Connect with us

Naujienos

Didmiesčių gyvenimo tempas keičia naujakurių sprendimus

Paskelbta

Specialistų teigimu, vis aukštesne sparta besisukančiame įvykių pasaulyje žmonės pradėjo labiau vertinti sau skiriamą laiką ir telkiasi arčiau vienas kito, formuoja bendruomenių ašis aplink svarbiausias kasdienes paslaugas, greta labiau išvystytos infrastruktūros.

Psichologas Olegas Lapinas pastebi, kad šiuolaikinio gyvenimo tempas dirbančius žmones beveik neišvengiamai verčia keltis į miestus ir kuo arčiau jų centrų.

„Mūsų laiko suvokimas nuo XIX amžiaus smarkiai pasikeitė. Vystantis technologijoms, kapitalizmui, laiką ėmėme suvokti kaip atkarpą tarp taškų, per kurią turime spėti kažką padaryti. Visos galimybės telkiasi miestuose, tad jau 200 metų žmonės koncentruojasi megapoliuose“, – kalba psichologas.

Vienos didžiausių Lietuvoje erdves gyvenimui, verslui ir poilsiui kuriančios bendrovės „Darnu Group“ pardavimų direktoriaus Manto Umbraso pastebėjimu, aukštas gyvenimo tempas didmiesčių gyventojus skatina išsigryninti savo prioritetus ir pasiskaičiuoti realias naudas.

„Nekilnojamojo turto specialistai ne veltui juokauja, kad renkantis būstą svarbiausi yra trys dalykai – vieta, vieta ir vieta. Todėl ankstesnių laikų paveldą – monofunkcines statybas – Vilniuje pamažu išstumia vystomi visaverčiai rajonai, kuriuose patenkinamas žmonių poreikis gyventi, dirbti, pramogauti ir rasti svarbiausias kasdienes paslaugas keleto kilometrų spinduliu. Šitaip kasdien galima sutaupyti apie dvi valandas vien važinėjimo ir stovėjimo spūstyse – tą laiką galima paskirti svarbesniems ir prasmingesniems užsiėmimams“, – išskiria M. Umbrasas.

Mato vis daugiau būsto centre privalumų

Nekilnojamojo turto projektų vystytojai pastebi, kad naujakuriai, įsivertinę visas sąnaudas ilguoju laiku, vis mieliau renkasi istoriškai gera infrastruktūra aprūpintą miesto centrą nei nuo jo nutolusius rajonus ar priemiesčio kvartalus.

„Būtent laiko, o tuo pačiu ir pinigų taupymas dažniausiai tampa priežastimi dairytis būsto vietos miesto centre ar labai arti jo. Ypač patrauklia vieta gyventi miesto centrą laiko jauni žmonės, jaunos šeimos. Pastarosioms patogu tai, kad darželiai, mokyklos, būreliai ir poliklinikos yra ranka pasiekiami. Čia pat verda ir daugelio mėgstamas kultūrinis gyvenimas“, – apie vilniečių polinkio dairytis būsto centre priežastis kalba M. Umbrasas.

Pradingus poreikiui keliauti darbo bei kitais tikslais tarp miesto centro ir nutolusių rajonų ar netgi užmiesčio, sutaupomas ne tik laikas ar išlaidos transportui, tačiau atsiranda ir kitų privalumų.

„Naujakurius į centrą vilioja ne tik mažesnės laiko ir transportui būtinos sąnaudos. Gyvenimas centre  – ir aktyvesnis: daugiau vaikščiojama pėsčiomis, važinėjama dviračiais, paspirtukais, daugeliui šeimų apskritai sumenksta automobilio poreikis, be to, Vilniaus centras – ne vien pastatai ir asfaltas, čia galima rasti ir jaukių gamtos kampelių“, – pažymi M. Umbrasas.

Statytojai seka paskui gyventojus

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) vadovas Mindaugas Statulevičius pastebi, kad statytojai savo projektus linkę vykdyti ten, kur yra didžiausia paklausa, poveikį jų sprendimams turi ir miesto savivaldybės vykdoma politika.

