Connect with us

Renginiai

Gyvenimo džiaugsmo galima išmokti

Paskelbta

Yra du būdai praleisti auksinį savo amžių. Pirmasis – stovėti ir žiūrėti, kaip pro šalį eina  gyvenimas. Pamojuoti, pagailėti ir toliau kažko laukti. Antrasis – gyvenimą gyventi.

Visai nebūtina (nors ir galima) šokti su parašiutu ar leisti į žygius po kalnus. Nebūtina versti gyvenimo aukštyn kojomis, kad jis taptų džiugesnis ir mielesnis. Galime būti laimingesni ir eilinę savo dieną, pilną mažų ritualų ir darbelių. Net ir tuomet, jei į parankę jau įsikibęs vienas kitas fizinis negalavimas. Mūsų mintys lemia didžiąją dalį to, kaip vertiname savo gyvenimą, ar jaučiame prasmę, pilnatvę. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad tie žmonės, kurie moka pasidžiaugti dabarties momentu, užuot mintimis lakstę po praeitį ar ateitį, savo gyvenimą vertina kur kas geriau. Kitaip tariant, jei negalime pakeisti gyvenimo, galime pakeisti savo požiūrį.

Mokslu grįstas metodas

Išmokti būti dabartyje vieniems sekasi lengviau, kitiems sunkiau. Psichoterapeutai tai pastebėjo jau senokai, todėl vienas jų –  JAV  psichoterapeutas Jon Kabat-Zinn iš Masačusetso universiteto, prieš 40 metų sukūrė dėmesingumo įsisąmoninimo programą. Angliškai ji vadinasi „mindfulness“.

Sąvoka „dėmesingumo įsisąmoninimas“ skamba kiek egzotiškai, lyg jogos instruktorius lieptų stotis žemyn galva ir kelias valandas medituoti. Taip tikrai nėra. Tačiau šis metodas neturėtų būti laikomas ir jokio mokslinio pagrindo neturinčiu užsiėmimu. Kaip religinių praktikų sudedamoji dalis, valingas dėmesio sutelkimas į tam tikrą sritį, objektą žinomas kelis tūkstančius metų. Remdamasis senosiomis praktikomis, J. Kabat-Zinn sukūrė įvairiems žmonėms tinkančią programą, nesusijusią su jokia religija. Jos esmė – išmokti valdyti savo dėmesį, gebėti būti čia ir dabar, išgyventi dabarties momentą, kad ir ką darytume.

Visur, tik ne čia

Jei akyliau pasektume savo mintis, pastebėtume, kad gerokai dažniau keliaujame po praeitį arba ateitį nei esame dabartyje. Išsamiai gvildename praėjusių dienų įvykius ir iki smulkmenų kuriame rytojaus planą. O kaip dažnai vis sukame ir sukame minčių juostą, niekaip negalėdami užmigti! Turbūt daugelis yra girdėjęs apie tai, jog savo jausmus ir mintis verta paanalizuoti, jų nereikėtų ignoruoti. Deja, ši iš principo teisinga idėja lengvai išveda žmones iš emocinės pusiausvyros, jei prarandamas saikas. Iš tiesų perdėti apmąstymai, begalinis analizavimas veda į nerimą ir nuovargį.

Dėmesingumo įsąmoninimo metodas neteigia, jog nereikia rūpintis rytojumi ar neturėtume planuoti atostogų. Visgi pernelyg dažnai dabartis nublanksta prieš vakarykštę dieną ir rytojų. Jos lyg ir nėra, nors iš tiesų išgyventi dabartį – tai pajusti gyvenimą. Specialiai sukurti dėmesingumo įsisąmoninimo pratimai moko sukaupti ir išlaikyti dėmesį, valdyti savo laiką, atskirti, kas svarbiausia.

Pamėgo visas pasaulis

Iš pradžių šis metodas buvo taikomas, dirbant su sunkiomis, lėtinėmis ligomis sergančiais ligoniais, kurie kentėjo stiprius skausmus. Vėliau praktika išbandyta ir sėkmingai padėjo depresija sergantiems asmenims. Šiandien ji laikoma puikia, visiems tinkama metodika, padedančia mažinti tokias būsenas kaip nerimas, panikos priepuoliai, įtampa, skausmai, miego sutrikimai, nuovargis, pablogėjusi atmintis, nepasitenkinimas, liūdesys. Naudinga ji ir tiems, kurie jaučiasi lyg ir neblogai, bet trūksta gyvenimo džiaugsmo, pilnatvės jausmo.

