Pasaulis šaukia pavojaus varpais. Prieš kelis mėnesius prasidėję krūmynų gaisrai Australijoje yra tokie dideli, kad jie sukūrė savo pačių oro sistemas. Šiluma, sugeneruota intensyvių krūmynų gaisrų metu, sukuria masyvius, galingus debesis, o vėliau iš dūmų sukaupusių debesų kyla audros su perkūnija. Tokios audros gali sukelti naujus gaisrus ir ugnies tornadus. O tai dar labiau apsunkintų esamų gaisrų gesinimą.

Australijos gaisrai gali sukelti naujus gaisrus

Ekspertai teigia, kad krūmynų gaisrai Australijoje sukelia grėsmingas oro sistemas, kurios gali sukelti naujus gaisrus ir ugnies tornadus,  o tai labai apsunkintų gaisrų gesinimą. Iš intensyvių krūmynų gaisrų kylanti šiluma sukuria masyvius, galingus debesis, vadinamus pyrocumulonimbus arba pyroCb. Remiantis NASA Žemės Observatorija, šie „gaisro debesys“ susidaro „kai gaisras sugeneruoja pakankamai šilumos bei drėgmės į atmosferą“, tokiu būdu sukeldamas dūmų pritvinkusias audras.

« 1 5 »
« 1 11 »

Šiuos debesis išsamiai tyrinėjo meteorologas Maikas Fromas, dirbantis JAV karinio jūrų laivyno tyrimų laboratorijoje. Jis sulygino šį procesą su vulkano įsiveržimu:

„Šie debesys yra įprastų audrų, su kuriomis visi yra puikiai susipažinę, deriniai, tačiau juose taip pat kaupiasi sprogstamasis šilumos šaltinis, kuris šiuos debesis padaro labai  ypatingais“, – teigė Fromas.

Australijos meteorologijos biuro iliustracijoje paaiškinama, kaip susidaro gaisro sukeltos audros:

« 1 5 »
« 1 11 »

Pateikiame paveikslėlyje nurodytų terminų vertimus:

  1. Dūmų kamuolys
  2. Dūmų kamuolys atvėsta
  3. Debesis
  4. Audra
  5. Mikrogūsis (žemyn besileidžianti stipri oro srovė iš  kamuolinių gaisro debesų, kuriai būdingas  stiprus lietus ar perkūnija)

Šis išskirtinis oro fenomenas prisideda prie šiurpą keliančių reginių, su kuriais Australija susiduria nuo rugsėjį prasidėjusios gaisrų pradžios. Audros sukelti žaibo smūgiai taip pat gali paskatinti naujus gaisrus ir taip sukurti ekstremalią situaciją, kai gaisrą reiktų gesinti kelis mėnesius.

Gaisrų dūmais sukelia galingas audras

« 1 5 »
« 1 11 »

Kreigas Klementsas, oro gaisrų metu tyrimų laboratorijos direktorius ir San Chose Universiteto profesorius, teigė, kad, kylančio oro srovės tuose debesyse gali pasiekti greitį virš 100 mph. Vyras teigė, kad jo komanda Aidahyje, 2016 metais skrido su orlaiviu virš  pyroCb debesies. Tada  pakilusio į orą radaro išmatuota kylančio oro srovė siekė  135 mph. Tyrėjas teigė, kad  šis tyrimas yra aprašytas, tačiau dar nepublikuotas.

Paskutinę savaitę virš Viktorijos ir Naujojo Pietų Velso buvo pastebėta apie 20 susidariusių vadinamųjų pyroCb debesų kamuolių“, – teigė Fromas. Skalėje nuo mažiausio iki didžiausio – 5 iš 8 pyroCb debesų pateko į didžiųjų kategoriją, –pasakojo jis. Remiantis Fromu, ilgiausias iš jų siekė beveik 16,09 kilometrų aukštį.

