Connect with us

Miestas

Bitininkauja ant stogo Kauno centre

Paskelbta

Kauniečiai Visvaldas Varžinskas ir Paulius Chockevičius bičių sunešto medaus kilogramus skaičiuos ant Žaliakalnyje esančio viešbučio „Babilonas“ stogo. Portalui „Kauniečiams.lt“ V.Varžinskas teigė neabejojantis, kad medaus turėtų būti nemažai.

Sukuria jaukias oazes

„Kai kuriose Paryžiaus vietose vienas avilys surenka net iki šimto kilogramų medaus. Taip yra todėl, kad Paryžiuje gausu parkų, skverų, gėlynų, o miestiečių balkonai tiesiog lūžta nuo žiedų. Tačiau ir Kaunas labai unikalus ir žalias miestas, todėl manome, kad medunešis bus geras“, – prognozavo V.Varžinskas.

„Stogas, ant kurio pastatyti aviliai, dažniausiai papuošiamas estetiškais želdiniais ir tos vietos tampa jaukiomis poilsio oazėmis.“, – sakė V.Varžinskas (nuotr. Urbanbee.lt)

Jis pabrėžė, kad toks bitininkavimas jau senokai paplitęs didžiuosiuose Vakarų Europos bei JAV miestuose. Tokia veikla sukuria pridėtinę vertę miestams ir biurams, ant kurių stogų dūzgia bičių aviliai.

„Stogas, ant kurio pastatyti aviliai, dažniausiai papuošiamas estetiškais želdiniais ir tos vietos tampa jaukiomis poilsio oazėmis. Tai ypač vertina biurų darbuotojai ir svečiai. Be to, miestas, kuriame yra daugiau bičių, visada pasižymi gausesniais žiedynais ir augalų įvairove“, – sakė V.Varžinskas.

Paradoksali aplinkybė

Ant viešbučio stogo nedidelį bityną įsteigę kauniečiai atkreipė dėmesį į parodoksaliai atrodančią aplinkybę – neva miestuose bitėms yra palankesnė aplinka nei užmiesčiuose.

„Taip yra dėl kelių svarbių aspektų. Miestuose žiemos švelnesnės, šiltesnės nei užmiestyje, todėl bitės čia geriau peržiemoja. Žemės ūkyje vyrauja monokultūros, todėl didžiuliuose plotuose nėra žiedų įvairovės. Kai laukai nužydi, žiedų nelieka. O štai miestuose augalų žydėjimas nesibaigiantis, o žiedų įvairovė yra neprilygstama – jie skleidžiasi parkuose, skveruose, privačiuose darželiuose, balkonuose. Todėl bitės miesto teritorijose nektaro gali rasti nuo akstyvo pavasario iki vėlyvo rudens“, – bitininkavimo privalumus mieste vardijo V.Varžinskas.

(nuotr. Urbanbee.lt)

Be to, žemės ūkyje intensyviai naidojami bitėms kenksmingi pesticidai ar kiti cheminiai preparatai. Mieste chemikalai nepilami – nei parkuose, nei skveruose, nei balkonuose, nei darželiuose. Želdynai tiktai laistomi.

Tapo prestižo išraiška

„Turėti avilius ant savo biurų, viešbučių ar verslo pastatų tapo prestižo ir socialinės verslo atsakomybės išraiška, o suneštas medus – puiki verslo dovana, kurią dovanoja net prezidentai. Tikime, kad įmonės Lietuvoje yra socialiai atsakingos. Ir ne tik deklaracijomis, bet ir savo sprendimais. O vienas iš jų – priimti bičių šeimas ant savo stogų“, – tinklalapyje pabrėžia bitininkystės entuziastai.

V.Varžinskas atkreipė dėmesį, kad jiems puikiai pažįstama ir tradicinė bitininkystė.

„Kolega Paulius bitininkauja savo tėvų sodyboje Vilkijos rajone ir yra ypač patyręs bitninkas. Turime ne tik bitininkavimo įgūdžius, bet technikos, įrangos ir visą būtiną bazę, kurią naudojame aptarnaudami ant pastatų stogų įkurtus avilius.“

Darbuojasi taikios bitės

Anot V.Varžinsko, miesto aviliuose yra apgyvendinamos specialiai išvestos, Bakfasto veislės bitės, jos yra taikios, o jų veiklai neturi įtakos žmonių tankis ir triukšminga miesto aplinka.

Keuriasdešimtmetis V. Varžinskas yra docentas, aplinkos inžinerijos ir kraštotvarkos mokslų daktaras, aplinkosaugininkas, dirbantis Kauno technologijos universitete.

(nuotr. Urbanbee.lt)

Jo partneris ir kolega – bitininkas P.Chockevičius daug metų dirbo finansininku didelėse užsienio kompanijose Anglijoje.

