Skaitytojų naujienos

Ekskursijų alternatyva namuose – knygos ir radijo laidos apie Kauno modernizmą

0

Kauno moderniosios architektūros entuziastams jau gerai pažįstama iniciatyva „Ekskursas“ kviečia pavartyti senų knygų puslapius ir tai padaryti galima nė neišeinant iš namų! Paprastai kiekvieną pavasarį ir rudenį ekskursijų ciklus bei vasaros festivalį „L6“ organizuojanti komanda, deja, turėjo prisėsti uodegą ir ieškoti alternatyvos savo mėgstamai ir kauniečių laukiamai veiklai. Žvilgsnis nukrypo į knygų lentynas, kuriose visai nepelnytai užmiršti dulka ne tik įdomūs, bet ir naudingi dalykai.

Naujasis projektas simboliniu pavadinimu „Ekskursas 2.0“, tarsi kita iniciatyvos versija, virtualią jūsų knygų lentyną papildys 7 leidiniais, pirmuosius skaitytojus pasiekusiais 1917–1948 m. Nederėtų apsigauti manant, kad tai vien architektams ar istorikams įdomi literatūra – priešingai! Vienos šių knygų buvo leistos plačiajai visuomenei, siekiant lavinti kiekvieno tautiečio žinias ir skonį, statant namus, kitos – specializuotų profesinių mokyklų mokiniams, būsimiems dailidėms, trečios – išsamių enciklopedinių žinių konkrečiu klausimu ieškantiems specialistams. Šiandien šios knygos yra ne tik vis dar aktualių žinių šaltinis, bet ir socialinio mūsų šalies tapsmo liudijimas.

Kokia mediena parankiausia Lietuvoje statant rąstinį namą? Kiek kambarių turėtų būti mažai ar labai pasiturinčių šeimų namuose? Kodėl taip svarbus atskiras gulimasis kambarys? Ką svarbu žinoti apie sienas ir … tualetus? Džiaugsmo patirs ir buitiniai natūralistai, ir senobinės leksikos mėgėjai, pavyzdžiui, išmoksite pasigaminti varškinių klijų!

„Ekskurso“ komanda tikisi, kad atvira prieiga pasinaudos ne tik autentiškų pastatų savininkai, statytojai, bet ir plačioji visuomenė, nes tai nuoširdžiai įgyvendintas planas B, negalint organizuoti įprastų ekskursijų. Komanda taip pat pastebi, kad tarpukario statybų kontekste verta apmąstyti ir šiuolaikinius procesus, o žiemos vakarai tam ypač patogūs. Skaitmenizuotų knygų rinkiniu nekomerciniais tikslais galės naudotis visi.

Dvejojančius ar labiau mėgstančius klausytis gyvo balso, komanda kviečia ketvirtadieniais ir šeštadieniais (kartojama) 9:10 val. ryte pasigarsinti „Extra fm“ radiją ir paklausyti „Ekskurso“ komandos narių pokalbių apie ryškiausius šių knygų ir šio projekto momentus. Visos radijo laidos vėliau bus pasiekiamos ir interneto svetainėje www.ekskursas.lt, o minėtas knygas ten galite rasti jau dabar!

Projektas finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos. Vizualinį identitetą sukūrė iliustratorė Viltė Žumbakytė. Komanda taip pat dėkinga retus leidinius iš savo asmeninių kolekcijų skolinusiems bičiuliams: Povilui Konkulevičiui ir visai Ekskurso iniciatyvos komandai.

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Skaitytojų naujienos