Connect with us

Naujienos

2 mln. eurų – tokia gali būti kauniečių permoka už šildymą

Paskelbta

Ydinga ir neskaidri šilumos supirkimo tvarka sudaro galimybes šilumos tiekėjams pelnytis gyventojų sąskaita, sako nepriklausomi šilumos gamintojai. Teigiama, kad vien kauniečių permokos už šilumą šį sezoną gali perkopti 2 mln. eurų.

Pasak Lietuvos nepriklausomų šilumos gamintojų asociacijos prezidento Vytauto Kisieliaus, šiuo metu galiojanti tvarka naudinga tik šilumą tiekiančioms bendrovėms, o ne gyventojams ir šilumos gamintojams. Akivaizdžiausia situacija – Kaune.

Gamintojai skaičiuoja, kad dėl ydingos tvarkos kauniečiai šį šildymo sezoną vien lapkričio-vasario mėnesiais už paslaugą permokėjo apie 1,3 mln. eurų, o permokos už visą šildymo sezoną gali perkopti net 2 mln. eurų. Tuo tarpu šilumą tiekiančios „Kauno energijos” grupės pelnas sieks beveik 8 mln. eurų.

„Kaune dėl konkurencijos sukuriama nauda nepasiekia gyventojų, kadangi „Kauno energija“ nėra suinteresuota mažesnėmis kainomis. Aukcionuose supirkdama šilumą iš nepriklausomų šilumos gamintojų ji sumoka vieną kainą, tačiau gyventojams parduoda už visai kitą, gerokai padidintą. Tai niekaip nepaaiškinama, kadangi už šilumos tiekimą, aptarnavimą ir kitas tiekėjų paslaugas gyventojai susimoka atskirai“, – tvirtina V. Kisielius.

Pasak jo, šilumos tiekėjai patys rengia aukcionus, juose dalyvauja privilegijuotųjų sąlygomis ir sprendžia, iš kokio gamintojo ir kiek šilumos pirks visą mėnesį.

„Šilumos tiekėjai gali leisti sau dalyvauti aukcionuose siūlydami tik dalį kainos, kadangi visa kita jiems per tarifą kompensuoja už paslaugą mokantys gyventojai“, – sako V. Kisielius.

Balandį Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) svarstys naują šilumos supirkimo iš nepriklausomų gamintojų tvarkos projektą.

Pasak V. Kisieliaus, tikimasi, kad naujoji tvarka pagaliau pažabos tokių įmonių kaip „Kauno energija“ apetitą ir neleis piktnaudžiauti gyventojų sąskaitomis.

Jis pabrėžia, kad gyventojai privalo būti skaidriai informuojami, kiek jie moka už šilumos gamybą, kiek už jos perdavimą, kiek kainuoja klientų aptarnavimas ir kitos paslaugos. Asociacijos vadovas taip pat pažymi, kad dėl galiojančios tvarkos „Kauno energija” augina savo pelną, o nepriklausomi šilumos gamintojai praėjusiais metais veikė nuostolingai.

„Kartais pasigirsta kalbų, kad keldami klausimus dėl skirtingų konkurencinių sąlygų mes tik vaikomės didesnio pelno, tačiau vien mūsų asociacijai priklausančių šilumos gamintojų bendras nuostolis pernai perkopė 1,7 mln. eurų“, – sako V. Kisielius.

Neaudituotais duomenimis, 2016 m. nepriklausomų šilumos gamintojų katilinės Kaune dirbo nuostolingai. „SSPC-Taika“ patyrė 97 tūkst., „Oneks Invest“ – 751 tūkst., „GECO Kaunas“ – 84 tūkst., „Ekopartneris“ – 85 tūkst., „Foksita“ – 440 tūkst., „Aldec general“ – 245 tūkst. eurų nuostolių.

V. Kisielius atkreipia dėmesį, kad, nepaisant gamintojų nuostolių ir vis mažėjančio Kauno gyventojų skaičiaus, „Kauno energijos“ pelnas kasmet įspūdingai auga. 2016 metais „Kauno energijos“ grupė uždirbo 7,999 mln. eurų pelno prieš apmokestinimą – net 6 kartus daugiau nei 2014-aisiais ir beveik 11 kartų daugiau nei 2012 metais.

Pasak V. Kisieliaus, Vilniuje šilumos gamybos kaina yra didesnė negu Kaune, tačiau galutinė kaina sostinės gyvenotojams mažesnė. Pavyzdžiui, vasarį vilniečiai mokėjo 3,99 centų už kilovatvalandę, o Kauno gyventojai – 5,25 centų arba net 30 proc. brangiau.

„Net Rygoje, kur didžioji dalis šilumos pagaminama iš dujų, šildymo kainos yra mažesnės negu Kaune. Kauniečiai turėtų gauti atsakymus į klausimus – kodėl konkurencijos sukuriama nauda jų nepasiekia? Kodėl už šildymą jie moka brangiau nei kitų didžiųjų miestų gyventojai?“, – teigia V. Kisielius.