Dėmesingumo įsisąmoninimas labai greitai išplito visame pasaulyje, jau kurį laiką metodika žinoma ir mūsų šalyje. Ją naudoja sveikatos priežiūros, ugdymo įstaigos, psichinės sveikatos specialistai. Įdomu, jog programą naudoja netgi JAV kariuomenė bei tokios žinomos įmonės kaip „Google“ ar „Aplle“, siekdamos padėti savo darbuotojams tiesiog geriau jaustis.

Įrodė naudą

Keli amerikiečių mokslininkai 2015 m. apžvelgė daugumą savo kolegų, tyrinėjančių dėmesingumo įsisąmoninimo naudą vyresniems žmonėms, tyrimų. (rašau apie šį tyrimą, labai sunku trumpai išversti pavadinimą, autorių irgi nemažai: Mindfulness-Based Interventions for Older Adults: a Review of the Effects on Physical and Emotional Well-Being)

Išvada pasirodė vienareikšmė – gebėjimas bent iš dalies praktikuoti šį metodą turi daug naudos psichologinei vyresnio amžiaus žmonių sveikatai. Užfiksuota, jog tarp praktikuojančiųjų smarkiai mažėjo vienatvės jausmas, depresijos, nerimo, streso, miego problemų. Nors poveikis fizinei sveikatai sunkiau išmatuojamas, pastebėta bent keletas pagerėjimų. Dėmesingumo įsisąmoninimas labiausiai padėjo kenčiantiems įvairius skausmus bei prisitaikant prie negalių.

Sustok, traukiny!

Toks paprastas prašymas kaip išvardinti, ką valgė pusryčiams ir pietums, dažną žmogų priverčia gerai pasukti galvą. Jei neatsimename to, ką valgėme, kiek suvalgėme, ar buvo skanu ir koks tas skonis buvo, vadinasi, ir vėl veikėme autopiloto režimu.

Ne koks ženklas ir tai, jei laikas praėjo taip greitai, kad jo nepastebėjome – taip sako dėmesingumo įsisąmoninimo specialistai. Jei nepastebėjome, vadinasi nebuvome tame laike. Savaitė, dvi, mėnuo, štai ir vėl Naujieji – vienintelis patikimas būdas sustabdyti laiką, pasirodo, yra sustoti patiems savo mintyse.

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras iš ES struktūrinių fondų lėšų organizuoja nemokamus dėmesingumo įsisamoninimo mokymus ir kviečia vyresnius nei 60 m. kauniečius juose dalyvauti.

Mokymai vyksta su profesionalia psichologe, iš viso numatyti 6 susitikimai skirtingomis temomis.

Galimos mokymų datos:

Rugsėjo 10 d.–spalio 15 d. (antradieniais)

Rugsėjo 12 d.–spalio 17 d. (ketvirtadieniais)

Spalio 22 d.–lapkričio 26 d. (antradieniais)

Spalio 24 d.–lapkričio 28 d. (ketvirtadieniais)

Laikas: 15.00 val.

Adresas: Gedimino g. 41 (24kab.) (Kauno kolegijos pastatas)

Informacijos šaltinis:kaunovsb.lt

Skaityti toliau

Renginiai

Kauno „Akropolyje“ – humanoidų, robotų-šokėjų ir hologramų miestelis

Paskelbta

Kauno „Akropolyje“ atidaryta tarptautinė robotų paroda, kurioje kiekvienas kaunietis ir miesto svečias turės galimybę pasijusti tarsi mokslinės fantastikos filme – paspausti robotui ranką, su juo pasišnekėti ar net sudalyvauti robotų teatro pasirodyme. Kaip rašoma pranešime spaudai, naujausios kartos robotai ir kitos futuristinės technologijos į laikinąją sostinę atvyko su tarptautine interaktyvia paroda „Robotų miestas“, kuri lankytojams atvira iki rugpjūčio 30 d.

