Naujienos

2021-ieji: kokios knygos jau spėjo užkariauti žmonių širdis?

0

Išleisti knygą, kuri patektų į bestselerių sąrašus – daugelio rašytojų svajonė. Toks įvertinimas ne tik glosto širdį ir apipila kūrėją dėmesiu, bet ir dažnai garantuoja ilgalaikes sutartis su leidyklomis, premijas rašymui, o tuo pačiu ir finansinę sėkmę. Rašytojo darbas yra sudėtingas ilgas dažnai trunka daug metų, o kritikų nuomonės būna negailestingos ir žeidžiančios. Vis dėlto – didžiausia sėkmė yra ne teigiama literatūros profesionalų nuomonė, o visuomenės pripažinimas. Būtent skaitytojai knygas paverčia populiariomis arba palieka jas užmarštyje. Nors nuo naujųjų metų praėjo vos pusmetis, kai kurios knygos jau spėjo užkariauti visuomenės širdis ir sparčiai kopia link populiarumo viršūnės. Kokios šios populiariausios knygos? Kokios temos ir istorijų vingiai yra įdomūs šiuolaikiniam skaitytojui?

Antroji Petro imperatorės sėkmė

Knygų mylėtojai vieningai pasakytų, jog Kristina Sabaliauskaitė yra viena ryškiausių šių laikų rašytojų, kurios knygos jau kurį laiką puikuojasi bestselerių sąrašuose. Pirmiausia skaitytojų širdis pavergė ir savo turiniu bei turtinga kalba įtraukė tetralogija Silva Rerum. Kai jau atrodė, jog tai geriausios K.Sabaliauskaitės knygos – 2019 m. knygynuose pasirodė naujoji – Petro imperatorė ir sulaukė dar didesnio pasisekimo. Pirmasis knygų tiražas buvo išpirktas akimirksniu, o patys didžiausi knygų gerbėjai ėmė nekantriai laukti antrosios dalies. Jų laimei antroji dalis neužtruko ir prekyboje atsirado jau šiais metais. Ir turbūt jau nebereikia stebėtis – ši knyga ir vėl aukščiausiose knygų topų vietose.

Jei dar neskaitėte šios knygos, stengsimės neatskleisti pačių įdomiausių detalių, bet paminėsime, jog būtent ši tikrais istoriniais faktais paremta knyga griauna ilgai sklandžiusius stereotipus apie pasakišką caro Petro I žmonos, pirmosios Rusijos imperatorės Jekaterinos I gyvenimą. Maištas ir įsipareigojimai, priklausomybės ir žeminimai – autentiški šaltiniai rodo, jog šios moters gyvenimas nei kiek nepriminė tobulos pelenės istorijos. Laviruodama tarp skirtingų savo gyvenimo vingių, priėmusi lemtingus sprendimus ši moteris parodo, kaip sudėtinga išlaikyti harmoniją tarp valdžios ir asmeninių poreikių.

Kaip ir visi K.Sabaliauskaitės kūriniai, „Petro imperatorė“ pasižymi itin įtraukiančiu knygos turiniu ir vaizdinga, sarkastiška bei aštria kalba. Nuo pat pirmųjų puslapių skaitytojas keliauja kartu su šios istorijos veikėjais, dalyvauja intymiausiose scenose, o knygos pabaigoje jaučia nepaaiškinamą kartėlį, lyg būtų gyvenęs tiksliai ten pat ir tuo pačiu metu. Abi šios dilogijos dalys – tai nepagražinta realybė, kuri sukrečia ir tuo pačiu padeda mums pažinti tai, prie ko iki šiol neturėjome galimybės prisiliesti.

„Mergina su perlo auskaru“ – jau nebėra tik žymiausias paveikslas

Ilgai netruktų prisiminti, kaip atrodo vieno garsiausių Nyderlandų tapytojo Jano Vermejerio paveikslas „Mergina su perlo auskaru“. O jei vis dėl to abejojate – būtent šį paveikslą galite išvysti ir ant tuo pačiu pavadinimu pavadintos Tracy Chevalier knygos. Kaip šie du kūriniai susiję? Itin glaudžiai. Meno istorikai žino, jog iki šiol nėra aiški paveiksle atvaizduojamos merginos tapatybė, nors pats kūrinys laikomas vienu ryškiausiu ir vertingiausių rinkoje. Būtent ši nežinomybė įkvėpė knygos autorę sukurti galimą dailininko ir modelio pažinties istoriją. Taip gimė 2021 m. bestseleriu Lietuvoje tapusi knyga „Mergina su perlo auskaru“.