Pasak jo, įdomu tai, kad šildymo kainos Vilniuje sumažėjo būtent po VKEKK patikrinimo.

Asociacijos prezidentas sako tikįs, kad skaidriai ir aiškiai šildymo kainodarai besipriešinantys šilumos tiekėjai netrukus bus priversti susidurti su nauju reguliavimu, kuris užkirs kelią neadekvačioms kainoms bei piktnaudžiavimui gyventojų sąskaitomis.

Šaltinis: Alfa.lt

Skaityti toliau
Spauskite norėdami komentuoti

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Pasaulis

Krašto apsaugos ministras R. Karoblis susitiks su vizito į Lietuvą atvykstančiu JAV sausumos pajėgų sekretoriumi

Paskelbta

Liepos 16 d.  kašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis susitiks su oficialaus vizito į Lietuvą  atvykstančiu Jungtinių Amerikos Valstijų Sausumos pajėgų sekretoriumi Ryan D. McCarthy. Ministras su aukštu  JAV pareigūnu aptars Lietuvos ir JAV bendradarbiavimą gynybos srityje, JAV karių buvimą regione, bendrus įsigijimų projektus bei Lietuvos kariuomenės infrastruktūros plėtros projektus.

Siekiant, kad sąjungininkų pajėgų buvimas Lietuvoje veiktų kaip atgrasymo priemonė, Lietuva investuoja į infrastruktūros plėtrą Pabradėje bei kitur, gerina kitas priimančios šalies paramos sąlygas. JAV  kariai  kartu su Lietuvos ir kitų  sąjungininkų šalių kariais ne tik naudojasi Lietuvos kariuomenės poligonų infrastruktūra, tačiau taip pat prisideda prie jos modernizavimo. Vien į  Pabradės poligoną  per 2017-2019 metus JAV yra investavusios  apie 4,1 mln. JAV dolerių.

Be to, stiprinant Lietuvos kariuomenės pajėgumus, vykdomi  ir bendri JAV ir Lietuvos įsigijimo  projektai – praėjusių metų rudenį pasirašyta sutartis su JAV Vyriausybe dėl Lietuvos kariuomenės aprūpinimo šarvuotaisiais kovinės paramos visureigiais JLTV.

Atkreipiame Vilniaus miesto gyventojų ir svečių dėmesį, kad vizito metu, liepos 16 d. 8.40-9.30 val. bus ribojamas eismas Liejyklos, Benediktinių, šv. Ignoto ir Totorių gatvėmis.

Šaltinis: Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija

Skaityti toliau

Lietuva

Šiaulių ir Kauno merai siekia, kad būtų atlyginti dėl karantino patirti miestų viešojo transporto nuostoliai

Paskelbta

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas ir Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis kelia klausimą dėl miestuose kursuojančio viešojo transporto nuostolių atlyginimo. Vyriausybė gana dosniai skiria lėšų kitoms nuo karantino nukentėjusioms sritims, taip pat investuoja į ekonomikos skatinimą, tačiau nenori matyti problemų, kurios iškilo keleivių vežėjams, o kartu su jais – ir socialiai būtinų transporto paslaugų teikimą užtikrinančioms savivaldybėms.   

Dviejų didžiųjų miestų merai kreipėsi į Lietuvos savivaldybių asociaciją, kad visos šalies savivaldos vardu būtų inicijuojama diskusija su Vyriausybės atstovais dėl miestų keleivių vežėjų patirtų nuostolių atlyginimo (kompensavimo). Kaip žinia, šalyje paskelbti karantino apribojimai turėjo įtakos miestų autobusų parkų veiklai. Norint išlaikyti saugius atstumus, tam tikru laikotarpiu autobusuose buvo galima vežti tik 50 proc. keleivių. Viešuoju transportu vykstančių žmonių srautai žymiai sumažėjo. Savivaldybių prievolė  yra užtikrinti keleivių judėjimą, taip pat, įstatymai sako, kad savivalda privalo atlyginti (kompensuoti) ir lengvatinį keleivių vežimą, taigi ši piniginių (finansinių) nuostolių našta tiesiogiai gula ant miestų pečių.

Vadovaudamosis  Vyriausybė nutarimu, savivaldybės kreipėsi į Finansų ministeriją, prašydamos atlyginti (kompensuoti) dėl keleivių vežimo mieste karantino sąlygomis patirtus nuostolius. Nors valstybės parama jau skaičiuojama ir dėl pandemijos nukentėjusiems verslams, papildomos lėšos naudojamos įvairiausiose viešojo gyvenimo srityse, tačiau Finansų ministerija atsisakė prisidėti prie keleivių vežimo nuostolių atlyginimo.

