NaujienosSveikata

Juodoji rinka: kiek kainuoja žmogaus organai ir kūno dalys

0

Internete pilna ne tik puikių patarimų, naujienų bei vertingos informacijos. Čia slepiasi ir daug pavojų. Pornografinis turinys ir politinė propaganda tikrai nėra baisiausia, ką galite rasti. Giliajame internete yra galybė organų turgaviečių, kur galima tiek parduoti tiek įsigyti reikiamą kūno dalį. Skamba žiaurokai, tiesa? Pasidomėjome, kokius pinigus už organus moka juos perkantys nelegaliai. 

Kaina priklauso nuo šalies

Kaip ir bet kurių kitų prekių, taip ir organų rinkoje kaina labai priklauso nuo šalies, kurioje jie parduodami. Ir suma gali skirtis net keletą kartų. Pavyzdžiui, Kinijoje inksto kaina yra apie 56 000 eurų, o štai JAV už vieną inkstą teks pakloti bent 239 000 eurų. Keisčiausia yra tai, kad JAV egzistuoja legali apmokama organų donorystė, tačiau tuo pat metu ir juodoji organų rinka ten yra bene didžiausia pasaulyje. 

Taip greičiausiai yra todėl, kad žmonėms atrodo normalu pirkti organus donorystei ir gali būti, jog pirkėjas net nežino, iš kur atsirado jo perkamas organas. Nes net tai darant legaliai donoro tapatybė yra užslaptinta ir neatskleidžiama. Tad pats veiksmas tenykščiams gyventojams neatrodo amoralus. O ir juodosios rinkos prekės būna maždaug 10% pigesnės, nei jas įsigyjant per teisėtas medicinos institucijas. 

Nuo pigiausio iki brangiausio

Mažiausia išleisti tektų norintiems įsigyti plaštaką su dilbiu – 350 eurų. Truputį daugiau kainuoja blužnis arba skrandis, nes jų vidutinė kaina yra 462 eurai. Dar daugiau kainuoja petis – 455 eurai. Kiek brangesnė yra skalpo (galvos) oda – 546 eurai. Kaukolė su dantimis ir tulžies pūslė vertinama 1 100 eurų, o akių obuolių pora įkainota vidutiniškai 1 370 eurų. Panaši ir koronarinės (širdies) arterijos kaina – 1 360 eurų. O plonasis žarnynas – 2 294 eurai. 

Brangiausiai žinoma vertinami organai, kurie palaiko pagrindines gyvybines funkcijas. Širdis įvertinama maždaug 108 000 eurų, kepenys – 142 000 eurų, o štai vienas inkstas kainuoja net 239 000 eurų. 

Dalį savęs galima parduoti ir legaliai

Daugelyje šalių yra bent 10 kūno dalių, kurias galima pirkti ir parduoti legaliai. Žinoma, reikėtų pabrėžti, kad jos yra būtent tos, kurios organizme atsinaujina ir jų donorystė nėra mirtinai žalinga donorui. Pavyzdžiui, galima parduoti plaukus. Žinoma, jie turi būti chemiškai nepaveikti (negali būti dažyti, chemiškai suformuoti). Brazilijoje gyvenanti mergaitė 152 cm ilgio plaukus pardavė už 5 460 eurų! Kraujo plazma yra ženkliai pigesnė ir kainuoja maždaug 20-50 eurų. 

Taip pat kai kuriose šalyse galima tapti spermos donoru. Tačiau tai nėra taip paprasta. Spermos kokybei ir pačiam donorui taikomi labai griežti kriterijai. Daugeliu atvejų, atrinktas ir tinkamas donoras pasirašo sutartį, kurioje įsipareigoja bent kartą per savaitę pristatyti spermą ir taip daryti ištisus metus. Tačiau per mėnesį gali užsidirbti iki 1 400 eurų. O moterys gali parduoti kiaušialąstes. Tačiau šiuo atveju procesas daug ilgesnis, nes gali tekti net 3-4 savaites praleisti ligoninėje. Tad ir atlygis didesnis. Maždaug 7 300 eurų. 