„Tiek miesto planavimo dokumentai, tiek savivaldybės renkamo socialinės inžinerinės infrastruktūros mokesčio panaudojimas, nukreiptas į centrines dalis, pavyzdžiui, upių krantinių ar Konstitucijos prospekto tvarkymą, užduoda toną statytojams rinktis zonas, kuriose jiems būtų palankiau statyti. Miesto prioritetas yra atnaujinti senas teritorijas – buvusias gamyklas, pramonės teritorijas, o ne užstatyti naujas. Tokiu keliu eina ir Vakarų Europos miestai – kuomet atnaujinami seni kvartalai, imamasi naujos statybos juose“, – sako M. Statulevičius.

Kalbėdamas apie Vakarų Europos pavyzdžius, M. Umbrasas pažymi, kad, siekiant užtikrinti darnią plėtrą, itin didelis dėmesys vis dažniau skiriamas visaverčių rajonų kūrimui: išmanus gyvenamųjų, viešųjų, kultūrinių ir verslo erdvių persipynimas tarpusavyje užtikrina įdomių sprendimų ir netikėtų erdvių pasiūlymų gausą.

„Didžiausias tokia kryptimi šiuo metu Lietuvoje vystomas pavyzdys – Vilniaus „Architektūros parko“ programoje atstatomas istorinis „Paupio“ rajonas. Čia, sostinės Senamiestyje bus įrengtas septynių kvartalų modernus gyvenamosios, verslo ir viešosios paskirties rajonas, kuriame bus galima rasti visus šiuolaikiško miesto atributus: nuo modernių darbo erdvių ar gurmanų turgaus iki vaikų darželio ar sporto klubo“, – vardija M. Umbrasas.

Vilniečiai lengviau įperka būstą

Vainikuojant praėjusius metus NT specialistai išskyrė iki rekordinių aukštumų išaugusį būsto įperkamumo tiek Lietuvoje, tiek jos sostinėje rodiklį. Eurostato duomenimis, šis rodiklis mūsų šalyje per paskutinį dešimtmetį augo sparčiausiai tarp Europos Sąjungos narių. Ekspertų teigimu, tokie pokyčiai paaiškina ir poslinkius naujakurių poreikių bei galimybių skalėje.

„Krizės metu ir pokrizinio laikotarpio pradžioje beveik visas savo investicijas NT plėtotojai buvo nukreipę į ekonominės ir vidutinės klasės daugiabučių plėtrą, tačiau per pastaruosius penkerius metus fiksuojamas itin spartus brangesnės klasės būsto statybų apimčių augimas. Metinėje pasiūloje brangesnių butų santykis pastaraisiais metais vis auga, o daugiausia prabangių senos ir naujos statybos butų nuperkama sostinės senamiestyje ar centre“, – apie padidėjusias vilniečių galimybes įsigyti būstą kalba M. Umbrasas.

Skaityti toliau

Pasaulis

Krašto apsaugos ministras R. Karoblis susitiks su vizito į Lietuvą atvykstančiu JAV sausumos pajėgų sekretoriumi

Paskelbta

Liepos 16 d.  kašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis susitiks su oficialaus vizito į Lietuvą  atvykstančiu Jungtinių Amerikos Valstijų Sausumos pajėgų sekretoriumi Ryan D. McCarthy. Ministras su aukštu  JAV pareigūnu aptars Lietuvos ir JAV bendradarbiavimą gynybos srityje, JAV karių buvimą regione, bendrus įsigijimų projektus bei Lietuvos kariuomenės infrastruktūros plėtros projektus.

Siekiant, kad sąjungininkų pajėgų buvimas Lietuvoje veiktų kaip atgrasymo priemonė, Lietuva investuoja į infrastruktūros plėtrą Pabradėje bei kitur, gerina kitas priimančios šalies paramos sąlygas. JAV  kariai  kartu su Lietuvos ir kitų  sąjungininkų šalių kariais ne tik naudojasi Lietuvos kariuomenės poligonų infrastruktūra, tačiau taip pat prisideda prie jos modernizavimo. Vien į  Pabradės poligoną  per 2017-2019 metus JAV yra investavusios  apie 4,1 mln. JAV dolerių.

