiuliai skirtumai tarp valstybių

Kaip jau turbūt pavyko suprasti – dauguma vartotojų turėjo labai skirtingus įpročius. Vienoje šalyje žmonės labiau rinkosi investuoti (pvz., JAV), o kitur – daug daugiau taupyti (pvz., Lietuvoje). Negalime paneigti to, kad pandemija padarė labai didelį įprotį tam, kaip vertiname pinigus. Vieni įžvelgia daugiau galimybių išleisti, o kitur, ypač mažiau turtingose valstybėse, daugėja taupančių. Tokios verslo sritys, kaip laisvalaikio pramogos, restoranai ar naktiniai klubai apskritai išgyvena nuosmukį, todėl sumažėjęs vartojimas tam tikrose valstybėse jiems reiškia didžiulius nuostolius. Kai kurių šalių gyventojai tiesiog ėmė ir atsisakė pramogų bei prabangos bei susiveržė diržus.

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Naujienos