SveikataEkspertai pataria: kaip tėvai gali padėti el. cigaretes rūkančiam paaugliui?

www.kaunieciams.lt www.kaunieciams.lt2019 9 gruodžio

Tarp jaunosios kartos vis labiau plinta elektroninės cigaretės. Ekspertai teigia, kad sprendžiant šią bėdą lengvo kelio nėra, bet svarbiausia – kalbėtis. O viena amerikietė mama, sužinojusi, kad jos 12-etis sūnus jau yra bandęs rūkyti el. cigaretes, suprato, kad privalo kažko imtis ir šią problemą išsprendė itin originaliai.

Kai amerikietė Sonja Kennedy sužinojo, kad jos 12-etis sūnus Raideris jau yra bandęs rūkyti elektronines cigaretes, liko sukrėsta: „Jis nuoširdžiai nemanė, kad tai kažkas blogo“, – pasakoja ji.

Greitai moteris suprato, kad ši elektroninių cigarečių rūkymo tendencija yra paplitusi tarp dar daugiau jos pažįstamų nepilnamečių: Šiaurės Kalifornijoje šokių studiją turinti Kennedy išsiaiškino, kad daugelis jos šokėjų taip pat jau yra išbandę šį žalingą įprotį. Ji sužinojo, kad vaikai rūkė el. cigaretes mokyklose ir jas slėpė savo marškinėlių kišenėse. Kai kuriais atvejais nepilnamečiai net krovė savo elektronines cigaretes mokytojų kompiuteriuose. Tuo tarpu daugelis tėvų apie tokią situaciją net nežinojo.

„Sportininkai nerūko elektroninių cigarečių“

Kennedy sūnus užsidegęs futbolo ir krepšinio žaidėjas, todėl moteris suprato, kad privalo kažko imtis. Taigi ji paprašė vietinio verslininko atspausdinti keletą marškinėlių su tiesmuka žinute: „Sportininkai nerūko elektroninių cigarečių“. Ji nežinojo, kad marškinėliai susilauks tokio didelio susidomėjimo.

Raideris jau pirmąją dieną, mokykloje pasipuošęs šiais marškinėliais, paskambino mamai su džiugia naujiena – jo draugai norėjo tokių pačių. Vėliau Kennedy pasidalino marškinėlių nuotraukomis socialiniame tinkle „Facebook“ bei sulaukė žinučių iš žmonių Los Andžele, Sakramente ir Kanadoje. Moteris net pasikvietė vietinius sportininkus į fotosesiją, visi paaugliai sutiko.

« 1 3 »
« 1 3 »

Buvo pagaminta daugiau nei 500 marškinėlių, daugelį jų moteris išdalino Raiderio vidurinės mokyklos mokiniams bei savo šokių mokyklos mokiniams, o kitus pardavė. Kennedy teigia, kad jos tikslas yra dalintis pozityvia žinute bei skatinti vaikų ir tėvų sąmoningumą apie elektroninių cigarečių rūkymą.

Palūžusiems tėvams pirmiausiai reikia „giliai įkvėpti“ ir kalbėtis

„Kai kuriems tėvams žinia, kad jų vaikai rūko elektronines cigaretės, gali būti šokiruojanti bei kelianti nerimą“, – teigė Patricija Aussem, kvalifikuota priklausomybių konsultantė, dirbanti su Tėvų konsultuojamojo ugdymo programa nepelno siekiančioje organizacijoje „Drug-Free Kids“ (liet. Narkotinių medžiagų nepaveikti vaikai). Aussem palūžusiems tėvams pirmiausia liepia „giliai įkvėpti“.                      

„Pirmas dalykas, kurį turėtų padaryti tėvai, tai domėtis šia problema,“ – teigė  Meredit Berkman, kuri praėjusiais metais  įsteigė organizaciją „Parents Against Vaping e-cigarettes“ (liet. „Tėvai prieš el.cigarečių rūkymą“), kai suprato, kad šios paauglių užgaidos skleidžiami dūmai grėsmingai artėja jos namų link. „Suvokiau, kad tai vyksta mano name“, – teigė Niujorke keturis vaikus auginanti Berkman.

El. cigaretės gali atrodyti kaip USB atmintukai ar rašikliai

Elektronines cigaretes, kurios veikia kaitinant skystį, kol šis išgaruoja, gali būti sunku atpažinti. Daugelis elektroninių cigarečių atrodo kaip USB atmintukai ar įprasti rašikliai. Skystyje gali būti skirtinga nikotino koncentracija, o kai kurie rūkaliai naudoja marihuaną ar vien aromatines medžiagas.

„Daugeliu atvejų tėvai nežino, ką jų vaikai „veipina“ ar kas yra gariname skystyje“, – pasakoja Aussem. „Yra nemažai tėvų, kurie žino, kad jų vaikai rūko elektronines cigaretes, bet jie mano, kad tai nepavojinga. Jie galvoja, ech, tai tik aromatinės medžiagos. Ar jos gali kenkti?“

Ekspertai nerimauja, kad elektroninės cigaretės gali padidinti besivystančioms vaikų smegenims riziką turėti priklausomybę nikotinui jau jauname amžiuje bei paskatinti nuolatinį rūkymą ir kitų narkotinių medžiagų naudojimą.