Be to, stiprinant Lietuvos kariuomenės pajėgumus, vykdomi  ir bendri JAV ir Lietuvos įsigijimo  projektai – praėjusių metų rudenį pasirašyta sutartis su JAV Vyriausybe dėl Lietuvos kariuomenės aprūpinimo šarvuotaisiais kovinės paramos visureigiais JLTV.

Atkreipiame Vilniaus miesto gyventojų ir svečių dėmesį, kad vizito metu, liepos 16 d. 8.40-9.30 val. bus ribojamas eismas Liejyklos, Benediktinių, šv. Ignoto ir Totorių gatvėmis.

Šaltinis: Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija

Skaityti toliau

Lietuva

Šiaulių ir Kauno merai siekia, kad būtų atlyginti dėl karantino patirti miestų viešojo transporto nuostoliai

Paskelbta

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas ir Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis kelia klausimą dėl miestuose kursuojančio viešojo transporto nuostolių atlyginimo. Vyriausybė gana dosniai skiria lėšų kitoms nuo karantino nukentėjusioms sritims, taip pat investuoja į ekonomikos skatinimą, tačiau nenori matyti problemų, kurios iškilo keleivių vežėjams, o kartu su jais – ir socialiai būtinų transporto paslaugų teikimą užtikrinančioms savivaldybėms.   

Dviejų didžiųjų miestų merai kreipėsi į Lietuvos savivaldybių asociaciją, kad visos šalies savivaldos vardu būtų inicijuojama diskusija su Vyriausybės atstovais dėl miestų keleivių vežėjų patirtų nuostolių atlyginimo (kompensavimo). Kaip žinia, šalyje paskelbti karantino apribojimai turėjo įtakos miestų autobusų parkų veiklai. Norint išlaikyti saugius atstumus, tam tikru laikotarpiu autobusuose buvo galima vežti tik 50 proc. keleivių. Viešuoju transportu vykstančių žmonių srautai žymiai sumažėjo. Savivaldybių prievolė  yra užtikrinti keleivių judėjimą, taip pat, įstatymai sako, kad savivalda privalo atlyginti (kompensuoti) ir lengvatinį keleivių vežimą, taigi ši piniginių (finansinių) nuostolių našta tiesiogiai gula ant miestų pečių.

Vadovaudamosis  Vyriausybė nutarimu, savivaldybės kreipėsi į Finansų ministeriją, prašydamos atlyginti (kompensuoti) dėl keleivių vežimo mieste karantino sąlygomis patirtus nuostolius. Nors valstybės parama jau skaičiuojama ir dėl pandemijos nukentėjusiems verslams, papildomos lėšos naudojamos įvairiausiose viešojo gyvenimo srityse, tačiau Finansų ministerija atsisakė prisidėti prie keleivių vežimo nuostolių atlyginimo.

Palaikydama Visvaldo Matijošaičio ir Artūro Visocko pastangas (iniciatyvą), Lietuvos savivaldybių asociacija raštu kreipėsi į Vyriausybę, pabrėždama, kad Finansų ministerijos elgsena (pozicija) šiuo klausimu yra nepriimtina ir prašydama kuo greičiau apsvarstyti galimybę keleivių vežėjų netektis atlyginti (kompensuoti) valstybės iždo (biudžeto) lėšomis.

Šaltinis: alkas.lt

Skaityti toliau

Kultūra

Vaikus vasarą praleisti pakvietė Kauno rajono biblioteka

Paskelbta

Jau antrąjį kartą Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka vaikus kviečia vasarą praleisti įdomiai, turiningai ir šiuolaikiškai. Bibliotekoje gausu ne tik pačių naujausių knygų, bet ir įvairių šiuolaikinių technologijų, įdomių žaidimų bei edukacinių užsiėmimų, tad vaikai tikrai nenuobodžiaus.

Nuo liepos 7 d.  prasidėjo Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos organizuojama vaikų vasaros stovykla „Praleisk vasarą šiuolaikiškai“, kurią finansuoja Kauno rajono savivaldybė.