Iš viso į Kauną su paroda atvyko 23 išskirtiniai ir naujausius pasiekimus robotikoje atspindintys robotai iš Japonijos, JAV, Pietų Korėjos, Didžiosios Britanijos ir Rusijos. Tarp jų – emocijas reikšti mokantis humanoidas Metju, draugiškasis ir su žmonėmis bendrauti gebantis humanoidas Peperis, itin realistiškai atrodantis robotas-voras tiesiai iš Gineso rekordų knygos, pirmasis pasaulyje robotas-žuvis ir daugelis kitų.

Parodos organizatorių atstovė Anna Kudryashova teigia, kad „Robotų miete“ siekiama supažindinti plačiąją visuomenę su technologijomis, kurios paprastai yra prieinamos tik profesionalų ir inžinierių bendruomenei, o kartu įkvėpti naujas kartas nebijoti eksperimentuoti, įgyvendinti net ir beprotiškiausias idėjas.

„Norime suteikti galimybę žmonėms pamatyti bent nedidelę dalelę sparčiai besivystančio robotikos pasaulio ir parodyti, kad žmonių galimybės kurti ir vystyti naujas technologijas yra išties beribės. Kiekvienais metais dalyvaujame svarbiausiuose technologijų renginiuose visame pasaulyje – nuo Los Andželo iki Pekino, kuriose semiamės idėjų savo parodoms ir ekspozicijoms. Neretai būname pirmieji ar net vieninteliai, įgyjantys ir plačiajai visuomenei pristatantys tam tikrus robotus ar technologijas. Tai leidžia mūsų parodų lankytojams patirti šį tą naujo ir unikalaus“, – sako parodos organizatorių atstovė Anna Kudryashova.

„Robotų miesto“ lankytojai taip pat kviečiami sudalyvauti ypatinguose eksperimentuose ir pasirodymuose – stebėti robotų-aktorių pasirodymus ar šokti su jais, išgirsti Tesla žaibų muziką, valdyti hologramas, išbandyti daiktų valdymo mintimis prietaisą, pasinerti į virtualų pasaulį ir kurti jį patys. Parodos metu taip pat vyks specialūs užsiėmimai, kuriuose lankytojai galės pamėginti robotą sukonstruoti patys ir parsinešti jį namo. Užsukusių į parodą laukia ir kitos pramogos – galimybė piešti 3D pieštuku ar pasigaminti kosminį balioną. Be to, lankytojai galės susipažinti ir su praktiškais namų ūkio darbus atlikti padedančiais robotais.

„Žvilgtelėti į ateitį kviečiame įvairaus amžiaus smalsuolius, o ypač – mažuosius, kuriems ekspozicija ir siūlomi interaktyvūs užsiėmimai suteiks išties daug įspūdžių. Galimybė pabendrauti su robotais, išvysti roboakrobatikos pasirodymus ir tarptautinį pripažinimą pelniusias technologijas pasitaiko ne kasdien – todėl neabejojame, kad „Robotų miestas“ taps dar viena priežastimi kauniečiams ir miesto svečiams aplankyti mūsų prekybos ir pramogų centrą“, – sako Kauno „Akropolio“ valdytoja Brigita Levenauskienė.

Tarptautinė „Robotų miesto“ paroda jau yra apkeliavusi tokius Europos miestus kaip Talinas, Ryga, Praha, Bratislava, Milanas ir Paduja. Iš viso 15 didžiųjų Europos miestų surengtose parodose apsilankė per 3,5 mln. lankytojų. Kauno „Akropolio“ lankytojų „Robotų miesto“ paroda laukia II a. prie „Denim dream“ parduotuvės (Griunvaldo alėja).

Lankytojų saugumo užtikrinimui, prekybos centre dėmesingai laikomasi visų specialistų nurodymų, dezinfekuojami visi dažniausiai liečiami paviršiai, reguliariai vėdinamos patalpos. Lankytojams sudarytos sąlygos dezinfekuotis rankas naudojantis prekybos centro teikiamomis priemonėmis.

Skaityti toliau

Renginiai

Planas savaitgaliui Kaune: nuo naktinių ekskursijų iki jogos pamokų ir šunų susitikimų

Paskelbta

Vis dar svarstantiems, ką šį savaitgalį nuveikti Kaune, paruošėme sąrašą renginių, kuriame dominančią veiklą turėtų atrasti kiekvienas! Čia patinkantį užsiėmimą ras tiek sporto entuziastai, tiek keturkojų augintiniai ar muzikos mylėtojai.

