Mokslas

F. Sederavičiūtės daktaro disertacijos “Bakterinės celiuliozės plėvelės aprangos pramonei kūrimas ir tyrimas” gynimas

0

Autorius, institucija: Florentina Sederavičiūtė, Kauno technologijos universitetas

Mokslo sritis, kryptis: Technologijos mokslai, medžiagų inžinerija, T008

Mokslinis vadovas: Doc. dr. Jurgita Domskienė (Kauno technologijos universitetas, technologijos mokslai, medžiagų inžinerija, T008)

 Medžiagų inžinerijos mokslo krypties disertacijos gynimo taryba:
Prof. Dr. Rimvydas Milašius (Kauno technologijos Universitetas, technologijos mokslai, medžiagų inžinerija, T008) – pirmininkas
Prof. Dr. Andres Krumme (Talino technologijos Universitetas, Estija, technologijos mokslai, medžiagų inžinerija, T008)
Prof. Dr. Daiva Mikučionienė (Kauno technologijos Universitetas, technologijos mokslai, medžiagų inžinerija, T008)
Prof. Dr. Jolita Ostrauskaitė (Kauno technologijos Universitetas, technologijos mokslai, medžiagų inžinerija, T008)
Dr. Vitalija Rubežienė (Fizinių ir technologijos mokslų centras, technologijos mokslai, medžiagų inžinerija, T008)

Disertacijos gynimas vyks nuotoliniu būdu, norintys stebėti transliaciją kviečiami prisijungti čia.

Su disertacija galima susipažinti internete ir Kauno technologijos universiteto bibliotekoje (K. Donelaičio g. 20, Kaunas).

TARPTAUTINIS SENTURGIS „LAIKO RATU“ balandžio 23-25 d.

Anotacija:

Pataruoju metu tekstilės ir aprangos pramonės srityje augantis susidomėjimas tvariomis ir draugiškomis aplinkai medžiagomis, parodo kaip svarbu ieškoti ir tyrinėti medžiagas, dėl kurių būtų mažiau teršiama aplinka ir kurios galėtų pakeisti iki šiol naudojamą tradicinę tekstilę. Viena iš tokių medžiagų – bakterinės celiuliozės plėvelė, kuri išgaunama plačiai žinomo kombučios gėrimo natūralios fermentacijos metu. Bakterinės celiuliozės potencialą didina tai, kad ši medžiaga nėra naujiena kitose srityse ir, remiantis jau žinomais tyrimais, galima teigti, kad bakterinės celiuliozės gavimo technologija atitinka ekologijos ir tvarumo principus, neturi neigiamos įtakos aplinkai, yra nekenksminga žmogaus sveikatai ir pasižymi puikiomis fizikinėmis savybėmis. Tačiau būtent kombučios gėrimo terpėje užauginta bakterinės celiuliozės plėvelė dar nėra gerai ištirta ir trūksta tyrimų bei informacijos apie jos charakteristikas, kad būtų galima pritaikyti aprangos pramonei.

Disertacijos tikslas – įvertinti neapdorotos bakterinės celiuliozės, gautos kombučios fermentacijos metu, pritaikymo aprangos pramonei galimybes ir nustatyti plovimo bei cheminio apdorojimo įtaką plėvelės savybėms. Disertacijos tyrimų metu pateiktas neapdorotos bakterinės celiuliozės pritaikymo aprangos pramonei įvertinimas ir rekomendacijos: nustatytos fizikinės bakterinės celiuliozės plėvelės savybės. Įvertinus eksperimentų rezultatus nustatytos efektyviausios neapdorotos bakterinės celiuliozės plėvelės saugojimo sąlygos bei tinkamiausia džiovinimo temperatūra, atsižvelgiant į plėvelės fizikines savybes, pateikti  tolesnių eksperimentų siūlymai. Disertacijos rengimo metu atlikti aktualūs tyrimai, analizuojantys bakterinės celiuliozės plėvelės plovimą,  naudojant 0,5 % NaOH tirpalą ir apdorojimą, naudojant tradicinį tekstilės cheminį reagentą 1,3-dimetilolio-4,5-dihidroksietilenkarbamidą.

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Mokslas