Sepsis: kova tęsiasi!

Rugsėjo 13d. minint Pasaulinę sepsio dieną, siekiama atkreipti dėmesį į šios klastingos būklės globalinę problemą. Kasmet sepsis diagnozuojamas beveik 30 milijonų žmonių visame pasaulyje, įskaitant suaugusiuosius, kūdikius ir mažus vaikus. Jis pražudo žmonių daugiau nei įgyto imunodeficito sindromas (ĮIDS), prostatos bei krūties vėžys visi kartu. Visgi tai viena iš mažiausiai atpažįstamų, anksti nepastebimų skubios ir kvalifikuotos medicininės pagalbos reikalaujančių būklių.

Žalinga organizmo reakcija
Sepsis- gyvybei grėsminga būklė, atsirandanti dėl žmogaus organizmo individualios, sutrikusios reakcijos į infekciją. Pagal prigimtį žmogaus organizmas turi kovoti prieš infekcijos sukėlėją. Apribojus infekcijos pažeistą vietą bei nukreipus specialiąsias gynybines ląsteles ir biologiškai aktyvias medžiagas į infekcijos židinį, infekcijos sukėlėjas įprastai yra sunaikinamas. Tačiau kartais dėl tam tikrų žmogaus veiksnių (amžiaus, lyties, rasės, kitų genetiškai nulemtų faktorių, gretutinių ligų, palankių sąlygų infekcijos židiniui ir sepsiui formuotis: odos ir gleivinių pažeidimai, svetimkūniai, šlapimo, tulžies nutekėjimo sutrikimai, ir kt.) ar infekcijos sukėlėjo įvairialypių virulentiškumo veiksnių, atsparumo antibiotikams kyla iškreipta ir nekontroliuojama organizmo reakcija į infekciją. Paties žmogaus imuninė sistema išskiria pernelyg didelį kiekį biologiškai aktyvių, įprastai naudingų medžiagų, todėl pažeidžiami organai ir sutrinka jų funkcijos.
Sunku atpažinti
Sepsiu gali komplikuotis bet kuri bakterinė, virusinė, grybinė ar pirmuonių sukelta infekcija. Jis neturi specifinių, tik jam būdingų požymių ir pasireiškia įvairiausiais simptomais. Pirmieji sepsio ženklai gali būti kūno temperatūros padidėjimas ar sumažėjimas, šaltkrėtis, silpnumas, dažnas pulsas ir sumažėjęs arterinis kraujospūdis, pasunkėjęs ar dažnesis kvėpavimas, pakitusi elgsena (sumišimas, mieguistumas, nerišli kalba), sumažėjęs šlapinimasis. Jei pasireiškė kurie nors iš nurodytų simptomų ir ligonis turi įtariamą arba žinomą infekciją (pvz.: kvėpavimo, virškinimo, šlapimo takų, žaizdų ir kt.) labiausiai tikėtina, jog to priežastis ir galėtų būti sepsis.
Laikas-gyvybiškai svarbus !
Nustatyta,kad, jei sepsis diagnozuojamas ir pradedamas gydyti per pirmąją valandą nuo patekimo į ligoninę, pacientas turi didesnę nei 80% tikimybę išgyventi, po 6 valandų – tik 30%, todėl ypač svarbu patiems pacientams, jų artimiesiems bei medicinos specialistams kuo greičiau atpažinti sepsį. Toks yra svarbiausias Pasaulinio Sepsio Aljanso, paskatinusio Pasaulinę sepsio dienos minėjimą, siekis- ugdyti ne tik medicinos specialistų, bet ir visuomenės sąmoningumą, žinias ir domėjimąsi sepsiu, jog būtų kuo greičiau reaguojama į pirmuosius sepsio ženklus ir anksti suteikiama kvalifikuota pagalba. Kuo greitesnis poveikis infekcijos atžvilgiu, skiriant adekvačią empirinę antibiotikų terapiją, tuo ne tik didėja išgyvenamumo tikimybė, bet ir mažėja vėliau dažnai patiriamų ilgalaikių fizinių bei psichologinių sutrikimų dažnis, t.y. mažiau sutrikdoma gyvenimo kokybė išgyvenus sepsį.
Geriausias gydymas-išvengti ligos ! Sepsio taip pat…