Rugpjūčio 8 diena – šeštadienis:

  • 11:00 – 13:00 val. vyks ekskursija „Linksmybės tarpukario Kaune“. Ekskursijos metu galėsite sužinoti, kokias vietas linksmybėms rinkdavosi miesto aukštuomenė, o kokias – darbo liaudis. Išgirsite, kaip didžiąsias šventes švęsdavo Lietuvos prezidentai, dvasininkai bei rašytojai ir dar daugiau! Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/events/662235431168083/
  • Sporto mėgėjai taip pat turės ką veikti savaitgalį. Nuo 13 val. žiūrovai kviečiami į LFF Kauno treniruočių stadioną, kur Kauno FC Hegelmann Litauen namie priims jaunąją Kauno Žalgirio B komandą. Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/events/326232048506580/
  • Nuo 12 val. Vienybės aikštėje vyks Kauno ekstremalaus sporto klubo bendruomenės susibūrimas. Kaip teigia organizatoriai, laisvos sesijos formatu vyksiantis renginys leis atsikvėpti bei puikiai praleisti dieną be jokios varžybose jaučiamos įtampos. Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/events/326183871749156/
  • Šeštadienio vakarą, norintieji pajusti I-ojo Pasaulinio karo dvasią, kviečiami į naktinę ekskursiją IV forte. Ekskursijos pradžia: 22:15 val. Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/events/298480391224374/

 

Rugpjūčio 9 diena – sekmadienis:

Skaityti toliau

Renginiai

Artėjant Žolinėms, kauniečiai kviečiami į kūrybines žolynų dirbtuves

Paskelbta

Artėjant Žolinėms, rugpjūčio mėn. 13 d. 17.30 val. Kauno apskrities viešoji biblioteka (Radastų g. 2, 322 k.) kviečia į kūrybines žolynų dirbtuves, kurių metu iš įvairių žolynų bus pinama saulę simbolizuojanti namų puošmena. Užsiėmimą ves menininkė, tautodailininkė Gintvilė Giedraitienė, arba tiesiog Giedražolė.

Į šiltą ir jaukų susitikimą kviečianti Giedražolė atvyks su pačios rinktais ir paruoštais žolynais, taip pat visomis kūrybinėms dirbtuvėms skirtomis priemonėmis.

„Esu Giedražolė. Turiu nepagydomą priklausomybę nuo Lietuvos miškų, pievų, ežerų, upelių ir piliakalnių. Stebiuosi, kad gimiau žmogumi, o ne upės žole ar paukšteliu. Žolynai… Jie atiduoda man save, o aš save jiems… Jie kalba, moko, giedrina, nuolankiai priima mano jiems primetamą naują gyvenimą. Girdžiu ir tikiu, kad paskui, tapę žolių skulptūromis, jie šildo žmonių namus ir sielas tų, kurie juos pamato širdimi. 20 metų kurdama pinikus pamažu tapau Giedražole, savosios žolybos technikos paslapčių iš miško žolės ir laukinių žolynų mokau kitus“, – apie žolynų magiją kalba kūrėja.

Vietų skaičius dirbtuvėse ribotas, todėl būtina registracija el. paštu edukacija@kvb.lt arba telefonu (8 37) 281 859. Registracija vyks iki rugpjūčio 10 d. Užsiėmimas nemokamas.

Žolynų dirbtuvės yra tarptautinio projekto „Green Bridges“, kurį Kauno apskrities viešoji biblioteka įgyvendina su partneriais iš Didžiosios Britanijos, Suomijos, Lenkijos, Rumunijos ir Italijos, dalis. „Green Brigdes“ komanda siekia iš naujo atrasti žmogaus, aplinkos ir gamtos ryšį bei skatinti bendruomeniškumą, kviečia į kūrybines dirbtuves, ekskursijas, kitas draugišką bei gilų gamtos ir žmogaus ryšį puoselėjančias veiklas.

Projekto „Green Bridges“ iniciatyvos finansuojamos iš Erasmus+ programos lėšų.

Kauno apskrities viešosios bibliotekos informacija

Skaityti toliau

Skaitomiausi