MiestasVerslasDarbo erdvė Kaune, kokios dar nematėte, – vaizdas į Nerį, joga ir darbo vieta kiekvienam norinčiam

Nusibodo dirbti vieniems namuose? Jau išmindėte taką nuo šaldytuvo iki savo darbo vietos? Atsibodo nuolat būti su sportiniais drabužiais ar chalatu? Deja, dažnai taip atrodo dirbančiųjų namuose kasdienybė. Dirbančiuosius namuose ir smulkaus verslo atstovai vis labiau laukiami bendradarbystės centruose. Tokios darbo vietos Lietuvoje sparčiai populiarėja ir tokiose erdvėse dirbančiųjų vis daugėja. Užsienio šalyse didelio populiarumo susilaukusios ir net „Harvard Business Review“ žurnale aprašytos ir tirtos kaip laimingiausių žmonių darbo erdvės, neaplenkia ir Lietuvos rinkos. Kauniečiams...
www.kaunieciams.lt www.kaunieciams.lt2017 9 gegužės

Nusibodo dirbti vieniems namuose? Jau išmindėte taką nuo šaldytuvo iki savo darbo vietos? Atsibodo nuolat būti su sportiniais drabužiais ar chalatu? Deja, dažnai taip atrodo dirbančiųjų namuose kasdienybė. Dirbančiuosius namuose ir smulkaus verslo atstovai vis labiau laukiami bendradarbystės centruose.

Tokios darbo vietos Lietuvoje sparčiai populiarėja ir tokiose erdvėse dirbančiųjų vis daugėja. Užsienio šalyse didelio populiarumo susilaukusios ir net „Harvard Business Review“ žurnale aprašytos ir tirtos kaip laimingiausių žmonių darbo erdvės, neaplenkia ir Lietuvos rinkos.

Kas tai yra, kodėl tai veikia, ką tokios erdvės duoda jose dirbantiems žmonėms kalbamės su laisvai samdomu IT specialistu ir konsultantu Tadu Straševičiumi, neseniai Kaune įsteigusiu bendradarbystės erdvę (angl. Coworking) darbo ir kūrybos namus „Nessie at work“.

Papasakokite, kodėl jauni žmonės vis dažniau palieka standartinius biurus? Ko dažniausiai jie ieško, atėję į jūsų įsteigtą bendradarbystės erdvę?
Naujoji karta vis sparčiau griauna nusistovėjusius tradicinius darbo standartus. Mes nebenorime įsipareigoti vienam darbdaviui – norime dirbti sau, kurti savo verslą. Kita vertus, nė vienam nesinori tapti izoliuotam, užsidariusiam nuo pasaulio tarp keturių buto (kad ir naujo bei modernaus) sienų.

Atėjęs čia dirbti žmogus gauna daug: visiškai įrengtą darbo vietą (stilingas stalas, patogi kėdė), biuro baldus, virtuvę su visais indais, jaukias laisvalaikio erdves, nemokamą susitikimų kambarį, spausdintuvą, įvestą internetą ir jo priežiūrą. Na, ir čia tik pradžia. Svarbiausia, kad čia atėjęs žmogus galėtų taupyti savo pinigus ir laiką, nesirūpindamas dėl biuro įrangos ir smulkmenų.

Harvardo universito mokslininkai tyrę bendradarbystės centrus nustatė, kad žmonės čia išvengia monotonijos, apatijos. Kaip savo darbo erdvėje kuriate aplinką, kad išvengtumėte nuobodulio?
Nuobodulio išvengiame vien komunikuodami tarpusavyje. Kadangi čia dirba įvairių sričių specialistai, jų asmenybės labai skirtingos. Tad pasikalbėti turime apie ką. Skirtingos patirtys, žinios leidžia mums papildyti vieni kitus, nukreipti kur reikia, padėti vieni kitiems. Be to, erdvėje yra stalo tenisas, stalo žaidimai, jogos, meditacijos erdvės, poilsio zonos, kur kartu pietaujame, geriame kavą, smagiai leidžiame laiką. Vyksta kūrybiniai, saviugdos seminarai, kartais visi kartu darome jogą ar tiesiog susirenkame pristatyti savo darbus, paslaugas, pasidaliname idėjomis. Tad juoko, linksmų pokalbių ir veiklos mums netrūksta.

