VerslasDėl trukdžių valdžioje, daugelis darbuotojų atlyginimų dar turės palaukti

Edvardas Vyšniauskas Edvardas Vyšniauskas2020 2 balandžio
« 1 reklama iš 5 »
« 1 reklama iš 11 »

Jau praeina trečia savaitė, kai uždarytos daugelis darboviečių, daug darbuotojų nedirba, įmonės negauna jokių pajamų ir nėra aišku, kaip darbuotojams mokės atlyginimus. Seime sustojo darbai ties įstatymu, numatančiu subsidijas darbo užmokesčiui. Verslui tokia situacija nepalanki, nes kuo ilgiau reikia laukti, tuo daugiau darbo vietų gali dingti. 

Seime antradienį sustojo darbai ties Vyriausybės parengtomis Užimtumo įstatymo pataisomis. Jos turėjo numatyti, kad iš valstybės lėšų skiriamos subsidijos dydis bus apskaičiuojamas procentais nuo darbuotojo atlyginimo. Darbdavio pasirinkimu, ji sudarys 70 proc. atlyginimo, bet ne daugiau kaip 1,5 minimaliosios mėnesinės algos (MMA) arba 90 proc., bet ne daugiau, kaip MMA. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informavo, kad pirmu atveju maksimali valstybės dotacijos dalis (70 proc.) sieks 910,5 euro, o likusi darbdavio dalis – 390,2 (30 proc.) euro. Tokiu atveju žmogaus atlyginimas neatskaičius mokesčių būtų 1300,7 euro arba apie 833 eurus į rankas. Antru atveju valstybės dotacijos maksimali dalis (90 proc.) bus 607 eurai, o darbdavys (10 proc.) turės mokėti darbuotojui 67 eurus. Tuomet priskaičiuota alga būtų 674 eurai arba apie 475 eurai į rankas. 

Vis dėlto Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos sprendimu, Seimas šios tvarkos nepriėmė ir jos svarstymą nukėlė į balandžio 7 d. Nors premjeras ir skirtingi ministrai viešai žadėjo, kad subsidijų bus galima prašyti nuo balandžio 5 d. Kada pinigai realiai pasieks įmones ir darbuotojus – nėra aišku. Ministerija informuoja, kad subsidija bus apskaičiuota ir pervesta tik po to, kai atlyginimą darbuotojui išmokės darbdavys. Tačiau, dėl to irgi nėra aišku, nes priėmimas nukeltas. 

« 1 reklama iš 5 »
« 1 reklama iš 11 »

Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus sako, kad jeigu pirmas Vyriausybės žingsnis numatant paramos paketą buvo geras ir savalaikis, tai dabar procesas pradeda strigti. Jo nuomone, valstybės subsidijas reikėtų skirti visiems, per daug nesiaiškinti, kas kaip nukentėjęs, kas daugiau, kas mažiau. Jo teigimu, procesai yra arba kontroliuojami, arba vyksta stichiškai. Dabar Lietuvos ekonomikoje procesai vyksta stichiškai, net ekonomikos ministro nėra, kuris valdytų šią sritį. Jo teigimu, jeigu pirmas Vyriausybės žingsnis numatant paramos paketą buvo geras ir savalaikis, tai dabar procesas pradeda strigti. 

« 1 reklama iš 5 »
« 1 reklama iš 11 »

Tuo tarpu, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis abejoja, ar delsiant priimti įstatymus Seime suprantama, kokia situacija versle ir kokias problemas jis sprendžia. Jis sakė kalbėjęsis su žmonėmis, turinčiais įmonių Vokietijoje ir Norvegijoje. Lietuvoje, palyginti su šiomis šalimis, valstybės pagalba verslui „švelniai tariant, yra kitokia“. Ten daug darbuotojų atlyginimai labiau padengiami siekiant palaikyti jų pajamas. Anot jo, minėtose šalyse, yra labai greitai veikiantis mechanizmas, kuris įjungiamas, kad įmonė galėtų susitvarkyti savo sąnaudas, išlaidas, vykdyti mokėjimus – bankinius, įvairių paslaugų, infrastruktūrinius. Anot R. Dargio, darbuotojams, kurie dėl sunkmečio šiandien praradę darbą, tačiau tebėra darbe, bet negali dirbti dėl implikuotų sąlygų, jiems be išimties reikėtų mokėti iki 700 eurų išmokas. Aišku, jeigu atlyginimas buvo mažesnis, tarkime, 650 eurų, išmoka jo neturėtų viršyti. Tokia parama reikalinga pačios Vyriausybės paskelbtu karantino laikotarpiu. Priverstinės prastovos ir dabar siūloma dotacijų tvarka nėra tinkama, nes daugeliui darbuotojų esą labiau apsimokės gauti nedarbo draudimo išmoką, o juos praradus sumažės įmonių konkurencingumas.

Dalinkitės su savo draugais
0 0 vote
Jūsų vertinimas
Prenumeruoti
Informuoti apie
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
View all comments
  • Prenumeruokite naujienas
  • Scroll Up
    0
    Would love your thoughts, please comment.x
    ()
    x