Produktas skirtas ne jaunimui

Remiantis Bonės Halpern Felšer, Stanfordo Tabako Prevencijos priemonių rinkinio įkūrėjos ir vykdomosios direktorės tyrimu, yra nemaža tikimybė, kad jūsų vaikas bent jau girdėjo apie pačias populiauriausias elektronines cigaretes „Juul“.

Ašlei Gould, „Jull Labs“ atstovė teigia, kad šis produktas nėra skirtas jaunimui: „Mes esame labai nustebinti, kad jaunimas taip gausiai vartoja šį produktą. Tai nėra produktas skirtas jaunimui“. Bendrovė laikosi pozicijos, kad jų produktas yra skirtas anksčiau rūkusiems suaugusiems. Įmonė apibūdina „Juul“ elektronines cigaretes kaip mažiau žalingą cigarečių alternatyvą bei teigia, kad įmonė imasi veiksmų siekdama apriboti vaikų elektroninių cigarečių naudojimą.

Daktaras Skotas Gottliebas, JAV Maisto ir Vaistų Administracijos komisaras, anksčiau šiais metais siūlė el. cigaretes pašalinti iš parduotuvių lentynų ir internetinių svetainių, kurios yra pasiekiamos nepilnamečiams. Bet siūlomi pakeitimai neapima mėtos, mentolio ir tabako skonių. Gottliebas tikina norėjęs palikti galimybę suaugusiems, kurie siekia nustoti rūkyti įprastas cigaretės, vartoti šiuos produktus. „Tačiau tai negali būti daroma nuo nikotino priklausomos vaikų kartos sąskaita,“, ankščiau teigė jis.

Nurodė dažniausius priklausomybės nikotinui požymius

Daktarė Šeiron Levy, paauglių narkotinių medžiagų vartojimo ir priklausomybių programos vadovė Bostono vaikų ligoninėje, ėmė sulaukti skambučių iš tėvų, gyvenančių skirtinguose šalies kampeliuose. Pokalbių metu jie pasakodavo kaip elektroninės cigaretės paveikė jų vaikus. Kai kurie paaugliai skundėsi nerimo sutrikimais, išsiblaškymu, galvos ir pilvo skausmais. Pasak Levy, šie simptomai labai retai pasireiškia tradicines cigaretes rūkantiems vaikams.

Remiantis „Partnership for Drug-Free Kids“ organizacijos informacija, kiti el. cigarečių rūkymo šalutiniai simptomai gali būti padidėjęs troškulys, kraujavimas iš nosies bei dažni nuotaikų pokyčiai.

„Vaikai iš tikrųjų dažnai kovoja su šia priklausomybe, o gydymui tiesiog neturime pakankamai išteklių“, – teigė Levy ir pridūrė, kad daugelis priklausomybės programų nėra pritaikytos padėti jaunesniems, nuo nikotino priklausomiems vaikams, su kuriais ji susiduria kasdien. Situacija tikrai pagerėtų, jei pirminės sveikatos priežiūros gydytojai būtų pasirengę dirbti su tokias vaikais savo bendruomenėse“, – teigė Levy.

Kai kurie tėvai daktarų nurodymu savo vaikams nupirko nikotino gumos ir kitų el. cigaretes mesti padedančių priemonių. Daktarė Levy teigė, kad kai kurie vaikai gali vartoti šiuos gaminius kaip „jungiamąją grandį“ tarp elektroninių cigarečių skleidžiamų dūmų ir tabako gaminių. JAV Maisto ir vaistų administracija nėra patvirtinusi jaunesniems nei 18 metų elektroninių cigarečių vartotojams skirtų nikotino metimo produktų, bet agentūra planuoja surengti viešą posėdį. Jame bus diskutuojama, ar reikia patvirtinti rūkyti mesti padedančius vaistus vaikams, kad šie atsikratytų šio žalingo įpročio.

Vien vaistų nepakanka

Kai kuriais sudėtingesniais atvejais, yra svarbu skirti vaistus, bet to nepakanka, vaikams taip pat pravartu lankyti konsultacijas.

„Mums reikia išmokyti vaikus, kai jie galėtų atsispirti potraukiui rūkyti elektronines cigaretes, taip pat identifikuoti didelės rizikos situacijas, paaiškinti, kaip jie turėtų elgtis situacijose, kai juos supa žmonės, kurie vartoja elektronines cigaretes,“ – teigė Levy. „Realybė tokia, kad daugelį vaikų išgydome ir sugrąžiname į mokyklą, o ten jie apsilanko tualete, kur visi rūko elektronines cigaretes.“

Aussem teigė, kad tėvai taip pat gali pasiūlyti jų vaikams nuveikti kažką įdomesnio nei rūkyti el. cigaretes. Jie taip pat gali nustatyti susitarimo nesilaikymo sąlygas. Moteris taip pat rekomendavo Nacionalinio vėžio instituto sukurtą „Smokefree Teen“ (liet. Nerūkantis paauglys) priemonę, sudarytą iš išmaniojo telefono programėlės ir tekstų siuntimo programėlės, skirtos paaugliams. –Tėvams yra svarbu suprasti, kad nėra greito šios problemos sprendimo, – teigė Aussem.

cnn.com informacija

Dalinkitės su savo draugais

Kokia Jūsų nuomonė šia tema?

avatar
  Prenumeruoti naujus komentarus  
Informuoti apie
Scroll Up