Pasaulinis Sepsio Aljansas (angl. GSA, Global Sepsis Alliance) didelį dėmesį skiria ir sepsio prevencijai. Vienas svarbiausių sepsio prevencijos aspektų – kuo skubesnis ir tinkamesnis pirminio infekcijos židinio gydymas. Svarbu anksti kreiptis į gydytoją, kad būtų kuo greičiau nustatyti infekcijos sukėlėjai ir skirtas tikslinis gydymas antibiotikais, kol infekcija neįgijo iškreiptos, t.y. sepsio eigos. Siekiant išvengti sepsio, besivystančioms šalims būtina gerinti sanitarines sąlygas, kovoti su nepakankama mityba bei vakcinų nuo epidemiologiškai reikšmingų infekcijų trūkumu, tuo tarpu išsivysčiusios šalys privalo kovoti su bakterijų atsparumo problema. Nuo gausaus, neretai nemotyvuoto ar netinkamai parinktų antibiotikų vartojimo šiuolaikinė medicina susiduria su mikroorganizmais, kurių nebeveikia prieš juos nukreipti antibiotikai. Didžiausią pavojų kelia ligoninėse įgytos (hospitalinės) infekcijos, kurių sukėlėjai gali būti atsparūs net visiems žinomiems antibiotikams. Todėl rekomenduojama taikyti racionalią antibiotikų terapijos taktiką, t.y. antibiotikus tiksliai parinkti pagal sukėlėją, gydyti tinkama doze bei pakankamą laiką.
Kova su sepsiu tęsiasi
Ketvirtus metus LSMU Studentų mokslinės draugijos (SMD) Intensyviosios terapijos būrelis, vadovaujamas ilgametės vadovės prof. D.Adukauskienės, pakvietė LSMU ir Kauno klinikų bendruomenę, kauniečius bei visus Lietuvos žmones prisidėti prie rugsėjo 13d. minimos Pasaulinės sepsio dienos (angl. World Sepsis Day (WSD) 2017), skirtos kovoti su sepsiu. Geriausias ginklas- pažinti priešą, todėl tradicija tapęs LSMU SMD Intensyviosios terapijos būrelio renginių ciklas „Pasaulinė sepsio diena 2017” vėl skatino atkreipti dėmesį į šios pasaulinės problemos mastą, didinti specialistų bei visuomenės teisingą supratimą apie sepsį, jo efektyvią prevenciją, ankstyvą atpažinimą ir skubų bei kokybišką gydymą pagal SSC ( angl. Survining Sepsis Campaign) kartu su Europos Intensyvios Terapijos Draugija (ESICM) rekomenduojamas gaires.
Renginių savaitė prasidėjo Rugsėjo 11 d. su šūkiu „Pasuk galvą – išgelbėk gyvybę !“, subūriusiu LSMU studentus bei dėstytojus į šachmatų turnyrą, skirtą Pasaulinei sepsio dienai paminėti.
Rugsėjo 12 d. kartu su Kauno klinikų Kraujo centru įvyko kraujo donorystės akcija prie LSMU Farmacijos fakulteto, kur, siekiant didinti plačiosios visuomenės informuotumą ir sąmoningumą apie sepsį, buvo dalinami specialiai paruošti lankstinukai miesto gyventojams. LSMU studentai stengėsi informatyviai ir suprantamai perteikti informaciją apie sepsį bei atsakyti į visus kilusius klausimus praeiviams.
Rugsėjo 13d. minint Pasaulinę sepsio dieną, vyko LSMU SMD Intensyviosios terapijos būrelio organizuota jungtinė konferencija „Sepsis: naujos gairės. Kas pasikeitė?“. Puoselėjant gražią draugystę ir bendrą tikslą- skleisti žinias apie sepsį, tradiciškai svečiuose lankėsi ir pranešimą apie naujausias sepsio gydymo gaires pristatė Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Studentų mokslinės veiklos tinklo Anesteziologijos-reanimatologijos grupės nariai. Su būtinybe diagnozuoti ir gydyti sepsį susiduria visų specialybių gydytojai, todėl konferencijoje pranešimus skaitė ne tik Intensyviosios terapijos būrelio studentai tema „Sepsinio šoko gydymo naujovės: vazopresoriai ir inotropai“ , tačiau ir LSMU SMD Chirurgijos būrelio atstovai tema “ Chirurginė infekcijos židinio kontrolė ir sepsio išeitys – susiję!“ bei LSMU SMD Vaikų ligų būrelio nariai tema: „Sepsis (sepsinis šokas): klinikinės eigos ir gydymo ypatumai vaikų amžiuje“.
Konferenciją bei visą „Pasaulinės sepsio dienos 2017“ renginių ciklą vainikavo daugybės rožinių ir juodų balionų su Pasaulinės sepsio dienos logotipu paleidimas į dangų Kauno klinikų kieme.

Komentarai

Komentarai