Australijos meteorologijos biuras šeštadienį savo „Twitter“ paskyroje pasidalino sparčiojo nuskaitymo animacija, vaizduojančia dūmus iš Naujojo Pietų Velso ir Viktorijos gaisrų Pietryčių Australijoje. Būtent šie dūmai ir sukelia galingas audras.

Susiformavę debesys apvertė sunkvežimį

Šeštadienį Naujojo Pietų Velso kaimo vietovių priešgaisrinė tarnyba savo „Twitter“ paskyroje taip pat  paskelbė vaizdo įrašą. Jame matomas „gaisro dūmų pritvinkusių debesų formavimasis“ virš Kurovano gyvenvietėje esančios gaisravietės. Tą pačią dieną savanoriška gaisrų gesinimo agentūra įspėjo savo sekėjus Twitter socialiniame tinkle apie gaisro sukeltą audrą,  apibūdinami ją kaip „labai pavojingą situaciją.“

Šioje agentūroje savanoriavęs gaisrininkas žuvo šiek tiek seniau nei prieš savaitę. Vietiniai gyventojai jo mirties priežastimi laiko ugnies tornadą, kurį sukėle pyroCb debesų formavimosi metu susidariusi debesų masė. Susiformavę debesys  apvertė sunkvežimį, kuriame buvo gaisrininkas. Susiformavusi debesų masė, sukėlė cikloninius vėjus, kurie pasisuko netoli gaisro židinio ir pakelė 10 ar 12 tonų sveriantį ugniagesių automobilį, o vėliau nutraukė ir  jo stogą, įkalindama transporto priemonės viduje esantį žmogų.

NASA gaisrų debesis apibūdina kaip  „ugnį spjaudantį debesų drakoną“

Fromas teigė, kad šie debesys veikia kaip kaminas, nes visi dūmai kyla tiesiai į viršų ir sulaiko kritulius. Dėl šios priežasties  tokie debesys yra energingesni nei įprastos audros debesys.

„Jei krituliai visai neiškrenta, tada nėra galimybės prislopinti gaisrą arba pakeisti jo kryptį, todėl  gaisras plinta dar greičiau,“ – sakė jis.

Australijos  Gynybos departamento nuotraukoje vaizduojamas  gaisras iš toli.  Reginys užfiksuotas Edeno pakrantėje, Naujajame Pietų, iš Karališkojo Australijos karinis jūrų laivyno laivo „Adelaide“. Tai krūmynų gaisrų gesinimo operacijos dalis. Pietų Australijoje sausio 7 dieną, gaisrininkai, pasinaudoję šiek tiek nukritusia temperatūra bei taip reikalingu lietumi,  įnirtingai kovojo su krūmynų gaisrais.

Šie metai  – karsčiausi ir sausiausi šalies istorijoje

Šias išskirtines oro sąlygas sukeliančius krūmynų gaisrus skatina gaisrus. Kasmetiniai Australijos miškų gaisrai prasidėjo net keletą mėnesių anksčiau nei įprastai.  Šie metai  – karsčiausi ir sausiausi šalies istorijoje.

Iki šiol žuvo daugiau nei dvi dešimtys žmonių ir sunaikinta 2000 namų. Manoma, kad  gaisrų liepsnose žuvo ir šimtai milijonų gyvūnų.

Išdegė du kartus iš JAV Marilando valstiją didesnis plotas. Naujasis Pietų Velsas nukentėjo labiausiai, nes antradienį čia vis dar degė  130 gaisrų, 50 iš jų buvo laikomi nekontroliuojamais.

Šios savaitės pradžia Australijai atnešė vėsesnį, lietingesnį orą, bet to nepakako gaisrams užgesinti. Pastarieji ir toliau grėsmingai plinta.

cnbc.com informacija

Iš anglų kalbos vertė Inga Bočiūtė

0 0 vote
Jūsų vertinimas
Prenumeruoti
Informuoti apie
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
View all comments