„Bičiulis nusprendė, kad atėjo metas grįžti į tėvynę ir dabar mes kartu pradedame naują verslą“, – sakė V.Varžinskas.

 „Kauniečiams.lt“

Skaityti toliau

Miestas

Kviečiame registruotis į Anthropos.lt dirbtuves bibliotekoje

Paskelbta

Kauno apskrities viešoji biblioteka, įgyvendindama tarptautinį projektą „Green Bridges“, kartu su taikomosios antropologijos asociacija „Anthropos.lt“, liepos 22 dieną 18 val. kviečia jau į antrą suneštinį pikniką-dirbtuves „Maistas ne(be)maistas. Maistas antropologiškai ir švaistymo problema“!

Piknike-dirbtuvėse ir pasikalbėsime apie antropologinį požiūrį į maistą ir maisto švaistymą. Gvildensime klausimą, koks maistas laikomas valgomu arba nevalgomu. Kodėl tai, kas valgoma vienuose pasaulio kraštuose, kituose nelaikoma maistu? Kodėl nevalgome visko, kas nenuodinga? Diskutuosime, kokią įtaką mūsų mintys apie maistą daro maisto išmetimo praktikoms ir kokios to pasekmės mūsų planetai.

Dirbtuvių rengėjai prašo atsinešti savo mėgstamą sumuštinį ar užkandį, taip pat pledą atsisėsti.

Susitinkame 18 val. prie bibliotekos laiptų. Jei oro sąlygos leis, dirbtuvės vyks pievoje prie bibliotekos, kitu atveju susibursime bibliotekos viduje. Vietų skaičius ribotas, todėl prašome registruotis elektroniniu paštu renginiai@kvb.lt arba telefonu (8 37) 32 44 17.

Dirbtuvės yra dalis tarptautinio projekto „Green Bridges“, kurį biblioteka įgyvendina su partneriais iš Didžiosios Britanijos, Suomijos, Lenkijos, Rumunijos ir Italijos. „Green Brigdes“ komanda, siekdama iš naujo atrasti žmogaus, aplinkos ir gamtos ryšį bei skatindama bendruomeniškumą, kviečia į kūrybines dirbtuves, ekskursijas, kitas draugišką ir artimą gamtos ir žmogaus ryšį puoselėjančias veiklas.

