Sveikata

Ką daryti, kai vaikas bijo odontologo ir jų bendradarbiavimas tampa neįmanomu?

0

Vaikai, kitaip nei suaugusieji, į skausmą, odontloginės įrangos garsus ar kitus dirgiklius reaguoja daug jautriau. Jiems nepažįstama aplinka kelia baimę ir nerimą. Dėl šios priežasties, vaikams taikoma dalinė arba visiška nejautra.
Klinikoje „Neodenta“ yra išskirtinė galimybė naudotis itin funkcionaliu ir moderniu Philips Siesta i Whispa narkozės aparatu. Apie jo teikiamas galimybes ir mažųjų pacientų bei jų tėvelių nuogąstavimus kalbame su vaikų odontologe gyd. Rasa Bardijevskiene, gyd. anesteziologe Gražina Keraitiene ir gyd. chirurgu-implantologu Remigijumi Urbonu.

 
̶  Gydytoja Rasa, kada vaikų dantų gydymui taikoma anestezija?
Rasa:
̶  Tuomet, kai su vaiku neįmanoma bendradarbiauti gydymo metu. Vaiko elgesys odontologo kėdėje priklauso nuo daugelio veiksnių. Svarbi vaiko asmenybė, jo patirtis, branda, tėvų požiūris. Didelė klaida, kai pirmasis vizitas būna, jau atsiradus komplikacijoms. Tuomet procedūros būna skausmingos, yra didelė tikimybė nesulaukti gydytojo ir vaiko bendradarbiavimo ateityje. Geriausia, kai pirmasis vizitas yra profilaktinis, tuomet vaikas susipažįsta su gydytoju, aplinka, instrumentais, garsais. Atsiranda vaiko pasitikėjimas gydytoju ir pozityvus požiūris į gydymą kaip draugišką pagalbos suteikimą.

̶  Ar Philips Siesta i Whispa aparatu atliekama anestezija yra saugi procedūra?
Gražina:
̶  Anesteziologai, dirbantys su šiuo aparatu, laikosi aukščiausių saugumo standartų ir niekada nerizikuoja vaiko sveikata. Tačiau tėveliai taip pat privalo laikytis gydytojų nurodymų, pvz., turi pasirūpinti, kad vaikas 6 valandas iki procedūros nieko nevalgytų. Tėvai turėtų bendradarbiauti ir nenutylėti apie neseniai persirgtas kvėpavimo takų ligas, alergines reakcijas. Dantų gydymas, kuomet taikoma bendrinė nejautra, prilygsta bet kuriai planinei operacijai. Tam reikia pasiruošti, atlikti reikalingus tyrimus, vaikas turi būti visiškai sveikas (jei kosėjo ar slogavo, nuo ligos pabaigos turi būti praėjusios dvi savaitės).
̶  Nuo kelių metų rekomenduojama taikyti narkozę?
Gražina:
̶  Bendrinė nejautra Philips Siesta i Whispa anestezijos aparatu klinikoje „Neodenta“ atliekama vyresniems nei 2 metukų vaikams, vienos procedūros metu galima sugydyti keletą ar visus ėduonies pažeistus dantukus bei atlikti dantų traukimą. Bendroji nejautra taikoma ne tik mažiems vaikams. Ji taikoma ir paaugliams, kai jie jaučia neįveikiamą baimę nesutinka bendradarbiauti. Taip pat ir suaugusiems.
̶  Remigijau, pieninių dantukų šalinimo procedūros metu taip pat taikoma narkozė?
Remigijus:
̶ Vaikai patiria diskomfortą, kai dantukai kliba, vos laikosi ir sukelia daug nepatogumų. Daugeliu atvejų, pieniniai dantukai iškrenta savaime, be gydytojo specialisto pagalbos. Tačiau susidarius sudėtingai situacijai arba komplikacijai, pieniniai dantukai traukiami bendrinėje nejautroje. Vaikai nepatiria skausmo, procedūra nesukelia neigiamų emocijų, todėl ateityje noriai bendradarbiauja, šalinant pieninius dantukus.
̶  Ką tėvai turi pasakyti vaikui, prieš atliekant narkozę?

Gražina:
̶  Tai priklauso nuo vaikučio amžiaus, kiek jis gali suprasti. Meluoti nereikia. Turėtumėte papasakoti, kad keli dantukai yra sugedę ir juos reikia pašalinti ar pagydyti. Pasakykite vaikui, kad gydytojas duos vaistukų ir, jam užmigus, dantukai bus pagydyti.
̶  Ar tėvai gali būti tame pačiame kabinete procedūros metu?
Gražina:
̶ Tėvams leidžiama būti šalia vaiko, kol jis užmiega. Procedūros metu tėvelių prašome palaukti laukiamajame. Po procedūros, vaikas perkeliamas į klinikoje „Neodenta“ specialiai įrengtą poilsio palatą. Joje tėveliai gali ramiai laukti, kol jų mažylis nubus, o nubudus papasakoti, kas vyko, kol jis miegojo. Neišsigąskite, jei vaikas nubus sutrikęs, apsvaigęs ar mieguistas. Tai normali organizmo reakcija į vaistus.
̶  Kokia suaugusiųjų pagalba reikalinga po anestezijos procedūros?
Gražina:
̶  Būtų labai gerai, kad vaiką lydėtų du suaugę asmenys, ypač jei vienam iš jų reikia vairuoti automobilį. Lydint dviems suaugusiems su gydytojo anesteziologo leidimu, vaikas gali būti išleidžiamas ir šiek tiek mieguistas. Automobilis turėtų būti aprūpintas saugos kėdute, atitinkančia vaiko amžių. Namuose galima pradėti valgyti. Jei gydytojas paskyrė reguliariai vartoti vaistus nuo skausmo, reikėtų juos duoti nurodytais intervalais, nelaukiant, kol vaikas pradės skųstis skausmu. Tą pačią dieną praleiskite namuose ir nepalikite vaiko be suaugusiojo priežiūros. Kitą dieną, jei vaikas gerai jaučiasi, jis gali eiti į darželį/ mokyklą bei būrelį.
̶  Kada vaikui taikyti anestezijos negalima?
Gražina:

PADEDA AR ŽLUGDO VERSLĄ VYRIAUSYBĖS SPRENDIMAI EPIDEMIJOS METU Live

 • PADEDA
  16% 140 / 836
 • NEPADEDA
  2% 20 / 836
 • ŽLUGDO
  77% 652 / 836
 • MAN NERŪPI VERSLO PROBLEMOS
  2% 24 / 836

̶  Bendrinė nejautra klinikoje „Neodenta“ netaikoma vaikams, kurie alergiški skiriamiems anestetikams, sergantiems įvairiomis sunkiomis gretutinėmis  ligomis, turintiems centrinės nervų sistemos ar psichikos sutrikimus, taip pat, kaip jau minėjau, sergantiems ūmia kvėpavimo takų infekcija, karščiuojantiems.

Gyd. odontologė Rasa Bardijevskienė ir gyd. chirurgas – implantologas Remigijus Urbonas sutinka, kad didžiausia problema vaikų odontologijoje – tai baimė. Todėl tėveliai turėtų padėti savo vaikams ją įveikti, kalbėdami apie dantų kasdieninę priežiūrą bei formuodami teigiamą požiūrį į gydytoją, kuris padeda palaikyti sveikus ir gražius dantis.

Komentarai

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Sveikata