Palaikydama Visvaldo Matijošaičio ir Artūro Visocko pastangas (iniciatyvą), Lietuvos savivaldybių asociacija raštu kreipėsi į Vyriausybę, pabrėždama, kad Finansų ministerijos elgsena (pozicija) šiuo klausimu yra nepriimtina ir prašydama kuo greičiau apsvarstyti galimybę keleivių vežėjų netektis atlyginti (kompensuoti) valstybės iždo (biudžeto) lėšomis.

Šaltinis: alkas.lt

Skaityti toliau

Kultūra

Vaikus vasarą praleisti pakvietė Kauno rajono biblioteka

Paskelbta

Jau antrąjį kartą Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka vaikus kviečia vasarą praleisti įdomiai, turiningai ir šiuolaikiškai. Bibliotekoje gausu ne tik pačių naujausių knygų, bet ir įvairių šiuolaikinių technologijų, įdomių žaidimų bei edukacinių užsiėmimų, tad vaikai tikrai nenuobodžiaus.

Nuo liepos 7 d.  prasidėjo Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos organizuojama vaikų vasaros stovykla „Praleisk vasarą šiuolaikiškai“, kurią finansuoja Kauno rajono savivaldybė.

Tris savaites vaikai iš Garliavos ir jos apylinkių čia draugaus bei įdomiai leis laiką. Projekto „Praleisk vasarą šiuolaikiškai“ tikslas – ne tik skatinti turiningą vaikų vasaros poilsį, bet ir sukurti sąlygas jų saviraiškai, fiziniam aktyvumui bei įvairiapusiam ugdymui.

Vaikai dalyvaus skaitymo iššūkyje „Vasara su knyga“, kur, kartu su bibliotekininke Šarūne Baltrušaitiene ir draugais skaitydami knygas turės galimybę laimėti iniciatyvos organizatorių įsteigtus puikius prizus. Taip pat jų laukia Viešosios bibliotekos dailininkės Rūtos Martinavičiūtės ir edukatorės Kristinos Meilutės vedami  įvairūs meniniai-kūrybiniai užsiėmimai. Jų metu vaikai išmoks piešti paveikslėlius 3D piešimo priemonėmis, pasigaminti mėlynuosius antspaudus, magnetukus, raktų pakabukus, piešti ant vandens, marginti savo šešėlį ir kita.

Šiuolaikiškoje bibliotekoje gausu interaktyvių priemonių. Vaikai kartu su IT specialistais Sonata Salelioniene bei Mariumi Zaleskiu susipažins su interaktyviomis bitutėmis, konstruos robotukus, fotografuos dronais, planšetėmis kurs savo 3D herojus, pieš 3D pieštukais, žais Minecraft žaidimus ir išbandys kitas technologijas.

Pasitelkus viešosios bibliotekos sukurtą virtualų gidą, kraštotyrininkė Virginija Tamašauskienė pakvies stovyklautojus pasivaikščioti po Kauno rajoną su virtualios realybės akiniais.

Žinoma, netrūks ir įprastų vaikų mėgstamų žaidimų. Esant geram orui vyks kvadrato, futbolo, petankės, badmintono varžybos bei kiti judrieji žaidimai, o subjurus orui bibliotekos vaikų centre visada lauks daugybė naujų ir jau pamėgtų stalo žaidimų, xbox konsolė bei visų labai mėgstamas stalo futbolas.

Tam, kad vaikų vasara būtų dar įvairiapusiškesnė, stovykloje bus irsvečių. Praėjusią savaitę bibliotekoje jau lankėsi Saulius Lipinskas iš Kauno miesto muziejaus tautinės muzikos skyriaus. Jis vaikus supažindino su senoviniais lietuvių liaudies instrumentais, mokė jais groti ir net padovanojo po skudutį. Stovykloje dar laukia kūrybinės aitvarų gaminimo dirbtuvės su edukatore Viktorija iš Zapyškio, klouno Vytuko edukacinė cirko programa ir susitikimas su skaitymo skatinimo programos „Žaidžiame teatrą“ atstovais.

Tikimės, kad vasaros stovykla bibliotekoje vaikams atneš gerų įspūdžių, suteiks naujų žinių ir padės atrasti naujų pomėgių, susirasti draugų. Juo labiau, kad nemaža dalis vaikų stovyklauja jau antrus metus ir vieni kitus pažįsta.

Praėjusiais metais smagiai praleidę vasarą vaikai noriai čia sugrįžta ir šiemet. Taip biblioteka sulaukia ne tik naujų lankytojų, bet ir skaitytojų. Neretai paskui vaikus į biblioteką ateina ir tėveliai, kurie vėliau įsitraukia į suaugusiems skiriamas veiklas bei renginius.

Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos 30-yje padalinių taip pat vyksta vasaros stovyklos ir užimtumas vaikams bei paaugliams, bendradarbiaujant su laisvalaikio salėmis bei Viešosios bibliotekos darbuotojais. Smagu, kad Viešoji biblioteka ir jos padaliniai savo veiklomis prisidės prie turiningesnės Kauno rajono vaikų vasaros.

Kauno rajono savivaldybės informacija

Skaityti toliau

Skaitomiausi