Kauno apskrities viešosios bibliotekos informacija

Skaityti toliau

Lietuva

Keleivių vežėjai vertina pirmą mėnesį po pilno veiklos atnaujinimo

Paskelbta

Birželio viduryje „Kautra” informavo atnaujinusi 95% savo tarpmiestinio pervežimo reisų. Praėjus mėnesiui vežėjai dalinasi įžvalgomis kaip pasikeitė keliautojų įpročiai, kurios kryptys atsigavo greičiau, kurių reisų dar laukiama.
„Bandome į situaciją žiūrėti pozityviai. Džiugu, kad neliko apribojimų kelionėms autobusais. Ne taip pozityviai nuteikia pasikeitę gyventojų įpročiai. Vyresni keleiviai išlieka mažiau mobilūs. Daugiau žmonių įsisavino nuotolinį darbą ar mokslą. Deja, mūsų darbui tai atsiliepia neigiamai. Kol kas į autobusus sugrįžo du trečdaliai keleivių jei lyginsime su praėjusiais metais”, – pasakojo „Kautros” generalinis direktorius Linas Skardžiukas.
Pavasarį tik atnaujinus tarpmiestinį susisiekimą, anot vežėjų, populiariausi maršrutai buvo į sostinę. Dabar situacija keičiasi – reisai į sostinę yra tie, kurie sunkiausiai sugrįžta į prieš metus buvusią situaciją.
„Tai stebina, nes po karantino Vilniaus kryptis buvo pirmaujanti. Vis tik reisų buvo mažiau, konkurencija taip pat buvo mažesnė. Siejame tai ir su sumažėjusia mokslų apimtimi. Kalbu ne tik apie studentus, bet ir įvairių kursų, tobulinimosi programų dalyvius. Dabar didžiajai daliai ugdymosi persikėlus į nuotolinį mokslą šių keleivių bent laikinai netekome. Jaučiame, kad žmonių, įmonių įpročiai pasikeitė”, – minėjo L. Skardžiukas pridūręs, kad po karantino keleivių mažiau vyksta taip pat Šilalės, Skuodo, Joniškio kryptimis.
Didžiausias keleivių srautas į pajūrį
Pasak vežėjų atstovo daugiausiai keleivių šiuo metu vyksta pajūrio kryptimi. Minima, kad į pajūrį eismas organizuojamas tokiomis pat apimtimis kaip ir 2019 metų vasarą.
„Važiuojame tiek pat reisų kaip ir pernai, autobusai važiuoja tokie pat, kad ir štai į Nidą keliauja dviaukštis autobusas. Vis tik keleivių skaičius neatitinka praėjusių metų. Nors pasiūla yra tokia pati, keleivių sulaukiame apie 80% srauto lyginant su praėjusiu sezonu”, – pasakojo pašnekovas.
Vežėjai mini, kad po karantino pasikeitė ir bilietų pirkimo tendencijos – keleiviai rečiau perka bilietus kasose, o internetinės bilietų prekybos skaičiai grįžta į įprastas vėžes.
„Pardavimai bilietų kasose atsigauna sunkiai. Jei kalbėtume procentais tai būtų apie 55% iki tol buvusių pardavimų stotyje. Elektroninė prekyba tarpmiestiniais bilietais galima sakyti sugrįžo į įprastus skaičius – svyruoja tarp 90-100% lyginant su praėjusiais metais. Deja to negalėčiau pasakyti apie tarptautinį susisiekimą – kol kas internetu parduodama apie 20% bilietų, lyginant su 2019 metų vasara. Tam įtakos turi vis dar ribojamas keliavimas tarp šalių, žmonių atsargumas.
Manau  keleiviai per karantiną pakeitė savo įpročius, juos kiek paveikė ir viešoje erdvėje girdimas skatinimas įsigyti prekes ar paslaugas internetu, vengti atsiskaitinėjimo grynaisiais. Taip pat prie didesnio pirkimo internetu manau prisidėjo ir mobiliosios programėlės autobusubilietai.lt atsiradimas”, – kalbėjo Kauno autobusų stoties vadovė Laima Pakusienė.
Pradžioje daugiau siuntų nei keleivių 
Pavasarį atnaujinę darbą vežėjai minėjo, kad pradžioje tikisi, jog siuntų pervežimas leis atsistoti ant kojų.
„Pradžioje tikrai buvo daugiau siuntų nei keleivių. Jei į autobusus šiuo metu sugrįžo du trečdaliai keleivių, tai siuntų apimtys šiuo metu yra pasiekusios 90% apimčių lyginant su praėjusiais metais. Karantinas be abejo padarė žalos – reikėjo susigrąžinti klientus, kuriuos praradome per kelias savaites kuomet buvome sustabdę darbą. Vis tik buvo proga ir atrasti naujų. Šiuo metu terminalai visoje šalyje yra atnaujinę darbą. Įdomu pastebėti, kad padaugėjo atsiskaitymų kortelėmis. Klientai kaip įprato per karantiną taip ir liko”, – pasakojo „Siuntos autobusais” vadovė Indrė Ūsaitė – Šlenderienė pridūrusi, kad vasaros metu viena iš populiariausių siuntų yra dviračiai.
Anot vežėjų atstovų autobusai ir toliau yra dezinfekuojami bei vėdinami prieš ir po reiso. Autobusuose prie įėjimo durų keleiviams sumontuoti dezinfekatoriai.
Šaltinis: ELTA
Skaityti toliau

Miestas

Kauno „Žalgirį“ palieka ir Z. LeDay (video)

Paskelbta

Kauno „Žalgirio“ komandoje praėjusį sezoną puikiai rungtyniavęs ir savo vertę pakėlęs Zachas LeDay keliasi į kitą Europos komandą.

Amerikietis pasinaudojo sutartyje su „Žalgiriu“ numatyta galimybe išvykti. Kauno „Žalgiriui“ naujoji krepšininko komanda sumokės išpirką.

Praėjusią vasarą iš Pirėjo „Olympiacos“ komandos į Kauną persikėlęs 26-erių metų aukštaūgis sezono metu padarė didelę pažangą ir tapo vienu svarbiausių komandos žaidėjų.

Eurolygoje per 22 aikštėje praleidžiamas minutes Z. LeDay vidutiniškai pelnydavo po 11,8 taško, atkovodavo po 4,7 kamuolio, atlikdavo po 1 rezultatyvų perdavimą ir rinkdavo po 13,2 naudingumo balo.

Lietuvos krepšinio lygoje žalgirietis žaisdavo beveik 6 minutėmis trumpiau, bet vis tiek fiksavo 11 taškų, 4,2 atkovoto kamuolio bei 14,6 naudingumo balo per rungtynes vidurkius.

Šią vasarą Kauno „Žalgiris“ jau taip pat atsisveikino su Edgaru Ulanovu bei trenerių štabo nariais: Šarūnu Jasikevičiumi, Dariumi Maskoliūnu, Tomu Masiuliu ir Justinu Grainiu. Sutartis su komanda sudarė Tomas Dimša, Steve‘as Vasturia ir Marekas Blaževičius, o Marius Grigonis ir Lukas Lekavičius ir toliau rungtyniaus „Žalgiryje“.

zalgiris.lt informacija

Skaityti toliau

Skaitomiausi