Šioje knygoje pagrindine heroje vaizduojama Grėtė – jauna, neturtinga mergina, kuri įsidarbina dailininko J.Vermejerio namuose. Merginos sugebėjimas prisitaikyti prie išskirtinio menininko charakterio ir jo poreikių, perkelia jų santykį į kitą lygmenį. Tapytojas vis labiau įtraukia Grėtę į meno pasaulį, o galiausiai ji tampa ir modeliu, kuriuo jau daugelį metų grožisi meno ekspertai. Rašytoja T.Chevalier sugeba taip dėstyti turinį, jog skaitytojas intrigą jaučia iki pat paskutinio puslapio. Turbūt tai viena iš priežasčių, kodėl šis jautrus ir vidines žmogaus keliones atskleidžiantis kūrinys tapo tokiu populiariu ir netgi buvo ekranizuotas kino filme.

Magiškas „Septynių seserų“ ciklas

Kauniečių pamėgta „Kolegų“ užeiga dabar vilioja ir gardžiais grilio patiekalais

Liucinda Riley – iš Airijos kilusi rašytoja, kuri rašo tokias, knygas, kurios be jokių išimčių keliauja į bestselerių sąrašus. „Septynių seserų“ knygų ciklas – tai ne vienerius metus trunkanti L.Riley sėkmės istorija, nes vos perskaitę naująją knygą, skaitytojai iš karto budi ir laukia naujosios. Šių knygų populiarumas toks didelis, kad Holivude pagal jas yra planuojama pastatyti serialą. Šios rašytojos išskirtinumas – subtilus ir įtraukiantis rašymo stilius, vedantis skaitytoją istorinės fantastikos keliais.

Šiais metais bestseleriu tapo naujausia šios autorės knygą – septintoji „Septynių seserų“ knygų ciklo dalis „Dingusi sesuo. Merupės istorija“. Tai knyga apie septintąją seserį, kurios paieškos veda seseris per visą pasaulį, aplankant Kanadą, Prancūziją, Angliją. Ne mažiau nei kelionėse po pasaulį, seserys klaidžioja ir praeities įvykiuose, kurie mįslingai aiškina jų tikrąją gyvenimo istoriją. Mitas apie Plejadžių žvaigždyną – tai pagrindas bendrinantis visas 7 knygas, todėl taip pat kaip ir ankstesnėse knygose, šioje netruks mistikos ir magijos.

Istoriniai romanai – kelias į nepažintą tikrovę

Skiriasi minėtų autorių gyvenimo vingiai, skiriasi gyvenamoji vieta ir patirtys, bet vienija viena – skaitytojų pripažinimas ir aukščiausios jų kūrinių vietos populiariausių knygų dešimtukuose. Visos knygos turi vieną bendrą savybę – skaitytojui pasakoja istoriniais faktais paremtus žmonių likimus ir taip jas paverčia artimomis, skaudžiomis, įtraukiančiomis ir kartais stipriai šokiruojančiomis. Šiuolaikiniam skaitytojui, rodos, būtent to ir reikia – kad pajaustų, jog galėjo būti dar blogiau, jog iš tiesų gyvename gražiame ir sėkmingame istorijos etape. Skaitant tokio pobūdžio literatūrą visos kasdieninės problemos nublanksta ir tokiu būdu skaudžios kitų žmonių istorijos, priverčia vertinti tai, ką turime ir mėgautis kiekviena diena.

Kai knygų pasirinkimas toks didelis, o knygynai persikėlė į internetinę erdvę ir yra pasiekiami beveik bet kuriame pasaulio kampelyje, be autoriaus talento sėkmė knygoms yra tiesiog neįmanoma. Esame išlepinti rišlių sakinių ir unikalių siužetų, todėl kiekvienas rašytojas turi dar labiau įtraukti ir sugalvoti, kaip „prisijaukinti“ skaitytoją, priverčiant jį nekantriai laukti kitų kūrinių. Nuo pat pirmos minutės iki pat paskutinio sakinio, knyga turi įtraukti ir skatinti smalsumą. Visos populiariausios knygos pasižymi būtent šia savybe ir nepaleidžia skaitytojo net ir užvertus knygą.

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Naujienos