Tris savaites vaikai iš Garliavos ir jos apylinkių čia draugaus bei įdomiai leis laiką. Projekto „Praleisk vasarą šiuolaikiškai“ tikslas – ne tik skatinti turiningą vaikų vasaros poilsį, bet ir sukurti sąlygas jų saviraiškai, fiziniam aktyvumui bei įvairiapusiam ugdymui.

Vaikai dalyvaus skaitymo iššūkyje „Vasara su knyga“, kur, kartu su bibliotekininke Šarūne Baltrušaitiene ir draugais skaitydami knygas turės galimybę laimėti iniciatyvos organizatorių įsteigtus puikius prizus. Taip pat jų laukia Viešosios bibliotekos dailininkės Rūtos Martinavičiūtės ir edukatorės Kristinos Meilutės vedami  įvairūs meniniai-kūrybiniai užsiėmimai. Jų metu vaikai išmoks piešti paveikslėlius 3D piešimo priemonėmis, pasigaminti mėlynuosius antspaudus, magnetukus, raktų pakabukus, piešti ant vandens, marginti savo šešėlį ir kita.

Šiuolaikiškoje bibliotekoje gausu interaktyvių priemonių. Vaikai kartu su IT specialistais Sonata Salelioniene bei Mariumi Zaleskiu susipažins su interaktyviomis bitutėmis, konstruos robotukus, fotografuos dronais, planšetėmis kurs savo 3D herojus, pieš 3D pieštukais, žais Minecraft žaidimus ir išbandys kitas technologijas.

Pasitelkus viešosios bibliotekos sukurtą virtualų gidą, kraštotyrininkė Virginija Tamašauskienė pakvies stovyklautojus pasivaikščioti po Kauno rajoną su virtualios realybės akiniais.

Žinoma, netrūks ir įprastų vaikų mėgstamų žaidimų. Esant geram orui vyks kvadrato, futbolo, petankės, badmintono varžybos bei kiti judrieji žaidimai, o subjurus orui bibliotekos vaikų centre visada lauks daugybė naujų ir jau pamėgtų stalo žaidimų, xbox konsolė bei visų labai mėgstamas stalo futbolas.

Tam, kad vaikų vasara būtų dar įvairiapusiškesnė, stovykloje bus irsvečių. Praėjusią savaitę bibliotekoje jau lankėsi Saulius Lipinskas iš Kauno miesto muziejaus tautinės muzikos skyriaus. Jis vaikus supažindino su senoviniais lietuvių liaudies instrumentais, mokė jais groti ir net padovanojo po skudutį. Stovykloje dar laukia kūrybinės aitvarų gaminimo dirbtuvės su edukatore Viktorija iš Zapyškio, klouno Vytuko edukacinė cirko programa ir susitikimas su skaitymo skatinimo programos „Žaidžiame teatrą“ atstovais.

Tikimės, kad vasaros stovykla bibliotekoje vaikams atneš gerų įspūdžių, suteiks naujų žinių ir padės atrasti naujų pomėgių, susirasti draugų. Juo labiau, kad nemaža dalis vaikų stovyklauja jau antrus metus ir vieni kitus pažįsta.

Praėjusiais metais smagiai praleidę vasarą vaikai noriai čia sugrįžta ir šiemet. Taip biblioteka sulaukia ne tik naujų lankytojų, bet ir skaitytojų. Neretai paskui vaikus į biblioteką ateina ir tėveliai, kurie vėliau įsitraukia į suaugusiems skiriamas veiklas bei renginius.

Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos 30-yje padalinių taip pat vyksta vasaros stovyklos ir užimtumas vaikams bei paaugliams, bendradarbiaujant su laisvalaikio salėmis bei Viešosios bibliotekos darbuotojais. Smagu, kad Viešoji biblioteka ir jos padaliniai savo veiklomis prisidės prie turiningesnės Kauno rajono vaikų vasaros.

Kauno rajono savivaldybės informacija

Skaityti toliau

Skaitomiausi