Moterys taip pat gali tapti surogatinėmis motinomis ir taip laikinai išnuomoti savo gimdą už maždaug 45 000 eurų. Tačiau tai daugeliui tampa itin sunku fiziniu ir psichologiniu iššūkiu. Mažiau skausmingos ir traumuojančios yra kaulų čiulpų, odos, placentos, mamos pieno donorystės. JAV yra teisėta atlikti klinikinius tyrimus, kuriuose savanoriui už dalyvavimą atsilyginama pinigais. Daugelyje Europos šalių  manoma, kad tai amoralu, todėl pinigai už dalyvavimą tyrimuose nemokami. Savanoriai turi juose dalyvauti laisva valia, o ne iš finansinių paskatų. 

Kaip apsisaugoti savo gyvybę nuo prekeivių?

Kad ir kaip patraukliai skambėtų aukščiau surašytos sumos, didžioji dalis donorų jais tampa prieš savo valią. Daugybė žmonių visame pasaulyje yra grobiami, apsvaiginami, sužalojami siekiant pasinaudoti jų kūnais ar dalimis. Juodojoje rinkoje organų išėmimo procedūros atliekamos ne profesionalių medikų, bet nusikaltėlių rankomis. Tad susigundžiusiems galimybe gauti lengvų pinigų, ši idėja dažnai baigiasi mirtimi. Nes naudojami nešvarūs įrankiai, nesterili aplinka, prisideda ir medicininių žinių stoka bei atsainiai vertinama žmogaus gyvybė. Patikėję savo sveikatą ir gyvybę tokiems niekšeliams rizikuojate ne tik negauti sutarto užmokesčio, bet ir prarasti sveikatą ar net gyvybę.  

Itin budriems reikėtų būti pasilinksminimo vietose. Nepalikti įsigytų gėrimų be priežiūros, o jei jau nuo gėrimo atsitraukėte – verčiau įsigykite kitą. Nes prekeiviai yra sumanūs ir potencialioms aukoms apsvaiginti naudoja įvairias psichotropines medžiagas. Tėvai turėtų itin atidžiai stebėti, kokį turinį internete skaito jų vaikai. Mokyti juos kritiškai vertinti situaciją, patikrinti faktus ir nepasitikėti nepažįstamais žmonėmis. Atidžiai įvertinkite ir visus viešai skelbiamus būdus lengvai užsidirbti. Su tokiais asmenimis neikite susitikti vieni, pasidomėkite, iš kokios įmonės yra prisistatę asmenys, patikrinkite, ar tokia įmonė egzistuoja. 

Jei tenka tamsiu paros metu eiti potencialiai nesaugiomis, ar nepažįstamomis vietovėmis galite savo buvimo vietą asmenine žinute nusiųsti sutuoktiniui, draugams ar kitiems artimiems žmonėms. Jie galės stebėti, ar saugiai pasiekėte tikslą, o kilus įtarimams – susisiekti arba iškviesti pagalbą. 

Lietuvoje civilinio kodekso 2.25 straipsnis užtikrina, bet kurio žmogaus teisę į kūno neliečiamumą ir vientisumą. Todėl bet kokios intervencijos, neturint asmens raštiško sutikimo yra neteisėtos ir už jas numatytos bausmės baudžiamąjame kodekse. Jei viešoje vietoje, pasilinksminimo metu, namuose ar bet kur kitur pastebite įtartinus asmenis, sulaukiate miglotų pasiūlymų, internete pamatote nepatikimo pobūdžio skelbimų – nedelsdami apie tai praneškite bendruoju pagalbos numeriu 112. Tik saugodami vieni kitus galime pažaboti nusikaltelius. 

0 0 votes
Jūsų vertinimas
Prenumeruoti naujus komentarus
Informuoti apie
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Visi komentarai

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Naujienos