Ar savo verslą kuriančiantiems startuoliams bei laisvai samdomiems specialistams nėra per brangu dirbti tokioje erdvėje?
Kažkada su žmona nuomojome nedidelį biurą, kur kartu dirbome. Finansiškai mums nuomoti biurą išėjo brangiau nei dabar turint dvi darbo vietas erdvėje. Kadangi senąjame biure patys turėjome nusipirkti baldus, lentynas, mokėti komunalinius, o susitikimus organizavome kavinėse. Turėjome sudaryti atskirą įpareigojančią sutartį su interneto tiekėju, taip pat įsipareigojome nuomotojui, kad negalėsime išsikraustyti iš patalpų, jeigu neįspėsime jo prieš kelis mėnesius. Paskaičiavome, kad nuomoti net ir nedidelį biurą laisvai samdomam profesionalui yra gana brangu. Tuo metu „Nessie at work“ – netoli Kauno pilies, ant pat upės kranto, įsikūrusioje modernioje erdvėje darbo vietos visiškai įrengtos, yra uždaras ir erdvus susitikimų kambarys, spausdintuvas, virtuvėlė, poilsio zonos, dušai, stilingi baldai. Komunalinės išlaidos jau įskaičiuotos į kainą tam, kad čia atėjęs dirbti žmogus galėtų visą savo energiją sutelkti į darbą ir neturėtų jokių papildomų rūpesčių. Atėjęs dirbti žmogus niekuo neįsipareigoja ir jeigu pasikeičia jo planai gali išsikraustyti įspėjęs prieš vieną dieną.

Minėjote, kad buvo laikas, kai pats dirbote nedideliame biure dviese su žmona, o dabar dirbate atviroje erdvėje su daugybę žmonių. Sakykite, ar pastebėjote kažkokių permainų savo darbe? Ar išaugo produktyvumas, kūrybingumas, o galbūt priešingai?
Darbas namų erdvėje bei ankštame biure, malonumo ar daugiau įkvėpimo tikrai nepridėjo. Tuo labiau, jei dirbame vieni, neturime su kuo generuoti idėjų, pasitarti ar tiesiog paklausti patarimo, todėl entuziazmas ir atsidavimas labai greitai prislopsta. Dirbdamas tarp organizuotų, inovatyvių, kūrybingų ir atsakingų žmonių, pastebėjau, kad gimsta daugiau idėjų, didėja darbo efektyvumas, motyvacija eiti į darbą.


Jūsų darbo erdvė yra sujungta su jogos salėmis, kokia idėja slypi už to? Ar visi atėję dirbti turės lankyti jogą?

Pagrindinė mūsų erdvės idėja buvo, kad žmogus galėtų derinti savo darbą, laisvalaikį ir fizinį aktyvumą. Dažnai per savo darbus nerandame laiko pasirūpinti savimi. Nessie At Work siūlo trumpam padaryti pertraukas nuo darbų ir apsilankyti jogos salėje arba išbegti pabėgioti palei Nerį. Dažnai pamirštame sportą, nes galvojame, kad praradę valandą dėl sporto nespėsime nudirbti visų darbų, o reikėtų žiūrėti tai kaip į investiciją į save, po kurios darbai dirbsis greičiau ir kokybiškiau. Tikrai neverčiame nei vieno mūsų nario daryti kažko per prievartą, bet susidomėję visada laukiami ant kilimėlio.

Kokių sričių žmonės šiuo metu įsikūrę pas jus? Kokią naudą jie gauna profesiniu aspektu?
Šiuo metu mūsų bendruomenę galim palyginti su mažu miesteliu. Yra daugybę įvairių sričių specialistų, kurie užsiėma grafiniu dizainu, programavimu, architektūra, pardavimais, iliustravimu, marketingu ir pan. Kiekvienas stengiasi padėti kiekvienam. Ne retai jų klientams reikia įvairių paslaugų, kurias gali gauti čia, po vienu stogu, dėl to šioje erdvėje galimybės susikurti papildomą klientų ratą yra daugiau nei realios. Keisdamiesi žinių bagažu tarpusavyje, žmonės įgauną naują profesinį lygį ir nuolatos tobulėdami gali užsiimti vis sudėtingesniais projektais.

Pabagai, pasidalinkite kaip turėtų atrodyti jūsų bendradarbystės centro veikla, kai ji visiškai užsipildys ir darbai įgaus pagreitį.
Manau, idealiausias variantas sukurti bendruomenę, kuri pati kurtų sau palankiausią aplinką, rengtų seminarus, išnaudotų susitikimų ir mokymų sales, tobulėtų, dalintųsį žiniomis. Kaip ir minėjau, tai tūrėtų būti mini miestelis, kuris augtų ir tobulėtų kartu su jo gyventojais. Būtų idealu, jei būnant čia gimtų kažkoks bendras projektas susibūrus įvairių sričių profesionalams, gimtų socialinės veiklos, kurios gerintų mūsų gerbūvį tiek bendradarbystės centre, tiek Kaune. Įsivaizduoju, kad dauguma žmonių ras bendraminčių ir sportinėje veikloje, kartu sieks rekordų, tikslų ir net susiras draugų.

Scroll Up